mede hij naar Cracatao wilde gaan, terechtgeko men is in Mangala, res. Lampongsche districten. De boot is onderweg omgeslagen en een der op varenden, Sidin genaamd, verdronken. De heer Donald en de vier overigen hebben veel ellende doorgestaan. Uit Bern wordt gemeld, dat eene Rus sische dame op den aldaar aanwezigen Russiscben gezant prins Gortschakow een pistoolschot heeft gelost, zonder hem te treffen. Zij is onmiddellijk gearresteerd. Frederick Cavill, zeeman, zwom Woensdag langs de kust van Dover naar Ramsgate. Hij zou heden, bij gunstig weer, eene poging wagen om van Dover naar Galais te zwemmen. Den 6den dezer vierde de schoolgaande jeugd te Schiermonnikoog een feest, haar bereid door den eigenaar van dat eiland, mr. J. E. Banck, van 's-Gravenhage. De vlaggen wapperden van de meeste gebouwen in de kom van 't dorp en te 4 uren gaven de jonge mastklimmers, zakloopers, enz. blijken van hunne kracht en behendigheid. De kinderen werden rijkelijk onthaald, terwijl een prachtig vuurwerk den feestdag besloot. De eerste der nieuwe brieven van Stanley heeft in den „Daily Telegraph" van 7 dezer 't licht gezien. Heel veel nieuws bevat hij niet, al behelst hij genoeg avontuurlijks. De reiziger geeft namelijk verslag van zijn tocht langs de zuidwestelijke oevers van 't groote zoet- watermeer. Gedurende 57 dagen zwalkte Stanley met zijn vaartuigje, de „Lady Alice", over de wateren. Hij leed honger en dorst, doorstond ge weldige stormen, en ontsnapte hier en daar slechts ter nauwernood aan de verraderlijke aanvallen der inlanders. Geeft Stanley in dezen brief getrouw verslag van zijne avonturen en gevechten, omtrent 't land en de bevolking laat hij ons vrij onwetend. Hij heelt intusschen aan de wetenschap een we zenlijken dienst bewezen door in 't kaart brengen van 't geheele Victoriameer, inzonderheid van de de tol dusver onbekende zuidwestelijke oevers, met al de nabijgelegen eilanden. Met behulp van deze kaart in den „Daily Telegraph", laat zich't relaas van zijn tocht recht verstaanbaar lezen. De oevers en eilanden schijnen overal welbebouwd en dicht bevolkt. De volgende brieven, die later 'l licht zullen zien, handelen over een derden tocht te water, over des reizigers marsch van 't Victoria-meer naar 't Albert-meer, door geheel onbekende stre ken, en over zijn terugkeer naar Ujiji aan het Tanganyika-meer, van waar hij, na verpoozing en nieuwe toerusting, zijn schreden hoopt te wenden in de richting van de nog steeds te ontdekken Nijlbronnen. Dezer dagen was aan boord van een Nederlandsch schip, in de haven van Antwerpen gelegen, een schoone, geleerde papegaai gestolen. Alle nasporingen door den kapitein gedaan bleven vruchteloos. Hij wanhoopte zijn lieveling ooit weer te zien, toen Woensdag-avond, terwijl hij eene herberg binnentrad, een papegaai hem toeriep: „ik ben hier, kapiteinDeze herkende oogen- blikkelijk zijn vogel, want vroeger, telkens als hij hem eten gaf, riep de papegaai hem dezelfde woorden toe. Een matroos had het dier voor 10 franken aan den baas uit de herberg verkocht. De kapitein gaf het geld en kreeg den papegaai terug. Naby het Belgische station Essen is Woensdag een zesjarig knaapje uit een waggon gevallen. Voor niemand was het schouwspel ont zettender dan voor de ouders die er bij tegen woordig waren. Met groote moeite werd de vader weerhouden zijn kind na te springen. De kreten van het publiek werden eindelijk door den machi nist gehoord, de trein stoomde terug, doch men heeft slechts het vermorzeld lijkje van het kind teruggevonden. In den zoölogischen tuin te Berlijn hebben twee koningstijgers met elkander gevoch ten, met het gevolg dat de een den ander eene wond aan den hals heeft toegebracht en hem den geheelen staart afgebeten. Voor een paar dagen zag men te Compiègne een vierwielig ijzeren rijtuig, boven hel welk twee schoorsteenen uitstaken en dat van binnen voorzien was van twee ovens. Dit rijtuig dient tot bakkerij voor de militairen in 't veld. Te vijf uren 's ochtends gingen de bakkersknechts aan 't kneden van het deeg in troggen, die in de kampementstenten geplaatst waren, en te zes uren werden de ovens aangestookt, die elk 40 brooden kunnen bevatten, dat is 80 per rijtuig. De proef te Compiègne genomen is uitnemend geslaagd. Men heeft berekend, dat men met der gelijke beweegbare bakkerij 2160 rations brood per dag kan bakken. Kechtzaken. A. F. P., koetsier, en L. S., kleedermaker, te Rotterdam, stonden Donderdag voor het gerechtshof in Den Haag terecht onder beschuldiging van diefstal door meer dan één persoon in een be woond huis, na vroegere veroordeeling van den tweeden tot gevangenisstraf van langer dan een jaar. In den avond van 11 Juni bevonden zich bedoelde personen in gezelschap van een tuinder in een herberg aldaar, waar het, nadat laatstge- melde tot driemaal toe getracteerd had, vrij lustig toeging; men danste en hotste, totdat opeens onze tuinder mededeelde dat hij zijn portemonnaie kwijt was. Hoezeer hij verzocht dat niemand zich zou verwijderen voordat het vermiste was terug gevonden, gaven P. en S. daaraan geen gehoor. Op hen viel dadelijk vermoeden van diefstal, te meer daar de kastelein een hunner eene ver dachte beweging met de hand had zien maken alsof hij de portemonnaie aan zijn kameraad over reikte. De politie wist zich spoedig van beiden meester te maken, maar toen evenals gisteren ter terechtzitting ontkenden zij hunne schuld. Adv.-gen. Yan Maanen hield de beschuldiging evenwel staande en eischte beider veroordeeling tol gevangenisstraf van 6 maanden tot 5 jaren. De verdediger Mr. J. Schouten concludeerde tot vrijspraak zijner cliënten, op grond dat het vol doende bewijs niet was geleverd. Het hof heeft gisteren P. tot een half jaar en S. tot een jaar gewone gevangenisstraf veroordeeld. Ook wees het hof arrest in het appèl door den boekbinder v. d. H. te Rotterdam aangetee- kend tegen zijne veroordeeling door de rechtbank tot 1 jaar eenzame opsluiting, ter zake dat hij den 30sten Juni ten nadeele der firma wed. S. B., alwaar hij in dienst was, uit eene der werkplaat sen heeft ontvreemd eene som van f 122,61'/j, waarvan zoowel hij als zijne collega's moesten betaald worden. Het hof bevestigde het vonnis. Voor hetzelfde gerechtshof stonden giste ren terecht P. YV., B. v. D. en G. S. D., te Rotterdam woonachtig, beschuldigd van diefstal bij nacht met behulp van geweldoefening, welke sporen van kwetsing en kneuzing heeft achterge laten. Hoewel ieder der besch. ontkende, bleek uit de verklaringen van getuigen dat het drietal in den vroegen ochtend van den 17den Juni, toen de zon nog niet was verrezen, zich in elkanders gezelschap op de Coolvest te Rotterdam bevin dende, zich wisten meester te maken van het zilveren horloge van zekeren v. d. T., die zich naar zijn werk begaf, nadat zoowel YV. als v. D. den bezitter van het horloge hadden aangerand, slagen toegediend en op den grond geworpen, waardoor bloedstorting was veroorzaakt. Het ge roofde uurwerk werd vervolgens in een herberg door YV. en D. verkocht voor f 6, en dat geld door beiden aan sterken drank verteerd, zoodat D. eenige uren later in zwaar beschonken toestand gearresteerd werd. Adv.-gen. mr. Van Maanen achtte de schuld voldoende gebleken en requi- reerde veroordeeling tot tuchthuisstraf van 520 jaren. Mr. Van Voorthuyzen, als verdediger optre dende, geloofde dat het gepleegde feit was bewe zen, maar wie de schuldige was, lag z. i. in het duister. Bij hem stond vast dat D. in geenendeele als zoodanig kon worden aangemerkt, en hy ver zocht daarom diens vrijspraak; maar ook YV. en v. D. wenschte pleiter in vrijheid te zien gesteld, daar naar zijne meening niets dan vermoedens voor de schuld aanwezig waren, waarop, gelijk hij van oordeel was, de rechter geen acht zou slaan. Het hof achtte, niettegenstaande de ont- kentenis, de schuld overtuigend bewezen en ver oordeelde elk der hesch. tot 5 jaren tuchthuis straf. Tegen het vonnis van den kantonrechter te Grave in de bekende zaak tegen zes leden der so ciëteit „De Eendracht" te Ravenstein is door de veroordeelden cassatie aangeteekend, zoodat die zaak aan de beslissing van den hoogen raad zal worden onderworpen. BUITENLAND. Dnitschland. Te Berlijn zijn reeds gesnoeide stukken van de nieuwe gouden rijksmunt in omloop. Zij zijn blijk baar door een bekwaam persoon gesnoeid, doch zoover dat het geheele randschrift „Gott mit uns"* is verdwenen, zoodat zij gemakkelyk herkenbaar zijn. De vermindering der waarde bedraagt bij de stukken van 10 mark ongeveer 180, bij die van 20 mark 220 penningen. De heer Sebastian Gaigl, te Regensburg, heeft zijn geheele vermogen, ten bedrage van 200,000 gulden, aan het Munchener weeshuis vermaakt. De renten moeten dienen om weesjongens, die be gaafdheid hebben voor kunst en wetenschap, daarin te doen opleiden, mits niet in theologie. G-root-Britanniè. In het hoogerhuis heeft gisteren lord Derby gezegd dat van den khedive eene mededeeling ontvangen was, waarbij de Engelsche regeering werd uitgenoodigd haar denkbeeld uit te drukken omtrent het recht van den khedive om sommige- vonnissen door de nieuwe rechtbanken geveld te vernietigen. De quaestie is aan de beoordeeling van Engelsche rechtsgeleerden onderworpen. Niet vergeefs heeft de medische faculteit hare stem verheven tegen hetgeen er voor haar belemmerends en kwetsends was in 't ontwerp ter zake van vivisectie. De minister Cross toch. legde Woensdag dit ontwerp in aanmerkelijk ge- wijzigden vorm aan de Kamer voor. Het komt thans in hoofdzaak op 't volgende neer't Groote beginsel van de bill is, dat niemand zekere soort van experimenten aan levende dieren verrichten mag, tenzij onder zekere wettelijke bepalingen» Dergelyke experimenten mogen slechts geschieden tot 't verkrijgen van nieuwe kennis, nuttig ter leniging van menschelijk lijden, en dan nog slechts op eene daartoe aangewezen plaats, en door per sonen die er wettelijk vergunning toe verkregen hebben. Gedurende de operatie moet 't dier onder den invloed verkeeren van een pijnverdoovend middeluitzonderingen op dien regel, zoo noodig,. kunnen toegelaten worden bij bijzondere vergun ning. Ook voor experimenten op honden en katten is bijzondere vergunning noodig. Ongewervelde en koudbloedige dieren staan buiten de bill. Geen experimenten zijn geoorloofd in medische scholen of hospitalen, of louter tot 't verkrijgen van prac- tische handigheid. Z66 gewijzigd, werd de bill,, ondanks eenig verzet, voor de tweede maal ge lezen. Turkije. De „Nat. Zeitung" vermeldt van eene zijde van welke zij grond heeft te denken dat zij goed onderricht is, dat Rusland en Oostenrijk te Reichstadt zijn, overeengekomen dat Turkije niet verhinderd zal worden waarborgen te verlangen tegen een her haalden aanval van de zijde van Servië, maar deze waarborgen zouden niet mogen bestaan in weder- opvatting van het vroeger bestaande recht van het leggen van bezetting in sommige steden. De „Polit. Corr." ontvangt per telegraaf bericht uil Belgrado, dat men in 't ministerie van oorlog begint te gelooven dat het Turksche leger in gesloten kring op Belgrado zal aanrukken. Belgrado wordt daarom met een ring van ander half mijl diameter van versterkingen omringd. Alle groote stukken geschut uit de arsenalen van Kragujevac worden naar Belgrado gezonden. De minister van binnenlandsche zaken sloot contrac ten over oogenblikkelijke levering van groote voor raden proviand voor Belgrado, dat, men, naar het schijnt, zoolang mogelyk wil verdedigen. Vorst Milan is nog te Deligrad. Tusschen Banja en Ale- xinac verwacht met een grooten veldslag. Volgens de „Agence générale russe" heeft de Engelsche commissie van onderzoek naar de wreedheden in Bulgarije gepleegd, reeds verschei dene dorpen bezocht en bevonden dat alleen in. het district Philippopel 10,000 menschen ver moord zijn, van welke er 1000 nog onbegraven waren. De tegenwoordigheid van Kiamil Pacha was geheel zonder invloednog niets van alles wat geroofd is, is teruggegevenzelfs verhinderen de Turken het opbouwen der verbrande huizen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2