DE KERMIS. Zaterdag-avond wilde te 's-Herto- genbosch zekere A., wonende in het steegje „de Laars," nabij de Groote Hekel, die a. s. "Woens dag als koloniaal naar Harderwijk moest vertrek ken, zich door middel van een pistoolschot van het leven berooven. Hoewel het schot in het hoofd terechtkwam, is hij nog niet overleden. Sommi gen geven als reden op een twist met zijn va der, terwijl anderen de oorzaak alleen willen zoe ken in tegenzin om naar Indië te gaan. Nauwe lijks had h'y het pistool een uur in bezit, toen hg het tot zoo'n noodlottig einde bezigde. Zijn vriend, met wien hij kort te voren een wandeling had gemaakt, heeft bij hem niets bespeurd, dat aan een zoo wanhopig besluit kon doen denken. De commissie voor de feesten derpa- cificatie van Gent heeft dezer dagen uit Neder land een zeer eigenaardig geschenk ontvangen. De heer P. Van der "Want, pijpenfabrikant te Gouda, heeft opzeltelyk groote pijpen voor de bedoelde feesten laten maken en er een mandje als eere geschenk voor de commissie, alsook aan den bur gemeester van Gent van gezonden. Op den kop er van staat aan den eenen kant het schild van België en aan den anderen kant dat van Neder land met het opschrift: „Pacificatie van Gent." Langs den steel der pijp leest men aan de eene zijde„Prins Willem van Oranje Jan Van der Linden, abt Philips van Marnix, 8 Nov. 1576; en aan de andere zijde: ter eere van 't volk van Artevelde Aug. 1876. Graaf Cb. de Kerck- hove Burgemeester van Gent." In hare laatste zitting heeft de commissie van kunst en geschie denis in genoemde stad zich bezig gehouden met den gedenksteen, die tijdens de feesten der paci ficatie door den gemeenteraad zal onthuld wor den. Hij zal in de groote gothische benedenzaal van het stadhuis geplaatst worden tusschen de groote schouw en de deur, die naar de sierlij ke gothische trap leidt, en door de wapens van Gent, België en Nederland bekroond zijn en om lijst door gothische ornamenten in den stijl der zaal. Op den gedenksteen zal een Nederlandsch opschrift te lezen staan, waarin het verbond der provinciën en de schorsing der plakkaten met het jaartal (8 November 1576) zullen vermeld worden. BUITENLAND. Frankrij k. Het „Journal officiel" maakt het rapport bekend van de commissie, belast met hel onderzoek naar hetgeen er bij het toelatingsexamen voor de poly technische school heeft plaats gehad, 't Is waar, zegt de commissie, dat een der vraagstukken bij eenige adspiranten vooraf bekend was. Zij heeft echter niet kunnen ontdekken, wie het geheim geopenbaard heeft. Zij gelooft dat het toevalliger wijze door iemand bekend is geworden en dat deze persoon het aan verscheidene candidaten heeft medegedeeld. De hoogleeraar aan de polytechnische school, die bedoeld vraagstuk had opgegeven, ka pitein Javary, doceert tevens aan andere inrich tingen van onderwijs. Niet de minste verdenking rust op hem. Kweekelingen zoowel als hoogleeraren spreken hem eenparig vrij. Maar na deze verkla ring, die de commissie nadrukkelijk herhaalt, geeft zy te kennen, dat men den heer Javary, toen men hem het vraagstuk liet opgeven, in eene moei lijke verhouding heeft gebracht, eene verhouding, die hij, zich zijner eerlijkheid bewust, misschien onbedachtzaam heeft laten bestaan. De commissie erkent alzoo zijdelings, dat de hoogleeraren aan de polytechnische school geen docenten aan eene andere inrichting behoorden te zijn. Voor 't overige heeft de leerling van de „Ecole Sainte-Geneviève", die in de eerste plaats geacht werd met het vraag stuk bij voorbaat bekend geweest te zijn, het niet goed opgelost. De heer Marais, republikeinsch candidaat, is tot lid van den gemeenteraad te Parijs gekozen tegenover den heer Baragnon. De heer Larochette heeft te kennen gege ven, dat hij in de Kamer van afgevaardigden den minister van buitenlandsche zaken zal interpel- leeren over de verheffing der legatie te Rome tot den rang van ambassade. Grroot-Brita.il nië. De „Daily Telegraph" meldt, dat de hertog van Marlborough als vice-koning van Ierland lord Abercorn vervangen zal. Naar men verneemt heeft lord Derby on derhandelingen aangeknoopt met Amerika's gezant over het sluiten van een nieuw tractaat van uitlevering. In het lagerhuis heeft de heer Bourke gis teren verklaard, dat er geen tractaat bestaat, waarin is bepaald tot hoe ver de grens van Egypte aan de kust der Roode Zee ten zuiden der oude grens mag worden getrokken. Hij gelooft, dat die grens van tijd tot tijd krachtens een firman is uitgebreid. De heer Hartington heeft medegedeeld, dat hij geen motie ter zake der Ooslersche quaestie zal indienen. De heer Disraeli heeft bepaald, dat het debat over de Oostersche quaestie aanstaanden Maandag zal worden geopend, en bekend gemaakt, dat de correspondentie betreffende het gebeurde te Salonika bij het lagerhuis is gedeponeerd. Zij heeft gedeeltelijk betrekking op de zending eener vloot naar de baai van Besika. Tnjrltije. Uit Belgrado wordt gemeldDe aanval der Turken op de Servische verschansingen bij Klein- Zwornik den 21sten 11., welke aanval vooral met kracht gericht was op de Servische redoute, die den Turkschen oever der Drina bestrijkt en de verbinding tusschen Groot-Zwornik en Bjelina bemoeilijkt, werd door de Servische troepen afge slagen. In 't gevecht bij Rakitnitza aan den Timok, dat den 22sten plaats vond, werden de Turken op de vlucht geslagen. Een telegram uit Konstantinopel aan den „Figaro" bevestigt de berichten omtrent de wreed heden door de Baschibozuks in Bulgarjje gepleegd. De generale staf der Servische armee heeft besloten, generaal Tschernajefl alle door hem be zette positiëo, die Abdul-Kerim Pacba gemakkelijk zou kunnen innemen, te doen verlaten. In een particulier bericht uit Mostar wordt gemeld, dat Mouktar-Pacha tusschen Blagaj en Nevesinje eene overwinning heeft behaald op de Monlenegrijnen onder aanvoering van hun vorst. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 24 Juli. De Russische gezant is heden naar St.-Petersburg vertrokken. LONDEN, 24 Juli. De Ottomannische Bank heeft bekend gemaakt dat, ten gevolge van een vertoog, door de Egyptische regeering ingediend op de bij eenkomst voor de uitloting van bonds van 1873, die uitloting niet zal plaats hebben. KAIRO, 24 Juli. De geruchten, betreffende het in beslag nemen van de kassen der in- en uit gaande rechten in Egypte, zijn van allen grond ontbloot. MADRID, 24 Juli. De heer Elduayer, burger lijk gouverneur van Madrid, zal in de plaats van den heer Salaverria als minister van financiën op treden. Deze benoeming maakt een goeden indruk. De kermis begint oud te wordenmen kan't'r aanzien en de ondervinding leert 't telken jare meer en meer. Haar vroegere jeugd is ver dwenen er vertoonen zich teekenen van een na derende grijsheidtotdat zij eindelijk geheel zal hebben uitgediend. Toch valt het niet te ont kennen, dat, nu zij eenmaal nog in leven is, hare komst door velen met verlangen wordt tegemoet gezien. Moge dit ook bij meer volwassenen bet geval zijn, vooral is 't dit niet't minst by het jonge volkje. Men sla de kleinen slechts op hunne wandelin gen langs de kramen gade. Met welke prettige, verheugde en van genot stralende blikken aanschou wen zij niet al dat moois, en hoeveel beteekenend zien zij daarbij dan hun ouders of geleiders aanZg zgn als 't ware in de wolken. En dan die draai molens! (waar wel meer dan de jeugd gebruik van maakt). Maar ook ouderen van dagen laten de kermis nu ook zoo heel onverschillig niet voorbijgaan. „Elk wat wils," en ieder profileert van het zijne. De winkeliers hebbeD er eveneens op gerekend en meer zorg dan gewoonlijk aan hunne uitstallingen besleed. Onder hen munt, behalve de heer J. J. Sleyser op de Hoogewoerd, vooral de heer G. A. J. T e t h o f f J r. op de Haarlem merstraat, uit. Alles wat men maar eenigszins voor de kleinen kan verlangen, is er op smaakvolle wijze tentoongesteld. Ook voor grooteren is er veel vow hun gading. Wanneer men zijn winkel binnentreedt treft ons reeds dadelijk de vooral in deze dage: zoo aangename atmosfeer, veroorzaakt door de on ophoudelyk werkende eau-de-eolognefontein, welk- omgeven door een schoone collectie groen en bloe men, zijn magazijn tot sieraad verstrekt en vooral t avond, in de nabijheid van veel blinkende en schoot huishoudelijke voorwerpen, een goed effect maak Evenals andere jaren heerschte er gistere den eersten dag, reeds veel drukte. Velen tot die nu al van de gelegenheid gebruik maakte: hier en daar een kijkje te nemen. Het lichtpu: van den avond was het Cagliostro-theatf van den heer Basch, die voor een eerslt avond reeds van een vrij talrijk publiek veel b langstelling mocht ondervinden. Hij weet dit ot thans weder door zijne ongeëvenaarde behendighe in verbazing te brengenzijne keurige disst ving-views, zinsbegoochelingen, tableaux-vivanl munten nog boven vroegere jaren uit en boe» telkens meer en meer. Bijzonder interessant zj de agioscopische tableaux naar aanleiding n Grimm's beroemde tooversprookje „Sneeuwwr en de zeven dwergen," waarvan de verschillen tafereelen twaalf inderdaad zeer fantastic mogen genoemd worden. Vooral staart men het slot der voorstelling met bewondering, wa: neer men daar onophoudelijk die verschillen: kleurschakeeringen der steeds springende wonde fontein voor zich ziet en men ten laatste als een tooverpaleis wordt verplaatst. De muz» waarmede de pauzen worden aangevuld, laat zi; eveneens goed hooren. Over 't algemeen was uitvoering zelfs zeer verdienstelijk en deed 't geheel aan geen kermismuziek denken. Men ki den heer Basch daar niet anders dan zeer dan baar voor zijn. Voor onze stadgenooten zal b een reden te meer wezen hem een bezoek brengen. "Wij mogen het hun gerust aanbevele Zij zullen geenszins worden teleurgesteld. De eigenaar van het Nederlandsch Kr: fiehuis op de Haarlemmerstraat wil event» als vroegere jaren achterblijven aan zijne bet) kers genoeglijke avonden te bezorgen. Hij he daartoe een gezelschap geëngageerd onder direct van de heeren J. Van der Vank en A. !&'inlr dat niet nalaat het publiek goed te amuseert Door de verandering die het lokaal in den laatst tijd heeft ondergaan, is 't bovendien voor zul: gelegenheden meer dan vroeger geschikt. De Stadszaal is thans in een premier n alle mogelijke café-chantants herschapen. Niet alle dat het door 't werkend gezelschap van den hf Th. Van der Heem zich bijzonder van andt onderscheidt, maar reeds bij het binnentredend' zaal wordt het oog op aangename wijze p streeld. Het orkest is als T ware in een blo mentuin herschapen, waarin de beelden der ja: getijden prijken. Zeer smaakvol is het groen der langs de kuip naar boven gewerkt, waar t- zich met het daar aangebrachte Nederlandsche de doek vereenigt. Alles is er in één woord ke;J rig netjes. Onze stadgenoot, de heer Van Lee wen, bloemist op den Singel bij de voormal: Rijnsburgsche poort, heeft hiermede niet alleen; toond hoe goed hij Flora's kinderen weet op te kw ken, maar ook hoe doelmatig en smaakvol hij ze zulke gelegenheden weet dienstbaar temaken.» wij hem hier alle eer voor toekecnen, mogen wij c niet nalaten den heer Taverne te noemen, die zulke wijze getracht heeft 't zijn bezoekers i aangenaam mogelijk te maken. Dat het hem m aan de noodige belangstelling zal ontbreken, da: van houden wij ons overtuigd. De entrée zal s. zich niet beklagen en de consumptie laat niets te we schen over. De verschillende voordrachten van b talrijke operetten-gezelschap maken daarbij e bijzonder gunstige uilzondering op hetgeen a soms al te vaak bg dergelijke gezelschapp aantreft; ze zijn eenvoudig en net, maar wei de aanwezigen ook hartelijk te doen lachen. 1 afwisseling van der. zang geeft een gezelschap Ct neezen proeven van bedrevenheid in de gymnast die wij nog niet hebben zien evenaren; terwijl debt Sextilian, met zijne verschillende equilibristisd oefeningen aan het rek, indien hij nog niet beroet was, zich dit hier wel maken zou. De zaal we reeds nu door een talrijk en deftig publiek bezod dat niet naliet bij herhaling zijne ingenomenbe met een en ander te toonen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2