Aan een der polit ie-bureau s te Am sterdam werd Zaterdag jl. een beschonk en per soon in arrest gesteld, op wien by de gewone visitatie zijner zakken de lombardbriefjes van eenige beleende jassen gevonden werden. Dit feit op zich zelf van hoe weinig betoekenis ook, was der politie nochtans de sleutel tot ontdekking van een in den vorigen nacht in een kleederenmaga- zijn op den Zeedijk door middel van inbraak ge- pleegden diefstal van heerenjassen en leidde ach tereenvolgens tot de gevangenneming der schul digen, vijf in getal, waaronder twee hoogst gevaarlijke boosdoeners, reeds herhaaldelijk gecon- demneerd en eerst kortelings uit het tuchthuis ontslagen. Zukertort speelde Zaterdag-avond te Rotterdam in het Yachtclubhuis 18 partijen tegelijk en gaf aan vier verliezers revanche in het geheel alzoo 22 partyen voor het hord, waarvan hij 18 won, 2 verloor en 2 remise gaf. Niettegen staande meest alle partijen vol combinaties waren, speelde hij ongelooflijk vlug. De strijd was in 3'/j uur afgeloopen. Gisteren speelde hij elf pariyen in de residentie. Hij verloor de partijen van de heeren Bauduin uit Den Haag en Kamphuizen uit Gouda, en speelde eene party remise. Te Venhuizen is een arbeider lijdende aan de gevolgen van een zonnesteek. In het mid daguur had hij zich op hel hooiland te slapen neergelegd, terwijl zijn hoofddeksel hem van het hoofd schijnt gevallen te zijn. Ofschoon de patiënt eerst sporen van verstandsverbijstering vertoonde, heeft men redenen om te vermoeden dat hij nog genezen zal. Dezer dagen wandelde eene on langs gehuwde dame langs de Albrechtstraat te Breslau. Bij den hoek eener zijstraat gekomen, raakte de sleep van haar japon vast in het wiel van een in draf passeerend rijtuig, met het gevolg dat zij werd medegetrokken, achteroversloeg en het wiel van een voorbykomenden bierwagen over het hoofd kreeg, zoodat zij onmiddellijk den geest gaf. Het afbrengen van het te Huisduinen gestrande stoomschip „König "Wilhelm" is door de Engelsche ondernemers opgegevenna er zoo veel mogelijk te hebben afgehaald, is de onder nemer rnet zijne echtgenoote en vrij talrijk per soneel naar Huil teruggekeerd. De ondernemers hebben ondervonden dat 't vrij wat moeielijker viel een schip van onze Noordzeestranden af te brengen, dan zij dit elders op klipgronden gewoon waren. Het bij den geringsten stormwind in vloei baren staat verkeerende zand op ons slrand ver ijdelde telkens hunne pogingen. De jeugdige echtgenoot van denheer 3. G. W. te Leeuwarden was jl. Zaterdag in de woonkamer bezig petroleum in het reeds brandende lampje te doen. De olie geraakte in brand. Hier door verschrikt, stortte de dame eenige olie over baar kleed, ten gevolge waarvan het spoedig in vlam slond. Zich alleen in de kamer bevindende, vliegt zij in haar wanhoop van de trappen naar beneden, waar zij door een man met een draai orgel werd opgemerkt. Deze riep onmiddelyk brand brandwaarop aan de ongelukkige vrouw spoedig hulp werd toegebracht, maar te laat om haar voor hevige en gevaarlijke brandwonden Ie vrijwaren. Maandag-nacht is zij overleden. De deelneming in dit treurig geval is te grooler, omdat de heer W. pas tien maanden geleden gehuwd was. Uit Californië wordt gemeld, dat al daar eene bijzondere hitte heerscht. De thermo meter teekent in de schaduw 105°. Op sommige plaatsen steeg de hitte zelfs lot 115°. Onderschei dene menschen en vele paarden sterven ten gevolge daarvan, terwijl de arbeid als 't ware stilstaat. Uit Curapao wordt van 17 Junige- zneldVerleden Zondag had in de nabijheid van de St.-Barbarahaai een betreurenswaardig onge val plaats. De heer James Godden, broeder van den medeeigenaar der plantage St.-Barbara, was in den voormiddag, vergezeld van een jongen, in een bootje de baai uitgezeild, ten einde zich nopen3 een voorbijvarend schip, waarop hij zyn broeder verwachtte, te vergewissen. Het schip wendde, om de boot het naderen gemakkelijk te maken, doch daarbij stootte de mast van deze tegen de giek van het schip. De boot sloeg hierdoor om, en de beer Godden verdween in de diepte, terwijl het den jongen door buitengewone krachtsinspanning gelukte zich te redden. De eigenaars van de plan tage St.-Barbara verliezen veel in den overle dene, die hun door zijne scheikundige kennis bijkans onontbeerlijk was geworden. Ook bij het werkvolk was hij zeer bemind, en de armen in zijne omgeving betreuren hem zeer. Men mocht, ondanks alle moeite, niet slagen zijn lijk op te visschen. Het aantal dooden, ten gevolge van de ontploffing aan boord van de „Thunderer", bedroeg volgens de jongste opgave (die van Zon dag-avond) 34. Van deze kwamen er 15 in de machine-kamer aan hun eind; 3 bezweken tijdens 't transport van 't schip naar den wal en 16 na hunne opname in 't hospitaal. Er bleven huiten- dien nog 43 personen in behandeling, van welke er velen hopeloos liggen, terwijl anderen, zoo zij bijkomen, toch levenslang verminkt, of blind zullen blijven. Van de zeer velen die met lichte kwet suren of brandwonden vrijliepen, is bij deze op gave niet eens melding gemaakt. Het tooneel, Zaterdag-avond in 't hospitaal te Portsmouth, moet boven alle beschrijving deerniswekkend zijn geweest. In eene zaal lagen de voor 't meerendeel vreeselyk verminkte lijken van de allereerste slacht offers der ramp. 't Heeft veel moeite gekost ze te herkennenwant bij verscheidenen, die '1 dichtst nabij den gesprongen ketel aan 't werk waren geweest, waren niet slechts de kleederen, maar was ook grootendeels de huid van 't lichaam gescheurd. Den eersten machinist "Winfield vond men hoofdeloos; zijn hoofd werd later teruggevon den, geheel zwart. Men mag vooronderstellen dat de 15 of 18 vroegst bezwekenen, die in de on middellijke nabijheid van den ketel arbeidden, een plotselingen en dus betrekkelijk zachten dood hebben gehad. Erger waren of zijn de levenden er aan toe, die door de flarden van den verniel den ketel niet gedood, doch door den heeten stoom als gekookt zijn geworden. Hunne ontzettende smart kreten waren den geheelen Zaterdag-nacht rondom het hospitaal hoorbaar. Gelukkig dat overvloed van geneeskundige hulp dadelijk voorhanden was, om ('t éénige wat voorloopig verlichting geven kon) de lucht van de brandwonden af te sluiten door com- pressen van lijnolie of kalkwater. De pas benoemde commandant van de „Thunderer," kapitein Wilson, had er mede haast zijn leven bij ingeschoten. Hij was in de machine-kamer tijdens de ontploftiing, en vond zich plotseling door den zengenden stoom omwikkeld, zonder in 't donker (want de lampen waren door de plotselinge luchtpersing alle uitgedoofd) zijn weg naar 't dek te kunnen vin den. Juist bytijds nog werd hij door een der ma chinisten naar de trap geholpen. De olficieren en andere opvarenden, die onmiddellijk toesnelden om in de machine-kamer hulp te betooneri, hebben schier allen brandwonden bekomen, hetzy in het gelaat, of in de keel, door 't inademen van den heeten stoom. De indruk, door dit accident teweeg gebracht, is uit drieërlei oogpunt treurig. De aan gerichte slachting wordt natuurlijk voor 't oogenblik 't zwaarst geteld. Doch verder bedenkt men, dat de Britsche marine door de ontreddering van de „Thunderer" (een harer sterkste nieuwe pantser schepen) tijdelijk een ernstig verlies lijdt. En ein delijk vraagt men (met 't oog ook op 't gebeurde met de „Captain", de „Vanguard", de „Iron Duke" en andere panlserschepen) in hoever men in oor logstijd staat zal kunnen maken op deze geweldig kostbare gevaarten, wier hoogst ingewikkelde sa menstelling blijkbaar de kans openlaat voor allerlei onvoorziene rampen. De diligence van Sevilla naarHuelva is in de afgeloopen week beroofd geworden onder omstandigheden, die doen onderstellen, dat zij die den roof pleegden niet tot de gewone klasse van struikroovers behooren. Een der passagiers zag, hoewel het doodstil was, hevige beweging in een graanveld, en nauw had dit verschynsel zijn aan dacht opgewekt, of uit dat veld en uil een paar droge slooten sprongen een 20 mannen, van welke 5 te paard gezeten, op de diligence aan, onder 't geroep van alto (halt). De paarden werden staande gehouden en de postiljons op den grond geworpen, waarbij een zich nog bezeerde. De roovers voerden toen de diligence een eind van den grooten weg af, deden de reizigers afklimmen, gaven bevel, dat deze zich op den weg moesten uitstrekken, waarna zy hen vastbonden, doch tevens gerust stelden met de woorden: „niemand zal eenig leed geschieden, 't is ons voornemen niet kwaad te doen". Tot iemand die met zijne vrouw reisde zeiden zij„uw vrouw is hier even veilig als in haar huis". De roovers gedroegen zich tegenover allen even beleefd. Een paar hunner vroegen aan don Antonio Sundheim om de sleutels van de geldkist, waarin zich 42 000 douro's bevond voor betaling der mijnwerkers in de Rio-Tinto-mijnen. Toen hij weigerde, begon men hem te mishande len, doch oogenblikkelijk kwam een der aanvoer ders lusschenbeide met de woorden: „Mishandelt toch don Antonio niet". Toen vroeg men aan den conducteur; „Hoeveel geldkistjes zijn er?" 't Ant woord luidde: „Negen", waarop weer't bevel klonk „geef ze af." Van iemand die 20,000 realen in goud in een gordel om 't lijf had gebonden, na men zij den revolver af, doch lieten 't goud on aangeroerd. 't "Was blijkbaar alleen gemunt op 't geld van de Rio-Tinto-compagnie, en zij wisten zeer goed dat dit nu vervoerd werd. De roovers gedroegen zich in 't geheel niet als lieden aan zulk werk gewoon en lieten zelfs nog een kistje met geld achter, zoodat zy in 't geheel ongeveei 39,000 douro's medenamen, welk geld zij op de muilezels van de diligence laadden. Dit is hel eerste geval van roof op den weg tusschen Seville en Huelva. De autoriteiten van laatslgemelde plaats beweren dat zij den draad dezer geschiedenis ont dekt hebben en de schuilplaats der roovers zuller, uitvinden. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Juni. Het groote nieuws dezer dagen is het bericht, dat prins Mangko Negoro in de Vorstenlandet zijne rechten op de uitgestrekte gronden, die thans door de groote landhuurders geëxploiteerd worden, niet weder wil verhuren na 1877, in welk jaar de eerste 20-jarige termijn sedert de nieuwe rege ling der landverhuringen in de Vorstenlanden af loopt. Mangko Negoro heeft een deel zijner lan den reeds zelf in exploitatie voor den koffiebou* en levert de koffie aan de regeering voor f 25 Op diezelfde wijze zou hij wenschen te werken met zijne thans verhuurde landen. In den nacht van 3 op 4 Juni is de brie venbus bij de sociëteit Harmonie opengebroken en de daarin geplaatste houten brievenbus ontvreemd De houten bus is in de nabijheid van het ge bouw van het mijnwezen eveneens geopend et zonder inhoud teruggevonden. Deze diefstal is zeer vreemd: hij is niet van dien aard om bij inlander- op te komen. Maar Europeeërs moeten begrijpea dat in een brievenbus als die bij de sociëteit wt geen brieven met geldswaarde zullen voorkomen Naar men verneemt is de heer Donald, be last met den bouw van het groote droge dok of het eiland Amsterdam, 2 dezer vermist. Volgen: deskundigen schrijft men dit ongeval aan roeke loosheid toe, vermits hij vertrokken is met eet zeeon waardige giek, wellicht slecht weer heeft ge had en verongelukt schijnt te zijn. De „Batavia' werd Zaterdag 11. ingehuurd om hem op te zoe ken, doch is onverrichterzake teruggekeerd. In den nacht van 10 op 11 Juni zijn zeven tot zware straffen veroordeelden uit de gevangenis van Meester-Cornelis ontvlucht. Zij hadden zich doof het uitbreken van ijzeren tralies naar buiten weten te werken en, eenmaal vrij, gemakkelijk den ringmuur bereikt. Men merkt op, dat dit ont vluchten niet anders kon geschieden dan door hel slapen van den schildwacht, of wel door het ge heel verlaten van zijn post. Door deD gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgent! beschikkingen genomen: Civiel departement. Benoemd: Tot res. van Madura, 1- C. G. S. Van Kraayenoord; tot refer, ter alg. aecr., J. F. W Van der Willige von Schmidt auf Altenstadttot griff. bij da raad van just, te Socrabaia, mr. C. Canter Visschertot subst.- off. bij den raad van just, te Soerabaia, mr. A. D. H. He ringa; tot griff. bij den landr. te Magetan, J. A. Losse; tot griff. bij den landr. te Sumanap, mr. C. S. Boys Ballot; tol adsp.-contr. bij het binnenl. best, op Java en Madura, J. I> Koek; tot adj.-insp. der spoorwegd., P. G. Haverkamp; tot comm. op het res.-kant. te Menado, G. H. A. Mathey; tot comm. op het ads.-rcs.-kant. te Sambas, L. Geesdorp. By de in- en uitvoerr. en acc.tot verif. 6de kl., J. Cobet; tot ontv. te Telok-Betong, F. H. Ukena; tot ontv. te Ketapang, J. G Van Oort; bij de wees- en boedelkamer te Soerabaia tot twee den comm., P. A. C. Bnrgemeestre; tot derden comm., J. f Burgemeestre; tot laten kl. bij het dep. van fio. P. Halve maan; tot leeraar in ds geech. en aardr. aan de afd. h. burger school van het gymn. Willem III, M. A. Terwen; tot hoofd- onderw. te Kendal, J. De Quant; tot hoofdonderw. te Sibog»- P. M. HeymaDs; tot 2den onderw. aan de kweekschool voor

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2