LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5063. Dinsdag A0. 1876. 15 Augustus. S TA DS-BE ltlCHT EÜ. Vereeniging De Feestviering der ter bevordering van Fabriek en Handwerksnijverheid in den zomer van 1877. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afcnnderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEIt ADVERTENTIE?» Van 1-6- regelsl.°5. Iedere regel ineer II. lij Groolere tellers naar plaatsruimte. Oproeping in werkelijken dienst Tan milicien-verlofgangers der llcliting van 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2de afd.), Provinciaal bladn°. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen; dat zij daartoe op Woensdag den 23sten Augustus aanst., des namiddags vóór vier uren, by hunne corpsen tegen woordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van Jtleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van ver lofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 26sten September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Dinsdag den 22sten Angnstns aanstaande, des voor middags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secretarie, tot het ontvangen van het hun toekomende daggeld en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1. Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Augustus 1876. Waar van actie sprake is, mag in de eerste plaats genoemd worden de „Vereeniging ter be vordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid in Nederland." Ongeveer op hetzelfde tijdstip, dat die Vereeniging in Overijsels hoofdstad haar vijf entwintigste algemeerie vergadering hield, ver scheen vanwege haar te Amsterdam gevestigde afdeeling het „Reglement der tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid en van den daaraan verhonden internationalen wedstrijd", in den zomer van het volgende jaar in de hoofdstad te houden. Is de aanleiding tot dat plan, de herdenking van het vijfentwintigjarig bestaan der Vereeniging, reeds op zichzelf belangrijk te achten, met des te meer grond mogen onze landgenooten zich in haar zoo langdurig bestaan verheugen, nu zij toont dat zij wil feestvieren niet alleen, maar dat ook op waardige wijze weet te doen, een wijze boven dien, geheel in overeenstemming met de behoeften van onzen tijd. Wie daaraan nog mocht twijfelen we be hoeven hem slechts te herinneren aan de uit komsten, die de Weener wereldtentoonstelling meer bepaald voor ons land opleverde. Die uit komsten waren verre van schitterendin de expo sitiezalen van Oostenrijks hoofdstad toch bleek het ten duidelijkste, dat de voortbrengselen der Nederlandsche nijverheid, mochten zij, wat solidi teit van maaksel, wat stevigheid en duurzaam heid betreft, ook al den toets der vergelijking kunnen doorstaan, daarentegen uit het oogpunt van sierlijkheid en bevalligheid van vorm, in één woord van kunstwaarde, voor mededinging zelfs niet in aanmerking konden komen. Aan de Wee ner tentoonstelling hebben wij in dat opzicht veel te dankenzij was een nuttige leerschool, waarin onze industrieelen konden zien wat hun ontbrak, wat zy hadden aan te vullen, wilden zij zich niet zien uitgesloten van de Europeesche industrie- markt. Die lessen gingen niet verloren, en op indus trieel kunstgebied is werkelijk vooruitgang merk baar, althans het besef van behoefte aan dien vooruitgang is ontwaakt. In die richting voor te gaan is een verdienstelijk werk, en daarom meen den wij de voorgenomen tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, terecht een waardige feestelijkheid te mogen noemen, daar zij te be schouwen is als een eerste schrede om evenals in het buitenland, verbetering te brengen in onze achterlijke kunstnijverheid, en wel door het op wekken van kunstzin bij industneelen» Dat het hier een groot volksbelang geldt, ook ter bevordering van stoffelijke welvaart 't werd terstond van hooggeplaatste zyde ingezien, en vandaar dat Z. K. H. de Kroonprins, voor wien evenmin onopgemerkt was gebleven wat op de Weener tentoonstelling te leeren viel, niet aar zelde het voorzitterschap der Ptegelingscommissie te aanvaarden, tol wier leden, onder meer andere mannen van naam, ook de referendaris voor de afdeeling Kunst van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken behoort, de heer Jhr. Mr. Victor De Stuers, aan wien wij in een onzer vorige nom mers gelegenheid hadden een woord van hulde te brengen naar aanleiding eener hem toegekende welverdiende onderscheiding. Gelijk reeds de boven opgegeven titel van het „Reglement" aanduidt, zal de Amsterdamsche af deeling zich niet bepalen tot het houden dezer tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid, ver deeld in elf groepen, terwijl aan de inzenders der meest voldoende voorwerpen gouden, zilveren en bronzen medailles benevens eervolle vermeldingen zullen worden toegekend; maar tevens zal zij in die elf groepen een wedstrijd openen, waaraan ook buitenlanders zullen kunnen deelnemen. Inderdaad Nederland mag trolsch zijn op het bezit eener Vereeniging, die deze concoursen in het leven riep, welke voor het eerst hier te lande plaats vinden. Dat die voorgenomen wedstrijden in het buitenland de bijzondere aandacht trekken, kan men daaruit afleiden, dat zich aan de rege lingscommissie reeds aansloten de heeren: Martin Coster, Zr. Ms. consul-generaal te ParijsEdouard André, voorzitter der Sociélé pour l'application des beaux arts a l'industrie; Alfred Dorcel, direc teur de la Manufacture des Gobelins, beiden even eens te Parijs, en Jozef Storck, K. K. regeerings- raad, professor aan de Kunslindustrieschool van het K. K. Oostenrijksch Museum, te Weenen, enz. Bij zooveel belangstelling in den vreemde mag men zeker met grond verwachten, dat ook de Nederlandsche industrieelen al hun krachten zul len inspannen, en dat allen, wien deze zaak ter harte gaat, haar hun moreelen en materieelen steun zullen willen verleenen. Na nog te hebben gewezen op het hooge belang eener ruime vertegenwoordiging ook voor onze vroegere kunstnijverheid, laten wij hier ten slotte de hoofdbenoemingen der elf groepen volgen, nl.: groep 1, kunst toegepast op de versiering van ge bouwen; 2. kunst toegepast op de stoffeering van gebouwen; 3. op de bewerking der onedele me talen 4. op die der edele metalen en gesteen ten; 5. op glas- en aardewerk; 6. op stoffen voor kleeding en huiselijk gebruik; 7. op vervoermid delen 8. op kleine voorwerpen van allerlei aard 9. op de grafische kunsten; 10. op vrouwelijke handwerken; groep 11 eindelijk: middelen ter verspreiding van kunstzin en smaak. Ten slotte verwijzen wy belangstellenden voor nadere bijzonderheden naar meergemeld „Regle ment van de tentoonstelling en den internationa len wedstrijd." LEIDEN, 14 Augustus. De Landbouwtentoonstelling op Zomerzorg werd gisteren zoowel overdag als 's avonds toen zaal en tuin buitengewoon verlicht waren, druk bezocht, 's Middags werden de bewoners van het Oudemannen- en Vrouwenhuis en van het Min nehuis door het Bestuur der tentoonstelling in de gelegenheid gesteld, haar eveneens te bezichtigen. De aangekondigde postduivenvlucht had plaats op hel weiland naast Zomerzorg, waartoe de Haar- lemsche Sociëteit „De Snel vlieger" hare dui ven had beschikbaar gesteld. Precies te twee uren werden de beide korven geopend, waarin zich de prijsduiven bevonden. De eerste prijs werd be haald door de duif van het lid P. Voet, welke den tocht in 36'/2 minuut volbracht, de tweede prijs door die van Bilderbeek in 37'/j m., terwijl de derde prijs ten deel viel aan H. Keeve's duif, welke te Haarlem te 2 u. 38 min. arriveerde. Te halfdrie werd de tweede partij duiven opgelaten, die echter nog niet om prijzen vlogen. Evenals de eersten, namen ook dezen eerst hare richting naar deze stad. Hedenmorgen werd de tentoonstelling van pluim gedierte geopend. Verschillende inzendingen wer den zeer geroemd en trokken om depracht-exem- plaren, die er zich onder bevonden, de aandacht van de liefhebbers en kenners. De regelings commissie voor deze afdeeling bestond uit de heeren G. S. Van der Spruyt, C. M. Van Leeuwen en H. J. Van Leeuwende commissie van beoordee ling uit de heerenJ. H. Enschedé te Haarlem, H. A. Klatte te 's-Gravenhage, P. J. Potvliet te Rotterdam en P. D. Steenhuizen te Leiden. De uitslag der bekroningen is als volgtZilver- lakensche Fazant (Nycthemerus argenlatus)C. M. Van Leeuwen te Leiden, 1ste prijs bronzen medaille; G. S. Van der Spruyt te Oegslgeest, 2de prijs getuigschrift. Lichte goudlakensche Fa zant (Thaumelea picta): G. S. Van der Spruyt te Oegstgeest, broed 1875, 1ste pr. br. med.; gewone Kalkoen (Meleagris domesticus): C. M. Van Leeuwen le Leiden, 1ste pr. br. med. Ge wone Patrijs (Perdix cineria)G. S. Van der Spruyt te Oegstgeest, 1ste pr. 2.50. Californi- sche Patrijskwartel (Orlix Californicus)G. S. Van der Spruyt te Oegstgeest, broed 1875, lsle pr. br. med.; dezelfde, broed 1876, 2de pr. getuigs. Donkergele Gochin-Ghina-hoenders: C. M. Van Leeuwen te Leiden, 2de pr. get.; Brahmapootra- hoenders (lichte soort), C. M. Van Leeuwen te Leiden 2de pr. getuigs. Houdan-hoendersC. M. Van Leeuwen te Leiden, 1ste prijs br. med. Zwarte Spaansche hoenders: C. M. Van Leeuwen te Leiden, 2de pr. get. Blauwpellen hoenders: C. M. Van Leeuwen te Leiden, 2de pr. get. Geel- pellen hoenders: C. M. Van Leeuwen te Leiden, lste pr. br. med. Bantam hoendersC. M. Van Leeuwen te Leiden, (zilverl.) lste pr. br. med.L. F. S. Monde te Leiden, (goudl.) 2de pr. get. Neger hoenders: G. S. Van der Spruyt te Oegsfgeest, broed 1876, lste pr. br. med.dezelfde, broed 1875, 2de pr. get. Engelsche krielkippenJ. G. Smit te Leider dorp, broed 1876, (witte) lste pr. br. med. Een paar zwarte zwanen (Cygnus atratus)G. S. Van der Spruyt te Oegstgeest, broed 1875, lste pr. zilv. med. Carolina eenden (Aix sponsa)G. S.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1