het laatste van 1000 M3. inhoud; aan één stoom machine van 12 paardekracht, wier geringste defect de ingezetenen terstond van water zal berooven, of twee stoomwerktuigen, ieder van 35 paardekracht, die elkaar wederkeerig kunnen ver vangen. Thans, nu de sluier is opgeheven, zouden wij de 4 concessie-aanvragen kunnen bespreken. Wij doen dit echter niet, daar wij niet gaarne door eens anders oogen zien en het ons is gebleken dat er in het rapport hier en daar fouten schuilen. Zoo wordt op bladz. 14 van het gedrukte rapport vermeld, dat de heer SijthofT bij zijn voorwaarden geen tarieven heeft. Toch lezen wij op pag. 21 der door dien heer uitgegeven brochure het woord tarief met groote letters boven een hoofdstuk, dat niet minder dan 22 paragrafen bevat. Men heeft dan wel zeer lichtvaardig omgespron gen met die coucessie-aanvrage en wellicht ook met die der beide andere mededingers, waarover wij natuurlijk, bij gebrek aan de volledige docu menten, niet kunnen oordeelen. Heeft men dan volstrekt niet bedacht, dat met de bewerking van die plannen veel, zeer veel moeite en kosten ge paard gingen? Immers, de gemeente-architect merkt het zelf zeer lakoniek op (pag. 24) „Aangezien de verschillende aanvragen kennelijk van bevoegde deskundigen zijn Allercurieust is de opmerking, welke die ge meente-ambtenaar terzelfder plaatse laat volgen, „dat al de stukken naar zijn project zijn be werkt, weshalve op den daaraan besteden arbeid met genoegen kan worden teruggezien.1' Verma kelijke dwaling! Heeft onze gemeente-architect dan werkelijk vergeten, dat volgens de oproeping van B. en Ws. in het „Nieuws van den Dag" de aanvragers het project vau B. en Ws. m o e s t e n volgen. Zeker, een der raadsleden had wel gelijk te verklaren, dat de gemeente-architect in deze geen bevoegd deskundige was, hetgeen bovendien door hem zelf wordt beweerd. Trouwens, in deze gansche zaak hoorden wij meer onverklaarbaars, zoo b. v. de tamelijk on juiste bewering van een der raadsleden, dat gas een luxe-artikel is. Onze industrieelen en winke liers zullen er vreemd van hebben opgekeken. Moge onze Gemeenteraad nu zorg dragen, dat althans ook het duinwater geen luxe-artikel worde. Nu men tot een technisch onderzoek heeft be sloten, is er toch nog eenige hoop, dat wij een goede waterleiding bekomen, mits dat onderzoek aan onpartijdige personen worde opgedragen. Ware onze Gemeenteraad met de behandeling van het technisch gedeelte begonnen, er zou heel wat tijd zijn bespaard gebleven. LlülUIÜiV, 24 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer G. H. Schlencker, cand.-arts. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 25.50, 5.20 en 2.50; de laagste 25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. iMet genoegen zullen onze lezers uit achter staande advertentie zien, dat ook de deuren van den Leidschen Schouwburg op de Oude Vest, in tegenstelling van andere jaren, deze week eenige dagen zullen geopend zijn en dat het ook hier zoo gunstig bekende gezelschap van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-vereeniging alsdan voor stellingen zal geven. Voorzeker zal het dit gezel schap niet aan belangstelling ontbreken. Onder het bezienswaardige van de kermis moet het Théatre Méchanique op de IJzergracht een eerste plaats innemen. Uit verschillende bladen, van plaatsen waar de directeur reeds voorstellingen gat, blijkt dat zijn tent steeds door een talrijk publiek be zocht werd. Met ingang van 1 September a. s. zijn dooi den minister van marine de volgende jongelingen, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst: L. A. As- peren van de Velde, I. G. R. Baerts, J. Beeckman, I. G. Besier, W. T. De Booy, J. W. Bos Janszen, J. H. Comrmjs, G. A. Dominicus, D. A. Van Drooge, E. E. Dullemond, J. E. J. Eybergen, A. A. Flaes, A. Gersen, N. J. Gips, G. L. Guedhart, J. G. A. Goedhart; C. L. Grolt, E. De Haan, J. L. Hane- winckel, G. C. D. baron Van Hardenbroek, H. Herman, H. Hoven, I. B. A. Jonckheer, 1. C. Küller, D. A. P. Koning, G. M. Kraay, I. C. P. Krayen- hoff van de Leur, J. J. Van Laar, L. J. Van der Mandele, B. F. Meyboom, B. P. J. G. Mol, J. B. Mulder, M. Van Nassau, B. Nierstrasz, M. W. L. Olivier, T. W. Parker Verboom, R. Posthumus Meyjes, J. A. A. C. Ridder van Rappard, Z. I. H. Rietberg, H. C. A. Schluter, jhr. J. A. G. Von Schmidt auf Altenstadt, T. Slot, W. C. J. Smit, F. J. Stam, T. E. Van Staveren, H. T. Van Sti- priaan Luïscius, G. Wil sen Elias, jhr. H. L. Wichers, S. Woldringh, E. Zegers Rijser; tot adelborst 3de kl. voor de mariniers: C. N. Cazaux van Staphorst, J. A. Gauw, M. J. Struick, I. P. A. Termaat, J. A. Van Toorenburg en E. A. R. Van Beek. Uit Bern wordt gemeld, dat Z. M. de Ko ning der Nederlanden aan het Zwitsersch Scherp- schuttersbond, ter gelegenheid van den grooten wedstrijd te Lausanne, eene zilveren drinkschaal ten geschenke heeft gezonden ter zwaarte van 56 pond en ter hoogte van 80 centimeter. Aan de eene zijde is voorgesteld de slag bij Murten, aan de andere die bij Sempach. Op het deksel prijkt het beeld van Willem Teil; de handvatsels bestaan uit zinnebeelden der overwinning. Volgens het bericht is dit kunstwerk niet bestemd om te wor den uitgeloofd als prijs bij het schijfschieten, maar om voortaan de bondsvaan van den eenen wedstrijd naar den anderen te volgen. Het bericht, dat ook Z. IC. H. prins Hen drik een bijdrage voor het Spinoza-standbeeld heeft toegezegd, berust op een misverstand. Z. IC. H. prins Frederik, die mede in het bericht werd ge noemd, heeft echter zulk een toezegging gedaan. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien-verlofgangers om vrijstelling of om uitstel van opkomst in werkelyken dienst voor de te houden herhalingsoefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Aan de betrokken miliciens wordt herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Aan de hoogere burgerschool met vierjarigen cursus te Zaandam is de prijs van den Russischen generaal YasikolT, voor den leerling die met de meeste punten eindexamen doet, behaald door den leerling B. H. Slephan te Koog aan de Zaan. Z. M. heeft, met ingang van 15 Aug. e. k., benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotter dam, standpl. de gem. Rotterdam, W. Van Traa, cand.-notaris aldaar; met ingang van 1 Sept. e. k., tot referend. bij het depart, van binnen!, zaken jhr. rnr. G. De Bosch ICemper, commies ter prov. griffie van Noord-Holland. Gremengd JNieuws. Toen gistermorgen een alhier ge vestigde vriendenkring met een der booten van de stoombootmaatschappij „Volharding" uit de Haven verlrok om aan Gouda en Rotterdam een bezoek te brengen, wilde een der leden, levens geëmployeerd aan de maatschappij, aan zijne vrien den eenige saluutschoten doen, doch had daarbij het ongeluk dat een der scholen met zijn rechter hand in aanraking kwam, welke daardoor be langrijk beschadigd werd. Door de spoedig ver leende geneeskundige hulp van den heer Desertine is echter alle gevaar, ook van de kleinere ver wondingen aan zijn gelaat, door vonken veroor zaakt, geweken. Ter gelegenheid der opstijging van den luchtballon in den tuin Zomerlust had zich gisteren aldaar en in den omtrek een aan zienlijke menigte verzameld. Groot was echter de teleurstelling, toen het omstreeks twee uren bleek, dat de „groote ballon Oranje-Nassau" niets anders was dan een gewone papieren, door mid del van spiritus gevulde ballon. Nadat hij ongeveer tien minuten in het luchtruim zichtbaar was, begon hij met buitengewone snelheid te dalen en kwam niet ver van de plaats waar hij opgelaten was, weder te land. Ongeveer te zes uren kreeg men er eene herhaling van. Gisteravond omstreeks halftien is van een schip, waarop planken vervoerd werden, bij het doorvaren van de brug aan de Vrouwensteeg een jongen te water geraakt. Met behulp van een haak had men hem spoedig weer aan boord. M De luchtreiziger De Paauw is V r ij dag namiddag te ruim vier uren te Arnhem opgeste gen, vergezeld van de heeren J. A. Deketh uit Den Haag en B. J. De Waal, beambte bij de gas fabriek te Arnhem. De ballon dreef in zuidooste lijke richting langzaam weg. Des avonds te 7 uur 15 minuten is hij op de Mookerheide neergeko men, waar zonder behulp van ankers de daling plaats had. Die tijding werd aangebracht door een der duiven van de vereeniging „Celerilas", welke de reis hadden medegemaakt. De inwoners van Mook en omstreken verleenden met de meeste bereidwilligheid hunne hulp, zonder van deze ge legenheid gebruik te willen maken om extra voor- deelen te genieten. Van de twee reizigers keerde de een nog denzelfden nacht naar Arnhem terug, terwijl de heer Deketh met kapitein De Paauw den nacht in Nijmegen doorbracht. De reis ken merkte zich door geenerlei avonturen; alleen had men boven Nijmegen volkomen windstilte, zoodal men daar drie kwartier bleef zweven en uit den bal lon nog een brief aan den gasdirecteur aldaar koo afzenden. Het panorama, dat de luchtreizigers irJ deze streek van ons land genoten, was ongekend1 prachtig; zij stegen tot op 1500 meter, maar blevet gewoonlijk meestal op 400 meter. Nabij de Daniël-Stalpertstraat te Am sterdam is een in de weide loopend paard gru welijk mishandeld. Men heeft het dier, dat zijn laatste levensdagen slijt door een met steenen ge laden kar voort te trekken, gedeeltelijk met eet brandbare stof ingewreven en die daarna aange stoken, zoodat het dier bijna half verbrand is. I)t dader is, ongelukkig genoeg, niet bekend. Werd te Amsterdam een ontrouw, nachtwacht van de eerste sectie in zijne wonin; opgespoord, te Delft vond men onlangs twee nacht] wachls, na lang zoeken, tegen den morgenston: in diepe rustin een waggon Isle klasse staande aan het station van den spoorweg. Toei zij door den hoofdagent van politie, die met huni^ opsporing belast was, in hunne schuilplaats wer den ontdekt, werden zij met een „Welkom hee ren in Delft!" verzocht om uit te stappen. Te Franeker zij n in verschi 11 evM snoepwinkels in beslag genomen helder rood e: groen gekleurde suikerboonen of erwten, welkt uit Engeland ingevoerd, bij scheikundig onderzot een aanzienlijke hoeveelheid arsenicum bleken te houden, zoodat het gebruik van slechts eet kleine hoeveelheid voor kinderen zeer gevaarlijk t Te Lobith geraakten Vrij dag- m i d d a op de rivier van de bemanning eener aan de zoogenaamden Bijland liggende baggermachine vi personen te water. Twee hunner werden nog do: de hulp van een toegesnelden schipper gered, mai de drie anderen verdronken. De beweging legen de Brabantsch centen heeft zich ook tot Sneek uitgestrekt. lH meeste winkeliers weigeren ze langer te ontvangt Eenigen tijd geleden werd aan boor van de Fransche brik „H. L." een moord gepleft op den kapitein. Onder de daders behoorde o een Nederlander, Van der Noot genaamd. De is door het hof van assises te Finisterre tot tw tig jaren dwangarbeid, de Duitsche matroos Cr Joly tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. In het stadje Todtnau, in het Zwah Woud, heeft een brand gewoed, waardoor huizen (bewoond door 248 gezinnen), de kerk: het raadhuis een prooi der vlammen zijn geword; Drie lijders, die Vrijdag in 't HasD hospitaal te Portsmouth bezweken, brachten t aantal dooden ten gevolge van de stoomonlplolfr in de „Thunderer" op veertig. Nog verscheid' andere slachtoffers liggen weinig minder dan t i peloos. Gelden worden verzameld ten behoevev. de nagelaten betrekkingen. Reeds is eene ai zienlijke som ontvangen; doch de burgemees van Portsmouth deelt mede dat er 20,000 pd.- zal noodig zijn om den gezinnen der verongelukt financieel 't verlies der kostwinners te vergoedt- Een Londensch financier, de he« I. Gersteuberg, gewezen president der Vereenigij jj. van builenlandsche fondsenhouders te Londeo, aan boord van de Belgische stoomboot „Maj 3j] Henriette", tusschen Ostende en Dover, in machine gevallen en verpletterd. Een verver, die Vrij dag-ochtend ec!^|

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2