LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5050. Maandag A0. 1876. 31 Juli. STADS-BEKICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.;.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 16 regels1.01. Iedere regel meer0.I7|. Grootere letters naar plaatsroimU De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestnox van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 28aten Jnli jl. invorderbaar verklaard kohier van de patentbelasting van wijken 6, dienst 1876/7zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- ndigd. De Bnrgemeeater voornoemd, Leiden, 29 Juli 1876. v. d. BRANDELER. HUMANITEIT. op - De wet staat boven de maatschappijaan de wet zijn alle burgers gehoorzaamheid verschuldigd, niemand zal 't tegenspreken. 9 Evenzeer echter is het waar, dat alle wetten uit dezelfde maatschappij, die zij beheerschen, zyn voortgekomen naar gelang van de omstandigheden en behoeften, die zich op zekere tijdstippen deden gevoelen. Daaruit vloeit van zelf voort dat, wan neer de maatschappelijke toestanden en zienswij zen in den loop des tijds een aanmerkelijke ver andering ondergaan, ook ten opzichte van vele wetten zich de behoefte aan wijziging doet gevoe len. Dan komt er een tijd dat de publieke opinie, die machtige hefboom in een beschaafde samen leving, zich luide doet hooren tegen de toepassing fan zulk een verouderde wet, en zij, wien het aangaat, zullen wèl doen aan die roepstem zoo veel mogelijk gehoor te geven. Waartoe die redeneering? zult ge vragen, lezer. Wij schreven haar neder om nogmaals protest Aan te teekenen tegen een barbaarsche strafoefe ning, die in onze dagen niet meer thuis hoort en toch weder werd toegepast aan boord var. het Wachtschip „de Adder" te Vlissingen. De afgrij selijke angstkreten van den delinquent, die de wel bekende touwslagenstraf onderging, welke men tegenwoordig zelfs aan een redeloos dier niet straf feloos kan toedienen, vervulden de omstanders aan den wal met billijke verontwaardiging, die zich bij eenige werklieden uitte in minder gepaste be woordingen tegen hen, die bevel tot de strafoefe ning hadden gegeven, en vandaar een vervolging stoor den rechter. Het eenige wat wij in deze zaak betreuren, is dat die lieden, weinig gewoon de beteekenis van elk woord te wikken en te wegen, zich bedienden van termen, die hen aan vervolging blootstellen. 'Overigens zal de behandeling van hun zaak een nieuw protest opleveren tegen de onmenschelijke lijfstraf, waartegen zjj te velde trokken. Zij ver tegenwoordigen de publieke opinie, die het wraakt, dat de schepeling der Nederlandsche marine mag worden afgeranseld. Dat die openbare meening ook en terecht in hooger kringen wordt geëerbiedigd, we vinden er het bewijs van in het bericht, dat aan het departement van marine een speciale commissie ijverig werkzaam is aan de samenstelling van een nieuw strafwetboek voor het krijgsvolk ter zee, daarin de lijfstraffen niet meer voorkomen. Ziedaar wat men in het dagelyksch leven een ■pleister op de wond noemt, een pleister echter, waarmee men niet in staat zal z'yn de diepe ze delijke wonden te genezen, die van heden af tot aan de invoering van het nieuwe strafwetboek nog zullen worden toegebracht aan hen, die men door touwslagen zal krenken in hun waardigheid als mensch; niet in staat ook de nog dieper wonde te heelen, door elke strafoefening toegebracht aan de gansche natie, die 't luide genoeg en bij her haling heeft uitgesproken, dat zij de geeselstraf, op enkelen harer zonen toegepast, niet meer ge doogt. Wij weten het, voor het oogenblik kunnen de touwslagen nog worden uilgedeeld, maar wij weten ook, dat men aan het departement van marine de lijfstraffen afkeurt, getuige de samen stelling van het nieuwe strafwetboek; wjj komen dus tot de natuurlijke gevolgtrekking dat de ge zagvoerders, die op hun bodems nog touwslagen laten toedienen, handelen tegen den geest van dat departement, al kunnen zij zich beroepen op de letter der wet. Een van de gewone argumenten der voorstan ders van lijfstraffen is hierin gelegen, dal afschaf fing hoogst noodlottig zou zijn voor de handha ving der discipline. Maar dan zullen zij ook ver plicht zijn, terstond na de opheffing dier straffen hun ontslag te nemen, tenzij ze in hun personen het land willen opschepen met marine-officieren, die zelf hun onmacht betuigen om alsdan het scheepsvolk in toom te houden. En dit argument klemt te meer ten opzichte van die heeren, die de lijfstraffen zelfs op de reede noodig oordeelen, waar men toch middelen genoeg heeft om deon- willigen tot hun plicht te brengen. Liever willen we niet trachten na te gaan, welke straffen naar dien maatstaf dan wel in volle zee moeten worden toegepast, waar de goede gang van zaken zoo uitsluitend van het gezag der officieren afhangf. Intusschen wenschen we van harte, dat het nieuwe strafwetboek voor het krijgsvolk ter zee spoedig moge gereed komen, ofschoon we ons daarvan met hel oog op het langwijlig procédé, dat met dergelijke zaken pleegt gepaard te gaan, ook al geen illusies maken. LEIDEN, 29 Juli. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1285 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4860 vol wassen personen en van 611 kinderen. Aan G. Glasius, te Amsterdam, is tot weder opzegging vergunning verleend voor een stoomsleep- dienst tusschen Amsterdam en Leiden. Bij den gisteren te Amsterdam gehouden roeiwedstrijd is eene premie gewonnen door de Leidsche studentenvereeniging „Njord". Naar wij vernemen zal het den 2den Au gustus e. k. veertig jaar zijn, dat de heer G. Aal- bertsberg alhier zijne heel- en verloskundige practijk begon. Ingevolge de bepalingen van art. 1 der wet van 22 Juni jl., welke den lsten Augustus e. k. in werking komt, wordt, te rekenen van dien dag, het verhoogde port wegens de ongefran- keerde brieven niet toegepast op de aan poit onderworpen dienstbrieven van departementen en collegiën van openbaar bestuur en openbare auto riteiten afkomstig, indien zij vóór hunne ter post bezorging op het adres zijn voorzien van eene aanwijzing, ten blijke dat zij dienstaangelegenheden betreffen. In een besloten zitting van afgevaardigden en hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersge nootschap, te Enschedé, is op voorstel van het hoofdbestuur de heer A. Moens tot lid van ver dienste van het genootschap geproclameerd. De publieke vermakelijkheden op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen voor de maand Augustus z'yn vastgesteld. Concerten onder directie van den heer Botgorschek en soirées dansantes zullen elkander afwisselen. De vier Donderdag avonden z'yn bestemd voor vuurwerken. De Fran- sche vaudeville-troep zal den 15den Augustus hare voorstellingen beginnen. Bjj den roei- en zeilwedstrijd, welke den 5den Augustus te Rotterdam gehouden wordt door de Kon. Ned. Yachtclub, zullen ook tegenwoordig zijn Z. M. de Koning als lid der vereeniging, van welke hij tevens beschermheer is, en Z. K. H. prins Hendrik. De wedstrijd vindt, naar men ver neemt, veel deelneming. De 2de luit. der inf. K. M. Van Pesch en A. J. W. Schut, die voor drie jaren bij de land macht in West-Indié zijn gedetacheerd, zullen in plaats van met het schip „Diewerke" half Augus tus a. s. met de „Henriette" naar Suriname ver trekken. Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe- diep naar Batavia, is 27 dezer van Suez ver trokken. Z. M. beeft benoemd in de orde van de Eikenkroon tot grootkruis den hofmaarschalk zu Eulenburg, generaal Gottberg; tot commandeurs den kamerheer Seckendorflf en majoor Liebenau, allen van den Duitschen kroonprins. Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", onder bevel van den kapt.-ter-zee H. P. Van Bone- val Faure, is den 7den dezer te Curayap aan gekomen. By beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. F. A. Jelgersma; P. K. De Graafi' eervol ontslagen als opzichter van den waterstaat 3de klasse; zyn bevorderd tot opzichter van den waterstaat Isle kl.A. J. C. De Wagemaker, J. Zemel Jr., A. Fagel, A. Schraver, P. C. Linsen, G. H. Hemmes, J. L. Weys, P. Mensert, J. Van der Harst, J. Kouwenberg; tot opz. 2de kl.C. Hanke, Th. Heyblom, F. Raadman, A. G. J. Hen- kelman, P. J. Neyt, W. A. Baumer, D. Van der Werf, J. Van Kluyve, F. J. H. Pommée, S. M. C. P. Breukel; E. J. Dijk, A. J. H. Bauer, C. Spoon Az., M. F. Klaassen, P. B. Weehuyzen; tot op zichter 3de kl., C. J. van Sluys. Z. M. heeft bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht benoemd tot off.-van- gez. 2de kl. D. H. Van Vierssen, van dat personeel, en hem voor den tijd van drie jaren gedet. by het leger in Ned.Vndië. Gemengd Nieuws. De opstijging van den reuzenballon Europa er zou er slechts een in plaats van vijf opgaan is mislukt. Juist nadat Rossie en mad. Landreau in het schuitje hadden plaats genomen, onze verslaggever wilde instappen en alles zoo goed als gereed was om den ballon los te laten, ontstond er met een scherpe slag in den ballon een scheur, die zich onmiddellijk over den gehee- len ballon uitspreidde. Weldra lag het overschot weder machteloos ter aarde. Op de gisteren te Voorschoten ge houden paardenmarkt waren tusschen 800 en 900 paarden aan de lijn. De handel was slap. Naar men verneemt is de agent van een kantoor in plaatsvervangers te Zaandam, ze kere Van Thijn, naar Londen geweest tijdens dat hij rekening en verantwoording moest geven aan Stern en is deze laatste niet voortvluchtig, maar te Amsterdam. Donderdag is door de politieteHaar- lem gearresteerd een 20-jarig jongeling, bediende aan eene groote fabriek aldaar, en wel wegens oneerlyke praktijken, gedurende eenige maanden in zijne betrekking gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1