LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5068. Maandag A0. 1876. 21 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per jiosl1.40. Afzonderlijke Noramers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer Groólcre tellers naar plaatsruimte. O.t 1\. 3/* Met 1 September begint een nlcnw kwartaal van het LEIDSCH DAGBLAD. Zy die zich alsdan op deze Courant abon* nceren, ontvangen de nog verschynende nummers tot dien datum gratis. STAÖS-BEKICHTEJS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 24 Augustus 1876 des namiddags le twee uren, waarin o. m. zal worden behandeld de rekening der gemeente over 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend 1°. aan P. J. Wijtenburg alhier tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Bree- straat n°. 104 en 2° aan de firma P. Fontein en Zonen alhier, tot het oprichten van eene inrichting tot het malen van tras, waarbij tioom wordt gebezigd, in het perceel aan de Looierstraat n°. 37. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FHEMERY, Weth. 1. Burgemeester. E KIST, Secretaris. Leiden, 14 Augustus 1876. 1 LEIDEA, 19 Augustus. In de gisteren gehouden vergadering van de Commissie der Volksbijeenkomsten alhier zyn de volgende bepalingen, betrekking hebbende op de tentoonstelling van planten, door den handwerks man of diens huisgenooten gekweekt, vastgesteld: De tentoonstelling zal geopend worden op Zon dag 27 Augustus te 1 uur, met eene toespraak van het eerelid der commissie, tevens voorzitter der regelings-commissie, den heer H. Witte, in <ie groote bovenzaal der stadsgehoorzaal. Daartoe kan, wegens gebrek aan ruimte, alleen toegang gegeven worden aan de inzenders, benevens eenige genoodigden. Van 2 tot 5 uren zal de tentoonstelling voor het publiek, tegen betaling van 10 ets. per per soon, opengesteld zijn. Muziekuitvoering door het corps stafmuziek van het vierde reg. inf. nterie. De inzenders hebben dan, met één lid van hun gezin, vrijen toegang, 's Avonds te 8 uren mu ziekuitvoering der d.d. schutterij alhier. Toegang 25 ets.; inzenders 10 ets. Maandag en Dinsdag tentoonstelling van 's morgens 10 lot 's namiddags 5 uren, entiée 10 ets. De inzenders persoon- 1 ij k vrij. Maandag-avond te 8 uren muziekuit voering van het corps stafmuzikanten van het vierde reg. inf.; toegang 25 ets., inzenders 10 ets. Dinsdag-avond te 8 uren muziekuitvoering van het corps der d.d. schutterij en prysuitd^eling; toegang 25 ets. De inzenders hebben daarbij met één lid van hun gezin vrijen toegang. Werd in de beide voorgaande jaren deze ten toonstelling op Zaterdag geopend, de commissie heeft gemeend daarin, in 't belang der inzenders, ^verandering te moeten brengen, wyl het op Za terdag bijna aan geen hunner mogelijk is daarbij tegenwoordig te zijn, terwijl die gelegenheid r.ü ■voor allen openstaat. Te oordeelen naar het groot aantal in 't voorjaar aangevraagde planten, en den goeden staat waarin men ze bij velen in de laatste dagen zag, is het te verwachten dat deze ten toonstelling de vorige nog aanmerkelijk in schoon heid zal overtreffen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 2654 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5264 vol wassen personen en van 1114 kinderen. De „Staatscourant" behelst de bij kon. be sluit van 20 Juni j.l. goedgekeurde gewijzigde sta tuten van de Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige visschers en hunne nagelaten betrek kingen te Katwyk aan Zee. De Vereeniging wordt verlengd voor een tydvak van 15 jaren, gerekend van 1 Januari jl. Naar men verzekert zullen vele schippers zich per adres tot de hoogheemraden van Rijnland wenden, ten einde verdieping en verbetering van het vaarwater by Alphen aan den Rijn te bewerk stelligen. Naar de „Gourische Ct." verneemt zijn de be- noodigde perceelen voor den aanleg van den spoorweg LeidenWoerden by minnelijke schik king in eigendom aan concessionarissen van die lijnen overgegaan, zoodat men spoedig de aan besteding van de eerste werken kan tegemoet zien. Uit Philadelphia is in Den Haag bericht ontvangen, dal de heer Dr. Jonckhloet, lid der Tweede Kamer en van de Ned. hoofdcommissie voor de tentoonstelling, vry ernstig ziek is. De heer Van der Scheer, geneesheer te As sen, heeft zich voor eenigen tyd lot den minister van binnenl. zaken gewend met het verzoek, zyne dochter de lessen op de rijks h. burgerschool al daar te mogen laten bijwonen. Dezer dagen werd daarop door den minister geantwoord, dat tegen het verzoek geene bedenkingen bestaan. Naar de „Asser Ct." verneemt hebben ook andere ingeze tenen het plan met hetzelfde doel pogingen in het werk te stellen. Het stoomschip „Conrad", van Nieuwediep naar Baiavia, is 17 dezer van Napels vertrokken; de „Madura", van Nieuwediep naar Baiavia, is dien dag van Aden vertiokken. De benoemde apotheker 2de kl. bij de zee macht H. J. De Ridder wordt met den 16den September a. s. geplaatst bij de maritieme zie- keuinrichting te Hellevoetsluis. l«)e minister van oorlog heeft bepaald, aan de veldbataljons der corpsen infanterie per com pagnie twee brandbijlen met draagriemen en foudralen te doen ui'reiken. Deze voorwerpen zijn thans aan de infanterie uitgereikt, zoodat bij het verrichten van practische oefeningen manschappen er van voorzien zijn. De minister van oorlog heeft aan de corps commandanten voorloopig medegedeeld, dat het voornemen beslaat, om in Maart of April a. s. tegelijk met het examen voor 2den luitenant hier te lande, een examen af te nemen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant der infanterie, cavallerie en artillerie bij het Ned.-Ind. leger. Daartoe kunnen zich niet alleen aanmelden de onderofficieren der infanterie die in staat zyn om het gewoon examen af te leggen, maar ook zij, die de vereischten bezitten om aan 't lichter examen te kunnen deelnemen. Or^iiienuii Nieuws». Hedenmiddag omstreeks twee uren had eene dienstmeid het ongeluk, terwijl zij een emmer water schepte, in den Nieuwen Rijn te vallen. Een man begaf zich onmiddellijk te water om haar te redden, maar daarin alleen niet kun nende slagen, boden eenige andere personen hu'p en brachten met veel moeite beiden op het droge. Op de Middelstegracht is een twaalfjarig meisje te water geraakt en door C. V. gered. Door de politie te Amsterdam is een artillerist, in garnizoen te 's-Gravenhage, doch sedert jl. Zondag van zyn corps gedeserteerd, op heeterdaad betrapt terwyl by zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. aan den Wester- doksdyk schuldig maakte aan diefstal van tuin stoeltjes. Hij zal deswege voor den krygsraad moeten terechtstaan. De Rotterdamsche diergaarde is se dert een jaar in het bezit van een orang-oetang, die, wat als eene groote zeldzaamheid in ons kli maat beschouwd mag worden, voortdurend eene zeer goede gezondheid geniet. De belangstelling, welke dit dier van alle zijden ondervindt, zal ze ker niet weinig toenemen, als binnen weinige dagen een tweede exemplaar dezer apensoort zal aankomen, evenals de eerste een geschenk van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië aan ge noemde diergaarde. Woensdag is de dorpstoren te Wil nis, prov. Ulrecht, met donderend geraas neergestort, in zyn val een gedeelte van de aangrenzende kerk. verbryzelende. De toren had reeds lang op vallen gestaan; de schade zal ongeveer f 25,000 be- loopen. Donderdag-namiddag te 5 uren brak een felle brand uil in de werkplaats van den timmerman E., buiten de Weerd te Utr -ebt, uit komende aan den Hopakker. De brand nam zoo schielijk toe, dat niets is kunnen gered en de schuur met den grooten voorraaJ hout een prooi der vlammen geworden. De aan beide zyden dier werkplaateen gelegen perceelen van de heeren H. en V. zijn door het vuur zwaar beschadigd. Zes gewone spuiten en een stoombrandspuit hebben water gegeven, zoodat de brand te halfacht onge veer was gebluscht. De Belgische-een ten-quaest ie isook te Dordrecht in vollen gang, echter met onder scheiding van andere plaatsen. De een adverteert in de courant dat h'y geen Belgische centen meer ontvangt, de ander dat hij ze wel ontvangt, even als de Nederlandsche centen, dus zonder korting, en deze maken daarmede goede zaken; zoo heeft een manufacturer Vrijdag met maiktdag niet min der dan 1030 koperen munt ontvangen; een winkelier in thee en sigaren ontving in één avond ruim f 400 aan centen. Eenige Nijmeegschejongelui hebben, volgens den „G -Merlander", een luchtballon ver vaardigd, die 36,720 liter gas kan bevatten. Mor gen zal hy, waarschijnlijk met drie p-rsonen, op sogen. De ballon heet Pierre-Emile Double- Henri." Donderdag-middag zijn in den Prins- Alexander-polder, nabij Kralmgen, ongeveer 50000 opeengestapelde lurven verbrand. Het is nog ge lukkig afgeloopen, als men rekent, dat er op het zelfde terrein 3 millioen opgestapeld liggen. Zy zijn het eigendom van den heer Sillëvoldt. De gemeenteraad van Santiago (Chili) is van plan strengere verordeningen uit ie vaar digen tegen doodslag en inoord. 5 maanden zyn 653 personen min of meer ernstig gewond en werden 85 lijken in en 116 buiten de stad gevonden. Nog sleeds worden de werkzaamhe den voor den grooten historischen optocht te Gent voortgezet. De omvang, welken de stoet zal heb ben, blykt o. a. daaruit, dat niet minder dan 1127 personen er in zullen optreden. Te Enschedé heerscht aan verschei dene fabrieken zoodanig gebrek aan water, dat, kornt er niet eerstdaags regen, eenige het werk moeten staken. Te Parijs zij n den löden dezer vyl personen door zonnesteek overleden.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1