Na iemand bij hunne materialen te wacht ge steld te hebben, gingen de aëronauten in een kroegje, op een afstand van 0 a 7 minuten ge legen. Zij kregen daar een stukje wittebrood met een plakje worst en kaas benevens een cruchon de bière, alias dunne bier. Men liet hen daar voor betalen als waren zij in een deftige restau rant te Parijs; en toch bevonden onze reizigers zich hier op het gebied van Haarlemmermeer bij Leegh water. De aëronauten hadden hun verlangen te ken nen gegeven, om bij hunne ballons te overnachten, waarschijnlijk omdat zij ingelicht waren omtrent i de vijandige plannen van het canaille. Zij wens< h- ten daarbij slechts: un peu de paille pour se reposer. Wanneer zij dat wilden, verklaarde de heer L., dan konden zij beter in een nabij gelegen hooiberg gaan, waar zij tegen den regen beschut waren, en bij het dagen het gezicht had den op hun ballons. Zijne familie bood hun zoo wel 's avonds (het was reeds middernacht) als 's morgens de noodige ververschingen aan. Maar Js morgens bedankten zij zeer beleefd, met de opmerking: „nous ne prenons rien avant dix heures matin." Tot aangename verrassing voor de aëronauten bevonden zij, bij hunne ballons komende, dat niet het geringste lijntje gestolen was. Waarschijnlijk zouden ook de bottines niet ontvreemd zijn, wan neer het vijftal gedienstige lui eer vernomen had, dat Franschen revolvers dragen. Men wist toch niet beter, of de luchtreizigers zaten onder de mand." Uit dit verslag blijkt dus, dat de Kagers althans niet van „onbehoorlijk gedrag" te beschuldigen zijn. UJ-emengd Hedenmiddag omstreeks halfvijf is op den Ouden Rijn nabij de Donkerstee# een kindje van anderhalf jaar met hel wagentje waarin het gereden werd te water geraakt. Een schipper en zijn knecht hebben het kind gered en naar de oudeilijke woning op de Haarlemmerstraat ge bracht. Het schijnt dat er in den laatst.en tijd te Amsterdam des nachts een aantal vage bonden rondzwerven, die er vooral hun werk van maken om beschonken lieden, rtie op de eene of andere stoep of aan den openbaren weg neerge vallen en eindelijk in diepm slaap geraakt zijn, van hun geld en horloges te berooven. Een twee tal dergelijke deugnieten zijn dezer dagen aan den Westerdoksdijk op heeterdaad betrapt en ter be schikking van de justitie gesteld. Van het bivak bij Ommen ontvangt de „Zwolsche Ct." onder dagtekening van 21 dezer het volgende bericht: „Hedenochtend te halhijf zijn de verschillende gedeelten der 1ste brigade opgerukt, ten einde de brug over de Vecht te verdedigen. De mineurs der 2de brigade heb ben naar den. kant van den Hardenberg eene brug over die rivier geslagen, trokken daarover, doch werden teruggedreven. Na een hevig vuur van beide zijden is de 2de brigade weder over de Vecht teruggeslagen en heeft de Isle brigade eene andere stelling ingenomen. Hel 3de bataljon is toen gebivakkeerd op 10 min. afstand van Om men. De 2de en 4de comp. zullen hedenavond te halfzeven de voorposten betrekken. Deze worden gealarmeerd en aangevallen en trekken dan terug naar de Dedemsvaart. Het 4de bataljon en een gedeelte der bereden corpsen begeven zich naar Oud- en Nieuw-Leusen, het 2de bataljon en een gedeelte van het 1ste naar Avereest en een ge deelte naar Ankum. De staf houdt zijn station te Ommen. Hedenochtend moet een huzaar uit Gro ningen ten gevolge van eene bloedspuwing over leden zjjn. Vrijdag zullen de troepen, die aan de manoeuvres deelnemen, zooveel mogelijk per spoor naar de verschillende garnizoensplaatsen teiug- keeren." In een huis op den Oostsingel te Rot terdam is dezer dagen een brutale diefstal ge pleegd. De bewoner, die met zijne huisgenooten een uitstapje naar het buitenland maakt, had zijn buurman den buissleutel gegeven, met verzoek nu en dan eens te zien of in zijne woning zich alles in goede orde bevond. Deze had zich daarvan nog voor een paar dagen overtuigd, doch toen hij met hetzelfde doel gisterochtend het huis binnentrad, ontwaarde hij tot zijn grooten schrik dat daarin de grootste wanorde heerscute. De pendules en in 't algemeen alle draagbare voorwerpen van waarde waren verdwenen, de meubelen openge broken en gedeeltelijk vernield, uit eene schrijf- talel de papieren ontvreemd, enz, terwijl een linnenkast de duidelijke sporen droeg dat de dieven vruchteloos hadden getracht ze open te breken. Van een en ander is onmiddellijk aan de politie kennis gegeven. Sedert geruim en tijd hielden zich in Den Haag eenige vreemdelingen op, die de aandacht der politie tot zich trokken en haar ver acht voorkwamen. Dit kwaad vermoeden schijnt maar al te zeer gegrond te zijn geweest; althans een hunner, een sluwe Wurtemberger, die ook reeds te Rotterdam, gedurende zijn verblijf in die stad, met onopgemerkt was gebleven en zich meer dan eens over deze of gene aangelegenheid had moeten verantwoorden, is Dinsdag in het kolfiehuis „het gouden Hoold" in hechtenis genumen terwijl zijn goederen en papieren verzegeld weiden, en dat wel naar aanleiding van eene bij de justitie van den prefect van politie te Biel, in het banton Bern, ingekomen aanvrage tot aanhouding, o. a. wegens bedieven oplichting ten nadele van hor- logeiabnkanten. De uitlevering van Fredenk Du- rich of Duritsch, zoo schijnt één der namen te zijn van den aangehoudene, die onderscheiden talen spreekt, wordt al spoedig tegemueigezien. Hij had zijn intrek genomen in den bazar m de Spuistraat en dineerde met eenige vrienden in een logement in de Heerenstraal, alwaar die lieden nogal ruime verteringen maakten een hunner, Claagel genaamd, die vermoedelijk het onweder had zien aankomen, is reeds eenige dagen geleden, evenals een zich noemende Francis Passaquary, naar Zwiistuland verliokken, waar men Claagel, die van daar had geschreven dat hij in een tweegevecht, h't gevolg van een geschil van polo.ieken aard, was vei wond geworden, al dadelijk op de grenzen heelt gevat. Ondei tusschen verneemt men dat nog een derde vreemdeling, zoo T schijnt van hetzelfde gehalte als D., die drie namen voerde en in even zoovele huizen een appartement in huur bezat, ook met de noorderzon de stad heeft verlaten. De jongste berichten van de veen branden m het Westerwoldsche luiden nog zeer treurig. Onder Vlachtwedde vooral stonden zeer groote oppervlakten veengrond (ten deele ook bezet met boekweit of met tot vervoer gereed staande turf) in brand. De bodem brandde er eenige deci meters diep. Onder Veele vreesde men voor de vernietiging van een twintigtal in het veen staande woningen. Tegen de uitbreiding van den brand was weinig te vernchteD. Alle pogingen daartoe bleken nauwelijks iets af te doen. Slechts flinke regenbuien zouden een einde aan de ramp kunnen maken. Op een der booten van de Arnhem- sche stoombootmaatschappij had Dinsdag de machi nist het ongeluk beklemd te raken tusschen de machine, ten gevolge waarvan hij het leven lieeft verloren. Dinsdag-ochtend, omstreeks zeven uren, sloeg de bliksem in den toien van de kerk der herv. gemeente te Nieuw Stadskanaal. Hij zocht een weg door den middelsteu zoogenaamden klun- derzolder, zoodat er één groote en eene menigte kleinere splinters benedeu lagen, terwijl de vloeren met eene laag kalk bedekt waren. Van daar schijnt de vuursiraal in 't schip der kerk gekomen te zijn; in 't benedenste gedeelte toch van 't plafond ziet men een gal van p. m. anderhalf decimeter in doorsnede en 4 a 5 kleine gaten dicht bij el kander. Zonder verdere schade heeft het vuur zich weer een uitweg gebaand. Te Tilburg heeft men gisternacht op twee verschillende plaatsen getracht brand te slichteD, en wel bij den heer Luiten, boekhande laar, door het raam open te schuiven en bran dende voorwerpen naar binnen te werpen, waar door reeds vele boeken en papier in den brand geraakten, en achter den heer Botermans, door een hoop heideplaggen in bi and te steken. Beide pogingen zijn spoedig ontdekt, en het gelukte den politieagent Van Velzen den vermoedehjken dader te arresteeren. Zondag-ochtend is de sneltrein, uit Calais naar Brussel vertrokken, op eenige kilo meters afstand van Rijssel, door het breken van een stuk spoorstaaf onder de eerste wagens, van het spoor geraakt. De locomotief, met een wagen waarin zich één reiziger bevond, stoomde door om hulp te halen, daar de zeven overige wagens van den gelukkig niet zeer hoogen weg waren nedergestort. Ware het ongeluk eenige seconden vroeger gebeurd, toen men zich op eene brug be vond, zoo zouden de gevolgen onberekenbaar zijn geweest. Thans zijn slechts zes personen meer of min ernstig gewond. Men schrijftuit Den Helder: Deschiel- oeteriingen met het aehterlaadgeschut van 24 cM. slagen boven verwachting. Bij het vuren op een vaste schijf, die ruim 800 meter uit het strand ligt, door de thans hier gedetacheerde compagnie vestingai tillerisien uit de Willemstad, waren, naar men ons verzekert, 19 van de 20 schoten treffers en met het schieten op de beweegbare schijf, die door een der sleepbooten, met een 10 mijls vaart,, werd voortgesleept, troffen geregeld 2 van de 3 scholen die schijf. Naar wij vernemen zullen die oefeningen nog vier weken aanhouden. Een moeder met haar 28-jarige doc li ter, aan het Westdiep woonach'ig, zijn door de justitie in verhoor genomen, verdacht van kin dermoord. Men heeft het lijkje van 't kind der dochter in een emmer, in een kleerkast verbor gen, gevonden. Een allerzonderlingst geval vond de zer dagen plaats voor het crimineel gerechtshof van het kanton Schwyz. Men zou rechtspreken over een landlooper en zijne medeplichtige, be schuldigd van zekeren Martin Hauser te hebben vermoord. Het verhoor der getuigen was afgeloo- pen, waaronder twee vrouwen die zeer in het breede- de zaak hadden beschreven, de namen en het signalement van den overledene opgevende enz. Plotseling drong onder groote opschudding de dood gewaande Hauser zelf in de zaal binnen, die, van het geding gehoord hebbende, zich als levend kwam aanmelden. Men had derhalve met een an der te doen en de geheele instructie moet van voren af beginnen. Een zeer eigenaardige zwem we d- strijd heefl Zaterdag II. op de Theems plaats ge had. Van London-Bridge naar Greenwich zwommen om het hardst de heeren Lawrence en Gook, bei den slechts één arm hebbende. Lawrence bleef overwinnaar; hij legde den afstand in één uur en negen minuten af. Hij was zijne tegenpartij 600 ellen vooruit. Volgens „Daily News" is de inhech tenisneming van mej. Merkus, die den 14den dezer door vier gendarmes te Belgrado werd gebracht, een gevolg van hare pogingen om onder de Ser vische soldaten, voornamelijk de gekwetsten, eene onrustbarende republikemsche propaganda te ma ken. Deze dame wordt voor een der geheime werk tuigen van de Omladina gehouden, het politiek genootschap, dat tot de oorlogsverklaring aan Turkije gedreven heeft. Een spoorwegongeluk van b ij zonde ren aard, waarbij bijna alle passagiers verdronken waren, zonder dat de trein in het water stortte, had Zaterdag in Engeland plaats op de Great Western Railway omstreeks eene mijl van het station Merthyr. De spoorweg gaat daar dooreen tuimel, op eene plaats waar een bergstroom om streeks honderd meters evenwijdig met hem loopt. Terwijl nu de trein van den anderen kant den tunnel binnenkwam, was de door hevigen regen gezwollen bergstioom vlak bij den ingang van den tunnel door zijne oevers gebroken, eene groote hoeveelheid zand en steenen medevoerende, die aan den ingang van den tunnel een geweldige barricade vormden. Tegen deze versperring stuitte de trein, die juist den tunnel uitkwam. De schok was met hevig, daar de trein slechts geringe vaart had, maar het vuur van de locomotief werd door het met gewald aanstroomende water uitgedoofd; de trein kon voor- noch achteruit, en toen de passagiers wilden uitstappen, bevonden zij, dat het water reeds ver boven de treden stond, en, wat erger was, dat het nog snel klimmende was. Men beproefde dus boven de waggons te komen, wat ook allen gelukte, maar niet zonder de grootste verwarring; iutusschen woei er een geweldige

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2