LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5070. Woensdag A0. 1876. 23 Augustus. PRIJS DEZER COUR AST Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE?!! Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. ST1DS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 24 Aagostua, des namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een onderwijzer 1 ste klasse aan de Jongens school der 2de klasse. (171) 2°. Voordracht tot vermeerdering van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermogenden en tot overplaatsing van twee onderwijzers 2de klasse en een hulponderwijzer. (170 en 184) -3°. Idem betrekkelijk de reorganisatie van het Gymnasium. (169) 4°. Verzoek van Th. Van Wijk om een keldergat te makeD. (180) 5°. Idem van J. Van der Kamp, om een stoep te leggen in de Kaiserstraat. (178) 6°. Idem van J. De KoniDg om een stoep te leggen aan den Nieuwen Rijn, twee keldergaten, alsmede eene uitloozing te maken. (179) 7°. Idem van J. Bots ter bekorning van gemeentegrond aan den Veitwal bij de voormalige UeereDpoort. (181 en 151) 8°. Idem van W. Kok, W. A. Van Lith en A. P. M. Van Oordt als voreo huiten de voormalige Wittepoort. (183 en 184) 9°. Idem vao A. Van Veelo en H. Feykes Jr. als voren aan den Vestwal bij de Kaiserstraat. (183 en 184) 109. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1875. (177) 11°. Voordracht tot wijziging van de Verordening van 13 Ja- noari 1876 regelende het pensioen aan gemeente-ambteaaren en bedienden te verstrekken. (168) 12°. Verzoek van J. A. Kramer, stadswerkman, betrekkelijk het bedrag van het hem toekomend pensioen. (64, 85, 95 en 168) 13®. Rekening van Vrouwen Kraammoeders over 1875. (173) 14°. Idem van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur. (175) 15°. Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (176) LEIDEN, 22 Augustus. Aan den heer H. A. Timmerman, hoeden- fabrikant alhier, is door prins Alexander der Ne derlanden vergunning verleend om, als leverancier van Z. K. H., Hd. wapen te voeren. De minister van oorlog brengt ter kennis -dat lijdelijk, met eene verbintenis voor den tijd van zes jaren en tegen een handgeld van hoogstens f 300, als soldaat-schrijver voor het leger in Ned.- Indië kunnen worden aangenomen ongehuwde personen van 16 lot 40 jaar oud, die voor den actieven militairen dienst in Indië niet geschikt, toch eene goede gezondheid genieten en lichame lijk geschikt zijn om als schrijver bij gemeld leger te dienen. Zij, die tot zoodanige verbintenis wen- schen te worden toegelaten, kunnen zich daartoe schriftelijk aanmelden bij het departement van oorlog. Bij goed gedrag kunnen de schrijvers in Indië voor bevordering in aanmerking komen, nadat zij bij een examen van hun gesohiktheid voor den naast hoogeren graad hebben doen blijken. Uit Bodegraven meldt men: Met het oog op het gemakkelijk vervoer en de toenemende scheepvaart op den Rijn hebben eenige fabrikanten te Woerden indertyd bij de bevoegde macht po gingen aangewend om de bruggen te Bodegraven ■en te Nieuwerbrug te doen verwijden. Aan dit verzoek, voor de schipperij van zooveel belang, schijnt men gevolg te geven; een paar ingenieurs althans hebben opmetingen gedaan en de wijdte bepaald. Als het plan doorgaat, wordt de valbrug in het dorp vervangen door eene draaibrug. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Andijk (Noord-Holland) is beroepen de heer H. H. Zaalberg, pred. te Varsseveld. De hoofddirectie van de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij, vergezeld van hare ingenieurs, is gisterochtend met een extra-trein van Amster dam in Den Haag aangekomen, ten einde opne mingen te doen voor hel bouwen van een nieuw stationsgebouw aldaar. Het stoomschip „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is gisteren te Southampton aange komen; de „Koning der Nederlanden", van Ba tavia naar Nieuwediep, is gisteren van Napels vertrokken; de „Holland" is 11 dezer van Batavia en 17 dezer van Padang vertrokken; de „Prins van Oranje" vertrok den 20sten dezer van Batavia naar Nederland; de „Voorwaarts" is 19 dezer te Batavia gearriveerd. Gisteren zijn te Amsterdam de examens begonnen voor de betrekking van commies-veri ficateur, waartoe 103 candidaten zijn toegelaten en 25 kunnen geplaatst worden. De luit.-ter-zee 1ste kl. J. P. Mercier, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 9den dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. De minister van oorlog heeft zoowel in het belang van de belrokken personen als van handel en scheepvaart de belemmerende bepaling opge heven dat de lotelingen, bedoeld in de tweede zinsnede van art. 129 der militiewet, aan welke door s' Konings commissarissen in de provinciën, namens den minister, de vergunning verleend wordt tot uitoefening van hun beroep van buiten- landsche zeevaart of visscherij c. q. kunne bij het corps achtergelaten schuld op het kleeding- en reparatiefonds moeten aanzuiveren. Alleen voor nummerverwisseling blijft deze bepaling gehand haafd. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Alkmaar mr. M. A. Kluppel, grif fier bij het kantong. aldaartot plaalsverv. kantonr. te Nijkerk mr. R. A. J. Colenbrander, notaris aldaar; met ingang van 1 September e. k., tot off. van just, bij de arrond.-rechtbank te Sneek, mr. H. Van Manen, thans subst.-off. van justitie te Hoorn; herbenoemd: tot burgem. van Breda mr. E. De Man Ez., van IJselmonde C. A. Molenaar, van Menaldumadeel mr. W. A. Bergs- ma, van Sprang en Vrijhoeven Cappelle J. Van Dijk, en van Veghel jhr. V. F. A. H. DeKuyper; aan mr. E. Attema, te Leeuwarden, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den ge- neeek. raad voor Friesland en Groningen, en lot lid benoemd mr. W. J. Van Weideren baron Rengers; aan A. B. Mentz, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgem. van Terschelling, en daartoe benoemd D. Reedeker; aan C. F. H. Engelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Soramelsdijk en daartoe benoemd P. Van Duyvendijk, met toek. van eervol ontslag als burgem. van Zwartewaal; benoemd tot bur gem. van Zwartewaal, C. G. Alberii: aan G. Kaas- kooper, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Oosthuizen, en daartoe benoemd J. P. M. Oosterman; tot burgem. der gem. Huis- sen benoemd P. J. Masion; aan den luit.-ter-zee lste kl. R. D. Crommelin, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend; D. T. Van der Zwaag, thans ontv. der dir. bel. enz. te Belling- wolde, benoemd tot ontv. derz. middelen te Mon nikendam. (.jremengd Nieuws. De opstijging der vijf ballons op het terrein der gasfabriek is gisteravond onder begun stiging van stil weder naar wensch geslaagd. Na dat de beide luchtschippers en Mad. Landreau zich van 's morgens af met herstelling en voor- loopige werkzaamheden hadden onledig gehouden, kon met de vulling van den grooten ballon ongeveer te zes uren een aanvang worden gemaakt. Met uit zondering van een oponthoud van nagenoeg een kwartier, ontstaan door de herstelling van een klein gat, dat nog in den ballon was ontdekt, ging die vulling vrij geregeld. Te kwart voor zevenen werd de toevoer tot den grooten ballon, voor ongeveer drievierden gevuld, afgesloten en wer den de kleine ballons, die wat hunne qualiteit betreft zich blijkbaar zeer gunstig van den groo ten onderscheiden, nadat ook zy gedeeltelijk ge vuld waren, door een toestel, hoewel ieder weder op zich zelf bleef, bijwyze van twee kruiselings over elkander liggende langs vrij dikken stokken, echter niet wat het gas betrof met den grooten in verbinding gebracht. Ook de vulling der kleinere bal lons had geregeld plaats gehad. De verbinding van het vijfial kostte geruimen tijd, zoodat men eerst te acht uren tot de opstijging gereed was. Heel luchtig gekleed de heer Landreau scheen het zelfs niet eens noodig te achten een jas aan te trekken namen de heeren Landreau en Rossi in de mand, waarin zich alleen eenige zakken ballast en het anker bevonden, plaats en weldra klonk het„Laissez tout". Toen het evenwel bleek dat de bailors niet stegen, maar de mand strijkelings langs den grond ging, werd spoedig nog op het ter rein met gunstig gevolg een zak ballast over boord geworpen. De vijf luchtschepen zetten zich nu in schuine richting naar boven in beweging; de beide luchtschippers vertoonden zich tusschen het touw werk op den rand der mand, wuifden met hunne hoeden en weldra weergalmde de lucht van de talrykè hoezees der menschenmassa, die inmiddels verbazend was aangegroeid. Nadat boven de Sin gelgracht, waar zich een groot aantal schuitjes met toeschouwers bevonden, nog een zak ballast over boord was geworpen, ten einde de boomen aan de overzijde te ontwijken nu kwam alleen het schuitje met de takken in aanraking ver hieven de ballons zich bijzonder snel en hadden spoedig eene hoogte van 400 meter bereiktze waren elk afzonderlijk, ook door de meer en meer vallende duisternis, moeilijk meer te onderscheiden. Ze verwijderden zich eerst in eenigszins noordwes telijke richting en waren in de nabijheid van het Warmonderhek weder belangrijk aan 't dalen, zelfs zoo dat de boeren aldaar verklaarden de reizigers wel te kunnen „beroepen"; lot de daling op die hoogte scheen eenige hindernis te bestaanalthans, na het uitwerpen van ballast, verhieven de ballons zich weder pijlsnel tot 2600 meter en weldra waren zij ook hier, nü in noordoosielijke richting, uit het gezicht verdwenen. Volgens het mondeling verhaal der luchtreizigers daalden de ballons met kalm weder en een weinig regen in de nabijheid van het Kagermeer; het anker vatte toen in een sloot vlak by het kanaal, dat de Ringvaart met dit meer verbindt. Zij zijn toen tot aan de knieën met de schuit in 't water terechtgekomen en daarna weer 80 meter gestegen, om het anker gedraaid landwaarts en dus vlak bij den oever omstreeks halflien op dengrond#' gekomen zijn. De reizigers vonden daar vele boeren, die van de gelegenheid trachlen te profiteeren; de land eigenaar o. a. eischte twiniig gulden vergoe ding voor beschadiging van zijn afgemaaid land. Een zekere heer J. Loogman Jr., woonachtig te Kaag bij de Leeghwater, sprak Fransch, heeft de boeren in toom gehouden en de reizigers ge holpen, wien daar een nachtverblijf verschaft werd op lang hooi in een schuur. Heden morgen te acht uren werden zij door de stoom boot „Alkemade" van Garsjens opgenomen als mede bij het laden der ballons enz. de behulp zame hand geboden. Zij deed de materialen weder naar hier vervoeren en met de meeste bereid willigheid aan de gasfabriek per schuit doen be zorgen, zoodat hedenmorgen omstreeks elf uren alles onbeschadigd is gearriveerd. Verder vernemen wij nog dat de opstijging al-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1