LEIDSCHjfJg DAGBLAD. N°. 5065. A0. 1876. Donderdag 17 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Vorir Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. LEIDEN, 16 Augustus. Nadat gistermorgen de verloting der voor de loterij op de tentoonstelling aangekochte voor werpen had plaats gehad en 's middags de leden en verdere deelnemers aan een diner, waarbij door verschillende personen het woord werd ge voerd, zich hadden vereenigd, werd de landbouw tentoonstelling 's avonds op waardige wijze met een concert besloten. De tuin van Zomerzorg was daartoe door gas en lampions opnieuw feeste lijk verlicht. De stafmuziek van het 4de regiment onder leiding van den heer Grentzius voerde het programma op uitstekende wijze uit en verschafte daardoor aan het gemengd, maar zeer talrijk publiek, waaronder men zoowel stadgenooten als bewoners der omliggende gemeenten telde, nog verhoogd door den liefeljjken zomeravond, een groot genot. Ver schillende nummers, vooral weder het Souvenir de 1' opéra „La fille du Régiment", werden herhaal delijk toegejuicht. Over het algemeen hebben het Bestuur en de overige commissiën der tentoon stelling getoond, dat zij voor hunne taak goed berekend waren; zij zagen hunne moeiten op be vredigende wijze beloond en mogen met voldoe ning op hunne bemoeiingen in deze terugzien. Ten slotte zij nog vermeld dat op de tentoon stelling van pluimgedierte ook aan den heer F. •C. Caron voor zyne verzameling postduiven een bestuursprijs is toegekend. Door de Leidsche Vereeniging tot bevorde ring van geregeld schoolbezoek werd heden aan ongeveer een 150-lal oud-leerlingen een feestje gegeven. Zij vertrokken daartoe hedenmiddag te een uur in de opgewektsle stemming en in rijtuigen gezeten naar Katwijk. Heden hield de Leidsche scherpschutters- vereeniging, onder bescherming staande van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, in Kat- wijks duinen een huishoudehjken wedstrijd, waar van de uitslag is als volgtWedstrijd A, 200 pas, 1ste prijs sigarenkist (hois durci) W. P. Mulié; 2de pr. een stel gouden manchetknoopen etc. C. Zurhaar. Wedstrijd B, 200 pas, 1ste prijs compleet schrijfgarnituur etc. (nickel) I. C. Tim mermans; 2de pr. een stel gouden manchetknoo pen etc. G. L. W. Hazenberg3de pr. si garenkoker met 1 kistje sigaren P. Somerwil. Wedstrijd C, 100 pas, 1ste prijs, ombredoos (bois durci) Van Schravendijk 2de prijs, rooktafel, D. Van Wijk; 3de prijs, sigarenkoker, A. Van Thiel; 4de prijs, bloemenmand, A. D. Wempe; 5de prijs, portemonnaie, Mr. H. J.J Kann. Gecom bineerde wedstrijd op 200 pas om twee prijzen door inzenders geschonken, 1ste prijs, 1 veldflesch en buste van H. M. de Koningin, W. C. Van Rooyen 2de prijs, zakporlefeuille, W. L. Van Amerom. Uit het programma van het 15de Nederl. taal- letterkundig congres, thans verspreid, blijkt, dat een veertigtal Noord-Nederlandsche letterkun digen hun voornemen hebben te kennen gegeven de laatste dagen van Augustus te Brussel door te brengen. Verscheidene hebben ook de onder werpen aangegeven, waarover zij het woord wil len voeren. Ook van de Zuid-Nederlandsche letter kundigen hebben velen zich voor eene voordracht verbonden en zich 45 als congresleden aange meld. Voorts zijn eental vraagpunten ter bespre king in overweging gegeven. Bewijzen van lidmaatschap zijn o. a. verkrijg baar bij den boekhandelaar W. T. Werst firma Jacs. Hazenberg alhier. Gedurende de eerste helft van Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden Husch, Johanna Bakhuis, mej. B. De Jong, mej. D. De Wolff, mej. I. M. Vasse, mej. Van de Vliet Smits, A. De Clercq, F. De Koek, Amsterdam J. Van der Breggen Tzn., Baarn; mej. Van Ame- rongen, BodegravenP. Van Geer, BoxtelJ. C. Haak, 's-Gravenhage; I. S. Bloem, Heusden; J. Beik, Kralingen; Glinsterman, Naarden; M. Smits, W. Kasteelen, Nieuwediep; mej. G. Beukemoei, Oud-Beierland; Van Rijzing, Veene; A. Van den Bos, ZutfenAnna Spruit, P. J. Korsen, J. C. De Zwart, (niet vermeld). Briefkaarten: J. H. A. Kalflf, G. A. Murray Bakker, D. Coen en Zn., Van Kempen, A. G. Van der Land, Amsterdam; mej. Berteling, 's-Gravenhage. Men meldt ons uit Boskoop van 15 dezer: Gisteravond te zes uren had alhier eene eenvou dige plechtigheid plaats. De eerste steen nl. werd gelegd van eene nieuwe bewaarschool. Had het departement der Maatschappij tot Nut van 't alge meen, waarvan deze school eene stichting is, tot- nutoe slechts een gebouw in huur, hel komt thans in bezit van een eigen gebouw, dat tevens beter aan de eischen zal kunnen voldoen. Het leggen van den eersten steen werd op uitnoodiging van de commissie voor de bewaarschool verricht door haar oudste lid, den heer J. Goudkade. Op het terrein waren als genoodigden aanwezig de leden van het dagelijksch bestuur en de bestuursleden van het departement. De examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs voor de tweede maal in het loo- pende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 4 October, voor Zeeland 18 October a. s. en vol gende dagen. Zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, behooren zich uiterlijk vóór 13 Sep tember, voor Zeeland 27 September bevorens bij den districts schoolopziener aan te melden. De commissie van vijf leden uit den Haag- schen gemeenteraad, die door het hooren van belanghebbenden en deskundigen een onderzoek zal instellen naar de wenschehjkheid en moge lijkheid van het maken van een wandelhoofd aan het zeestrand te Scheveningen, tegen welker op richting de reederij zich aankant uit vrees voor gevaar voor de visschersvloot, is gisteren in de zitting van den gemeenteraad samengesteld uit de heeren De Pinto, Verhuell, Moulon, de voorstellers, benevens de heeren Stam en Maas, de laatste een bekend tegenstander van het stellen van het hoofd ter voorgestelde plaatse. Met 13 tegen 12 stemmen vereenigde de raad zich met een voorstel van Prof. Evers om in zake het geschil met den minister van binnenlandsche zaken over 't onderwijs in de gymnastiek aan de h. b. school eene commissie van onderzoek te benoemen. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren Prof. Evers, De Vries en Dr. Kips. Door het dagelijksch bestuur der gemeente Arnhem is hij den gemeenteraad het voorstel in gediend, den ingenieur B. Salbach, te Dresden, op te dragen een plan te ontwerpen voor den aanleg eener waterleiding. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is 11 dezer Suez gepasseerd; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, is 14 dezer van Suez vertrokken. De minister van justitie, door zijn ambtge noot van oorlog attent gemaakt op het gevaar, verbonden aan het opleggen van munitie in daartoe ongeschikte lokalen en tevens er op gewezen, dat niet onbelangrijke moeite en kosten vermeden PRIJS DER ADVERTEN'TIEN: Van 1fi regelsf 1.05. Iedere regel meere 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. kunnen worden als door de justitie in beslag ge nomen munitie onmiddellijk wordt vervoerd naar eene plaats waar een of meer buskruitmagazijnen z'y'n, heeft ook zijnerzijds de procureurs-generaal bij de gerechtshoven hiervan verwittigd, met uit noodiging om in voorkomende gevallen dienover eenkomstig te handelen. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Elmina van 18 Juli jl., is het op 1 Juli door de Britsche zeemacht ter Westkust van Afrika uiigevaardigd decreet van blokkade der zeekust van het koninkrijk Dahomey, den 3den Juli in zoo ver gewijzigd, dat de blokkade slechts geldig wordt verklaard voor de streek gelegen tusschen 1° 54' en 2° 35' O. L, bevattende de havens van Cutano of Appi Vista, Godemey of Jackin, en Whydah. De aartsbisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot leeraar aan het instituut voor doof stommen te St.-Michiels-Gestel den heer F. A. M. Pistorius, priester uit het seminarie te Haren. De bisschop van Roermond heeft den heer G. Hustinx, priester uit het seminarie, benoemd tot professor aan het bisschoppelijk college te Roer mond. Van 9 Juli tot 5 Augustus zijn, bljjkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast in Gelderland 1, Zuid-Holland 46, Noord- Holland 2, Utrecht 3, Friesland 21, totaal 73 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 runderen aangetast. J. W. M. Van de Poll, te Haarlem, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, benevens de vier minderjarige kinderen van wijlen Mr. A. N. J. Van de Poll en van vrouwe C. A. De Neufville, te Amersfoort, de eerste en derde met al hunne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, en de tweede en vierde alleen persoonlijk, zijn bij kon. besluit in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De miliciens der lichting van dit jaar, die in Mei II. by de bereden corpsen zijn ingelijfd en daarna met onbepaald verlof huiswaarts zijn ver trokken, zijn tegen den 3den October a. s. by de corpsen in activiteit opgeroepen ten einde daar bij gekleed en geoefend te worden. Z. M. heeft aan P. W. Alvarez, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Sept. e. k., eervol ontslag verleend als griflier bij het kantongerecht te 's-Gra- vendeel; benoemd tot tijdelijk concierge van de gevangenpoort te 's-Gravenhage A. J. Konings; den veearts A. O verbosch, te Amersfoort, als plaats- verv. toegevoegd aan den districtsveearts wien Arnhem als standpl. is aangewezen, ook toegevoegd aan den districtsveearts wien 's-Gravenhage als als standpl. is aangewezen; met 1 Oct. a. s. be noemd tot off van-gez. 2de kl. bij de marine Dr. J. D. De Boer; met ingang van 16 Sept. a. s. benoemd lot apoth. 2de kl. bij de zeemacht H. J. De Ridder; den 2den luit. F. Van Giesen, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië ;aan den off.-van-gez. 2de kl. D. Mestingh, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, thans op nonacti viteit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst; vergunning verleend aan: den kanonnier 2de kl. van het leger in Ned.-Indië G. A. Nicolle tot het dragen der médaille militaire, hem door den president der Fransche republiek toegekend; en den fuselier bij fcet voorm. leger K. Kreuschner tot het dragen van het Pruis, her- inneringst. voor den veldtocht in 1870 en 1871»

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1