bouwd is, voldoet zoo goed aan hare bestemming, dat het zelfs in deze warme dagen niet noodig is, des namiddags de school te sluiten; integen deel, de kinderen kunnen het op het heetst van den dag nergens koeler hebben dan in de school. Den 15den dezer, den naamdag van Napoleon I, zyn te Parijs vyf a zes personen, die ge roepen hebben: „Leve de Keizer!" in verzekerde bewaring genomen. Als eene zeldzaamheid wordtgemeld dat bij A. De Waal Male fijt te Schalkwijk eene eend i2 weken achtereen heeft gezeten op vier broed sels kippeneieren en daaruit 55 levende kuikens heeft voortgebracht. Een elfjarig meisje te Kuilenburg heeft gepoogd brand te stichten in eene woning naast het ouderlijke huis gelegen. Zulks deed zij, Daar de door haar afgelegde verklaring, om een meisje, tegen wie zy een wrok koesterde, op dus danige wyze te verbranden, daar zij meende dat dit kind zich in de bovenwoning bevond. Geluk kig werd de brand tijdig gestuit. De jeugdige be- dryfster van dit feit is door de politie gearresteerd «n naar Tiel overgebracht. De kanonnier, die eenige dagen ge leden in 's-Hertogenbosch zulk een speclakel maakte en o. a. eenige ingezetenen wondde, is door den militairen rechter tot 10 maanden celstraf en 2 dagen detentiestraf veroordeeld. Gisternamiddag te drie uren is het ramtoren8chip „Koning der Nederlanden" te Vel- zen aangekomen. Het begon zyn tocht des mor gens te 7 uren uit Amsterdam, gesleept door twee sleepbooten en voorafgegaan door een bootje van de Kanaalmaatschappij, waarin zich eenige belang stellenden, o. a. de president en eenige leden der Kanaalmaatschappij, bevonden. Het zou gisteren tot aan de sluizen van het Noordzeekanaal gaan, heden door de sluizen en Zaterdag in zee gebracht •worden. Gisternacht werden te Lienden drie arbeiderswoningen eene prooi der vlammen. De bewoners waren reeds ter rust, en toen zij wak ker werden, stonden twee panden in volle vlam. Jklles is verbrand. De vlammen stuitten op twee nieuwe huisjes met pannen gedekt. Dit was het behoud voor eene geheele buurt, daar geen water aanwezig was, dan in een enkele put en pomp. De knecht van den heer A. te Heus- den reed Dinsdag met een vracht naar Kesteren. Onderweg schrikte het paard en begon te sprin gen; de knecht had het ongeluk te struikelen en viel vlak voor een der wielen, dat zijn borst ver pletterde, zoodat hij onmiddellijk een lyk was. Men meldt uit Deventer van 16 de zer: Hel gerucht, gisteren en hedenochtend alhier algemeen verspreid, als zouden van de uitgerukte troepen twee personen zijn overleden, heeft zich gelukkig niet bevestigd. De „Standaard" meldt uitMoerdyk van 14 dezer: Heden heeft de heer S. E. Son- Develdt, deurwaarder bij de arrond.-rechtbank te Breda en hel kantongerecht te Zevenbergen, bij den predikant alhier, ds. Koeken, aanzegging ge daan van eene tweede rechterlijke verkooping. De in te vorderen som bedraagt, buiten de kosten der verkooping, f 1214,39. Woensdag-avond is in de gemeente Oeffeit brand ontstaan ten huize van een bakker. Het huis is bijna geheel uitgebrand; van het meubilair is vrij veel gered. Huis en inboedel waren geassureerd. Eenige dagen geleden is, zonder be kende oorzaak, brand ontstaan in een gedeelte van den Lindedyk, aan de oostkant van de Helo- ma-vaart, onder Olderijne, over een lengte van p. m. 100 meter. Onmiddellijk werden de noodige maatregelen tot sluiting van den brand genomen, waarin men mocht slagen. Doordien de dijk voor namelijk uit lichten veenachtigen grond bestaat, was het vuur vry diep ingedrongen. Boele Lanting, arbeider te Vastenow, jremeente Emmen, wordt beschuldigd van Zater dag-nacht den molenaar Geerdsen te Nieuw-Dord- lecht zware verwondingen aan hoofd en hand te Rebben toegebracht met een flesch. De verwonde is naar Emmen vervoerd. Zyn toestand, die zich eerst zeer ernstig liet aanzien, is thans zoo, dat bet gevaar voor zjin leven grootendeels geweken is. Nadat de justitie de zaak had onderzocht, werd bevel tot gevangenneming tegen Lanting verleend. Dinsdag is hij naar het huis van arrest en justitie overgebracht. Uit Bunne-Winde wordt van 14 dezer gerneldReeds eenige dagen is er brand in het zoogenaamde Bunnerveen, tusschen hier en Lieve- ren. De burgemeester dezer gemeente, dit giste ren vernemende, begaf zich terstond daarheen. Blusschen kon men niet, doch op eenigen afstand van het vuur werden op last van den burge meester greppels gegraven. De rook verhinderde echter het werk voort te zetten, zoodat het tot des avonds vyf uren gestaakt werd. Men wendde toen alles aan, om den brand in zijn voortgang te stuiten, 't Veen brandt echter nog en slechts door regen zal de brand kunnen gebluscht wor den, want water is daar niet te vinden. Naar wij vernemen is de brand door onvoorzichtigheid ontstaan. In het voormalig tolhuisje, even bui ten de kom der gemeente AsseD, aan den Rol- derweg, bewoond door den spoorwegambtenaar Van Dobberen, had Dinsdag-middag een brutale inbraak plaats. De vrouw, die alleen te huis was, had de deuren gesloten en was toen een oogen- blik te bed gegaan. Bijna onmiddellyk daarna werd hevig aan de voordeur alarm gemaaktde vrouw deed echter niet open. Daarop begaf men zich naar de achterdeur, waaraan zooveel geweld werd ge pleegd, dat deze gedeeltelijk openging, doch, door dien er iets voor stond of door andere oorzaken, de dieven konden de deur niet ver genoeg open krijgen om binnen te komen. De hevig verschrikte vrouw, die zich inmiddels gedeeltelijk had gekleed, zag daarop twee kerels zich schijnbaar verwijde ren, doch onmiddellijk daarop keerden zij terug en onder den uitroep: „wij willen er in 1" sloeg een van hen een ruit in en kroop door de opening in de kamer. De vrouw vluchtte daarop de ach terdeur uit naar het huis van den heer v. S., en keerde dadelijk met diens echtgenoote en zoon naar huis terug. De vrouw van Van D. had nog den moed het eerst weer binnen te gaanzy zag toen een half gekleeden kerel voor de chiffon nière staanhij had een der laden daarvan reeds op den grond gezet en was juist bezig aan den sleutelbos, dien hij schijnt gevonden te hebben, den op het slot van de hoofddeur passenden sleu tel te zoeken. Op het geschreeuw van de vrouw en toen hij bespeurde, dal zich reeds meer men- schen buiten bevonden, liep hij het huis uit en, na de vrouw nog hevige dreigementen toegeroe pen te hebben, verwijderde hij zich in de rich ting naar Rolde. Of er iets uit de chiffonnière is gestolen, wist men niet, daar deze op slot zat en de dief de sleutels schijnt meegenomen te hebben. Te Hoevelaken is gearresteerd ze kere Teunis Van Eek, uit Echteld, die zich aldaar in eene boerenwoning had laten opsluiten en een kast op de deel openbrak. De dienstbode, die ge- druisch hoorde, verraste hem, terwijl hij bezig was met een gevonden beitel de braak te plegen. Hij nam de vlucht, maar werd door de bewoners achtervolgd, gegrepen ea aan de justitie overge leverd. Van Ecls was eerst in Mei uit het lucht huis ontslagen, waarin hy twaalf jaar had door gebracht. "Wilhelm Rabe werd den 2den Mei 1813 in den slag bij Lützen gewond. Een ge bakte kogel trof hem onder het oog en drong in zijn hoofd. Het was niet mogelijk den kogel te verwijderen, en deze zonk al dieper, lot hy ach ter het rechteroor eenige duimen onder de huid bleef zitten. De eenige hinder, dien hy er van on dervond, was dat hy den nek niet kon bewegen. Op denzelfden daturn, 63 jaren later, liet de thans 85-jarige grijsaard zich bewegen den kogel te laten uitsnijden, welke operatie zoo gunstig is geslaagd, dat de man weer als vroeger zyn hoofd bewegen kan en thans als volkomen hersteld het militair hospitaal te Berlijn verlaten heeft. Den 2 3sten dezerzalde„Frigarifique" van Rouaan naar La Plata uitzeilen, van waar het schip 150,000 kilo door kunstmatige koude versch gehouden vleesch moet aanvoeren. Zondag j 1. is te Issy een luchtbal opgestegen met het allernoodlottigst gevolg voor een der reizigers. De heeren Triquet, vader en zoon hadden plaats genomen in het schuitje om streeks halfzes 's namiddags. Spoedig daarna wer den de louwen losgemaakt en verhief zich de balloD. Triquet, de zoon, de andere luchtreizigers in stout heid willende overtreffen, had aan het schuitje een trapeze bevestigd, waarmede hij acrobatische loeren verlichtte. Over zessen bevond de ballon zich boven Montrouge, en daar de reizigers zich daar dachten neer te laten, klom Triquet van de trapeze in het schuitje. Op dat oogenblik werd echter het anker door eene windvlaag tegen een muur geworpen, en wel met zooveel kracht, dat een gedeelte van den muur verbrijzeld werd. Triquet, die pas in het schuitje was teruggekeerd, had nog geen t ij i gehad om zich krampachtig vast te houden. Boven dien had hij zich nog niet losgemaakt van het touw, dat hem een oogenblik te voren aan de trapeze had gebonden. Het gevolg was dat hij uit het sehuitje geworpen en, rnet het been aan het touw vastgehecht, tegen de boomen, huizen en steenen geslingerd werd. De vader had al het mogelijke gedaan om den zoon naar boven te balen, doch het mocht hem niet gelukken. Eindelijk kon een persoon het touw, na eene ongeloofelijke krachts inspanning, om een boom windenmaar de on gelukkige had toen reeds den geest gegeven. Dinsdag heeft de heer Cavill beproefd te doen wat aan 'kapitein "Webb zoo goed gelukt is, maar hij heeft het moeten opgeven. Na twaalf uren wakker gezwommen en twaalf mijlen van den afstand tusschen Dover en Calais, die twin tig mijlen bedraagt, afgelegd te hebben, was lnj uitgeput. Kapitein Webb en Baker, de beroemde duiker, waren o. a. aan boord van een der beide schepen, die hem volgden, om hem gade te slaan, van het noodige te voorzien, en, zoo hem de krachten begaven, hem aan boord te nemen. Hij was in den vroegen morgen te 1.30 te water gegaan, maar was eenige minuten na 1 uur in den namiddag zoo afgemat, dat een der goede zwemmers, die zich aan boord bevonden, hem te hulp komen moest om hem naar het schip te brengen. Hy is thans weder te Dover en bevindt zich in goeden welstand. De rheumatische aan doeningen, waaraan hij den dag voor zyne proef neming reeds leed, zullen hem evenwel wellicht dezer dagen nog wel eens komen lastig vallen. Hy had echter evenals Webb de voorzorg geno men van zich, voor hij zich te water begaf', ge- ruimen tyd met traan te laten wr'yven. BI ij kens een nader bericht uit Brieg heeft de president van het provinciaal bestuur in Pruisisch Silezië den heer Von der Leeden geen vergunning verleend om de lijken zijner aldaar begraven kinderen te doen opgraven en verbran den, maar integendeel overeenkomstig het advies der politie die vergunning geweigerd. Te Berlijn is in het begin dezer maand aan zoovele vrouwelijke dienstboden de dienst tegen October opgezegd, dat het ieders aandacht trekt. Reeds sinds eenigen tijd was het aantal opzeggingen op de gewone termijnen gestadig toe genomen, met het gevolg dat het in Mei 11. bij de opzegging tegen Augustus eene zeer buitenge wone hoogte had bereikt. Thans echter is het nog veel hooger. Volgens sommige bladen ligt dit wel gedeeltelijk hieraan, dat menig huisvader, wegens de ongunstige fmancieele omstandigheden, zijne uitgaven moei inkrimpen en dus eene, of de eenige, dienstbode moet afschaffen, doch geschiedt dit thans slechts bij enkele personen, terwijl verreweg de meeste dienstboden zyn opgezegd wegens hare verregaande brutaliteit en onbe schaamde eischen. De „New-York Times" maakt de o p - merking, dat voorzeker het misbruik van sterken drank hoogst schadelijk is, maar dat in Amerika onder de zoogenaamd matige menschen het mis bruik van ijswater ook zeer gevaarlijk wordt. Menigeen begint den dag met het inzwelgen van een paar glazen, drinkt er aan zijn ontbijt tusschen zyn koffie door nog een paar altijd meenende daarmede een goed werk te doen grijpt op zijn kantoor ook herhaaldelijk naar de karaf, loopt, als hy voor zaken uit is, haastig nog eens in een koffiehuis om een glas spuitwater met ijs ver koeld 1e drinken en is zoodoende bezig door dit misbruik van water, en nog wel van water, dat zulk eene onnatuurlijke temperatuur heeft, zyne maag en spijsvertering in den grond te bederven-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2