LET DSCH DAGBLAD. N°. 5062. Maandag A0. 1876. 14 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeidcQ per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ARVE KTENTIEN Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer 0.17i. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 Augustus. 7* Met toejuiching mag het plan begroet wor den van de Commissie voor de volksbyeenkomsten om de werklieden van Leiden en omliggende dorpen, als: Leiderdorp, Oegstgeest, Zoeterwoude, Voorschoten, Noordwijk, Katwijk, enz., in de ge legenheid te stellen, openlijk blijken van bekwaam heid in hunne vakken te geven door eene in het volgende jaar te houden tentoonstelling. De groote ingenomenheid, door velen met de tentoonstelling van bloemen door den werkmansstand gekweekt, doet de Commissie hopen dat zij ook in deze volkomen in den geest der werklieden handelt en dat zij van hun kant haar niet zullen teleur stellen. Moge daarom ieder, die maar eemgszins in de gelegenheid is, vooral in den aanstaanden winter, eenige avonduren afzonderen, om door de vervaardiging van eenig voorwerp van kunst of smaak zijne bedrevenheid te toonen en vooral ook om de jonge meigezellen op te wekken, hun goed voorbeeld na te volgen. Daar het hier geldt eene tentoonstelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd, zullen de patroons niet worden toegelaten tot dézen wedstrijd. Voor ieder vak wenscht de Commissie zoo mo gelijk een afzonderlijken prijs of eene premie te bestemmen. Een aantal werkstukken worden op gegeven; voor de best uitgevoerde daarvan kun nen, evenals voor teekeningen en pleisterwerk, in de eerste plaats premiën worden toegekend. Bovendien is de tentoonstelling bestemd voor al hetgeen iets nieuws bevat, eene nuttige strekking heeft, bijzonder fraai, kunstig of doelmatig is; terwijl voorwerpen uit liefhebberij vervaardigd, als knutselarijen, aardigheden of andere voort brengselen van tijd- of arbeidverpoozende bezig heid niet zijn uitgesloten. De voorwerpen zullen zooveel mogelijk voor eene te houden verloting worden aangekocht. Reeds alle Besturen van Werkmansvereenigin- gen hier ter stede hebben hun steun aan deze plannen toegezegd en de Commissie twijfelt niet of zij zal dien ook in de omliggende dorpen mogen verwachten. Door de Subcommissie, bestaande uit de heeren J. W. Schaap, voorzitter, H. W. F. Bakker, C. H. Dee en Mr. H. L. A. Obreen, secretaris, zijn reeds een aantal circulaires rondgezonden en, blijkens advertentie, nog op schriftelijke aanvraag bij den secretaris te bekomen. Vierde Leiden verleden jaar een herinnerings feest van haar langdurig wetenschappelijk bestaan, moge het ook toonen dat het zijn ouden roem als Nederlands eerste fabriekstad nog werkelijk verdient, zoodat ons vaderland met gepasten trots moge wijzen op de bekwaamheid der werklieden van Leiden en hare omstreken. De dezer dagen op Zomerzorg gehouden ^ordende tentoonstelling van Landbouw mocht heden veel belangstelling ondervindenhet aantal bezoekers was groot. Morgenmiddag te twee uren zal aldaar de aangekondigde duivenvlucht plaats hebben. Er is sprake van dat het aantal daartoe door de Haarlemsche Sociëteit „De Snelvlieger" beschikbaar te stellen duiven buitengewoon talrijk zal ?yn. De Maandagmorgen te openen tentoon stelling van pluimgedierte belooft niet minder schoon dan die der bloemen te zullen zijn. De talrijk toegezegde inzendingen toch geven alleszins recht om dit met grond te mogen verwachten. Een bezoek zal dus ook dan beloond worden. Bij de gedane opgave omtrent de gisteren be kroonde personen is achter den naam van H. Beekman alleen bij zijne bekroning voor dub bele pelargonium zonale diens qaaliteil als tuin baas van dedames Cock op oen huize Rliynhof onder Oegstgeest vermeld; ook op zijne overige bekroningen heeft deze qualiteit betrekking. Behalve aan de reeds vermelden is nog een bestuursprijs toe gekend aan den heer J. Van Leeuwen alhier, ingevolge art. 10 van het programma; evenwel is abusief opgegeven, dal een tweede prijs voor asters is toegekend aan 11. J. Van Leeuwen; dit moet zijn J. D. Speet. Aau de zwetn- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1349 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks m het Werkhuis alhier opgenomen van 4964 vol wassen personen en van 914 kinderen. Door Z. M. den Koning is aan de Ver- eemging het Nederlandsch tooneel voor het ioo- neeljaar 1876/77 een subsidie veiIe^nd van f 5000 leri behoeve van den stadsschouwburg te Amsterdam, en van f 10 000 ten behoeve van het Hollandsch tooneel te 's Gravenhage. Z. M. zal, naar men verneemt, Maandag den heer Kappeijne op het Loo ten gehoore ont vangen. Aan den heer C. P. H. Ru'gers t. Gronin gen is tegen '1 October eervol emeritaat verleend als predikant by de Ned. herv. gem. aldaar. De heer L. C. Veilhuizen, deken en pasioor der R.-K. gemeente te Wijk-bij-Duurstede, vierde Donderdag den 50sten gedenkdag zijner priester wijding. Gedurende 28 jaren was hij pasioor te Wijk. Op dezen feestdag ontving hij van alle kan ten blijken van belangstelling. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is den lOiien dezer van Pori-Said ver trokken. De ontlossing had zich beperkt tot onge veer 100 ton beschadigde steenkolen. Naar men verzekert is Woensdag te Parijs de overeenkomst geteekend betreffende de suiker regeling, waarbij vermoedelijk is aangenomen de saccharimetrie met werking in het entrepot. De luit.-ter-zee 2de kl. S. T. Land, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Am- dam, wordt met 1 October overgepl. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en de luit.-ter-zee 2de kl. D. Hordijk geplaatst in de rol van eerstgenoemden bodern. Z. M. heeft goedgekeurd het besluit der Staten van deze provincie van 11 Juli jl. lot in trekking, te rekenen van 1 Aug. jl., hunner be sluiten tot heffing van doorvaartgelden door de schutsluis en brug aan de Gouwe, in den Hoogen Rijndijk onder Alphen en tot heffing van sluis- en doorvaartgelden aan de Mailegatsluu te Gouda. Z. M. heeft aau Jhr. Mr. W. Sis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en secre taris der commissie voor de stichtingen van beur zen voor het onderwijs, en als zoodanig in zijne plaats benoemd Mr. N. J. IJsselsteyn, commies bij het depart, van binnenl. zaken. ijy«ineiigd Van twee jongens op het Levendaal j die gisteravond op een -wagen, welke aan den j walkant stond, speelden, geraakte door het om- j kantelen van het voertuig de een te water. Een I man, die den jongen zag spartelen, sprong dadelijk l deri dienkeling te hulp en bracht hem na veel moeite op bel droge. Een dergelijk ongeval trof het zoontje van vrouw S., die aan een ketting van de wipbrug bij de Rijnstraat schommelende, zich niet meer kunnende vasthouden in 't water viel. Onmiddellijk stelde een man pogingen in 't werk om hem te redden, maar zou, daar hij niet zwem men kon, zelf verongelukt zijn, zonder assistentie van een ander, die de beide drenkelingen redde. Donderdag was de brievenbesteller W., te Utrecht, bezig met eenige turven door te hakken voor zijne vrouw, toen tot zijne verbazing een ring uit een der lurven te voorschijn kwam. Na onderzoek bleek hij van goud en van zeer ouden datum te zijn. Donderdag-ochtend te halfachtwerd een 15-jartge knaap in bewusteloozen toestand aan hei bureau van politie te Utrecht gebracht; alle aangewende pogingen om hem bij te brengen bleven vruchteloos, totdat men eindelijk bemerkte, dat de knaap in verregaanden slaat van dronken- scr.ap verkeerde. By gelegenheid van de opstijging van den ball<m „De Nederlanden", bestuurd door den aëronaut De Pauw, op Zondag 6 dezer te Nijme gen, werden proef:.emmgen gedaan met den mist- of zeehoorn volgens het systeem van den heer Lelèbre van Den Haag, welke proefnemingen in booge mate hebben voldaan. De toon, door dezen misthoorn voortgebracht, werd door de luchtrei zigers, voor wie reeds alle geluid of geraas van het benedenaardsche had opgehouden te bestaan, nog duidelijk waargenomen op d m hoogen afstand van 1316 meter, ongeiekend den afstand diende ballon, reeds voor den wind afgedreven, had af gelegd en dat de bovenaardsche reizigers op dat oogenblik een wolkenlaag doorkliefden. Dit resul taat ten behoeve van zeevarenden en lot het ver- leenen van hoorbare signalen kan belangrijk ge noemd worden, te meer wanneer in aanmerking genomen wordt dat de tot hiertoe gebezigde por- tatieve misthoorn onder dezelfde natuurtoestanden het geluid slechts 150 a 160 meter doet voort planten, terwijl ook deze misthoorn evenzoo, door een koord over de schouders gedragen, met den mond aangeblazen kan worden en noch stoom noch eenig windpersingsapparaat noodig heeft. Te Groningen kregen man en vrouw ruzie. Misbruik van sterken drank bij beiden was er de oorzaak van. Nadat de vrouw gevlucht was, omdat hij haar met een mes wilde doorsteken, wierp de man haar van een sloolplank, ten einde haar te verdrinken, en ging op haar rug zitten om haar onder water te houden. Gelukkig werd. dit gezien door eenige mannen, die de vrouw uit het water trokken. Te Vlissingen zijn drie jongelingen, werkzaam op het stoomschip „S<ad Breda", ge vangengenomen en naar Middelburg overgebracht, als verdacht van diefstal van stukken zijde, welke met genoemd stoomschip naar Engeland moesten worden overgevoerd. De ouders dezer jongelieden zijn achtenswaardige personen, te Vlissingen woon achtig. Ofschoon de kermis te Amsterdam is afgeschaft, hebben burg. en weth. aan den raad eene voordracht ingediend, om het trommelen van de kinderen op de Beurs gedurende de gewone Septemberweek ie bestendigen. Men weet, dat dit een oud recht is van de Arnsterdamsche jon gens, voor hen verworven door den weesjongen, die het buskruitverraad ontdekte. Eenigen tijd geleden werd door de Indische bladen gemeld, dat de heer Donald, die belast is met de vervaardiging der dokken van de N.-I. Droogdokmaaischappij, vermist was. Thans meldt het „Bat. Handelsblad" in zijne mail-editie, dat volgens telegram, op 16 Juni te Batavia ont vangen, de heer Donald met de kleine boot, waar-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1