LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5066. Vrijdag A0. 1876. 18 Augustus. Grondwet van Hultapatiors Bond. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES-: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer.,.....,0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Dezer dagen verscheen eene bij den heer W. *C. De Graaff te Haarlem gedrukte brochure in zeer klein formaat, acht bladzijden groot, waar van echter slechts zes door den eigenlijken in houd worden ingenomen. Dat boekske, zoo bet, wat zijn omvang betreft, dien naam mag dragen, trekt reeds terstond de aandacht door het met groote letters op het titelblad uitgedrukte woord Grondwet. De bevreemding evenwel van hen, die met ons van meening zijn, dat grondwetten in den gewonen zin nu juist niet alle dagen g e- maakt of zelfs ook maar v e rmaakt worden, wordt weggenomen door het vervolg van den titel, die in zijn geheel aldus luidt„Grondwet van Mul- tupatiors Bond ter bestrijding van misbruik van bedwelmende dranken." Het eerste gedeelte, dat uit vijf artikels be- ataat, is gewijd aan het doel en den werkkring van den Bond. Daar nu het doel, in het eerste artikel omschreven, reeds genoegzaam uit den titel blykt, kan men terstond overgaan tot het geen in het tweede artikel volgt, nl. de vijf ver schillende wyzen, waarop de Bond het misbruik van bedwelmende dranken tracht te bestrijden, en wel door 1°. het inroepen der lusschenkomst van hoogere en lagere besturen daar waar het door den Bond onontbeerlijk of wenschelijk wordt geacht. Daaromtrent meenen wy het volgende te moe ten opmerken: In den laatsten tyd zyn door tal van gemeentebesturen verordeningen vastgesteld, waarby straf wordt bedreigd tegen hen, die zich in het openbaar vertoonen in kennelyken staat van dronkenschap. Als maatregel ter bevordering van een veilig verkeer op straten en wegen kun nen wy ons ten volle met zulk eene verordening vereenigen. Inderdaad het is hoogst wenschelyk, dat de vreedzame voorbijganger zooveel mogelyk worde beschermd legen den overlast, waarmee hij wordt bedreigd door beschonken burgers en mili tairen, de laatsten niet alleen lastig, maar ook gevaarlyk, omdat zij in staat zijn gebruik te maken van hun wapens, waarvan wij ons het nut maar niet kunnen verklaren, zoodra zy buiten dienst worden gedragen. De tusschenkomst van eenig bestuur in te roe pen ter bestrijding van het misbruik van bedwel mende dranken, gelyk MuUapatiors Bond dat wil, achten wij echter volkomen vruchteloos. De ver- oordeelingen door zoo menig kantongerecht voor <ie tiende of zooveelste maal uilgesproken tegen telkens terugkeerende recidivisten, soms zelfs van de zwakkere sekse, bewyzen het zonneklaar, dat men langs dien weg den geprononceerden dronk aard niet verbetert. Nog altyd blyven wij in dat opzicht de meening toegedaan, die wij reeds meer malen de gelegenheid hadden uit te spreken: men decreteert geen zedelijkheid by verordeningen of wetsbepalingen. Doch zelfs hij, die deze zienswijze niet is toe gedaan, zal zeker met ons instemmen, dat het niet aangaat by hoogere besturen, met name bij het Staatsbestuur aan te kloppen tot het verkry- gen van maatregelen tegen het bier bedoeld mis bruik, zoolang elk drinkebroer er zich op kan beroemen, dat hij door elk glas, dat hij ledigt, de schatkist helpt stijven door hetgeen hij aan haar opbrengt in den vorm van accijns op het gedistilleerd. Beter kunnen wij ons vereenigen met de vier volgende middelen, waardoor de Bond bet mis bruik van bedwelmende dranken tracht tegen te gaan, nl. 2*. het bevorderen der volksgezondheid inzonderheid door goede volksvoeding en versprei ding der kennis van populaire gezondheidsleer; 3°. het bevorderen van beschaving en geestontwikke ling, o. a. door onderwijs, huiselijke opvoeding, lec tuur, voordrachten enz.4°. het bevorderen van het huiselijk leven, o. a. door goede huisvesting, versprei ding van huishoudkundige kennis, goede opleiding van meisjes tot degelijke huisvrouwen en moeders, enz.5°. het gezellig verkeer en de vermaken buitenshuis zoo nuttig en aangenaam mogelyk te doen zijn. In die richting kan de Bond ongetwijfeld veel nut stichten. Zoolang het eene waarhqjd is, dat menigeen tot misbruik van sterken drank over ging, omdat zijn lichaam, door onvoldoende voe ding uitgeput, behoefte gevoelde aan steeds ster ker prikkel, of wel omdat by zich nooit reken schap had gegeven van de vreeselijke verwoes tingen, door de dronkenschap in het lichaam aan gericht; dat velen dronkaards werden, dewyl het hun in hun jeugd ontbrak aan voldoend onderwijs en opvoeding en dus op later leeftyd aan die beschaving en geestontwikkeling, welke de dron kenschap uit een zedelijk oogpunt verfoeilijk maken; dat een ordelijke huishouding, door een degelijke vrouw in stand gehouden, menig huisvader den weg naar de herberg kan doen vergeten; dat eindelijk voor den ongehuwde, die zich veelal ge noopt ziet buitenshuis eenige uitspanning te zoeken, de gelegenheid tot een aangenaam gezellig ver keer het beste behoedmiddel is tegen misbruik van bedwelmende dranken zoolang ook zullen de pogingen, door den Bond in dien geest aan gewend, vruchten blijken te dragen, zij het dan ook dat zij voor het meerendeel eerst na verloop van geruimen tijd zullen worden geplukt. Wie op dien grondslag tot MuUapatiors Bond mocht willen toetreden, raden wy aan inzage le nemen van de 21 artikels zyner „Grondwet". LEIUEN, 17 Augustus. Op de internationale tentoonstelling van kun sten en wetenschappen te Utrecht is, behalve aan den heer Goedeljee, aan de volgende onzer stadgenooten de bronzen medaille verleend: M. Van Weeren en Zn., voor vlaggedoek en franjes; Jan Brevée, voor eene brandkast met commissiesloten A. H. Catin, voor draadfiguren. Enkele inzendin gen zijn nog in nader onderzoek. Het feest, dat gisteren door de Leidsche Vereeniging ter bevordering van geregeld school bezoek werd gegeven, betrof ruim een honderdtal kinderen der openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden, welke na gedurende de laatste vijf jaren geregeld de school te hebben bezocht, aan 't werk zyn gegaan. Met negen open rijtuigen reden zij over Wassenaar naar Katwijk, waar zij zich in 't duin en aan 't strand uitmun tend vermaakten. Men kan zich voorstellen, hoe zulk een ongekend genot de jonge gasten tot de hoogst mogelijke vroolykheid opwekte; het was onophoudelijk gejuich en gejubel, tot groot ge noegen van het Katwijksche publiek. Door de goede zorgen van den heer L. Van der Plas, weihouder aldaar, werden de kinderen in een geschikt lokaal op wortelen, aardappelen en vleesch onthaald. Na nog ruimschoots van versnaperingen voorzien te zijn, reed men te halfacht buitenge woon voldaan onder gezang naar de stad terug. Builen de voormalige Wittepoort werden de kin deren door hunne ouders en betrekkingen opge wacht, en onder gejuich ging elk huiswaarts. Wij kunnen een woord van lof niet onthouden aan de Vereeniging, over de uitstekende wyze waarop zy het geregeld schoolgaan aanmoedigt, en van dank aan allen die tot den goeden uitslag van dit feest hebben medegewerkt. Door het detachement van het 2de reg. veld-arlillerie, alhier in garnizoen, zal morgen voormiddag te halftien te Noordwyk^aan-Zee het vuren met springprojectielen van het achterlaad- geschut plaats hebben. Op den staat van nalatenschappen, afkom stig van officieren enz. behoord hebbende tot de landmacht in Ned.-Indië, welke by het departement van koloniën door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, komen o. a. voor de volgende van personen te Leiden gewoond hebbende: W. Golpa, fuselier, f 1,96; J. P. Houtkamp, sergeant, 26.73; J. Van der Pompe, fuselier, f 1.66H. Sirag, id., f 5.45J. G. Van Straalen, id., 7.20; W. De Vos, id., 4; A. De Windel, id., 0.55. Ter opleiding voor telegrafist kunnen in de maand September a. s. een tiental leerlingen by den rijkstelegraaf worden toegelaten. De candidatea behooren zich voor den 10 September by het de partement van financiën aan te melden. De feesten van „Amstels Mannenkoor" te Amsterdam zijn met goedvinden des Konings uit gesteld tot 22, 23 en 24 September. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in alle militaire bakkeryen van de verschillende garnizoensplaatsen gedurende een tiental dagen een proeve zal worden genomen tot het bakken van brood van enkel tarwemeel en met gist in plaats van hefdeeg. Z. M. de Koning beeft opnieuw aan het centraal comilé van den Nederlandschen weer- baarheidsbond een blijk geschonken van zyne be langstelling in de vry willige oefening in den wapen handel door de toezending van 60 Remington- geweren. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is 15 dezer Aden gepasseerd; de „Koning der Nederlanden" van Batavia naar Nieuwediep, is dien dag van Port-Said ver trokken. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is o. a. besloten tot verkoop aan de heeren gebr. Van der Vliet, ijzerfabrikanten, van een stuk gemeentegrond in de Groote Bickerstraat, met watervlakte, groot 41 aren en 33 centiaren, voor eene som van 30,000, zijnde een gedeelte van den grond, vroeger in erfpacht afgestaan aan de suikerfabriek „Java". Aan de heeren A. Van Otterloo c. s. is eene zaal in het Oudemannenhuis kosteloos en tot wederopzegging afgestaan, ten einde daarin eene doorloopende tentoonstelling voor onderwys te houden. De voor dracht betreffende het trommelen op de Beurs is aangenomen. Aan Oscar Carré is voor 2000 jaarlijks, gedurende 50 jaren, in erfpacht afgestaan 3200 ellen gemeentegrond aan de Weteringschans, tot het bouwen van een vast circus. Goedgekeurd werd een plan tot bebouwing van een gedeelte van den Over-Amstelschen polder.. Den 29sten dezer des voormiddags te half- twaalf zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zuid- Holland, of bij zijne afwezigheid door een der le den van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de district, aan het gebouw van het" provinciaal be stuur te 's-Graveühage worden aanbesteed: het uitbouwen van een der vleugels van het acade misch ziekenhuis met eenige daarmede in verband staande werken.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1