LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5038. Maandag A0. 1876. 17 Juli. Pe geneeskundige raad voor Zuid-Holland hield gistermiddag aan het departement van bin- nenlandsche zaken onder presidium van den inspec teur Dr. Egeling eene vergadering, waarin de mededeelingen betreffende de handelingen van het PRIJS DEZER COURANT: foor Loiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven PBIJS DEB ADVERTENTIES: fan 18 regels Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte lob. 0.17». STADS-BERICHTEJi. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter bel&9t met den velddienst in bet arrondissement Leiden, hnt voornemen Leeft in de 2de helft der maand Jnli deze gemeente ts bezoe ken tot opmeting van de kadaatrale veranderingen voor het loo- pende dienstjaar. Ea geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leid- sche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BBANDELER. Leiden, 15 Juli 1876. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeantebestnnr van LsideD, doet ts vvstsn, dat aan den ontvaDger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13den Jnli jL invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van wijk V, dienst 1876/7zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, LeideD, 15 Juli 1876. v. n. BRANDELER. LEIUEN, 15 Juli. Door Z. M. den Koning is de Iweede com missaris van politie alhier, de heer R. N. Van der Maaren, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Behalve door den heer W. A. Van Lith is ook door den heer W. Kok een adres aan den gemeenteraad ingediend ter bekoming van gemeen tegrond bij de voormalige Witlepoort ter bouwing van woonhuizen. De stafmuziek van het vierde reg. infanterie gaf Donderdag op Musis Sacrum een schoon con cert. In de uilvoering van het zeer afwisselend programma gaf ze herhaalde blijken dat ze zich steeds met vrucht op hoogere ontwikkeling blij ft toeleggen. Vooral bleek dit in het zoo lieve ada gio uit de Cmol-symphonie van Beethoven eD niet het minst in Dunkler's Souvenir concertant op motiven uit Donizetti's opera „La Fille du Régi ment." Ieder die eenigszins met dit Souvenir bekend is, weet ook welke moeilijkheden aan de uitvoering er van zijn verbonden. Het corps kweet zich echter, dank zij de uitstekende leiding van -den heer Grentzius dit bleek dien avond vooral dapper van zijne taak, waarbij ook verschillende moeilijke en niet minder vermoeiende partijen ver dienstelijk werden vervuld. De leden en hunne dames, die in grooten gelale tegenwoordig waren, lieten na de uitvoering er van dan ook niet na hunne ingenomenheid en tevredenheid er mede te toonen, zelfs zoo dat het corps na een aan houdend applaus, een groot gedeelte van het „Sou venir" ten beste gaf, waarvan de uitvoering, vooral wat de hobo-solo en het duett betreft, nog be ter slaagde dan de eerste maal. Opmerkelijk was 't, dat het publiek, dat hier ter slede over 't al gemeen de gewoonte heeft om bij het vóórlaatste nummer van het programma reeds te vertrekken of er aanstalten toe te maken, thans, op een heel en kele uitzondering na, van den liefelijken avond tot 't einde van het concert ongeveer te half- elf bleef proüteeren. Wij wenschen den leden gaarne dat zij in de gelegenheid mogen gesleld wor den nog menig concert als dit hij te wonen. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt aijn gedurende deze week 1702 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4764 vol wassen personen en van 1012 kinderen. geneeskundig staatstoezicht werden goedgekeurd. Behandeld werd1°. het rapport van de com missie betreffende het onderwijs in de ontleed kunde en physiologie aan normaalscholen. Besloten werd, de commissie diligent te verklaren, haar voltallig te maken zoo mogelijk door assumtie van Dr. Bosscha, die het best op de hoogte der zaak is, en haar op te dragen een bepaald plan van uitvoering te geven met opgave waar nor maalscholen zijn en personen te vinden zullen zijn, geschikt om onderwys in die vakken te verstiek- ken, zoomede de noodige voorstellen wat het ünancieele betreft. Uit de toelichting van den rap porteur bleek dat de commissie aan elke nor maalschool van rijkswege een geneeskundige wenscht verbonden te zien ten einde 2 uren per week les te geven in de anatomie en physiologie, hetgeen voor elke inrichting f 200 zou kosten. Op dit oogenblik worden er in het rijk 57 normaallessen gegeven en het kwam den rapporteur voor, dat 11000, die dat onderwijs zou kosten, geen som is om daarvoor terug te deinzen2'. het rapport van de commissie betreffende de Pharmacopoea, waarbij wordt voorgesteld nadere proeven te nemen met de bereiding van geneesmiddelen. Onder dank zegging aan de commissie besloot de raad het rapport te doen drukken, en als bijlage bij de notulen van den raad te voegen. Na breedvoerige discussie werd het verzoek van den apotheker E. Slark te Leiden (in het Academisch Ziekenhuis) om vergunning lot afwij king van art. 3 al. 2 der wet, regelende de uitoe fening der artsenijbereidkunst, het wonen in een ander huis dan waar de apotheek gevestigd is toegestaan hoogstens voor den tijd van een jaar. Met 8 tegen 7 stemmen vereenigde de raad zich met een voorstel, dat de raad het verzoek van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aan de regeering ondersteune: dat onderwijs in de beginselen der gezondheidsleer worde gegeven op de hoogere burgerscholen en de kweekscholen voor onderwijzers en onderwijze ressen terwijl de raad dat onderwijs ook op de polytechnische school even noodzakelijk achtte. Ten slotte werd met 11 tegen 4 stemmen aan genomen het voorstel van den heer Vaillant om ook te ondersteunen het verzoek van dezelfde Maatschappij van geneeskunde tot het in het leven roepen eener wet om de vaccinatie binnen het eerste levensjaar verplichtend te stellen, waardoor men hoopt niet meer eene epidemie als van de jaren 1870 en 1871 te beleven. De inspecteur was het met den voorsteller en andere heeren niet geheel eens en vond het niet verstandig met het oog op onze natie en hare gemoedsbezwaren omtrent de vaccine wettelijke bepalingen vast te stellen, maar de meerderheid was van meening dat bij de invoering eener wet de gemoedsbezwa- zullen verdwijnen. Staatsblad n°. 145 behelst de wet van den 28sten Juni jl. tol wijziging van sommige bepa lingen der wet van 22 Juli 1870, betreffende de regeling van het briefport en de aangelegenheden der brievenposten). Artikel 3 der wet van 1870 wordt aangevuld met de volger.de bepaling„Dat verhoogde port wordt niet toegepast op de aan betaling van port onderworpen dienstbrieven, van departementen en collegiën van openbaar bestuur en openbare autoriteiten afkomstig, indien zij vóór hunne ter post bezorging op het adres zijn voorzien van eene aanwijzing, overeenkomstig de daaromtrent door den minister van financiën te geven voorschriften, waaruit blijkt dat zij dienst aangelegenheden betreffen." Het eerste lid van art. 18 derzelfde wet wordt gewijzigd als volgt: „Behoudens het bepaalde ten aanzien van dag- of weekbladen, bedraagt het port van alle door middel van boek-, sleen- of plaatdruk of photo- graphisch vermenigvuldigde stukken, ingenaaide of ingebonden boeken daaronder begrepen, één cent voor elke 25 grammen of gedeelte van 25 grammen." De laatste zinsnede van art. 21 der voormelde wet, luidende„Na de invoering der gemelde formulieren zullen naam- of zoogenaamde visitekaartjes niet lan ger op den voet van gedrukte stukken te verzending met de post worden toegelaten", wordt ingetrokken. Het eersle lid van art. 23 der voormelde wet wordt gewijzigd als volgt: „Het port der monsters of stalen van koopwaren, geene eigenlijke han delswaarde bezittende, bedraagt 2ct. voor elke 75 grammen of gedeelte van 75 gr., bjj vooruit betaling te voldoen." De wet treedt in werking den lsten Augustus. Ter voorziening in de voortbestaande vaca ture van pred. bij de Ned. herv. gemeente in Den Haag is het volgende zestal gevormd: B. Gewin, te Abcoude; J. H. Guldenarm, te Oosten; Dr. A. H. De Hartog, te Rotterdam; Dr. H. Smeding, te Haarlem; B. Van Son, te Amsterdam, en Dr. J. J. Valeton Jr. te Bloemendaal. Te Meppel zijn Donderdag als apoth.-leer- ling toegelaten de heerenM. Blok, te Rotter dam B. K. Krol, te Raard (Rauwerd)M. Segers, te Zwolle; E. J. Valk, te Utrecht; L. J. Van der Veen, te Colmschate; J. De Harlogh, te Putten. Twee candidaten zijn afgewezen- Naar men verneemt zijn de regeerings-ont- werpen nopens de droogmaking van de Zuiderzee en betrekkelijk het lager onderwijs in gereedheid gebracht. Aan S. P. Kuyper en C. P. Dekker, han delende onder de firma Hooglant en Van Her werden, te Nieuwediep, is met intrekking der be schikking van 11 Juni 1875, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de Zuiderzee en in de zeegaten en havens van Noord-Holland en Friesland. In de zomervergadering van het provinciaal genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant is besloten, de analytische opgave der gedrukte charters, diploma's, handvesten, plak katen, ordonnantiën, reglementen en andere staats stukken, betrekkelijk die provincie van het jaar 704 tot en met 1648 voort te zeiten en te doen drukken. Dit belangrijk werk is opgedragen aan mr. F. A. J. Lanschot te 's-Herlogenbosch. Z. M. heeft E. Van der Eist, ingenieur der mijnen, benoemd tot commissaris des konings voor de domaniale steenkolenmijnen Ie Kerkrade, prov. Limburg; tot ontv. der regislr. en dom. te Kampen, W. F. Mensing, thans ontv. te Heusden. De miliciens der lichting van 1875, die sedert de maand Mei des vorigen jaars in wer- kelijken dienst zijn gekomen, zijn gisteren en heden van hunne corpsen met onbepaald verlof huis waarts vertrokken. De miliciens der lichting van 1873, be- hoorende lot het regiment grenadiers en jageis, zullen Dinsdag bij dat corps in activiteit optreden en den 21slen der volgende maand weder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. C. Boyé is erkend en toegelaten als consu lair agent der Vereenigde Staten van Amerika te Bonaire. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept. e. k., bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Gro ningen benoemd: tot 2den onderw., L. Leopold; tot 3den onderw., J. A. Leopold; tot 4den onderw.,

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1