Donderdag-avond had er in den stal •van den heer Niekerk even buiten Utrecht een treurig ongeluk plaats. Met eenige andere kinderen aldaar spelende, geraakte een meisje van ruim zes jaar onder een zwaar hek, dat omviel, met het ongelukkig gevolg, dat zij haar nekbeen brak. Hoewel er spoedig geneeskundige hulp verleend •werd, mocht het niet baten; zy is gisternacht onder de hevigste pijnen bezweken. Donderdag-avond te 7 uren ontstond er brand in de stoomfabriek (spinnerij) der heeren "Van Heek en Co. in de onmiddellijke nabijheid van Enschedee, en op geringen afstand van de stoomververij van den heer Blijdensteyn, mede een fabriek van zeer grooten omvang. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat de brand weer er alleen op bedacht moest zijn de nabij gelegen woonhuizen en de fabriek van den heer JBlydensteyn tegen het vuur te vrijwaren, omdat aan blusschen van het brandende gebouw niet te denken viel. In korten tijd lag dan ook alles in puin en asch. De schade is groot, en ruim hon derd arbeiders zullen voor geruimen tyd door deze ramp van werk verstoken zijn. De brand wordt toegeschreven aan zelfontbranding der ka toen; duidelijk was het intusschen, dat de brand boven in de fabriek ontstaan is. De meening, dat alleen de politie verhangenen mag afsnijden of drenkelingen op het droge halen, eischte dezer dagen te Amsterdam weder een slachtoffer en was oorzaak, dat een levensmoede uildrager in de Goudbloerndwarsstraat ongestoord aan zijne zucht tot zelfmoord gevolg kon geven. Zijne vrouw vermiste hem des ochtends bij haar ontwaken en vond haar man hangende in de keuken, waarna zij de deur ter dege sloot en vervolgens hare maatregelen zoo goed nam, dat de verhangene eerst bijna twee uren later door tusschenkomst van de politie werd afgesne den en zijn dood voorgoed kon worden gecon stateerd. Volgens rapport van kapt. Den Dunne, van de sleepboot „Nieuwersluis", is gistermiddag te 1 uur een schoener op den Ooster gestrand, naam of natie onbekend, en te 2 uren omgevallen. De sleepboot kon niet in de nabijheid komen. Van de equipage was niets te zien. Het zesjarig zoontje van den land bouwer Van der Wal, te Rosmalen, vond 11. Maandag een paar lucifers in den vestzak zijns vaders. Hij begaf zich daarmede naar een stal letje, waarin hij een vuurtje maakte. De vlam deelde zich spoedig aan het gebouwtje en vervol gens aan het woonhuis mede, ten gevolge waar van beide een prooi der vlammen werden. Het huis was verzekerd, de onroerende goederen niet. Uil Malang deelt men een afschuwe lijken dubbelen moord mede, die den 9den Juni in de dessa Kranggan onder Sengoro heeft plaats gehad. Een zekere Tario, 's avonds tegen zes uren thuis komende, vond een buurman ten zijnent en werd daarover eensklaps zoo driftig, dat hij den man in den nek met een berang een houw toe bracht, welke onmiddellijk den dood ten gevolge had. De dochter van Tario, een meisje van 6 a 7 jaren, door de daad haars vaders verschrikt, trachtte weg te loopen, toen ook haar een enkele slag op het hoofd, die den schedel in tweeën spleet, dood ter aarde deed storten. De moorde naar nam daarop de vlucht en ofschoon er on middellijk op de titir werd geslagen, is 't niet gelukt hem in handen te krijgen. Het gelukte dezer dagen eender woe ligste sociaal-democraten, vorst Krapolkin, die te Petersburg gevangen werd gehouden, te ontko men. De vorstelijke sociaal-democraat bevond zich wegens een ongesteldheid, in de vochtige kase- matten opgedaan, in het Nicolai militaire hospi- laaL Als reconvalescent was het den vorst ver oorloofd, vergezeld van vier schildwachten, op de plaats voor het hospitaal te wandelen, en daarvan maakte hij gebruik om zijn vlucht te bewerkstel ligen. iHet had reeds de aandacht gelrokken, dat sedert eenigen tijd een officier in een met vurige paarden bespannen wagentje gedurig voorbij het hos pitaal reed. (Op zekeren dag, toen de gevangene zijn gew.one wandeling deed, was ook de officier aanwe zig en reed langhaam voor de poort van het hos pitaal heen en weJer. Tegelijkertijd werden onder scheidene ffiet hout geladen wagens door de poort van het hospitaal binnengebracht. Van dit oogen- blik trok de gevangene partij, en nog voor de schildwachten zich rekenschap hadden gegeven van 'tgeen er gebeurde, was hij reeds tusschen de hout wagens door de poort uil en had hij plaats geno men in bet rijtuig, dat blijkbaar tot dit doel aan wezig was. In woeste vaart renden de paarden met den officier en den vluchteling voort, zoodat zij reeds lang uit het gezicht waren, toen de gen darmes last kregen den vluchteling te achterhalen. Aanvankelijk is die poging niet gelukt. Vorst Krapotkin is tot dusver spoorloos verdwenen. De Amerikaansche dames der hoogere kringen hebben thans eene eigenaardige wijze van loopen aangenomen, die zij „kangaroe" noemen en inderdaad den gang van dit Australisch dier nabootst. Zij strekken het bovenlyf zoover moge lijk vooruit, klemmen de voorarmen tegen de buste met de handen naar buiten gekeerd en hangende, en huppelen dan golvend voort. De Amerikanen vinden deze wijze van wandelen zeer fraai. BUITEN LAN D. Groot- Örltannië. De officieele stukken betreffende de mazelen epidemie, die in 1875 zoo ontzettend onder de Fidji-eilanders huishield, hebben thans 't licht ge zien. Uit deze stukken blykt, dat de berichten omtrent de verwoestingen, door de ziekte aange richt, volstrekt niet overdreven zijn geweest en dat de laakbaarste zorgeloosheid aan 't uitbreken en voortwoeden der ziekte schuld heeft gehad. Allereerst rust blaam op den commandant en den dokter van 't Engèlsche oorlogschip „Dido", die, niet wetende of bedenkende hoe vatbaar eene be volking in den natuurstaat voor eene nieuw aan gevoerde besmetting is, een paar lijders aan ma zelen zonder éénige voorzorg van 't schip naar den wal lieten overbrengen. De gevolgen waren vreeselijk. Officieel wordt de sterfte geraamd op een vijfde der bevolkingdoch uit andere gege vens moet men opmaken dat deze raming veel te laag was, en gerust op een derde mag gesteld worden. In de meer afgelegen districten bleef in groote dorpen geen levende ziel over. Geneeskun dige hulp ontbrak schier geheel, eensdeels door de schuld van de overheid, die hare achteloosheid verergerde door langzaamheid, anderdeels door de onwilligheid van de lijders om geholpen te worden door de lieden, die, naar zij vermoedden, mei voorbedachten rade den dood onder hen hadden losgelaten. Duizenden aangetasten, die de eenvou digste wenk (b. v. om zich warm te houden) had kunnen redden, bezweken dientengevolge. De katho lieke zendeling Breherst in Fidji rapporteerde dal 20,000 menschen bezweken zijn. Niet de geringste moeilijkheid was, de dooden begraven te krijgen. Nog thans gaat de jammerlijk gedunde bevolking zwaar gebukt onder de indirecte gevolgen van deze be zoeking. Turkije. Uit Belgrado wordt bericht, dat de Turken Donderdag het leger van Knjazevac bij Tresibaba aanvielen. Na een strijd van acht uur werd het Turksche centrum eene mijl teruggeworpen. Des ochtends tastte Horwatovics de Turken aande strijd duurde nog tot den volgenden morgen vier uren voort. De Serviërs hebben de Turksche verster kingen te Mramor bij Nis genomen, en zyn in het Turksche legerkamp doorgedrongen. Uit Semlin wordt gemeld: Sedert twee dagen worden belangrijke gevechten geleverd bij Tresi baba, tusschen de sterke voorhoede van Abdul Kerim Pacha, waarover Hafiz Pacha hel bevej voert en de Serviërs onder Horvatovich. Tresibaba is het punt waar de wegen van Pandiralo en Gramada naar Knjazevac samenloopen. Tchernajeff staat aan de linie van den Tiraok ten zuidwesten van Knjazevac; Milan en Risties zijn te Deligrad. Lord Russell beveelt, in een schrijven aan lord Granville, zoo noodig een bondgenootschap met Rusland aan, ten einde perk te stellen aan de wreedheden der Turken in Bulgarije. De „Neue fr. Presse" meldt dat de invoe ring van de constitutie van Midhat Pacha uitge steld is. De vrijwilligers, die uit de omstreken van Tiebizonde gekomen zijn en voorloopig in een legerplaats op de velden van Beicos aan den Bos porus geoefend worden, hadden het plan gesmeed de tegenover hen liggende plaatsjes Bujukdere, Therapia en Yeni-Keui in brand te steken en te plunderen. Deze dorpen worden meestal bewoond door de familiën der gezanten en rijke Christenen uit Pera. De nacht van Zondag op Maandag was uitgekozen tot volvoering van hun aanslag. Een Turksch tuinman heeft het ontwerp verraden en nog op 't juiste oogenblik konden ongeveer een zestigtal dezer gevaarlijke gasten in verzekerde bewaring worden genomen. De correspondent van den „Times" te Wee- nen telegrapheert aan zijn bladDe Porte heeft officieel aan de mogendheden kennis gegeven van de ziekte van Sultan Murad en van de waarschijn lijkheid dat bij afstand zal doen van den troon. Voor zoover ik vernomen heb, zijn de mogend heden overeengekomen de abdicatie van Sultan Murad en de troonsbestijging van zijn naasten erfgenaam te beschouwen als eene natuurlijke ge beurtenis, die geene wijziging behoeft te brengen in de vormen die in dergelijke gevallen in acht genomen worden. De nieuwe souverein van Turkije zal dus erkend worden en de geloofsbrieven, die de gezanten nog steeds voor Sultan Murad in den zak hebben, zullen geruild worden voor andere aan diens opvolger gericht. In Belgrado is de Russische generaal Fadejeff aangekomen. Deze zal naar men zegt het opper bevel over het leger aan de Drina aanvaarden en al de Servische vrijwilligers, wier aantal 10,000 man zou bedragen, in één corps vereenigen. Den lsten Augustus beproefde Mukthar Pacha van Trebinje uit het door de Montenegrij- nen bedreigde Bilek te hulp te komen. Beide naar Bilek voerende wegen waren echter door het corps van Peko Pavovlik zoo steik bezet, dat hij beter vond weer naar Trebinje terug te keeren, te meer omdat 8000 Montenegrijnen, die bij Ljubowir lagen en de gemeenschap tusschen Bilek en Mostar reeds hadden afgesneden, zich gereed maakten in zyne afwezigheid zich van Trebinje meester te maken. In Bilek is gebrek aan levensmiddelen en drinkwater; de plaats is geheel afgesneden. In Trebinje is de Turksche bevolking woedend en dreigt zelfs de trouw geblevene Christenen over de kling te zullen jagen. Telegrammen. DEN HAAG, 5 Augustus. (7 u. 6 m.) Een te legram uit Atjeh van 23 Juli meldt: Na volbren ging door de ageerende kolonnes van een moeielij- ken overtocht over de diepe Koerongraba, en daarmede omlrekking van den vijand, is men voortgerukt naar Koerongraba-baai en heeft zich gelegerd "te Kampon Moesan. Twee patrouilles zijn door den overmachligen vijand aangevallen en leed verliezen. Overigens is de vijand rustig. De ge zondheid is minder gunstig. KAIRO, 4 Augustus. De Egyptische strijdkracht voor Turkije bestemd zal niet meer dan 9000 man bedragen. MADRID, 4 Augustus. De onderhandelingen om te geraken tot eene conversie der huiten- en binnen- landsche schuld hebben heden tot eene bevredi gende uitkomst geleid. BUCHAREST, 5 Augustus. Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden, dat door den vorst is aangenomen. Waarschijnlijk zal heden een nieuw kabinet worden saamgesteld door Bratiano of door Johan Ghika. Ter markt te Lelden aangevoerd. en 5 Augustus. Wintertarwe 11 hectoliter 9.— a 9.50. - Zomer- larwe 11 hectol. 7.75 a 8.25. Winterrogge 10 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 10 hectol. ƒ6.25 a fi.'B. Zomergerst 10 hectol. 6.25 a 6.7?. - Chevalier-gerst 10- hectol. 7.00 a 7.50. Zware Haver 8 hectol. 5.00 a E50. - Lichte Haver S hectol. 3.75 a 4.00. Dui- venboonen 4 hectol. V.' 0 a 9.50 Paardenboonen 5 hectol. f 9.0C a ƒ9.2*. Ossen stuks/ a Stieren, stuks/ -.0' a 0. Kalfkoeien 35 stuks IGO.00 a 285.00. Varekoeien 80 stuks 140.00 a 200.00. Vette koeien 175 stuks/195.00 a 300.00. Kalveren (vette) 70 stuks 34.00 a 81.00. Kalveren (magere) 23 stuks f 6.00 a 14.00. Hamels (magere) 130 j stuks 18.00 a 29.50. Hamels (vette) 1165 stuks, 28.00 a 41.00. Varkens (magere) 80 stuks 16.00 a/30.00. Varkens (biggen) 200 stuks 10.00 a 18.00. Grasboter 8140 kilogr., 1ste qualit. -^ vat/64.00 a/68.00. Schei- •.'de qualit. vat f i>9.0u a 03.00; Grasboter Iste qual. per kilogr. .60 a 1.70, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.475 a 1.57s. Ter markt aangebracht 290 runderen, 93 kalveren en 249S schapen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2