Gemengd Nieuws. Op de Oranjegracht is gisteravond omstreeks elf uren een man, die een emmer water ■wilde scheppen om zijn bloemen te begieten, te ■water geraakt. Dit werd opgemerkt door een per soon, die in de nabijheid aan 't peuren was, door "wiens hulp de drenkeling gered werd. Met een verloren bankbiljet, groot '25, waarvan bij advertentie in de Delftsche Courant" melding werd gemaakt, is het als volgt toegegaan: Twee jongens, van 15 en 16 jaren, vonden een portefeuille in de Delfgauwsche weide, onder de gemeente Vrijenban, en den inhoud daarvan naziende, ook 't bedoeld biljet. Ze ver toonden later hunne vondst aan zekeren te Delft ■wonenden arbeider, N. A. genaamd, die 't biljet te gelde maakte, daarvan aan den eenen jongen 8 en aan den ander 6 gaf, en 't overige voor zich behield. Door de activiteit van den hoofd agent J. De Zanger kwam een en ander aan 't licht en zal N. A., tegen wien proces-verbaal is opgemaakt, zich wellicht nu beklagen, dat hij aan de begeerlijkheid van zich in het bezit van eens anders eigendom te stellen geen weerstand heeft geboden. De waarde van het biljet is door N. A. aan den commissaris van politie te Delft weder ter hand gesteld. Te Weesp is door den kantonrechter een persoon veroordeeld wegens het plaats nemen in de rijtuigen van een trein op den Oosterspoor weg zonder behoorlgk plaatsbewijs. Hij had ge bruik gemaakt van een retourbiljet van Weesp naar Amsterdam, genomen den vorigen dag door zijn broeder, die daarmede een heenreis naar Am sterdam had gedaan. Volgens dat vonnis is dus een ieder, die op den Oosterspoorweg voor de teugreis gebruik maakt van een retourbiljet, waar mede de heenreis door een ander gedaan is, straf schuldig. Op vermoeden van herhaald misbruik was het retourbiljet van een bijzonder merk voor zien geworden. Te Amersfoort is Maandag-avond de d8jarige jongeling V. R., de steun van bejaarde ouders, bij het zwemmen in de rivier de Eem plotseling in de diepte verdwenen en niettegen staande alle aangewende pogingen niet kunnen gered worden. Gisteravond is aan Scharreweg, nabij Capelle aan den IJsel, het lijk gevonden van ze keren M., werkzaam te Rotterdam. Bij z'yn te rugkeer naar huis is hij waarschijnlijk in het water geraakt en verdronken. Door het te vroeg losbranden van het schot is de kanon-koning, die te Amsterdam ver tooningen geeft, Maandag-avond uit de zinken buis op de stellage en van daar in het net terecht gekomen, in plaats van aan de trapéze. Door het schot werd hij aan de beenen tamelijk ernstig gekwetst. In eene onlangs gehouden vergade ring van de afdeeling Alphen en omstreken der Holl. Maatschappij van landbouw is besloten, aan het bestuur der Hazerswoudsche droogmakerij een crediet te verleenen van f 20, tot het toe kennen eener onderscheiding voor welvolbrachten langdurigen diensttijd aan de watermolenaars Phi- lippus Rademaker en Cornelis Buring, respect. 53 en 50 jaren werkzaam geweest in dienst van dien polder. Te Schiedam is gisterochtend in den Boezem het lijk gevonden van een molenaarsknecht. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn dat hij in het water is geraakt. Zekere F., te Lienden, die Zaterdag met een wagen beladen met tarwe huiswaarts reed, geraakte onder een wiel, waardoor hij drie ribben en een borstbeen brak en thans in beden- kelijken toestand verkeert. Maandag-ochtend viel C. J., te Opheus- den, van een vollen wagen met hooi, rnet het ge volg, dat hjj werd overreden en onmiddellijk dood was. Een kindje van den veerman leWer- kendam geraakte Zondag van de brug in bet water en werd dood opgehaald. Zondag-morgen bemerkte men te Arn- hem, dat in den voorgaanden nacht eene pyp brandewijn van ongeveer f 200 waarde, welke aan de Rijnkade was gelost, op eer.e onverklaar bare wijze was verdwenen. De politie heeft dit vat in eene schuur onder eene hoeveelheid hooi verborgen opgespoord en zich van den dief meester gemaakt, die echter moet voorgeven niets daar van te weten, wijl bij twee dagen lang zwaar be schonken is geweest. Zondag-namiddag omstreeks half- vier ontstond na het passeeren van den trein van den Centraalspoorweg brand in een bij hel station ElburgEpe gelegen, aan dien spoorweg gren zend bosch met 30-jarige dennen, van het land goed „Zwaluwenburg", in eigendom toebehoorende aan vrouwe douairière en erven H. M. baron Mollerus. Na een zwaren arbeid van ongeveer 3 uren is men er in geslaagd den brand in zjjn voortgang te stuiten, doch niet dan nadat reeds eene oppervlakte van p. m. 2 bunders dennen bosch een prooi der vlammen was geworden. Men vermoedt dat eenig vuur uit de locomotief den brand heeft veroorzaakt. Eenige jongens uit Kuilenburg gin gen Maandag in de rivier de Lek baden; één hunner waagde zich te ver, geraakte in den stroom en verdween oogenblikkeljjk in de diepte. Gisteren is het lijk te Vreeswijk gevonden. Per telegraaf wordt uit Munchen ge meld, dat het stadje Brückenau, een badplaats op eenige uren afstands van Kissingen, voor twee derden is afgebrand. Uit Bern wordt nader gemeld, dat de familienaam der dame, die aldaar een aanslag op het leven van den Russischen gezant, prins Mi chael Gortschakoff, heeft ondernomen, niet is Strauss, maar Dobrowolski, gelijk reeds uit St.- Petersburg per telegraaf is gemeld. Volgens een telegram van prins Orloff, Russisch gezant in Frankrjjk, aan den rijkskanselier prins Gortscha koff, heeft zij zich vroeger te Parijs opgehouden en zich aldaar in dreigende bewoordingen tegen het Russisch gezantschap uitgelaten, waarop men wei nig acht schijnt te hebben geslagen, omdat zy voor waanzinnig werd gehouden. Volgens een be richt uit Bern aan de „Köln. Zeitung" zou zij bij het lossen van een pistoolschot op prir.s Michael Gortschakoff opzettelijk hebben misgeschoten, om dat het haar niet te doen was om hem te dooden, maar slechts om van zich te doen spreken. Met hetzelfde oogmerk heeft zij vroeger te St.-Peters- burg den schijn aangenomen alsof zy een aanslag op het leven der keizerin wilde wagen. Wat er toen verder gebeurd is, schijnt niet bekend te zgn; alleen weet men aldaar, dat zij naderhand van de keizerin eene kleine geldelijke ondersteu ning heeft genoten. Godard is Zondag jl. opnieuw in den laten avond te Brussel met een ballon opgestegen. Met den klokslag van tien riep hg„maak los," en weldra steeg de ballon, onder de muziek der „Brabangonne" en een poos verlicht door vuurwerk onder het schuitje, statig op. De bal lon, die in het Park ten aanschouwe van een ontzaglijke menigte was opgelaten, werd door een bries uit het noordoosten langzaam in zuidweste lijke richting voortgedreven. De boot genaamd „Centennial", lang 20 voet, slechts met één persoon, Alfred Johnson, bemand, is, na eene reis van 57 dagen, van Amerika te Abercaslle, Pembrokeshire (Engeland) aangekomen. De stoomboot „Mersey", van Liver pool, is op Grass Holm totaal verongelukt. Slechts twee man der equipage zjjn gered. De gezagvoer- voerder en olficieren zjjn verdronken. De te Madrid gevestigde berichtgever van de „Times" meldt, dat de hitte in Spanje sedert 1800 niet zoo groot geweest is. Honderden brengen in de hoofdstad den nacht op de daken of de balkons door. Te Sevilla slapen de lieden op straat en zijn veertig daglooners aan zonnesteek of beroerte gestorven. De thermometer wijst 101 graden in donkergehouden kamers. In Andalusië neemt de hitte steeds toe, de wjjnoogst mislukt enz. „Verschrikkelijke hitte," wordt van 13 dezer uit Parjjs geschreven, „38 graden Cel sius in de schaduw (dat is ruim 100 Fahren heit), vele zonnesteken en aanvallen van cho lerine." Zaterdag-ochtend heeft mevrouw Ri- bard in de groote gehoorzaal van de geneeskun dige school te Parijs, in tegenwoordigheid van een vijftigtal studenten en doctoren, eene stelling ver dedigd ter verkrijging van het doctoraat. Zij droeg het voorgeschreven cosluum, een zwart kleed met witte bef. Na op zeer bevredigende wijze de tot haar gerichte vragen te hebben beantwoord, is zij tot doctor in de geneeskunde geproclameerd. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal Officie!" maakt bekend, dat de president der republiek, bjj besluiten van 2 en 11 dezer, opnieuw aan 161 veroordeelden ter zake van den opstand van 1871, kwijtschelding van straf heeft verleend of de straf heeft verminderd - Zaterdag jl. zjjn de medailles uitgereikt aan de kunstenaars, die op de jongste tentoonstelling van kunstwerken bekroond zijn. De minister Waddington heeft, voordat die plechtigheid een aanvang nam, eene rede gehouden, waarin hg o. a- wees op de toenemende belangstelling, die de expositie van kunstwerken bij het publiek vindt, getuige het aantal bezoekers, die dit jaar de ten tenstelling bezocht hebbenniet minder dan 518,892. Dienzelfden dag werd in de „École des Beaux Arts" het gedenkteeken onthuld, opgericht ter nagedachtenis van den schilder Henri Regnault en van andere kunstenaars, die bjj de verdedi ging van Parijs tegen de Duitschers den dood gevonden hebben. Het bestaat uit een marmeren tempeltje, in welks midden een jonge vrouw, als- het symbool der jeugd, zich opheft om een gou den lauwertak aan te bieden aan den heldhafti- gen schilder, wiens beeltenis op eene klein zuil verrijst. Op de schacht der kolommen leest men de namen der kunstenaars die, evenals Henri Reg nault, aan genoemde inrichting hunne opleiding genoten hebben en in den oorlog gesneuveld zijn. Den 12den dezer heeft de nieuw benoemde aartsbisschop van Lyon zijn intocht in de stad gedaan. De burgerlijke en militaire autoriteiten omvingen den prelaat aan de stadspoort. Bij zijne komst in de stad donderde het kanon. Het ge leide van den aartsbisschop bestond uit kurassiers en artilleristen. Langs den weg was infanterie geschaard. Het ceremonieel had plaats overeen komstig de voorschriften, vervat in een besluit van Napoleon I, dat echter sedert lang niet meer werd opgevolgd. Onder de republiek is het weer in het leven geroepen. Dnitaclilarid. Een Berlijnsch correspondent schrijftMen denke- niet, dat wanneer het tot eene beslissing moet komen, hetgeen hel geval zal zijn zoodra Serviê- de tusschenkomst der mogendheden inroept, alles ook spoedig geëindigd zal zijn. Integendeel, dan zullen de verwikkelingen eerst recht aanvangen. In de eerste plaats kan Rusland ingevolge zijne traditie nooit toelaten dat de Porte hare macht op kosten van Servië versterkt, terwijl Oostenrjjk daarentegen den overwinnaar zekere voordeelen zat willen toekennen, hetgeen weder in het belang van Engeland is. Mocht daarentegen de oorlogskans ten gunste van Servië keeren, dan zouden Oostenrijk en Engeland hun ouden beschermeling, Turkije, te hulp willen snellen. In beide gevallen moet er dus een conflict ontstaan en dan zjjn de dagen van het verbond der drie keizers geteld. Desniet tegenstaande zal men te St.-Petersburg op Duitsch- lands sympathie en zedelijke ondersteuning kunnen blijven rekenen. Inlusschen is hier aller aandacht gevestigd op den strijd in Rusland tusschen de bevolking en de regeering. De bevolking ijvert voor de Slavische stamgenooten, terwijl de regee ring om politieke redenen eenvoudig doet alsof haar dit ten eenenmale onbekend ware, doch hoe lang zal zij dit kunnen volhouden? Het antwoord op deze vraag wordt hier in eene niet geringe spanning tegemoet gezien. De stedelgke rechtbank te Berlijn heeft bekend gemaakt, dat het bevel tot inhechtenisne ming van graaf Arnim tot nader order builen werking is gesteld. Oroot- lirltjinnië- Gisteren te 1 uur werd de parlementaire zitting gesloten. In de koninklijke boodschap wordt ge zegd dat de verhouding tot het buitenland vriend schappelijk is, en dat men vertrouwen mag dat de tegenwoordige verstandhouding zal voortduren-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2