LEIDSOH DAGBLAD. N°. 5047. Donderdag A0. 1876. 27 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels.TTëi .T.'i 1.05. Iedere regel meero Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 26 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier zijn heden tot arts bevorderd de heeren Scrinerius van Schaik en K. Kooy, med. doctorandi. Hiermede is de tweede zitting gesloten. -De minister van marine brengt ter kennis van artsen en geneeskundigen, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar geheelen omvang, in bet geheele rijk, dat er gelegenheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als officier-van-gezondheid der 2de klasse, voor clen tijd van vier jaren, onder genot eener premie van 6000, mits niet ouder dan 40 jaren. Het stoomschip „Voorwaarts", van Nieuwe- diep naar Batavia, en de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, zijn gisteren van Port Said vertrokken. In de Haagsche gemeenteraadszitting van gisteren zijn de heeren H. M. De Vries en dr. H. C. Kips, die, na de vernietiging van hunne eerste verkiezing als raadsleden bij de nieuwe stemming zjjn herkozen, beèedigd en hebben, na instal latie door den waarnemenden burgemeester, zitting ger.omen. Onder de ingekomen stukken behoorde een verzoek van den heer De Bergh, een der me dereizigers in den luchtballon „De Nederlanden", voor kapitein de Pauw, van de stad, als beheer der der gasfabriek, teruggave verzoekende van be taalde gelden voor de vulling van een zijner bal lons; een voorstel tot stichting van een algemeen slachthuis (abattoir) en eene voordracht om aan de regeering subsidie aan te vragen voor de hoo- gere burgerschool. In eene particuliere correspondentie aan het „Handelsblad" wordt gemeld, dat professor Jorissen is benoemd tot procureur-generaal in de Transvaal, op een traktement van 600 pd. st. -Dr. T. T. Kroon, sedert 1865 conrector aan de Lalijnsche school te Arnhem, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Naar men aan het „Utr. Dagblad" mede deelt, is het bericht dat de generaal-majoor Beyen dezer "dagen bij Z. M. den Koning op het Loo ontvangen zou zijn, geheel ongegrond. De vereenigde commissie voor den laatsten watersnood in Noord-Brabant is met haar werk omtrent de te verleenen schadeloosstelling niet alleen gereed, maar heeft de daarop betrekkelijke staten en stukken reeds aan den commissaris des konings ingezonden. De groote moeielijkheden, welke de commissie ondervond, en de omvang van het werk sproten voort uit de noodzakelijkheid om de gegevens te onderzoeken, die van alle kanten wa ren ingekomen. De geleden schade zou namelijk, volgens die gegevens, ruim f 630,000 hebben be- dragen, waaronder ook die, door meergegoeden ondervonden, welke voor zich zeiven daarin kon den voorzien en wier aanvragen daarom, na een nauwkeurig onderzoek, zjjn geschrapt. Voorts zijn onderscheidene subcommissiën bezig geweest om, geholpen door deskundigen, ter plaatse zelve de werkelijke schade, door de waterramp veroorzaakt, te gaan opnemen. De uitslag is, dat nu de reëele schade is begroot op ruim f 270,000. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer ingezonden een nota van wijzigingen in het aanhangige wetsontwerp betreffende wijziging der wet regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. Naar aanleiding van de verslagen der commissie van rapporteurs (den 30sten Juni 1873 uitgebracht) over dit ontwerp en dat tot herziening derzelfde wet, voorgesteld door den heer De Roo van Alderwerelt, heeft de minister de zaak in al hare bijzonderheden nauwkeurig over wogen en het oorspronkelijk ontwerp zoodanig gewijzigd, als de gevoerde gedachtenwisselingen en zijne eigen beschouwingen omtrent het onder werp hem wenschelijk deden toeschijnen. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het onderzoek der gewijzigde belasting wetten: vrijstelling van verschillende artikelen van invoerrecht tegenover verhooging van den accijns op het gedistilleerd, is verschenen. Werd het be leid van den minister naar aanleiding zijner han delwijze ten deze in verschillenden zin besproken, de voorgestelde wijzigingen werden vrij algemeen als wezenlijke verbeteringen beschouwd, al had men ook stelselmatiger en uitgebreider toepassing gewenscht. Het equivalent werd of geheel onnoo- dig geacht, of liever gereserveerd gezien voor af schaffing van de accijnzen op suiker of zeep. Z. M. heeft den commissaris van politie te Zulfen, S. A. Schoevers, levens benoemd tot com missaris van rijkspolitie; tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw A. P. Van Beusekom, luit.-kolonel, commandant van het 9de bataljon rustende schutterij en voorzitter van den bond van officieren der schutterjj in Noord-Brabant; bij de artillerie: 1ste reg. veld-artillerie, tot lsten luit. de 2de luit. J. D. Wagner en J. H. Knel; 2de reg., tot lsten luit., den 2den luit. F. Van Has selt; bij het 3de reg. lot lsten luitenant, den 2den luit. J. J. Berkhout, allen van het corps. De kermis is, sedert ons vorig overzicht, op verschillende plaatsen nog belangrijk aangevuld. Velen die de Ulrechlsche kermis bezocht hadden, hebben niet nagelaten ook binnen Leidens veste hunne tenten op te slaan. Dat het bij die kleinere tenten niet aan verscheidenheid ontbreekt, spreekt van zelf. Elk tracht iets nieuws en vreemds ten toon te stellen. Soms ziet men daarbij de zonder lingste spelingen der natuur. Niet het minste is dit 't geval met de twee Russische boerenzuslers op de Bloemmarkt, die, hoewel beiden nog zeer jong, een ongelooflijk zwaar gewicht hebben, en wat hunne vorming betreft, onze Hollandsche kinderen in dikte verre overtreffen. Deze laatsten onderscheiden zich overigens zeer gunstig van dit tweetal, dat inder daad interessant mag genoemd worden. Men kan er zich overtuigen hoe wij onze kleinen liefst niet zouden willen zien opgroeien. Een belang rijke tegenstelling hiermede is o. a. de 18-jarige Herculesse, op de Turfmarkt, die goed uit de kluiten gewassen is en daarbij eene buitengewone kracht openbaart. Van vele zijden moet zij reeds de belangstelling hebben getrokken. De heer Blanus mocht reeds beide dagen on dervinden, dat de Leidsche kermisgangers hem niet van vroeger hebben vergeten. Voor minnaars van zijn cirque heeft hij dan ook gezorgd dat hij prachtige toeren kan doen verrichten op goed gedresseerde paarden. Alle dagen hebben er drie voorstellingen plaats, waarbij men zjjne kunstrij ders en rijderessen bij afwisseling ziet optreden Tot slot der voorstelling wordt een pantomime gegeven, welke niet weinig het genoegen van den avond verhoogt. öemengd INieuws. Gisteravond omstreeks elfurenwerd door de bewoners der gemeente Zoeterwoude een felle brand opgemerkt, die zoo hevig was dat de vonken en rook duidelijk zichtbaar waren. Nader bleek, dat onder Moercapelle een hooiberg en schuur in den tijd van een uur in de asch waren gelegd. De brand wordt aan broeiing van het hooi toegeschreven. Met den goedkoopen trein, di e de Rijn spoorwegmaatschappij heden uit Emmerik, Arnhem Utrecht en tusschenliggende plaatsen heeft doen loo- pen, zijn 2000 personen in de residentie aangeko men die zich gedurende den dag teScheveningen,het Bosch en andere wandel- en uilspanningsplaatsen verspreidden. Maandag-avond laat is te Amster dam een 12-jarige knaap uit vrees voor bestraf fing hij had van zijn vader 3.50 weggeno men van een dak in de Foeliestraat naar beneden gesprongen. Hij is zwaar gewond naar het gasthuis vervoerd. Te Goor is Maandag-avond bij een hevig onweder de bliksem in den schoorsteen van eene woning geslagen. Hij baande zich een uit weg door de ruiten. Het raam werd er geheel uitgeslagen. De bewoners zijn er met den schrik afgekomen, behalve dat de man des huizes eenige brandwonden aan eer. been bekwam. Trein N°. 5 uit Utrecht (Centraal- spoorweg) kon het Maandag niet verder brengen dan even voorbij station Nijkerkte ruim 2 uren staakte de locomotief haar dienst en liet de achter zich hebbende 48 waggons aldaar stilstaan. Een locomotief uit Harderwijk ontboden haalde den trein af, liet de goederenwagens (waaronder een paar met vee) te Pulten achter en stoomde met de passagiers door. Een elfjarig k na apj e t e Z w ol 1 e, M a a n- dag-avond uitgezonden om eene fiesch met slaolie te halen, -liet op de straat de fiesch stuk vallen, en gaf schreiende te kennen dat hjj niet naar huis durfde gaan, vreezende voor de ruwe kas tijdingen zijner stiefmoeder. Toen men zijn vader daarvan had onderricht en diens knecht hem mede naar huis wilde nemen, nam de knaap de vlucht en sprong in het Weezenland in de gracht. Na dat men hem tevergeefs een langen stok had toe gestoken, zonk hij in de diepte weg. De timmer man H. J. Hages sprong daarop te water, en het gelukte dezen den knaap nog levend van den grond te halen en hem met behulp van een paar andere personen aan den wal te brengen. De heer Landreau zou gistermiddag te halfvijf hij het feestgebouw, in de onmiddellijke nabijheid van Heinekens Bierbrouwerij te Rot terdam, opstijgen met zijn reuzenballon „Eu rope", waaraan vier kleinere ballons bevestigd zijn. De vulling der ballons, waarvoor 1,600,000 liter gas noodig geoordeeld werden, zou 21/, uur duren. De boot bevat twee ankers, een voor de zee en een voor het land, terwijl tal van reddings- toeslellen aanwezig zijn en men zelfs b$ neder- daling boven de zee daar 48 uur zonder levens gevaar kan vertoeven. Gistermiddag werd echter bij groote plakkaten bekend gemaakt, dat de op stijging door onvoorziene omstandigheden nog niet kan plaats hebben en het nadere tijdstip zoo spoedig mogelijk zou worden bekend gemaakt. Zondag-avond laat had aan den Hoek van Holland een vechtpartij plaats tusschen een aldaar werkend poldergast, die zich van zijn mes bediende, en den koffiehuishouder J. V., waarbij laatstgemelde, behalve eene snede over oog en wang, nog wel twintig kervingen op andere plaat sen van zijn lichaam en in zijne kleederen ont ving. Zijn zoon, die hem te hulp wilde komen, kreeg een snee over den pols, waardoor een he vige bloeding ontstond en hij, machteloos, buiten gevecht werd gesteld. Een derde persoon, die er eindelijk in slaagde de vechtenden te scheideo, kwam er gelukkig ongedeerd af. De poldergast-snijders-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1