LEIDSCH DAGBLAD. ItOl/moA&if N°. 50(^f. fi A°. 1876. 16 Augustus. -i/ffiOUuy PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS REU ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. S TA DS-B ERICH TEN. De BURGEMEESTER der gemeente I.El DEN Brengt b|j deze ter algetneene kennis dat, te rekenen van JVlaaDdag 21 Augustus e. k., gedurende acht dagen zal gesloten zijn de passage voor rij- en voertuigen van over de brug in den Morschu>eg even buiten de Morschpoort, naar den Singel en de Stad en omgekeerd. En geschiedt hiervan kennisgeving door plaatsing in de Leid- ache Courant. De Bnrgemeester voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1. Burg. Leiden, 15 Angastu9 1876. LEIDEN, 14 Augustus. Men meldt ons uit Den Haag: De heer Kap- peyne keerde gisteren, na een vrij langdurig on derhoud met Z. M. op 't Loo te hebben gehad, in de residentie terug en had heden eene confe rentie aan 't Kabinet des Konings. Er is grond om thans eene eindoplossing der rninislerieele ■crisis te verwachten. Wij achten het van belang er op te wijzen, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den a. s. wintercursus van het Genootschap „Mathesis S. G.", die den 4den September een aanvang neemt, zal plaats hebben 23 en 25 dezer; dat de toelatingsexamens in 't laatst van Augustus zullen worden afgenomen, maar na dien tijd geen leeilingen meer worden toegelaten. Wat de vereischlen enz. betreft, verwijzen wij naar achter staande advertentie. Naar wy vernemen is onze stadgenoot de heer J. Goedeljee op de internationale tentoonstelling van industrie en kunst te Utrecht voor het inzenden van oudheidkundige en microscopische photogra- phieën met het bronzen kruis bekroond. Tot eerelid van de Vereeniging ter bevor dering der belangen des boekhandels is benoemd de heer W. Eekhóff, oud-boekhandelaar te Leeu warden; tot leden van het bestuur, ter vervanging van de heeren C. L. Brinkman en S. C. Van Doesburgh zijn gekozen de heeren Gualth. Kolff en J. C. Loman Jr.; tot afgevaardigden naar het 15de letterkundig congres, van 27 tot 30 dezer te Brussel te houden, de heeren Martinus Nyhoff en D. A. Thieme. De minister van oorlog heeft op voorstel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht de commandanten der brigades, die aangewezen zijn eerstdaags veldmanoeuvres te maken, gemachiigd bij buitengewoon felle hitte, waardoor menschenlevens op het spel zouden kun» nen staan, de ransels op wagens of karren te doen vervoeren. Zr. Ms. schroefstoomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. jhr. J. A. Röell, is den 12den Juli jl. te Paramaribo aan gekomen. Omtrent de schaarschte aan goudgeld deelt men aan de „Arnh. Cl." mede, dat de gouden tientjes door sommige kantoren worden opgehou den en naar Indië gezonden. Op elk goud tienije zou vijf en twintig cent worden gewonnen. Van dezelfde zijde wordt beweerd, dat een rijksdaalder op dit oogenblik slechts 1.68 aan oud zilver waard is, zoodat het maken van rijksdaalders eene zeer winstgevende industrie zou zijn. Deze tak van nyverheid is wel is waar niet in Nederland ge oorloofd, maar de winst is groot genoeg om de vestiging van fabrieken in het buitenland te be vorderen. Geschiedt dit, dan zou voor den Slaat kunnen verwezenlijkt worden de sage van den uitgever, die 500 exemplaren van een werk liet drukken en aan het einde van een paar jaar er 510 op zijn zolder Vond. Misschien zelfs zou de verhouding nog wel wat grooter wezen. De 7de openbare uitvoering van het Neder- landsche Gymnastiek-verbond vond te Alkmaar Zondag onder begunstiging van het schoonste weder plaats. Na een optocht door de met vlag gen gesierde stad werd le 2 uren op het Doe- lenveld met de verschillende oefeningen aange vangen, welke in de eigenaardige uniformen der turners een goeden indruk maakten. Te 5 uren diner in de fraai gedecoreerde zaal „Harmonie", te 8 uren concert en le 10 uren bal, dat zeer geanimeerd tot den ochtendstond aanhield. Gis teren hebben de gymnasten zich naar de prachtige bosschen en duinen van Heilo en Bergen begeven. Het totstandkomen van den Nederlandsch- Westfaalschen spoorweg is verzekerd. Het waar borgfonds ad 500,000 mark, vereischt voor de aanvaarding der concessie in Pruisen, ligt gereed om eerstdaags te worden gestort, waarna onmid dellijk met de werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt. Op de dezer dagen gehouden ïéunie der vrijwillige jagers van de Utrechlsche Hoogeschool werd aan tafel een brief van broederlijke vriend schap voorgelezen van den ouden wapenbroeder, thans in Zwitserland woonachtig, George Vere- net, eenmaal vrijwilliger in 1815, en in 1830 wachtmeester der artillerie. Aan het ministerie van financiën werd gis teren herbesteed het bouwen van kantoren voor post, telegrafie enz. te Hoorn. Minste inschryver was de heer P. J. Blaauw te Hoorn, voor ƒ29890 met en 25190 zonder het zijgebouw. Vervolgens is aanbesteed het onderhoud van en het doen van eenige herstellingen aan de postkantoren le Delft, Leiden, Utrecht en Dordrecht, alsmede aan het post- en telegraafkantoor te Gouda. Minste in schrijvers waren voor: Delft, de heeren A. Harm- sen en Zoon aldaar, voor 1048; Leiden, de heer W. Kok aldaar, voor 1030; Utrecht, de heeren W. en A. Nahuysen aldaar, voor 2365; Dor drecht, de heer W. L. Van Ryn aldaar voor ƒ2292, en Gouda de heer H. J. Nedei horst aldaar voor ƒ800. Eene belangrijke verbetering van het open baar verkeer le Amsterdam zal weldra worden ondernomen, nl. het verbreeden en het veranderen van de beslaande brug in eene vaste brug over de te normaiiseeren Builen-Smgelgracht voor de Leidsche barrière. Het uitvoeren van dit werk is gisteren in het openbaar door burgemeester en wethouders aanbesteed, en werd aangenomen door den heer J. P. Cornelissen, voor 54,935. Blijkens mededeeling van den Nederlandschen Rijnvaart-commissaris heeft de Hessische regeering den havencommissaris te Mainz belast met de leiding van het onderzoek der vlotten aldaar. Be langhebbenden moeten zich dus tot dat onderzoek bij dien havenmeester aanmelden. De minister van financiën maakt hekend, dat bij de directeurs der registratie en domeinen, evenals dit totnutoe voor de houders van groote jachtacten het geval was, voortaan ook voor de houders van kleine jachtacten jaarlijks worden verkrijgbaar gesteld vergunningen tot het naar die acten geoorloofde jachtbedrijf op de stranden der zee en de aan den Staat behoorende wateren met hunne oevers, voor zoo ver de jacht daarop niet verpacht is, tegen betaling van 2.50 ten kantore van den ontvanger der registratie en do meinen, in welks kring de belanghebbenden wo ning of tijdelyk verblyf houden. Deze vergunnin gen worden gevraagd onder overlegging der jacht acten en met opgaaf der woonplaats of tijdelyke verblijfplaats van de verzoekers aan den directeur der registratie en domeinen. Blijkens mededeeling van den Nederlandschen commissaris voor de Rijnvaart is te Oberlahustein een nieuw loodsenstation gevestigd voor de vaart van Oberlahnstein af tot aan de schipbrug te Coblenz. Mr. A. M. Van Slipriaan Luispius, advocaat by den hoogen raad, mocht heden den dag herden ken waarop hij voor vijf en twintig jaren door het hoogste rechtscollege werd beëedigd. Aan vele bewij zen van belangstelling heeft het hem niet ontbroken. De heer Cambier, directeur van de tram- waymaatschappij in Den Haag, heeft een plan ont worpen voor een boulevard die het badhuis te Scheveningen rnet de stad verbindt. Z. M. heeft W. Ruitinga, thans rijksonlv. te Dokkum, als zoodanig benoemd te Helder; tot inspecteur der registr. en dom.: van de 1ste kl. bij het depart, van fin. O. M. J. Moorrees en Mr. A. Van Hetlinga Tromp; van de 2de kl. B. H. Tours; van de 3de kl. H. Van Goudoever, ontv. der registr. en dom. te Hardegaryp. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. E. W. F. Wtle- waall van Stoetwegen, raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis 2de kl. der orde van St.-Anne; benoemd tot plaalsverv. kantonr. te Kampen Mr. T. Ruys J.Pz., adv. aldaar; aan Mr. H. N. Teding van Berkhout, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid der commissie van administr. over de gevangenissen te Amsterdam, en daartoe benoemd Mr. G. M. J. Willeumier, hoogl. in de rechten aan het athenaeum aldaar; aan J. A. B. Masthoff, off.-van-gez. 2de kl. en aan T. C. H. E. K. Stoltz, adj.-onderofficier, dienstd. officier, beiden van het Ned.-Ind. leger, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding eener vrouw uit de snelstroomende Segeri-rivier, op 1 April jl., toe gekend voor ieder de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftT. H. Beerman, met ingang van 1 Sept. e. k., benoemd tot leeraar aan de ryks h. b. school te Zaltbommel; tot burgem. der gem. Barradeel, met ingang van 1 Sept. e. k., C. Van Dalsen Fontein, thans burgem. der gem. Sloten (Friesland); tot burgem. der gem. Sloten E. A. R. Lichtenvoort Cats; tot burgem. der gem. Sneek H. W. C. Reyneke van Stuwe; met ingang van 1 October e. k. aan G. P. Metelerkamp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Wormerveer en Westzaanbenoemd tot burgem. der gem. Wor merveer en Westzaan H. J. Versteeg, met toek. van eervol ontslag als burgem. te Nieuwendam; met ingang van 1 Sept. e. k., C. Römelingh, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopz. in het 2de schooldistrict der prov. Groningen en daartoe benoemd D. De Groot, te Groningen; aan G. Van der Winden, te Delft, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van twee drenkelingen aldaar, op 29 Juni jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loflelijk getuigschrifthet met ingang van 15 Augustus aan C. P. Metelerkamp, burgem. van Wormerveer, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem., goedgekeurdaan den 2den luit. der inf. J. Haver Droeze, instruct, aan den hoofdcursus te Maastricht, doctor in de wis- en natuurk., met ingang van 1 Sept. a. s., tijdelijk opgedragen de waarn. der betr. van leeraar in de scheikunde aan het kon. instituut voor de marine te Willemsoord; benoemd tot bewaarder van de hypoth. enz. te Dordrecht, C. D. Röell, thans id. te Roermond; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off.- van-gez. 3de kl. den student voor dien dienst (arts) L. van Lier.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1