LEIDSCH DAGBLAD. N\ 5040. Woensdag A0. 1876. 19 Juli. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Fraaco per post1.40. Alzoaderlyke iNommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADVERTENTIES: n 16 regeli.."...TT* Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte 1.0B. 0.17». LEIDEN, IS Jall. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is gisteren tot arts bevorderd de heer W. H. Van der Veen, cand.-arts. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Hampton", van de Eotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 22 dezer is bepaald. Behalve voor Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren be- booren uiterlijk in den avond van den 21sten en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 10 uren, te Rotlerdam aangekomen te zijn. De heer Taverne wil ook dit jaar niet achter blijven zijn stadgenoolen in de gelegenheid te stellen gedurende de kermis eenige genoeglyke avonden door te brengen. Hij heeft daartoe weder het concert- en operettengezelschap van den heer Th. Van der Heem geëngageerd, bestaande uit 36 personen en met medewerking van een gezel schap Chineezen van acht personen, dat gedurende de volgende week in de Stadszaal eiken avond vocale en instrumentale concerten zal geven. Evenals H. M. de Koningin heeft ook Z. K. H. Prins Alexander zijn groote ingenomenheid betuigd met het plan tot oprichting in de residentie van een standbeeld voor Spinoza en een geldelijke Jbydrage toegezegd. Omtrent het adres van de vertegenwoordi gers van werklieden-vereenigingen in Den Haag om aan leerlingen van armenscholen en scholen voor minvermogenden, die zich bijzonder onder scheiden, vanwege de gemeente kosteloos middel baar onderwijs te doen geven, hebben de direc teuren van de burger dag- en avondschool en 'hoogere burgerschool verklaard, dat zij geen be zwaar hebben tegen de inwilliging van het ver zoek. Ook de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs meent dat op het verzoek eene gunstige beschikking behoort te worden genomen, en zulks te eer, nu in andere aanzienlijke gemeen ten een soortgelijke maatregel is genomen, en daar goed schijnt te werken. Die commissie zond op verzoek van B. en Ws. een ontwerp-reglement op de kostelooze plaatsing van leerlingen ten ge tale van 3 op de hoogere burgerschool, 5 op de burger dag- en avondschool en 12 op de am bachtsschool. Ofschoon de meerderheid in hel col lege van B. en Ws. niet ongezind is tot de kos telooze plaatsing van leerlingen, meent dal college door de afwijzing van het gelijkluidende verzoek in 1874 den raad te moeten preadviseeren het verzoek van de vertegenwoordigers van werklieden- vereenigingen niet toe te staan. De zorg voor de plaatsing op de ambachtsschool wenscht dat college aan particulieren over te laten. De gemeenteraad van Deventer heeft be noemd tot directeur der hoogere burgerschool Dr. J. Sirksen tot directeur der burger-avondschool Mr. H. Ter Haar Bzn. De luit.-ter-zee 1ste kl. W. J. H. De Kan ter, dienende als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 20 Aug. a. s. op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-ter-zee 1ste kl. J. A. Vening de officier- machinist 2de kl. A. Jongkees wordt met den lsten Aug. a. s. geplaatst op 's rijks werf te Amsterdam. Z. M. heeft ten laste van den staat pensioen verleend aan Mr. P. Elias, gewezen raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, ten bedrage van f 3034; aan H. W. Wjjmans, gewezen adju dant-commandant voor den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, verleend een pensioen ten laste van den staat van f 1234; aan N. H.A.Janssen, te Rotterdam, toestemming verleend tot bet aan nemen en dragen der versierselen van commandeur der Christusorde van Portugal; de 2de luit. bij het corps mariniers J. R. J. P. Cambier, R. P. A. Van Rees en v£. A. G. De Petit, met ingang van 1 Aug. a. s., bevorderd tot lsten luit. bij dat corps; tot kapt.-kwartierm. der 2de kl., den lsten luit.-kwartierm. J. Allot; den kapt.-administr. van kleeding bij het corps mariniers, W. H. De Lozanne, met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot kapt. lste kb, administr. van kleeding bjj dat corps; benoemd tot directeur van het postk. te Barneveld, H. F. L. Klippink, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Uemengd Nieuws. Hedenmiddag is op de Groenhazen- gracht eene vrouw, na twist gehad te hebben, te water gesprongen met haar vijfjarig kind bij zich. Zekere S. slaagde beiden er in te redden. De gefailleerde commissionair in effecten N. H. De Graaf, firma Van der Spruyt en De Graaf, is nog steeds voortvluchtig. Het pas sief moet, naar men verneemt, lusschen de 5 en 600,000 gulden bedragen. De gewezen boekouder dier firma, sedert het uitspreken der faillietver klaring gevangen gehouden, is weder op vrije voe ten gesteld. Op de oude brug overhetKatwijksche Kanaal, welke men bezig is af te breken, is Zater dag, terwijl eenige werklieden een zoogenaamde duivelsmoer in beweging brachten om een paal uit den grond te lichten, de ketting van 't werk tuig gebroken. Een der arbeiders brak hierdoor een arm en twee bekwamen ernstige wonden aan hoofd en rug. Verleden week werd het eerste metselwerk voor de te bouwen draaibrug gelegd. Zondag-middag waren in Den Haag eenige knapen aan 't Kanaal bezig met zwem men. Een hunner, 12 jaar oud, verdween plot seling in de diepte en werd als lijk er uitgehaald. Onze Scheveningsche boschjes meldt het „Vaderland" zijn voor een groot onheil bewaard gebleven door het beleid van een tweetal heeren, die er Zondag-morgen wandelden met hun gezinnen en een paar jonge dames, die daarvoor, hoewel onbekend, allen lof verdienen, 't Schijnt dat er jongens hadden gespeeld met lucifers, of dat er een brandende sigaar of lucifer in 't verdroogde gras was geworpen althans Zondag-morgen ontwaarde men er brand. Eene tamelijk groote oppervlakte gloeide en rookte en slechts door de vereenigde hulp van de genoemde heeren en dames, die ijverig zand aanbrachten om te blusschen (want water was er niet te krij gen) mocht men 't vuur in een half uur stuiten. Een heer, die op eenigen afstand stond, waar schuwde 't gezelschap om toch vooral niets er aan te doen; „als de politie 't ziet, zijt ge straf baar!" riep hij. Wat zou er van het plantsoen geworden zijn, als men zich had laten raden door dien heer, die zeker ook gelooft, dat men geen drenkeling geheel uit het water mag halen 1 In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een tapper in de Warmoesstraat te Amster dam een zijner habitués zoodanig verwond, dat de man in bedenkeljjken toestand verkeert. Hedenmorgen is in Den Haag aanden Zuidoostbuitensingel eene vrouw, naar gissing tus- schen 25 en 28 jaren oud, uit het water gehaald. Alle pogingen om haar leven te behouden bleven vruchteloos. Zondag-avond is de Koningshaven te Feienoord een knaap van 15 jaren verdronken. De ongelukkige had zich, met nog twee andere makkers uit Rotterdam, te water begeven en ver dween spoedig in de diepte. Gisteren heeft men vruchteloos getracht met dreggen het lijk op te visschen. Gisternamiddag is te Rotterdam een persoon, bezig met het dragen van graan aan het Nieuwe Werk, van de loopplank in het water gevallen. De drenkeling is er uitgehaald, doch ondanks alle middelen mocht het niet gelukken zijne levensgeesten weer op te wekken. Bij den Oosterdoksdjjk te Amsterdam is gistermiddag een steenhouwer, ten gevolge van het breken van een steiger, tegelijk met een zwa- ren steen naar beneden gekomen, met het onge lukkig gevolg, dat de steen hem verpletterd heeft. De toestand van het nachtwachtwe- zen schijnt te Amsterdam nog veel te wenschen over te laten. Althans gisternacht hebben ruim 50 nachtwachts ontbroken, en waren bijna 40 kwar tieren onbezet. Omtrent het ongeluk, den burgemee ster van Oud-Heusden op de jacht overkomen, meldt de „Arnh. Ct." nog het volgende Nadat de heer Malingré op een eend had misgeschoten, zeide hij tot een zijner makkers, den heer Ver hoeven, wonende te Heusden: „Schiet gij nu," waarop de heer Verhoeven antwoordde„Buk u," waaraan de heer Malingré onmiddellijk voldeed en eenige oogenblikken gebukt in het vaartuig bleef liggen, en nu, denkende dat het schot, daar het wat lang uitbleef, niet meer zou komen, zich weder oprichtte terwijl het schot viel, waardoor hij het volle schot in het achterhoofd ontving en onmiddellijk over boord sloeg, doch door den beer Verhoeven nog gevat werd. Te Wijk-bij- Duurstede is Zaterdag- avond eene bejaarde dame, welke aldaar bij eene weduwe eene kamer bewoonde, eene wandeling makende in het bosch, waarschijnlijk door de duisternis misleid in de gracht gevallen, waaruit den volgenden ochtend haar lyk werd opgehaald. Zondag avond heeft op de Oude Waal te Amsterdam een man zijn vrouw zoodanig met een stoel op het hoofd geslagen, dat zij in be- denkelijken toestand naar het gasthuis moest ver voerd worden. De verzakking in het droogdok te Middelburg is niet van ernstigen aard en zal bin nen eenige weken kunnen worden hersteld. Dit schijnt eene quaestie van ongeveer f 7000 te zul len zijn. Er moet in het weggezonken gat eene afsluiting van gebeide planken worden gemaakt en verder wordt het volgestort met schorklei, die reeds wordt aangevoerd. Deze klei is zeer vast en waterkeerend. Met genoegen merkt men overigens de goede constructie van het dok op; het water vloeit, zonder pompen, uit het achterdok, door de riolen wegde afsluiting tusschen het voor- en achterdok werkt voldoende, zoodat het water in het voordok even hoog slaat als buiten, en ook de bateau-porte sluit goed, zoodat men niet behoeft te vreezen of binnen korten tijd zal de geheele inrichting volkomen in orde zijn. Zondag-avond landde een in de resi- dentie onbekend werkman in de Bagynestraat aan, waar hij eene woning binnentrad om een glas water te verzoeken. In plaats van water werd hem door een vrouwspersoon op eene kamer een glas geestrijk vocht toegediend, hetgeen door den man werd geweigerd, evenzeer als hy niet vol deed aan den eisch om met f 1 het gebruik der ka mer te betalen, Met behulp van een toegeschoten

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1