■was. 's Avonds van den 2den dezer, den laatslen dag van den wedstrijd, bevond zich een menigte op straat, onder welke vele werklieden, die door het gebruik van sterken drank bij het zaaddor- schen in opgewonden toestand verkeerden. Hoe zeer een flinke politiemacht aanwezig was, is niet voorkomen geworden, dat op een onverwacht oogenblik door eenigen uit het volk bij het raads lid Vente eenige glasruiten werden vernield, het geen ook hij het raadslid Berkouwer plaats had, waar bovendieD enkele personen de deur open hielden, in een portaal binnendrongen en de echt genoot van den bewoner en hun pleegdochter mishandelden. Ook Lij het sluiten eener herberg, lang na den bestemden tijd, waar zich onder de opgewonden menigte eenige gegoede ingezetenen bevonden, hadden ongeregeldheden plaats. Van een en ander zijn processen-verbaal opgemaakt. In het gehucht Hooghalen, gemeente Beilen, zijn Maandag twee boerenhuizen met in boedel, rogge, enz. totaal afgebrand. Ook een paard, 13 varkens en 5 kalveren zijn in de vlammen om gekomen. Te Oostwolde is tijdens het zaaddor- schen iemand bij 't verbranden van het stroo jammerlijk omgekomen. Naar men verneemt had hij te veel sterken drank gebruikt. Dinsdag ontstond te Hilversum door eene nog onbekende oorzaak brand in eene der achterstraten, waardoor spoedig een drietal huizen in de asch werden gelegd. Te Gorcum is de soldaat Kastelein, wegens aanhoudend wangedrag, voor het front der troepen, als onwaardig de uniform te dragen, uit de gelederen verwijderd. Gisternacht is te Utrecht zekere A. F., oud 28 jaren, wonende in de Drieharingsteeg, in een opgewonden toestand te huis komende en daarover door zijne moeder onderhouden, uit een dakvenster gesprongen, waardoor hij aan het hoofd belangrijk is verwond. Volgens verklaring van den geneeskundige is zijn toestand zorgwekkend. Reeds sedert eenigen t ij d i 6 d e K1 e- verlaan voor rijtuigen gesloten, hetgeen zeer on aangenaam is, niet alleen voor het publiek, maar vooral voor den pachter van den aan het einde van die laan geplaatsten tol. De sluiting is het gevolg hiervan, dat eene der bruggen van de Kle verlaan hersteld moet wordendat de heropening niet spoedig verwacht kan worden, blijkt uit de volgende mededeeling, omtrent de geschiedenis dezer zaak. Eenige jaren geleden heeft zich eene commissie, bestaande uit eenige inwoners van* Bloemendaal, gevormd, ten einde de Kleverlaan hard en daardoor voor rijtuigen meer toegankelijk te maken. Om in het onderhoud van dien weg te voorzien, werd een tol op de laan geplaatst. Ruim een halt jaar geleden kwamen er klachten over de brug, die over eene der wateringen ligt, als zou die te slecht worden of zijn om rijtuigen te dragen. De burgemeester van Schooten, onder wiens ressort de Kleverlaan behoort, vervoegde zich bij voormelde commissie, die echter op het verzoek orn herstel der brug afwijzend beschikte, aangezien die brug reeds bestond voordat de Kle verlaan door haar werd begrint. De burgemeester van Schooten heeft toen, als politiemaatregel, in het belang der veiligheid, de brug voor rijtuigen afgesloten. De gemeenten Bloemendaal en Schoo ten, benevens het polderbestuur van den Schoo- terbroekpolder kunnen het thans niet eens wor den, door wie de brug in quaestie moet worden hersteld. Zoolang dat geschil niet is uitgemaakt, zal de zaak wel in statu quo blijven. Te Kinderdijk viel gisteren een j o n- gentje van 5 jaren, zich met visschen vermakende, in het water. Zijne moeder, dit bemerkende, sprong het kind onmiddellijk na, en beiden verdwenen in de diepte. In het arrondissement Nijmegen zijn op twee verschillende plaatsen zilveren voorwerpen gestolen, namelijk in den nacht van 3 op 4 Au gustus te Doornenburg, gemeente Bernmel, 15 zilveren theelepeltjes, 1 zilveren servetring, ge merkt J. v. d. L., 6 zilveren flesschenstoppen en 6 nieuw-zilveren flesschenbakjes, en in den nacht van 4 op 5 Augustus, te Gent: 12 zilveren thee lepeltjes, :2- -zuurvorkjes met bloempjes op den steel, 1 zilveren suikerschepper, zoomede 1 zes loops nieuwe revolver en 1 paar heeren bottines. De ofGcier van justitie te Nijmegen verzoekt op sporing en bericht. Te Radstock, nabij Bath, zijn twee treinen tegen elkander geloopen, waardoor veer tien personen onmiddellijk gedood en een hon derdtal min of meer gekwetst zijn. De heer Jules Duruof spreekt het be- richt van zijn overlijden tegen. Hij bevindt zich in den spreekwoordelijk blakenden welstand der doodverklaarden en is tot nieuwe luchtreizen ge reed. Nabij Aardenburg vond Zondag een knaap, die in de Stiershoek-kreek wilde gaan zwemmen, aan den waterkant twee pakjes klee deren liggen, zonder dat daarbij zwemmers te bespeuren waren. Dadelijk naar de stad terugloo- pende, ongeveer tien minuten verwijderd, waar schuwde hij de politie, waarop de burgemeester met een geneeskundige en een agent zich naar de aangewezen plaats begaven. Men trachtte echter vruchteloos door middel van polsstokken of dreggen iets te vinden, waarna men tot het visschen met de zegen overging en daarmede de lyken van twee jongens, 12 en 13 jaren oud, ophaalde. Een hunner was de zoon eener weduwe, van wie voor een paar jaren reeds een andere zoon op noodlottige wijze om het leven kwam. Het schijnt dat de knapen, onmiddellijk na gegeten te hebben, in het water zijn gegaan. De bekende luchtreiziger Eugène Go- dard heeft dezer dagen uit het Park te Brussel een nieuwe luchtreis ondernomen, die tol groot genoegen, zoowel voor hem als voor het publiek, met alle succès bekroond is geworden. Het was eene echt feestelijke opstijging. Het Park was luisterrijk verlicht en zoowel dattr als in den ge- heelen omtrek stonden duizenden toeschouwers opeengedrongen. Met de vulling van den nieuwen ballon, „L'Espace" genaamd, ter grootte van 1600 kubieke meters, van eleganten vorm en nieuwe constructie, werd te 8 uren een aanvang gemaakt. Dat werk ging uiterst voorspoedig en ofschoon er op het laatst eenig oponthoud ontstond, was echter te 10 uren alles gereed. De heer Godard stapte met drie tochtgenooten in het schuitje, en terwijl overal in den omtrek Bengaalsche vuren werden ontstoken, die wijd en zijd de prachtigste kleuren-variatiën opleverden, steeg het gevaarte statig omhoog. Het was zegt een berichtgever een betooverend schouwspel, den ballon te midden van dien schitterenden glans opwaarts te zien zweven. Wegens de windstilte bleef hij een ge- ruimen tijd boven de stad en dreef vervolgens eensklaps in noordwestelijke richting heen. Voor de luchtreizigers, zoo verklaart de heer Baert, die aan den tocht heeft deelgenomen, was het nachtelijk panorama, hetwelk Brussel in den mane schijn opleverde, ten eenenmale onbeschrijfelijk. Vijf en veertig minuten zweefde de ballon boven de stad en den faubourg Molenbeek St.-Jean en kwam, na te zyn afgedreven, te halftwaalf op een stuk land te Releghem neder. Baar werd de ballon 's nachts op een wagen geladen en zoo kwam het gezelschap den volgenden ochtend be houden te Brussel terug. De keizer van Oostenrijk, die te Ischl vertoeft, wandelde dezer dagen met zijn adjudant, toen het geschrei van een kind zijn oor trof. Een oogenblik later zogen zij het kind van een hooge rots naar beneden vallen. Het bleef met de klee deren aan een boomstruik hangen. De keizer moest, om het te bereiken, een sprong van vijf meter langs de zoogenaamde Redtenbach-Wildniss maken. Hij aarzelde echter geen oogenblik en het gelukte hem het boven den afgrond hangend kind, een vierjarigen knaap, te grijpen en in veiligheid- te brengen. Zondag-ochtend lag de stoomboot „Éclair" te Havre gereed om naar de Middel- landsche Zee te vertrekken. Toen de Anglicaan- sche bisschop van Gibraltar, zijne vrouw en drie dochters aan boord wilden gaan en op de brug waren die de boot met den vasten wal verbond, begon het schip te stampen, en de brug gleed van de boot. De bisschop, zijne vrouw en een dochter raakten te water. Oogenblikkelijk spron gen een aantal kloeke mannen, meerendeels ma trozen van het stoomschip, de drenkelingen na. Zij hadden het geluk ze allen, schoon bewuste loos, aan wal te brengen. De bisschop en zijn dochter werden in 't leven teruggeroepen, maar de vrouw van den bisschop stierf onder de ge neeskundige behandeling. Rechtzaken. Ter juiste toelichting van de zaak, waarvan wij gisteren de conclusie mededeelden, zij gemeld, dat uit de verklaring der gedagvaarde getuigen in verband met de akte van beschuldiging is geble ken, dat, hoewel het driejarig kind niet meer aan de vaderlijke macht onderworpen was, de vader van zijne echtgenoote verlof bekomen had het kind des Zondags om de veertien dagen te zien en zich dan gedurende een uur met zijn zoontje te amuseeren, waartoe het dan gebracht werd ten huize van Jhr. Mr. d. B., in de Balistraat, in Den Haag. Op een dezer Zondagen, den 14den Mei des middags, toen de vader zich met zijn kind in het achtergedeelte der woning van den heer De B. bevond, bemerkte mevr. V., aan de overzijde van den heer De B. wonende, dat op het onbebouwde terrein ter zijde van diens woning zich een heer bewoog, die, nadat hij eenige oogen- blikken had op en neder gewandeld, over den afschei dingsmuur een kind had aangenomen, dat hem door den nu afwezigen S. werd overgereiktS. had namelijk de deur van de verandah openge maakt, zich op den muur begeven en toen zich daarvan ook weder verwijderd. De heer, die het kind in ontvaugst had genomen, is gebleken te zijn Jhr. Mr. v. B., die zich in allerijl naar een rijtuig begaf dat in de straat stond te wachten en waarin zich eene dame, aan Jhr. Mr. v. B. bekend, bevond, met welk rijtuig het gezelschap, behalve S., zich naar Gouda deed brengen. De blonde krullebol schikte zich wèl naar de omstan digheden en gaf geen aanleiding eenige bevreem ding bij den koetsier op te wekken, daar deze eerst aan den Leidschendam bespeurde, dat er een kind in 't rijtuig was, en dit werd te Utrecht, waarheen men zich vervolgens begeven had, van nieuwe kleertjes voorzien, doch ten gevolge van de maatregelen, door den officier van justitie in Den Haag genomen, werd Jhr. v. B. rnet het kind aldaar aangehouden en naar de residentie teruggevoerd. De v&der van het ontvoerde kind, die in de meening verkeerde dat zijn voornemen zou ver wezenlijkt worden, om zich te Brussel te vestigen en zich in het bezit van het kind te zien, was zeker niet weinig teleurgesteld toen hij de arres tatie van zijn vriend vernarn; het schijnt hem echter gelukt te zijn zich aan de rechterlijke ver volging te onttrekken. De instructie, die vervolgens in dit proces ge voerd werd, en waarin zelfs de hooge raad reeds een oordeel heeft gegeven omtrent de al of niet terechtstelling van jhr. v. B., bracht voldoende feiten aan 't licht, om den aanwezigen besch. naar de openbare terechtzitting van het hof te verwijzen. De besch. Jhr. v. B. erkende volledig, dat hij op aanzoek van zyn vriend S., en na door dezen te zijn gemachtigd, diens kind naar Brussel wilde vervoeren en hield vol, dat hij daarmede volstrekt niet anders dan het bewijzen van een vriendschaps dienst had op 't oog gehad, wel wetende, dat zich eene verwijdering tusschen de echtgenooten S. had opgedaan, maar geheel buiten kennis, dat er eene comparitie van partijen voor den president der rechtbank had plaats gehad, en tevens niet wetende, dat bij beschikking van den president het kind onder de hoede van de moeder gesteld was. De vreemde wijze, waarop hij in 't bezit van het kind door den vader was gesteld, kwam hem niet verdacht voor, nadat deze hem bad medege deeld, dat het gebeuren kon dat Jhr. De B. zich tegen de verwijdering van het kind door de straat deur zou verzetten en er dan mogelijk moeielijk- heden zouden ontstaan. Besch. blijft er bij, na door den president op verschillende opmerkelijke punten te zijn gewezen, volstrekt met geen kwade bedoelingen, maar geheel te goeder trouw te heb ben gehandeld. S. heeft hem misleid en bedrogen. Indien hij alles geweten had, zou hij zich niet geleend hebben tot hetgeen waartoe hij meende bevoegd te zijn. BUITE1N RAN O. Spanje. Zooals van Maandag uit Madrid gemeld wordt, kondigt het regeeringsblad de uitgifte van hypo-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2