LEIKSOH DAGBLAD. N°. 5043. Zaterdag A0. 1876. 22 Juli. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommera0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.08. Iedere regel meers 0.17$. Grootere letters nur plutsroimt* STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS vak LEIDEN, 'Gezien het adres van C. Hillenaar, om vergunning tot het houden van varkens in de paarden stalling op het Levendaal nabij de Binnenvestgracht N°. 176, Gelet op art. 132 der Algemeene politieverordening van 16 October 1873, Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 27sten Juli aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen het verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1876. LEIDEN, 21 Juli. Z. M. heeft benoemd lot hoogheemraden van Rijnland de heeren J. Van der Breggen Fz. en Mr. C. Gock. Door het Bataafsch Genootschap der proef ondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam zijn de volgende benoemingen gedaanTot leden consul tanten de heeren Dr. H. C. Dibbils, hoogleeraar te Utrecht, en N. T. Michaëlis, directeur van de zaken der spoorwegen, te 's-Gravenhage; tot lid correspondent de heer Dr. G. Dragendorff, hoog leeraar te Dorpat; tot leden de heeren Dr. J. M. Van Bemmelen, hoogleeraar te LeidenDr. L. Bleekrode, leeraar aan de h. burgerschool te 's-Hage; Dr. A. P. N. Franchimont, hoogleeraar te Leiden; J. Leyds, eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg der slaalsspoorwegen te Rotterdam; Dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar te AmsterdamDr. E. Van der Ven, directeur der hoogere burger school te Haarlem; J. C. Bernelot Moens, te Ban- dong; Dr. G. F. "Westerman, directeur van het Kon. Zoöl. Gen. „Natura Artis Magistra" te Am sterdam terwijl de heer J. Leyds tevens benoemd is tot lid directeur van het Genootschap, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer N. T. Michaëlis naar Den Haag. Tot inspecteur van politie te Groningen is benoemd de heer J. C. Vunderink, volontair-in- i specteur alhier. n Volgens achterstaande advertentie zal de heer E. Basch gedurende de kermis hier weder i' eenige voorstellingen geven. Zijn smaakvol en doel- matig ingericht Cagliostro-theater is reeds van vroeger te goed bekend, dan dat er thans c in 't bijzonder de aandacht op behoeft gevestigd c te worden. De voorstellingen zullen dit jaar een St geheel nieuw programma vormen, en wanneer men daarbij bedenkt, dat wij het vorige jaar van \c zijne voorstellingen verstoken waren, mag men 'verwachten dat er thans met dubbele ingeno- - menheid gebruik van zal worden gemaakt. De heeren Judels en Bouwmeester zullen hunne schouw- v burgtent a. s. Dinsdag-avond openen en hunne serie voorstellingen aanvangen met de zooveel besproken fn €n elders bij herhaling opgevoerde „reis om de A\ wereld". Mogen nu al, zooals van zelf spreekt, de - voorstellingen van dit stuk niet op zulk een groote schaal plaats hebben als in den stadsschouwburg 9 te Amsterdam, toch zal de directie er wel voor zorgen, dat een bezoek door hen, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest er op aanschou- Jj welijke wijze kennis mede te maken en dit nu willen doen, goed beloond wordt. Tot leeraressen aan de middelb. meisjes school te Goes zijn benoemdin de geschiedenis, de aardrykskunde en het schoonschrijven, mej. G. G. Slothouwer, te Rotterdam; in de Nederl. en Duitsche taal mej. H. R. D. v. d. Mey, te Ny- megen; in de Fransche taal mej. R. Leuenberger, te 's-Gravenhage; in de Engelsche taal mej. S. J. v. Deventer, le Dordrecht; in de handwerken mej. A. Risseeuw, te Goes. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde de heer D. S. Jansen, te Leiden; in het teekenen de heer D. De Koning, te Goes; in de gymnastiek de heer P. Van der Meulen, te Goes. Tot directrice is benoemd mej. R. Leuenberger. Dat de belangstelling van het publiek in de vorstelijke stichting op Bronbeek steeds onver flauwd blijft, kan wederom blijken uit de volgende schenkingen, in de eerste helft dezes jaars aan het invalidenhuis vereerd. Zoo werd de portret-galerij o. a. vermeerderd met de portretten van den gepensioneerden lui tenant-kolonel H. G. J. L. Meyners en den lui tenant-kolonel met verlof J. H. Romswinckel, van den heer Tribart, kapitein-commandant der weer baarheid te Deventer, en van den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, terwijl voorts werden ontvangen van de vereeniging „Je Maintiendrai" te Rotterdam eene photographie, ter vereering van zee- en land macht, met het portret van Z. K. H. prins Hendrik en van die van de leden dier vereeniging; en van den majoor van den generalen staf C. D. H. Schneider de portretten van generaal baron Chassé en luitenant-kolonel De Boer. Behalve de aanbieding door den kapitein der artillerie A. Van Kerkwijk, namens zijn schoon vader nu wijlen den luitenant-kolonel Verheye Sonsbeek, van eene volledige collectie photogra- phieën van het Nederlandsch artillerie-materieel, en door den oud-vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië F. N. Nieuwenhuyzen van een viertal prachtige platen, Indische gezichten voor stellende, werd de bibliotheek nog bedacht door de heeren R. Eekhout, te WillemsoordMr. J. W. Staats Evers en L. Schipper, te Arnhem; W. G. Ledeboer, te Rotterdam, en P. A. C. H. T. A. Werdmuller von Elgg, te Gulemborg, als mede door het bestuur der vereeniging tot ver spreiding van kennis aangaande ~'s lands verdedi ging, te Utrecht. Terwijl voorts de gepensioneerde luitenant-kolonel Croes, te Brussel, namens zijne dochter mevrouw Sentius, eene door haar vervaardigde schilderij in olieverf, en de commissie voor het citadel-monu ment de 2 bekroonde modellen van het monument ter herinnering aan de gesneuvelden op de citadel van Antwerpen aanboden, werd de kunstverza meling nog verrijkt met geschenken van de kapi teins met verlof D. De Vijver en W. F. Schenck en van den heer J. W. Filz te Arnhem; zond de Indische club te Amsterdam, ter verhooging der feestvreugde op 's Konings geboortedag, hare gewone jaarlijksche rentebijdrage ad 90, en werden de invaliden op aangename wijze bedacht door mevrouw de douairière Van Palland van Wal- fort en den heer R. Oostdam te Arnhem. De kroonprins en de kroonprinses vanDuitsch- land, vergezeld van de leden hunner hofhouding, hebben zich gisteren naar Haarlem begeven tot het bezichtigen van de merkwaardigheden der stad. O. a. werd door hen de prachtige bloemenverza- meling van den heer Krelage in oogenschouw genomen. Na te 6 uren in de residentie terug gekeerd te zijn, begaven zij zich naar Voorburg, ten einde een bezoek te brengen bij H. K. H. prinses Marianne, op haar buitenverblijf „Lusthof'. Eerstdaags zullen de prins en de prinses een uit stapje maken door de Haarlemmermeer vergezeld van den heer Mr. Amersfoordt. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer M. Rutgers van der Loeff, Med. doctor. De werkzaamheden aan de spoorwegbrug over de Waal te Nijmegen, voor de lijn Arnhem Nijmegen, worden met kracht voortgezet. De twee rivierpijlers zijn thans gereed en door" de aanne mers van den ijzeren bovenbouw is reeds het stei- gerwerk tusschen die twee pijlers in de rivier geplaatst, zoodat zeer spoedig met den bovenbouw een aanvang zal worden gemaakt. Naar men ver neemt, moet voor November alles weder uit de rivier zijn geruimd. Van de adspiranten, die zich hebben aan gemeld lot toelating als cadet aan de kon. milit. academie, zijn er twee, die aanvankelijk met an deren geneeskundig waren afgekeurd, na eene herkeuring tot het examen toegelaten. Den 28sten der volgende maand zal aan de kon. milit. academie, onder presidium van den generaal-majoor A. C. B. Schönstedt, chef van den generalen staf, aanvangen het toelatings examen tot de krijgsschool voor officieren. Naar men verneemt, zal de leeraar aan de polytechnische school te Delft, de heer J. A. Snij ders Czn., eerstdaags naar Londen vertrekken, om er de tentoonstelling van wetenschappelijke werk tuigen te bezoeken. Hy is daartoe door de regeering aangespoord, met het doel, in het belang van het natuurkundig onderwijs, waarvoor hy geroepen is, aan de tentoonstelling eene ernstige studie te wijden. Tot directeur-apotheker der zieken-inrich- ting te Helder, is door den gemeenteraad benoemd de heer G. Stompedissel, gepens. apoth. 1ste kl. van het Ned.-Ind. leger. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris des koniügs in deze provincie de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op de uitvoering van art. 27 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie, welk artikel door som mige burgemeesters niet juist schijnt te worden opgevat. Aan heeren B. en Ws. wordt Ier ken nis gebracht, dat het artikel medebrengt dat bij overtredingen, in de eerste alinea vermeld, geene schadeloosstelling wordt verleend voor het afge maakte vee, waaromtrent de overtreding heeft plaats gehad, en voor afgemaakt vee uit den koppel, dat ten gevolge van het eerste ziektegeval in ver dachten toestand is geraakt. Zoodanige overtreding doet, ook in al de gevolgen die daaruit voort vloeien, aanspraak op vergoeding verloren gaan. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit Lim burg: Naar men verneemt, heeft de bisschop van Roermond zijne toestemming geweigerd voor de vestiging van twee nieuwe kloosters, waarvoor de gebouwen reeds in aankoop waren. Deze weige ring zoude gegrond zijn op de overweging, dat er reeds zóóvele kloosters in Limburg gevestigd zijn, dat een vermeerdering daarvan wenschehjk noch oorbaar kan worden geacht. Blijkens bericht van den waarnemenden consul-generaal der Nederlanden te Port-au-Prince, van 20 Juni jl., is, bij besluit van het voorloopig bewind op het eiland Haïti van 18 dier maand, de stad Cap-Haïlien in staat van beleg en de ha ven aldaar in staat van blokkade gesteld. De off.-van-gez. 1ste kl. J. Van Lith Harre- bomée, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den Isten Au gustus a. s. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, terwijl de off.-van-gez. lste kl. G. F. Rochat, dienende aan boord van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1