"F. Bruins; tot burgem. der gem. St.-Geertruid, "W. Th. Duysens; tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de hoogeschool te Utrecht Dr. S. Tahna; den 2den luit. B. Van den Bosch, ■van het 8ste reg. inf., op nonactiviteit gesteld. Gemengd Nieuws. Vrijdag a. s. zal de heer De Pauw met zijn luchtballon de „Nederlanden," op een terrein aan den Weslervoortschen dijk te Arnhem op stijgen. De tijd der opstijging is gesteld op 4 uren. Te Zuidland ontstond op 11 dezer in de kom der gemeente brand in een schuur, vlak naast de woning van de wed. V. B. en aan deze in eigendom toebehoorende. De brand is spoedig gebluscht. Den volgenden dag stelden de rechter commissaris en officier van justitie bij de recht bank te Brielle een onderzoek in loco in, met dat gevolg dat een bij genoemde weduwe inwonende neef, W. Z., als verdacht van brandstichting, in verzekerde bewaring is genomen en naar Brielle overgebracht. Te Oude Wetering, gemeente Alke- made, heerschen de pokken epidemisch, maar zijn gelukkig van een goedige natuur. Daar zij ook in het gezin van den hoofdonderwijzer der openbare lagere school zijn uilgebroken, is die school ge sloten. Eene vereeniging van Rotterdam- sche schaakliefhebbers is er in geslaagd, den heer Zukertort, thans te Londen gevestigd, te bewegen te Rotterdam eene proeve te komen geven van zijne in de schaakwereld beroemde kunst in het blindelings spelen van partijen. De bijeenkomst had gisteren in het Yachtclubhuis plaats en schonk den heer Zukertort de gelegenheid eene schitte rende zege te bevechten. Hij speelde twaalf par tijen blindelings en won er elf op éclatante wijze. Slechts Dr. G. F. W. Baehr uit Delft had het geluk zyne partij te winnen. In 1842 geboren, heeft Zukertort zijn 34-jarigen leeftijd nog niet bereikt. In korten tijd bracht hij het op de hoogte die hij thans heeft ingenomen. Eerst in 1862 legde hij zich met de borst op het schaakspel toe en dingt thans met Sleinitz en Blackburn naar de palm. Blackburne speelde tien partijen in een veel langer tijdsverloop dan Zukertort voor zijne twaalf partijen behoefde. De bijeenkomst duurde nu slechts van 11 tot 4 uren en van halfzeven tot 10 uren. Blackburne won van 10 partijen 6, verloor 2 en moest 2 remise geven. Uit Berlijn wordt gemeld: „Daar het gebleken is, dat er in sommige gedeelten des lands aniline wordt gebezigd tot het kleuren van worst, hebben de autoriteiten in last ontvangen, de aandacht van het publiek nadrukkelijk op dit strafbaar misbruik te vestigen, het tegen den aan koop van zoodanige worst te waarschuwen en de namen der vervalscheis bekend te rnaken." Rechtzaken, De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak tegen Sjakko Abelius, kantoorbediende te Gronin gen, zal voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch op 21 dezer behandeld worden. Men zal zich herinneren, dat Abelius in 't begin van April II. nit Groningen naar 's-Hertogenbosch was overge komen, om van eene vroegere beminde, die in- tusschen met den heer De J. gehuwd was, eene som geld te vorderenhij deed dien eisch onder bedreiging en gewapend met een geladen revol ver met zes loopen. Op hare weigering om hem te woord te etaan, loste hij a bout portant vijf scho ten op haar, en verwondde haar door twee dier schoten aan de linkerhand en aan het hoofd, ge lukkig echter niet ernstig; waarna hy eene poging deed om zich zelf dood te schietenzijne wonde bestond echter slechts uit eene nietsbeduidende ontvelling. Later heeft hij in de gevangenis r,og eene poging tot zelfmoord gepleegd door zich op te hangen, doch hg werd hierin nog bytijds ver hinderd. Donderdag stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht G. J., beschuldigd van diefstal van een paard uit eene weide onder Kesteren. Op grond dat deze persoon vroeger uit den mili tairen dienst was ontslagen wegens diefstal, waar voor hij tot 2 jaren confinement was yeroordeeld, *ischte het O. M. eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Het hof heeft hem veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning gunstig beschikt op het request van den metse laar N. in Den Haag, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank door het hof aldaar, veroordeeld was tot cellulaire gevangenisstraf wegens mishandeling van een zijner arbeiders. De opge legde straf is veranderd in eene geldboete van f 100. BUITENLAND. Omtsclilancl. De inschrijving voor de nieuwe vier percents Pruisische staatsleening heeft een jammerlijk re sultaat opgeleverd. Volgens de beursbladen was er slechts voor een vierde gedeelte geteekend. Zy schrijven dit voornamelijk toe aan den koers en aan het feit dat eerst onlangs twee spoorweglee- ningen kort na elkander zijn gevolgd. Men heeft daartegen aangevoerd, dat er sinds eenige jaren weinig of geen geld in spoorwegen of industrieele ondernemingen is belegd en er dus veel kapitaal beschikbaar moet zijndoch vooreerst is het de vraag, of er werkelijk sprake kan zijn van eene opeenhooping van kapitaal, hetwelk voor de staats leening zou kunnen gebezigd worden; ten tweede moet men niet vergelen, dat de natie in eene ernstige economische crisis verkeert, die op alle financieele zaken een nadeeligen invloed heeft. GJ-root-Britaniiië. Graaf Derby heeft gisteren twee deputatiën bij zich ontvangen, de eene, met Bright aan het hoofd, ten gunste eener strikte neutraliteit, de andere, ter aanbieding van een memorandum, ondertee kend door Russell, namens het verbond ten gunste der christenen in Turkije. Graaf Derby heeft ver klaard dat Engeland instemt met het beginsel van noninterventie. Hij gelooft ten stelligste, dat de oorlog niet op andere Staten zal overslaan. Te Pieichstadt is eene volledige overeenstemming tot stand gekomen. Engeland zal ook verder alle po gingen aanwenden tot het behoud des vredes. Turkije. De heer Heinrich Wallsee telegrapheerde den llden dezer 's avonds aan de „Neue freie Presse" uit Semlin, dat hy volkomen gezond was„Ik ben zoo juist, seint hij, van Krusevac in gezel schap van mijne medegevangenen, de heer Cou- touly van den „Temps" en Galli van den „Natio nal", hier aangekomen. Het ons betreffende ge rucht kan alleen hierdoor ontstaan zijn, dat wij van onze oorspronkelijke route afweken. Den dag toen wij Krusevac verlieten, rukte de daar lege rende tweede ban militie legen Novibazar op." Een tweede oorlogscorrespondent der „Neue freie Presse" seint uit Kalafat, dat den 5den uit Konstan tinopel aan alle Turksche corpsen het bevel kwam zich streng tot de defensie te bepalen. Het ligt in het oorlogsplan der regeering, niet aan te tasten voordat de versterkingen uit Ana- tolië aangekomen zijn. De Serviërs maken van deze werkeloosheid gebruik voor hunne stroop tochten zij moorden, plunderen en verbranden alle plaatsjes, die zij machtig worden. Heeft er een gevecht plaats, dan wordt er met verbitte ring gestreden. Gewonden en gevangenen worden om 't leven gebracht. Berichten uit Bosnië doen gelooven, dat aldaar eene beweging merkbaar wordt tot aan sluiting aan Oostenrijkzelfs wordt verzekerd dat weldra in deze richting en op zeer ondubbelzin nige wijze wenschen zoowel te Konstantinopel als te Weenen kenbaar gemaakt zullen worden. De Porte heeft vorst Milan vervallen ver klaard van de kroon van Servië. Van het daartoe strekkende besluit zou aan de Europeesche mo gendheden kennis worden gegeven, alsmede aan het Servische volk, aan hetwelk tevens zou worden medegedeeld, dat het tot de verkiezing van een nieuwen vorst kan overgaan. De sultan heeft de volgende proclamatie aan de Bosniërs gericht: „Aan mijne getrouwe Bosniërs, saluut! Steunende op de hulp van God en van uw spreekwoordelijken heldenmoed, noodig ik u allen, van den ouderdom van zeventien tot zeventig jaren uit, de wapenen op te vatten om met myne soldaten den opstand van Servië en Montenegro te bestrijden en te vernietigen. Ver leent alzoo een schitterenden dienst aan den staat en aan het vaderland en toont nogmaals aan den vijand wat gij waard ztjt. Ver van u ver wijderd, zal ik bidden voor de zegepraal uwer wapenen. God neme u in Zijne heilige bescher ming. Murad." Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 13 Juli. De divisie bij Vischigrad leverde gisteren een gevecht bij Kondre douman in Servië. Nadat de vijand uiteenge dreven was, bezette de divisie de stad; depots van krijgsbehoeften en levensmiddelen vielen in handen van de troepen. De stad was door de ar tillerie plat geschoten. De verliezen der Serviërs zijn ontzaglijk groot. Een andere Servische divi sie, welke Vasochi bezet had, werd eveneens uit eengedreven. BELGRADO, 13 Juli. Kolonel Ljeschanin tastte gisteren de troepen van Osman Pacha opnieuw met woede aan en dwong hem zijne verschanste stellingen op te geven. RAGUSA, 13 Juli. Peko Pavlovics sloeg giste ren de Turken bij Kiek. De verliezen der Turken bedragen 150 man dooden en gewonden. De in- surgenten, wier verliezen gering zijn, maakten 15 man gevangen. CAIPvO, 14 Juli. De overeenkomst met het syn dicaat tot het verstrekken van een voorschot aan den ktiedive ter betaling van de coupon, is heden nacht geteekend. LONDEN, '14 Juli. Lord Derby heeft twee de putatiën ontvangen, eene ter gunste eener strikte onzijdigheid; de andere bood een memorandum aan, onderteekend door lord John Russell, namens het Bond ter gunste van de Christenen in Tur kije. Lord Derby verklaarde dat de Engelsche re geering heeft geweigerd zich bij het Berlijnsche memorandum aan te sluiten, alleen omdat zij niet aan het welslagen geloofde, dat noch de Porte noch de insurgenten het zouden aannemen en omdat het 't uitvloeisel was eener transactie tus- schen de mogendheden, die niet volkomen eensgezind waren nopens de politiek welke gevolgd moest wor den. Ieder Engelschman zou een Europeescben oorlog als de grootste ramp beschouwen. Het stelsel van dualisme en de verscheidenheid van rassen in Oostenrijk zouden eene agressieve politiek van die mogendheid zeer moeilijk maken en het belang van Oostenrijk is, om den vrede niet te storen. Lord Derby erkent, dat er in Rusland eene groote partij bestaat, welke een groot Slavisch rijk verlangt orider bestuur van Rusland, maar die partij heeft geen macht van handelen. Het is zeker dat de Czaar, als alvermogend man, een oprecht vriend van den vrede is. Er bestaan finan cieele en andere redenen, welk eene agressieve politiek thans volkomen tegen het belang van Rusland doen zijn. De non-interventie is geene onverschilligheid, welke tot internationale anarchie zou leiden. Wij kunnen den „zieken min" tegen moord, niet tegen zelfmoord of natuurlijken dood beschermen. Hij eindigde zijne rede met de ver klaring, dat hij groot gewicht hecht aan de over eenstemming der mogendheden tot waarborging des vredes. Ten gevolge der rede van lord Derby was de Beurs heden zeer vast. Ter markt te Lelden aangeroerd. 7 en 8 Juli. Wintertarwe 30 hectoliter P.a 9.50. Zomer- tarwe 10 hectol. 7.75 a 8.25. Winterrogge 11 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 11 hectol. ƒ6.75 a/6.75. Zomergerst 8 hectol. 6.25 a 6.75. Chevalier-gerst 8 hectol. 7.00 a 7.50. Zware Haver 10 hectol. 5.00 a 650. Lichte Haver 10 hectol. 3.75 a/4.00. Dui- venboonen 5 hectol. 9.00 a 9.50 Paardenboonen 5 hectol. f 9.0C a 9.25. Ossen stuks a - - Stieren, stuks —.00 a —0. Kalfkoeien 60 stuks 160.00 a 320.00. Varekoeien 00 stuks 135.00 a 210.00. Vette koeien 176 stuks 200.00 a 315.00. Kalveren (vette) 115 stuks 26.00 a 78.00. Kalveren (magere) 22 stuks f 5.00 a ƒ11.00. Hamels (magere) 1200 stuks 17.00 a ƒ31.00. Hamels (vette) 1000 stuks, f 28.00 a 39.00. Varkens (magere) 50 stuks 17.00 a 30.00. Varkens (biggen) 164 stuks 8.00 a ƒ14.00. Grasboter 10160 kilogr., 1ste qualit. -j vatƒ60.00 a ƒ64.00. Schei- 2de qualit. -j vat 1 55.00 a 69.00; Grasboter Iste qual. per kilogr. J.50 a 1.60, Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.87' a 1.47'. Ter markt aangebracht 320 runderen, 137 kalveren en 2248 schapen.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2