LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5054. Vrijdag 4 Augustus. A0. 1876. PRIJS DEZER COURANT I foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»! ▼an 1ft regels f 1.06. Iedere regel meer0.17^ Grootere letter* nair plaatsruimte LEIDEN, 3 Augustus. jDe examens ter verkrijging van acten van waainheid voor het middelbaar onderwijs, voor het jaar 1876, zullen afgenomen worden in den van de maand October a. s. Z\j, die zoodanig eiarnen wenschen af te leggen, moeten zich vóór 151 September schriftelyk aanmelden aan het de partement van binnenlandsche zaken. In een ingekomen stuk aan den gemeente raad zegt de heer J. Scheltema naar aanleiding van het advies der commissie van financiën over zijne bedenkingen belrefiende de administratie der gasfabriek o. a.Volgens de verordening op hel beheer der gasfabriek is er bij die fabriek een bepaalde „boekhoudei" (geen ontvanger). Er wordt „boekgehouden" naar „voorschriften van heerer. jommissarissen" (zoo luidt de instructie voor den ïoekhouder) dus niet naar de gewone „beginselen" >f regelen van eene gemeente administratie. Heeren commissarissen van de gasfabriek hebben dan ook bepaald welke wijze van boekhouden er bg die fabriek zijn moet. In die boekhouding komen voor: iene balans, eene kapitaalrekening, eene winst- in verliesrekening, eene fabriekrekening, eene ma- [azjjnrekening, eene interestrekening enz. Dat dit >00 is, zal de commissie van financiën niet ont wonen. Welnul welke wjjze van boekhouden kon lat nu zijn? Volgens welke beginselen of systeem? 'idgeiis beginselen van gemeentebeheer? Immers iet. Een gemeentebeheer kent alleen kasrekening; laar geen winst- en verliesrekening, geen fabriek- ikening, enz. Welke wijze van boekhouden is et dan? Immers geene andere dan de gewone ptkhouding van eene fabriek. Er zijn twee wij- in van goed boekhouden. Het enkele en het Bbbele of Italiaansch boekhouden. Een van die eide wgzen bestaal bij de gasfabriek of misschien iel van beide iets. Doch ook dit doet er niets )e. Met beide wgzen kan men eene goede, juiste alans, eene goede winst- en verliesrekening op laken, of omgekeerd, in welke wjjze van boek- ouden eene balans, eene winst- en verliesreke- ingook voorkomt, ze moeten beide altijd goed ijn; ze moeten immer opgemaakt worden getrouw an het beginselde cijfers moeten waarheid ver- lelden. Aan dit beginsel, dat ook geldt voor de oekhouding van de gasfabriek, heb ik die boek- ouding getoetst en daarnaar heb ik ze beoordeeld, k heb van geene bepaalde wijze van boekhouding i mijne memorie gesproken. De wijze die bij e gaslabriek is aangenomen kan uitmuntend zijn n toch kan het zijn dat de cijfers van de alans, van de kapitaalrekening, van de winst- en nrliesrekening, niet deugen. Dit kan met het aliaansch boekhouden evenzeer plaats hebben, c heb dit beweerd en het is niet tegenge- proken dat bij de boekhouding van de gasfa- riek liet beginsel: de cijfers moeten ge- rouw zijn, is verzaakt, dat daardoor de balans, i kapitaalrekening, de winst- en verliesrekening iet deugen, dat alzoo de boekhouding niet eugt. Maandag-avond hield de afdeeling „Oegst- iest en omstreken" der Hollandsche Maatschappij in Landbouw hare gewone jaarl jjksche vergadering, r benoeming van twee afgevaardigden voor de i 18 September te Rotterdam Ie houden algemeene irgadering dier Maatschappij. Door de vrij talrijk igekomen leden der afdeeling werden tot afge- lardigden gekozen de heeren P. Van Waveren Jz.. Hillegorn, en W. Hoog, te Noordwijkerhout, et respectievelijk 26 eB 25 van de 42 uitgebrachte emmen. Het blad „le Phare d'Alexandrie" deelt den tekst mede van de uitspraak, door den rechter Haakman gewezen. Zij luidt, uit het Fransch ver taald, als volgt: „Franfois Barozzi contra Helio- poulo. De rechtbank van summiere justitie, zit ting hebbende te Alexandrië, rechtsprekende in eerslen aanleg, overwegende dat de zaak in staat van wijzen is, dat echter de justitie alleen recht spreekt onder waarborg, van de zijde der regee ring, voor de uitvoering harer uitspraken; dat die waarborg voor het oogenbhk is opgeheven; dat ten gevolge dezer opheffing de vonnissen het hoogste gezag missen, waarmede zij krachtens de wet bekleed zijn en met de handhaving van welk gezag, volgens art. 515 van het wetboek van rechtsvordering in burgerlijke en handelszaken, be last zijn de rechtbanken in de personen harer voorzitters; dat de ophelfing van den hiervoren genoemden waarborg met zich brengt de ophef fing der regelen voor de procedure, welke in ge wone omstandigheden toelaten dat, hetzjj op staan- den voet, hetzg met eene tusschenruimte van acht dagen vonnis geveld wordt; op deze gronden houdt de zaak aan, verwijst die naar de zitting dezer rechtbank van Zaterdag 28 October 187G, ofwel, later dan die dagteekening, naar de zitting welke de rechtbank vast zal stellen, zoodra de zekerheid voor de uitvoering der vonnissen weder verkregen zal zijn." Het Egyptische blad knoopt aan dit sluk de volgende opmerkingen vast „De heer Haakman heeft door deze uitspraak, waarmede hg den loop der justitie stremt of op heft, onder voorwendsel dat de regeering zich ver zette tegen de uilvoering van tegen haar gewezen vonnissen, in plaats van eene gerechtelijke, eene administratieve handeling verricht, tot welke hij de bevoegdheid miste. Wij meenen dat een rechter van summiere za ken, indien hg zijne iunctiën niet wil uitoefenen overeenkomstig zijne overtuiging, zijn ontslag kan nemen; maar dat hij in geen geval eene uitspraak mocht doeo, waardoor de loop der justitie gestremd zou worden en welke dus zeer in het nadeel der particulieren zou zjjn. De bevoegdheid om zulke besluiten te nemen, behoort bg eene andere auto riteit. Hier in Egypte, bij den tegenwoordigen stand van zaken en volgens de conventiën, zou die bevoegdheid hoogstens toekomen aan eene alge meene vergadering der leden van het hof van appèl. De goede naam, dien de heer Haakman bezit als magistraatspersoon van onbetwistbare bekwaam heid, doet ons veronderstellen dat hij een dergelijk besluit slechls heeft kunnen nemen onder den in vloed eener oogenblikkelijke drift, voor welke geen mensch, daar niemand volmaakt is, zich ten allen tijde kan wachten, en dat hij de ernstige en be treurenswaardige gevolgen niet heeft berekend, welke uit een dergelijk besluit kunnen voortvloeien, vooral zooals het uitgelegd en overdreven kan worden door kwaadwilligen, of door lieden van eene buitensporige verbeelding. Wij vertrouwen [dat de heer Haakman op zijn besluit terug zal komen en in elk geval hopen wij dat de voorzitter en de leden van het hof van appèl in eene algemeene vergadering zullen bijeenkomen, ten einde de maatregelen te nemen, welke het meest geschikt zullen geacht worden om den loop der summiere rechtspraak in het algemeen belang te herstellen." Zooals men weet is aan dezen wensch van „le Phare d'Alexandrie" door de benoeming van den heer Antionadis in plaats van den heer Haakman reeds voldaan. Het stoomschip „Voorwaarls", van Nieuwe- diep naar Batavia, is 1 dezer des avonds van Aden vertrokken. De gemeenteraad van Zaandam heeft met 8 tegen 3 stemmen (4 leden waren afwezig) be sloten tot toelating van meisjes op de hoogere bur gerschool aldaar. Het bacchalaureaat in de wetenschappen is, na een schitterend examen aan de Parijsche hoo- geschool, behaald door mejuffrouw Defiou. Te Middelburg is bericht ontvangen van den minister van binnenlandsche zaken, dat die ge meente is aangewezen als plaats van vestiging voor eene der drie op te richten rijkskweekscholen voor onderwijzers. De minister van justitie heelt met het oog op het feit, dat sommige notarissen gewoon zijn op de door hen uitgegeven stukken eene étiquette te plakken, bevattende het kon. wapen, en het geen verder in het eerste lid van art. 45 der wet op het notaris ambt is vermeld, op de hein gedane vraag, of door het aanplakken van zoo danige etiquettes voldaan wordt aan het gebiedend voorschrift van het tweede lid van genoemd arti kel, in ontkennenden zin geantwoord. Het ambts zegel moet op de stukken zeiven worden gedrukt, niet op een plakzegel, dat weder van die stukken kan worden afgenomen. Blijkens aan het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen bericht van den Duitschen zaak gelastigde, tijdelijk belast met de bescherming der Nederlandsche belangen te Caracas, is door den president der republiek van Venezuela, onder dag teekening van 28 Juni jl. een decreet uitgevaar digd, houdende verbod van invoer van vreemde zilveren munt. Blijkens bericht van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Port-au-Prince van 10 Juli jl., is bij besluit van het voorloopig bewind op het eiland Haiti van den lslen dier maand, de slaat van blokkade der haven Cap- Haïlien opgeheven. Door middel van eene circulaire zijn de procureurs-generaal bij de gerechtshoven uitgenoo- digd, toe te zien, dat bij de overbrenging naar gevangenissen van verdachte of veroordeelde per sonen, geene kinderen die van de ouders geschei den kunnen worden, met deze gevankelijk worden opgezonden. De minister van financiën heeft hij reso lutie van 26 Juli jl. vastgesteld de 292ste Staats loterij. Zij bestaat uit 21.000 loten, 10.500 prij zen en 2 premiën. De collecte wordt geopend Maandag 11, en gesloten Zaterdag 23 September. De trekking van de eerste klasse vangt aan den 9den October en de laatste nommers worden op Zaterdag 30 December getrokken. Z. M. heeft aan jnr. mr. H. M. J. Van Asch van Wijck, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zgne betrekking van adjunct-commies bij de algemeene rekenkamer; aan J. C. F. Van Gen nep, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van surnumerair der posterijen. tèemengd INieuws. Omtrent het treffendongelukteSche- veningen voorgevallen, meldt men nader, dat, vol gens een uitdrukkelijke veiklaring van een oogge tuige, de jongekeeren v. Z. J. zich niet te ver in zee hebben gewalgd, maar dat de jongs'e der knapen het ongeluk had, in een door den zuid westenwind veroorzaakte diepte, op het terrein der baders aanwezig, te geraken en dientengevolge

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1