laatstgenoemden bodem, met der. laatsten dier maand wordt op nonactiviteit gesteldde luit.- ter-zee 2de kl. A. 11. R. Wagner, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 14den dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op nonactiviteit gesteld. Ter gelegenheid van de hulde aan prins Frederiks 60-jarig grootmeesterschap over de vrij metselaarsorde in Nederland zal a. s. Donderdag in Den Haag een groot feestmaal van 300 cou verts in het lokaal „Diligentia" worden aangericht. Gisteren heeft de minister van binnenland- sche zaken incognito de werken van hel Noord- zee-kanaal bezocht. Te 6 uren gisteravond zijn in de residentie per Rijnspoor uit Amsterdam aangekomen de aartshertog en aartshertogin van Oostenrijk. Zij werden aan het station begroet door H. M. de Koningin, die hen naar het huis ten Bosch bege leidde, waar zij tot a. s. Dinsdag de gasten van H. M. zullen zijn. Z. M. heeft benoemd bij 's rijks munt te Utrecht, tot tweeden stempelsnijder J. P. M. Men ger, thans hulpstempelsnijder -, tot hulpstempelsnij der A. Begeer. Gemengd Nieuws. Hedennacht zijn uit den winkel van den heer Loeber op de Hoogewoerd, waarschijn lijk door opschuiving van 't raam, zes paar laar zen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Gistermiddag omstreeks twee uren is een gedeelte van den steiger aan de in aan bouw zijnde R.-K. kerk in de Parkstraat in Den Haag ingestort, waardoor vijf daarop arbeidende werklieden van eene hoogte van omstreeks 9 me ter naar beneden zijn gestort en in de binnen ruimte terechtgekomen. Drie hunner zijn, zwaar gekneusd aan hoofd en lendenen, in hoogst be- denkelijken toestand, en de twee overigen, met hoop op behoud, per brancard naar het gasthuis vervoerd. Drie genees- en heelkundigen hebben spoedig na dit ongeluk de eerste hulp verleend. Zekere v. T., agent te Amsterdamvan eene firma te Zaandam, die plaatsvervangers en nummerverwisselaars bezorgt, is eenige dagen ge leden op den loop gegaan, zonder een plaatsver vanger te stellen, die de verplichtingen nakomt, welke v. T. tegenover een aantal personen op zich heeft genomen. Op verschillende plaatsen in Drente hebben de landlieden thans veel last van vossen, die soms op klaarlichten dag hoenders wegrooven. De van Vlissingen met bestemming naar Nieuwediep vertrokken loodsstoomboot „Frans Naerebout", aan boord hebbende den kapl.-ter- zee titulair Jhr. H. P. De Koek, hoofdinspecteur over het loodswezen, wonende in Den Haag, die sedert een paar dagen in de omstreken van Vlis singen verschillende inspecties had gehouden, is Woensdag-nacht uit zee teruggekeerd, wegens een bekomen averij, die noodlottige gevolgen had kun nen hebben. Op de hoogte van Westkapelle liep de boot, bij donker weder en onstuimige zee, op de belboei, waardoor zij een aanzienlijk gat in den boeg aan bakboordszijde bekwam, gelukkig boven de waterlijn, ofschoon voortdurend de pom pen moesten worden lens gehouden. De boot zou op de werf van de maatschappij „de Schelde" worden gerepareerd. Tot nadere aanvulling van het be richt betreflende de afstraffing van een matroos aan boord van den monitor „Adder", te Vlissin gen, meldt men, dat de patiënt een jongen van 15 a 16 jaar was, die zich herhaaldelijk onge voelig had betoond voor andere straffen en zich aan moedwillige overtredingen schuldig maakte, waarvoor hg twaalf slagen met een eind touw ontving. Er bestaat uitzicht, dat het monu ment te Heiligerlee voorgoed beschermd zal wor den tegen het meer en meer dreigend verval. Den hoofdingenieur van den waterstaat te Groningen is opgedragen bestek en begrooting op te maken voor het bouwen van eene wachterswoning bij het monument, het doen van eenige herstellingen er aan en het aanleggen van eenig plantsoen er om heen. De schaatsenrijdersbond in het noor den van Nederland heeft vastgesteld, voortaan bij hardrijderijen een lageren hoofdprijs te geven dan de laatste jaren het geval was, doch de premiën te verhoogen en bovendien medailles toe te ken nen. Mede wordt voorgesteld om aan paren en personen, die zich bij het hardrijden onderschei den, gratificatiën en premiën te verleenen. Woensdag-ochtend is, bij de exerci- tiën met de zeilen aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip „Wassenaer" te Amsterdam, een der jongens van de marszeilra gevallen en een uur later overleden. De personen, tegen wie vermoedens bestonden dat zij te Elsloo brand gesticht hadden, zijn weder op vrije voeten gesteld. Volgens bericht uit Paramaribo wordt er met het goudzoeken jjverig voortgegaan, of schoon door zware regens dit werk in de binnen landen zeer wordt belemmerd. Gedurende het droge seizoen in Augustus zullen onderscheidene ondernemingen op 't getouw worden gezet. Het land is zeer schoon en levert velerlei soorten van hout op. Het wild is overvloedig, doch zoo tam, dat het met strikken kan gevangen worden. De bodem bevat niet alleen goud, doch ook ijzer, koper, bismuth en platina. Uit Antwerpen wordt gemeld dat in de gisterochtend gehouden zitling van het gerechts hof aldaar de heer Delaet Jr. den advocaat Del- vaux een slag heeft gegeven, hetgeen deze heeft beantwoord door den heer Delaet te schoppen. Te midden eener levendige agitatie werd de zitting geschorst. BUITENLAND. Frankrij k. De nota van „Havas", eene buitengewone zit ting der kamer aankondigende voor het geval dat de begrooting niet vóór de vacantie kan worden afgehandeld en in de kamer door den minister De Marcère verloochend, is volgens hel algemeen, in dagbladen van allerlei kleur beaamd gevoelen eene rechtstreeks van Mae-Mahon uitgegane be dreiging. Wel is waar schrijft b. v. de radicale „Rappel" haar aan zijn secretaris d'Harcourt toe, maar de ultramontaansche „Univers" noemt zulks eene verbloemde uitdrukking en verklaart onbe wimpeld, dat de nota, buiten het ministerie om openbaar gemaakt, slechts één auteur hebben kan en ook heeft. Het is, zegt zij, een nieuw bewijs van persoonlijk bestuur, door den maarschalk ge geven en hetwelk zoozeer den conservatieven be hagen zal als het de radicalen ontstemt. Over de beweegredenen tot den bedoelden stap is men het minder eens. Volgens sommigen heeft het uitvoerend gezag slechts eene gelegenheid aange grepen om zich tegenover de wetgevende macht te handhaven. Anderen zien in de nota eene aan moediging aan de rechterzijde des senaats om het ontwerp betreffende de academische [graden te verwerpen, immers een wenk, dat zij daarbij op den steun van den president kan staat maken. Daartegenover zou de kamer van zins zijn om, zoo de senaat het ontwerp aannam, de begrooting van oorlog eerst na de vacantie af te handelen. De „Univers" houdt het er voor, dat het den maarschalk er om te doen is, die begrooting zoo spoedig mogelijk te doen aannemen, opdat, wan neer het oogenblik voor de driejaarlijksche ver nieuwing van de commandemenlen der millitaire afdeelingen daar is, hel leger niet in handen van de republikeinsche partij behoeve te vallen. Dnitscliland. Een Berlijnsch correspondent van de „Avenir Militaire" meldt het volgendeDe militaire admi nistratie te Berlijn stelt alles in het werk om het net van vestingwerken in Duitschland te voltooien. Er is thans beslist, dat de versterkingen van We zel nog met twee groote vooruitgeschoven forten zullen worden vermeerderd. Binnen weinige weken zal met den bouw daarvan een aanvang worden gemaakt. Dit veroorzaakt vele kosten voor de di rectie van den Keulen-Mindener spoorweg, die reeds ruim 2millioen gulden heeft moeten betalen ten gevolge der werken, welke gebouwd zijn ter verdediging der vaste brug te Keulen, over den Rijn. Keulen, dal hoofdzakelijk bestemd is om in vereeniging met Wezel den Rijn te dekken, zal ook nog begiftigd worden met eenige nieuwe forten, met welker constructie insgelijks eerstdaags een begin zal worden gemaakt. Al de werken, van welke hier sprake is, moeten in het voorjaar van f878 gereed zijn. Italië. De „Gazzetta Ufüciale" behelst een overzicht 1 van 's lands uitgaven en inkomsten gedurende de eerste helft dezes jaars, vergeleken met die van hetzelfde tijdperk in het vorige jaar. De ont vangsten van het afgeloopen halfjaar belooper. 613,919,939, die van het eerste halfjaar van 1875 599,003,244 lira's; de uitgaven 628,720,063, tegenover 479,386,711 lira's. Intusschen heeft de „Opinione" uilgecijferd, dat de ontvangsten in werkelijkheid niet 14 millioen meer, maar 10 millioen minder bedragen hebben dan die van het vorige jaar; welke vermindering o m. in de opbrengst der grondbelasting, der douane enz wordt waargenomen. Dat de uitgaven ruim 14 millioen meer bedragen hebben dan de ontvang sten, laat de „Opinione" niet onopgemerkt. Be vredigend acht zij de uitkomst dan ook niet; maar, zegt ze, de volgende maanden behoeven slechts weinig vooruitgang op te leveren om het der minister mogelijk te maken aan de behoeften dei schatkist het hoofd te bieden, zonder zich tot he' consortium der Banken te wenden tot nieuws uitgifte van papier. Turkije. Een officieel bericht uit Konstantinopel van 20 dezer meldtEen corps van 500 man is gisteren de Servische grenzen overgetrokken. Wij hadden ook een gevecht met de Montenegrijnen, die dei 18den geslagen werden. Achttien bataljons Ser viërs, uit Zacjar rukkende, vielen op onze liniës aan, doch werden afgeslagen en vluchtten in wan orde. Een groote hoeveelheid wapenen en munitis maakten wij buit. Zondag ontmoetten onze troe pen op de hoogten van Barovina 3000 Serviërt Na een strijd van 5 uren werd de vijand geslagen en met achterlating van 300 dooden tot over dn grenzen vervolgd. De klachten over de afschuwelijke wreed heden der Turksche onregelmatige troepen en vrijwilligers nemen toe. De anti-Slaviscbgezind1 bladen te Weenen en Pest beweren, dat al dé verhalen groolendeels gelogen zijn, dat de Serviërs in wreedheid voor hun v'gand niet onderdoen a dat al dit geschreeuw alleen ten doel heeft dn Europeesche mogendheden tot interventie te no pen. Doch een onpartijdig oordeel schijnt men om trent hetgeen in het Oosten voorvalt niet te mo gen verwachten. Hoe het zij, de gewonde officie ren die uit het leger van Alimpits te Belgradf terugkomen, hangen van de Turksche gruwelei hartverscheurende tafereelen op. „Wat men vac hen hoort, wordt in het overige Europa voor on mogelijk gehouden," schrgft de correspondent de: „Polit. Corr". „En toch staan dezelfde officieret als ooggetuigen voor de waarheid in, die vroege de schouders ophaalden voor de sagen van Turk sche gruweldaden, waarvan elk kind in Bosnii weet te verhalen. Wat thans door de Tscherkes siërs en Bascbi-bozuks in Bosnië gedaan wordl kan de stoutste fantasie zich niet afmalen. Dezi wilde horden zien niet slechts in eiken Bosnië! maar zelfs in iedere vrouw en ieder kind hui doodvijand, die tot eiken prgs uitgeroeid moe: worden. Deze onmenschelijke beesten, die nog doff de Hodzas gefanatiseerd worden, kennen geei andere wijze van oorlogvoeren en de uitroeiings oorlog is in hun oog de natuurlijkste zaak lei wereld. Ten gevolge hiervan vluchten de vrouwei en kinderen bij honderdtallen in het leger vai Alimpits. Dezelfde officieren, die dit berichten voegden er bij dat men met het innigste mede lijden bezield werd, wanneer men het vreeselijl lijden dier onschuldige slachtoffers zag." Dezelfde correspondent protesteert tegen hë leugenachtig bericht, dat de twee afgevaardigde: ter Skupschtina Glichic en Kovacsevic in het hoofd kwartier ter dood gebracht zouden zijn. Juist de# beide afgevaardigden onderscheiden zich in di Kamer door hunne geestdrift voor den oorlog, ei nu zouden zij daartegen geprotesteerd hebben 1 D' correspondent waarschuwt overigens voor de be richten uit Semlin„daar, zegt hij, worden din gen uit en over Servië verspreid, die niet eens d( verdienste hebben dat ze goed verzonnen zijn." Volgens te Berlijn ontvangen berichten, di£ in goed ingelichte kringen als geloofwaardig wor-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2