N°. 5056. Maandag A0. 1876. 7 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.....'.777 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels f LOS. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsraimU STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 18 der wet van den léden September 1866 (Staats blad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartierin gen en het onderhond van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën voor 's Kooings legers of veatingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhond in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het RaadhaÏ9 aangeplakt en van beden, gedmende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelagd. Wordende tevens iu herinnering gebracht dat, bij voormelde wet, aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot railing met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering eu het onderhond, mits zij van den wensch daar toe kennis geven aan den burgemeester, vóórdat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waar van zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en on derhond te voldoen in hunne wonmg. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Augustus 1876. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den laten Aagnstos 1876, n°. 25 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Jani 1857 {Staats blad n°. 87) Breügt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13dcn Juni 1857 Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den 2den September aanstasnde met zonsopgang 2°. van die opening is nitgezonderd do uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, letter e der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de laDge jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des IVoensdags, Vrijdags en Za terdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, als mede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. '8-Gra.venhage, den 2den Aogustas 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. LEIDEN, 5 Augustas. In de maand Juli zijn binnen de gemeente Leiden geboren 117 kinderen, als: 59 zoons en 58 dochters; overleden 97 personen, als9 man nen, 14 vrouwen, 35 zoons en 39 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 24 paren. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 778 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4463 vol wassen personen en van 711 kinderen. De minister van koloniën maakt bekend, dat het voornemen bestaat om een Nederlandsch jongeling, die den leeftijd van 22 jaren niet heeft overschreden, en aan het eindexamen'der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus heeft voldaan, practisch en theoretisch te doen opleiden tot tech- nisch ambtenaar voor het boschwezen in Ned.- Indië. Aanmelding bij het departement van kolo j niën tot en met 24 Augustus e. k. Het vergelij- I kend examen zal plaats hebben in 't laatst dezer maand of in 't begin van September; de oplei ding in Pruisen vangt aan 1 November. In eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst van deelgerechtigden in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, werd besloten tot indie ning van een adres aan Z. M. den Koning, door de leden van het aldaar gevestigd comité. Het adres bevat het verzoek, dat de ambtenaren we der als vroeger mogen worden gepensioneerd door den Slaat, en de baten van het door hen bijeen gebracht pensioenfonds mogen worden bestemd tol eerste bijdrage in een op te richten algemeen fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Op deze bijeenkomst waren ook leden tegenwoordig uit Haarlem, Alkmaar, Hoorn en omliggende plaatsen. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is tot het besluit gekomen, dat zij in den tegen - woordigen stand van zaken het niet raadzaam acht om het beheer der kerkelijke goederen der gemeenten bij eene zuivere, algemeen geldende kerkelijke verordening te regelen of een toezicht daarop in te stellen. Meer aannemelijk is het haar voorgekomen, in overeenstemming met het advies der commissie, eene poging bg de hoogc regee ring te doen, om door hare hulp der Kerk een vasten rechtsgrond te verschaffen, waarop eene regeling dezer aangelegenheid kan worden gebouwd, en daarmede het verzuim jegens de Kerk in 1866 begaan te herstellen. De Synode heeft daarop eene Commissie benoemd om daarvoor een adres te ontwerpen. De heer Dunckler is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder der 3de klasse van den Gou den Leeuw van Nassau. De volgende algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij Tan landbouw zal gehou den worden te Apeldoorn. Tot voorzitter daarvan benoemd de heer H. C. Van der Houven van Oordt aldaar. Aan Mr. Van Everdingen, die 30 jaren secretaris is der evenlang beslaande afdee- ling Tiel, is door die afdeeling een gouden me daille verleend. Z. M. de Koning is hedenmiddag per extra trein aan het station van den Rijnspoorweg te Rotterdam aangekomen, om den wedstrijd van de Kon. Ned. Yachlclub hij te wonen. Des avonds zou Z. M. te 7 uren per Rijnspoor vertrekken. Z. M. heeft aan Mr. P. B. H. M. Swart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rech- ter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Maas- strichtbenoemd tot suhst.-grifüer bij de arrond.- rechtbank te Gorcum Mr. J. R. H. Van Schaik, griffier te Ridderkerktot gritöer hij het kan tong. te Purmerend Mr. J. Boldingh Gz., adv. te Hoorntot griffier bij het kantong. te Zevenaar Mr. A. T. H. G. baron Van Lamsweerde, adv. te Nijmegen; tot notaris binnen het arrond. Goes, standpl. de gemeente Sas-van-Gent, D. W. Coninck Westenberg, cand. notaris te Aardenburg; aan W. Collard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Baarnbenoemd tot notaris bin nen het arrond. Amersfoort, standpl. de gem. Soest, S. Cambier van Nooten, cand.-notaris te Lopik; benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Dordrecht, standpl. de gem. Poorlugaal, H. Duyfjes, cand.-nolaris te Naaldwijk; G. C. Hulst herbenoemd tot burgera. van de gem. Zijpe en Callantr-oog; tot burgem. der gem. Nieuwe- schans benoemd H. Mulder; de benoeming van S. B. Drijber Bzn., burgem. van Ezinge, tot secre taris dier gem., goedgekeurd; de 1ste luit. R. A. T. Wijgersma, van de inf., en J. C. Gaillard, van de artillerie, die van het leger hier te lande werden gedetacheerd bij het leger in Indië, in hun rang overgeplaatst, eerstgen. bij de inf. en laatstgem. bij de art. in Oost-Indië. Gemengd Nieuwe. Het „Politieblad" signaleert zekere Cato Schriek, oud 34 jaren, onderwijzeres te Leiden, die zich het laatst in Den Haag moet hebben opgehouden en tegen wie door de recht bank te Leiden rechtsingang met bevel van gevan genneming is verleend. Gistermiddag is in Den Haag in de Koningstraat bij de draaibrug bij het afryden van een kolenwagen der Rijnspoorwegmaatschappij een elfjarig meisje over het lichaam gereden en te vens zoo deerlijk aan 't hoofd gekwetst, dat zij meer dood dan levend in een nabijzynde herberg werd binnengedragen; spoedig werd genees- en heelkundige hulp verleend, doch men vreest voor het ergste. Een treurig ongeval trof het gezin van den sergeant-majoor v. d. P. in de Kazernestraat aldaar. De vensters der woningen van de ge huwde onderofficieren zijn in die kazerne voor een groot deel met de vloeren gelijk. Een kindje van één jaar viel op den grond, en ging door het venster heen, zoodat het op den grond, aan de zijde der Mauritskade terechtkwam. Door een kor poraal opgenomen en naar hoven gedragen, werd het bij de ouders gebracht, maar verkeert door de bekomen kneuzingen niet huiten gevaar. Uit een gestreng onderzoek naar de oorzaak van het dezer dagen in zee te Scheve- ningen plaats gehad hebbende ongeluk, is geble ken dat dit wederom aan onvoorzichtigheid is te wijten geweest, dat het badpersoneel zich daarbjj op een uitstekende wijze van zijn plicht heeft ge kweten en dat er bij het baden, dat trouwens dienzelfden dag onafgebroken is voortgezet, geen gevaar beslaat, mits men zich gedrage overeen komstig de telkens herhaalde waarschuwingen van de badbedienden. Op de kermis te Gouda is Donderdag avond in het theater van den heer Goppejans zijn zeventienjarige dochter hij het vertoonen eener pantomime met haar gazen kleedje in aanraking gekomen met eene brandende kaars, waardoor zij oogenbükkelyk in volle vlam stond. Hoewel door het omslaan van een kleed de vlam spoedig ge- bluscht was, heeft zij aan hals en borst zware brandwonden bekomen en is naar het gasthuis ge transporteerd. Donderdag-avond is te Rotterdam een achttienjarig meisje in de sloot tusschen den tuin van den heer Van Heel en de Kievitslaan gevallen. Zij verkeerde in groot gevaar, toen H. Van Hulst, sjouwer te Delfshaven, zich te water begaf om haar te redden. Met behulp der agenten van politie dier gemeente J. Van Loon en W. J. Vercouteren, slaagde hij daarin, doch het meisje scheen reeds levenloos. In eene nabij zijnde her berg gebracht, is zij aldaar behandeld door dr. De Monchy, wien het eerst na twee uren mocht gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Gisternamiddag is te Rotterdam een twaalfjarige knaap, wonende in liet Groenendaal, bezig zijnde vischjes te vangen, in het water ge vallen en verdronken. Tegen een nachtwacht te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van hout. Morgen zal de heer De Pauw met zyn luchtballon te Nijmegen opstijgen. De heeren De Bergh en Von Bihl en misschien nog een derde passagier zullen de reis medemaken. De Duitse he schoener „Bethlehem", kapt. Wiener, van Rotterdam naar Kiel, en de Noordsche stoomboot „Phönix" zijn by Skagen met elkander in aanvaring geweest, ten gevolge-^ waarvan de „Bethlehem" gezonken is. Twee man der equipage van laatstgenoemde zijn daarbij ver dronken. De overigen zijn gered en door de „Phö nix", die te Kopenhagen is binnengeloopen, gelancL

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1