LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5046. Woensdag A0. 1876. 26 Juli. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«iden per 3 maanden7.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVERTENTIES: Vin 1—6 repris1.06. Iedere regel meerm 0.17]. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDES, 25 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. A. Weber. Door de leden der Pomologische Vereeni- ging te Boskoop werd gisteren een tentoonstelling van afgesneden rozen en andere bloemen gehouden, die in pracht wedijverde met de verleden jaar ge houden expositie. Duizenden bloemen in allerlei ■kleuren waren aangebracht en maakten een heer lijk effect. Ook trok een verzameling anjelieren veler aandacht. Het warme weder liet niet toe de tentoonstelling langer dan een dag open te houden. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, is 23 dezer dee avonds te South- amplon aangekomen; de „Drenthe", van Java naar Rotterdam, is den 22sten van Port Said ver trokken. Van de militaire studenten bij den genees kundigen dienst te Amsterdam, die aan het thans geëindigde eerste natuurkundig staatsexamen te Utrecht hebben deelgenomen, zijn geslaagd de hee- renJ. C. T. Bast, H. De Boer, P. De Boer, O. F. Cannegieter, J. W. F. Donalh, P. Van Gende- ren Stort, A. Gersen, J. Graanboom, J. J. Ph. C. Van den Heuvel tot Beichlingen genaamd Barto- lotti Rijnders, C. Hesterman, J. C. Kornelissen, W. Meyboom, A. Van de Moer, J. S. Pichael, H. F. A. Peypers, G. A. Van de Roomer, J. Rent meester, A. Van Selms, H. De Wal, H. Van Wijk en H. Zwaardemaker. Aan de directie der Zeeuwsche Spoorboot- maatschappij is concessie verleend, haren dienst thans tusschen Zierikzee en Middelburg tot "Vlissingen uit te breiden. Er zal aldaar een los plaats voor goederen worden gemaakt in de na bijheid van het station (stad). Uit Maastricht wordt gemeldDoor de hooge regeering is aan de kantongerechten in deze pro vincie de last verstrekt om nauwkeurige inlichtin gen in te winnen omtrent het aantal kloosters, kloosterlingen enz. Uit deze wijze van informeeren, ■die niet op den gewonen weg ligt, wil men aflei den, dat bij den minister van justitie plannen be staan om het aantal kloosters in Ie krimpen. Daaraan is wellicht de weigering van den bisschop van Roermond, om toe te stemmen in de oprichting van twee nieuwe kloosters, niet vreemd. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. C. H. Beelaerts van Blokland, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betr. van adjunct-commies bij het depart, van financiën. Heden is in Den Haag op plechtige wijze de gedenksteen gelegd in de in aanbouw zijnde parochiekerk in de Parkstraat. Te 12 uren ver- eenigden zich daartoe de geestelijkheid en een aan tal feestvierenden op het fraai versierde bouwter rein. De dag werd besloten met een plechtig lof in de Hofkerk. Z. M. heeft bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht benoemd tot off.-van- gez. 2de kl., den off.-van-gez. 3de kl. R. H. F. Sikkes, van dat personeelter belooning voor on derscheiding bij de krijgsverrichtingen op de Noord kust van Ceram in 1875, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Milit. Willemsorde Jane Sowale, regent der Alfoersche negorij Loemaweh. Gemengd Nieuws. Gisteravond om halfzeven is een be schonken manspersoon op het Levendaal te water gesprongen en door eenige omstanders met behulp jfan haken aan wal gebracht. Gisternacht is te Haarlem eene 45- jarige vrouw levenloos uit de Singelgracht, nabij de fabriek van de heeren Prévinaire en C0., opge haald. In Maart jl. had haar man zich van het leven beroofd. Een trein van den Centraal-spoor- weg, uit Utrecht komende, bleef gistermiddag tusschen Harderwijk en Nunspeet weder circa een uur stilstaan en kwam, in plaats van te 4.15, eerst te 4.58 te Zwolle aan. Per stoomschip „Celehes" zijn te Helder aangebrachteen orang-outang, uiterst mak en goed geconserveerdtwee wilde sappies, een aantal wilde duiven, een groot aantal kroonduiven, uitmuntend geconserveerdeen pelikaan, een groote boa-slang, een paar steenarenden en verschil lende kleine vogels, meest alle voor de diergaarde te Amsterdam. Het veertienjarig meisje, dat aan de kon. waskaarsenfabriek te Amsterdam in een ketel met kokend water en vitriool was gevallen, is aan de bekomen brandwonden, voornamelijk inwendige, bezweken. Zaterdag-avond is een der arbeiders aan den schouwburg op het Vreeburg, te Utrecht, onder de voorstelling van „De reis om de wereld in 80 dagen", door mis te stappen van eene hoogte van circa 4 a 5 meter op het tooneel gevallen, waardoor hij belaogryke verwondingen heeft bekomen. In den nacht van Za terdag op Zon dag is in een perceel naast het Huis met de Hoofden op de Keizersgracht te Amsterdam, ingebroken. Men is bezig uit dat perceel te verhuizen. Dit scheen den dieven bekend. Na eerst een vergeef- sche poging te hebben gedaan om het beneden raam op te schuiven, wat echter niet ging, dewijl het door pinnen gesloten was, hebben zij eenvou dig een ruit stuk geslagen of uitgesneden en zich aldus den toegang verschaft. Blijkbaar waren de spiegels, en wat verder nog in het benedenhuis aanwezig was, niet van hun gading, want zij hebben zich vergenoegd met den sleutel mede te nemen der benedendeur, die zij zijn uitgegaan en open hebben gelaten. Te s - Gr avelandisZondag-nachtaan het Zuidereinde een geweldige brand uitgebarsten in eene bleekerij, die, ofschoon de brandweer spoedig kwam opdagen, zóó in hevigheid toenam dat, behalve het gebouw voor de drogerij en woning van den bleeker, vijf woningen in de asch zijn gelegd. Hel grootste gedeelte van het ver brande was tegen brandschade verzekerd. Zondag-ochtend na de godsdiens t- oefening hoorden de bewoners van het Groote Kerkhof te Deventer een geweldigen slag in den toren, terwijl een stofwolk, een witten rook gelijk, door de opening naar buiten drong. Bij onderzoek bleek, dat door het breken van een schakel het gewicht van het klokkenspel, 800 kilo zwaar, van eene hoogte van 40 meter naar beneden was ge stort, in zijn val een groot gedeelte van het zwaarge bouwde gewelf halverwege den toren medesleepende. De puinhoop met groote brokken gehouwen steen van den kruisboog kwam neer op den zolder boven de bewaarplaats van Ijs, die, hoewel tamelijk be schadigd, den val heeft doorgestaan. De bediende, met de aflevering van ijs belast, had even te voren de gevaarlijke plek verlaten. Tot aanvulling van het bericht om trent het mishandelen van een paard te Amster dam wordt nog gemeldEen paar behoeftige ar beiders (steenrijders) bezaten een paard, dat zij voor 125 gekocht hadden. Om die koopsom te betalen, hadden zjj al wat zij bezaten moeten ver- koopen. Het paard liep in een weide by de Stad houderskade en is, naar men vermoedt om wraak te nemen op de eigenaars, door een paar wreed aards met vitriool ingewreven en in brand gesto ken. Woedend van pijn is het dier met half ver koolde borst en poolen in een sloot gesprongen, waar de nachlpolilie het gevonden heeft. Het wacht nu op het genadeschot, en men zamelt gif ten in om de eigenaars schadeloos te stellen. Te Gramsbergen is Zaterdag de knecht van een landbouwer, bezig zijnde met het inhalen van het hooi, en terwyl zijne paarden op hol gin gen, onder den wagen geraakt, zoodat de wielen over de borst gingen. Kort daarna was hy een lijk. Z o n d ag - n a m i d d ag te halfzeven is in het gehucht Schayk (gem. Oss) brand ontstaan in een karreschuur, die terstond in vlam stond en het vuur mededeelde aan vier boerderijen, welke tot deo grond zijn afgebrand. Zeven varkens zijn hierbij omgekomen en ook de inboedels werden een prooi der vlammen. De gebouwen, bewoond door vijf gezinnen, zijn geassureerd, de verbrande roe rende goederen gedeeltelijk. In de bosschen om de dorpen Meche- len en Epen (Limburg) houdt zich een troep wilde zwijnen op. Tot uitroeiing dezer ongenoodigde gas ten is door jagers uit den omtrek een tiendaag- sche jacht georganiseerd. Zaterdag-namiddag had een soldaat van de 1ste comp. 1ste bat. 5de reg. infant, in de Barbara-kazerne te 's-Hertogenbosch de balda digheid om eenige geweerschoten te lossen, waar van de kogels alle in de zoldering terechtkwa men, uitgezonderd een, die uit het raam gescho ten een burger rakelings langs het hoofd ging. Toen eenige militairen, onder wie in de eerste plaats de sergeant Carabain, die reeds bij andere gelegenheden van zijne cordaatheid blijken gaf, zich naar de chambrée begaven, vonden zij hem onder een tafel liggen en gelukte het hun hem in arrest te brengen. De officier van gezondheid, die hem meermalen bezocht heeft, kan geen spo ren van waanzinnigheid ontdekken, terwijl de da der blijft stilzwijgen op alle vragen die hem ge daan worden. Het gebeurt zeker zelden, dat iemand op zijn 47ste jaar nog op school gaat; evenwel vinden wij zulk een geval vermeld in het pro gramma voor het schooljaar 1876/77, dat dezer dagen door het Technicum te Mittweiden (Sak sen), eene zeer bekende polytechnische school voor werktuigkunde, is uitgegeven. Behalve deze oude heer zijn aldaar ook leerlingen van 42, 36 33 en 32 jaar. Natuurlijk zijn dit uitzonderingen het meerendeel der leerlingen is tusschen 17 en 27 jaren oud. Uit de verdere statistische opgave van het programma blijkt o. a., dat de 441 leer lingen komen uit Duilschland, Oostenrijk-Honga- rije, Rusland, Zwitserland, Holland, Italië, Enge land, Rumenië, Noord-Amerika, Brazilië, Neder- landsch-Guyana en Java. De school voor werktuig kundige ingenieurs wordt door 334, de school voor „AVerkmeister" door 56, de mathematische tech nische voorbereidende cursus door 34 en de cursus voor algemeene studie door 17 personen bezocht. De ouders zijn naar gelang hunner beroepen mee- rendeels fabrikanten, technische ambtenaren, indus- trieelen, kooplieden en oeconomen. By het pro gramma is een wetenschappelijk vertoog over waterraderen gevoegd.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1