LEI D8 IJ II DAGBLAD. N°. 5036. Vrijdag A°. 1876. 14 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meers 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte LEIDEN, 13 Juli. j Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het arlsexamen uitgereikt aan den heer C. V. Van Valkenburg, cand.-arts. De commissie voor het afnemen van examens van leerling-apotheker te Middelburg heeft eene akte van bevoegdheid uitgereikt aan de heeren A. F. N. Van den Kroon te Berchem; H. F. D. Claassen te 's-Hage, en H. J. Bocage te Rotter dam. Eén candidaat is afgewezen. -Door de commissie le Meppel is Dinsdag de akte als leerling-apotheker uitgereikt aan de da mes: G. Bakker uit Weslzaan, M. A. Schuyl Best uit Hoorn, C. A. Veegens uit Weesp, G. C. He ringa uit Utrecht, C. E. Oosterbaan uit Joure, P. J. Wychgel uit Smilde, en E. S. F. Van Winsen uit Amsterdam. Eéne candidaat werd afgewezen. Tot hoofdonderwijzer aan een der openbare tusschenscholen te Amsterdam is benoemd de heer S. De Gast, hoofdonderw'yzer te Wassenaar. De heer O. G. Heldring, emeritus-predikant te Hemmen, stichter van Thalita Kumi, Sleenbeek, enz., is te Marienbad overleden. Hij bereikte den ouderdom van 72 jaren. Hij werd in 1826 door het prov. kerkbestuur van Gelderland tot de evan geliebediening toegelaten en in het volgende jaar predikant te Hemmen, zijne eerste en eenige stand plaats, tot in het jaar 1867, toen hij zijn emeri taat verkreeg. Het stoffelijk overschot van den over ledene zal aldaar ter aarde besteld worden. Het congres voor de hervorming en codi ficatie van het volkenrecht, in 1874 te Brussel en verleden jaar te 's-Gravenhage gehouden, zal dit jaar den 25sten September aanstaande te Bremen bijeenkomen. Onder andere zal daarbij gehandeld worden over: de vestiging van internationale ma ritime rechtbanken, het prysverklaren van schepen op zee in tijd van oorlog, botsingen op zee, eene internalionale strafwet, enz. Secretaris-generaal van het congres is de advocaat H. D. Jencken, te Londen, 33, Chancery Lane, die aan belangheb benden alle inlichtingen verstrekt. Dinsdag werd door het bestuur van de Duinwater-Maatschappij het 25-jarig beslaan dier Maatschappij feestelijk herdacht. Het machine gebouw te Heemstede was zoowel in- als uitwen dig smaakvol met groen, vlaggen en guirlandes versierd; van de groote standpijp wapperden de Engelsche en Nederlandsche vlaggen, terwijl mede op het terrein bij de standpijp, alsook aan het zoogenaamde Oranjewater in de duinen, eere- bogen en versieringen werden aangebracht. De festiviteiten werden voornamelijk gehouden op de buitenplaats van den heer W. Van der Vliet, te Vogelenzang, een der oprichters van de Maat schappij, en het feest werd o. a. bijgewoond door de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem, Heem stede en Bloemendaal. Het werd besloten met het afsteken van eenig vuurwerk en verlichting met bengaalsch vuur van het machinegebouw. Naar men verneemt, wordt het dienstdoend personeel heden te Amsterdam feestelijk onthaald. De prov. staten van Overijsel hebben beslo ten een subsidie toe te staan van f 100,000 voor de verplaatsing van het krankzinnigengesticht te Deventer naar het landgoed „De Brinkgreve." Het stoomschip „Prins Hendrik" is den 1 sten dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken de „Voorwaarts," van Nieuwediep naar Batavia, is 11 dezer van Southampton vertrokkende „Tor rington" arriveerde den 2den Juli te Batavia. Uit het voorloopig verslag nopens de wets- voordracht lot bekrachtiging eener overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen blijkt dat men algemeen goedkeurde dat de regeering aan die Maatschappij de hand gereikt en eene nieuwe overeenkomst met haar gesloten heeft, want de bestaande concessie leverde ongun stige resultaten op èn voor den Slaat èn voor het verkeer, dat wil zeggen voor het algemeen be lang, èn voor de Maatschappij zelve. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, Mr. C. G. Bijleveld, rech ter in de arrond.-rechtbank te Arnhem. Z. M. heeft benoemd bij het depart, van justitie: lot referend. Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Bloklandtot hoofdcomm. Mr. H. A. Piepers; tot adjunct-commies, L. E. Maritz, W. Ooster- land en D. J. J. Reynders; aan rnej. R. Leuen- berger, geboren te Aalberg (Zwitserland), vergun ning verleend om hier te lande middelbaar onder wijs te geven; met ingang van 1 Sept. e. k., aan F. Feylama Tjallingii, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgem. van Barradeelbenoemd tot archit. van de nieuwe museumgebouwen te Amsterdam P. J. H. Cuypers, archit. aldaar; bepaald: dat de ouderdom in rang voor bevordering en de rangschikking van de 2de luit. der artill. en dei- genie, die by de applicatieschool de toegepaste studién voor het wapen, waartoe zij behooren, hebben voortgezet, en onlangs het gevorderd exa men hebben afgelegd, zal rekenen van de dagtee- kening der kon. besluiten van 28 Juli 1875 voor den 2den iuif. C. Hoekwater, van het 1ste reg. vestingart.; de 2de luit. M. Onnen en W. G. L. Versteeg van het corps ingen., mineurs en sap- peurs; en voor de 2de luit. H. W. Scheuer, H. R. De Vries, J. Groolhoff en T. C. A. Vemer, van het wapen der genie in Ned.-Indië. Z. M. heelt benoemd bij de infanterie tot 2den luitenant: bij het 2de regiment, den cadet W. A. E. Mansfeldt; 3de regiment, den cadet A. J. M. A. Gerlach6de reg., den cadet A. W. Voorduyn; 7de reg., den cadet L. Ch. Van den Brandeler; bij de cavalerie benoemd tot 2den luit.: bij het 2de reg. huzaren, de cadetten H. C. P. L. Mathon en Jhr. M. W. Boreel; bij de art. benoemd tot 2den luit.bij het lsle reg. vesting-art., den cadet J. J. P. Slinkers; bij het 2de reg. vesting- art., de cadetten Jhr. F. C. Van der Does de Bye en J. N. A. baron Van Wassenaer van St.- Pancras; by het 3de reg. vesfing-art., den cadet E. Boellaard; by het corps ingen., mineurs en sapp. benoemd tot 2den luit., de cadetten R. Schef- fer, W. J. A. Colthoff, J. Z. Stuten, C. A. Cikot en W. J. Rahder; bij de inf. in Ned.-Indië tot 2den luit., de cadetten J. C. Soeters, J. C. Lind- green en J. A. De Wolff; bij de caval. in Ned.-Indië tot 2den luit., den cadet H. W. A. VanJeveren; bij de genie in Ned.-Indië tot 2den luit., de cad. J. G. H. De Voogt, J. J. A. Muller, E. T. Kruythoff, M. A. J. De Haan, J. J. H. Harcke en E. B. E. Ruempol bij de inf. tot 2de luit.: by het 1ste reg.: de serg. C. M. A. Douglas, F. E. R. M. baron d'Ablaing van Giessenburg, F. A. Nieuwenhuys, J. Reerink, A. J. Kruyder, G. J. Feith, J. A. F. Keelell, J. H. N. Bernelot Moens en W. A. Buekers; bij het 2de reg.: de serg. J. F. N. Van Bunge, L. G. A. H. Feber, C. G. Th. Van Erpers-Rooyaards, F. H. Lambert, C. J. A. Jolles, J. M. J. Jonker, G. J. C. Verkuyl, C. Bekker, W. Pufüus; bij het 3de reg.: de serg.: J. J. Verlinden, G. E. Rojer, C. Bloem, W. N. Roldanis, S. Mesch, J. Van Val kenburg, F. S. Nederburgb, Gh. W. H. Stom en R. Bal; bij het 4de reg.: den serg. R. Froger, den serg.-titulair J. H. De Wildt, de serg. C. L. Vinkhuizen en E. W. Schuak; bij het 5de reg.: de serg. A. Dozy, J. S. Koolemans Beynen, H. J. Garjeanne, F. Van Laaren, J. A. Van Voort- huysen; bij het 6de reg.: de serg. L. A. H. Anemaet, F. H. Donner, G. A. De Jongh, J. J. A. Verbrugge, J. H. Van der Burg, H. F. Van Thiel; bij het 7de reg.: de serg. R. H. Luber, J. Ditmar, P. G. Weuringh, J. C. Koopman, L. W. A. Medenbach, G. A. Gennet; bij de cavalerie benoemd tot 2den luit.: bij het 2de reg. huzaren, de wachtm. Jhr. J. W. F. Von Schmidt auf Allenstadt en L. C. H. Michelhoff; by het 3de reg. huzaren, den wachtm. Jhr. L. J. Quar- les van Ufford, en bij het 4de reg. huzaren, den wachtm. O. D. Van Diepenbrugge, van het 3de reg. huzarenbij de art. tot 2den luit.bij het lste reg. vesting-art., den sergeant H. J. Rijf ko gel; bij het 2de reg. vesting-art., de serg. P. F. Peletier en J. M. Van Veldhuizen; by het 3de reg. vesting-art., de serg. A. N. J. Fabius en J. L. Van Heukelom; bij de inf. in Ned.-Indië tot 2den luit.: de serg. J. P. Pieters Graafland, A. E. Kamerman, D. Van Zomeren, H. J. Berghuis van WoortmaD, A. A. T. H. Gijsen, P. H. Van der Wedden, A. J. G. Keyzer, M. C. Sitsen, A. J. F. J. Van den Bergh, A. J. L. Le Maitre en J. C. Bergsma; bij de art. in Ned.-Indië tot 2den luit. den serg. J. L. Swart. Gemengd Nieuws. De bewoners van het afgebrande huis te 's-Grevelduin-Capelle, G. B. en zijne bij hem. inwonende nicht, zijn naar 's-Hertogenbosch ge transporteerd en in het huis van arrest opgeno men. Er schijnt alle vermoeden te bestaan van moedwillige brandstichting. De voornaamste stuk ken huisraad vond men in den boomgaard achter de woning in den grond begraven. Maandag had te Nijmegen een hevige vechtpartij plaats tusschen een Duitscher, werker aan den bovenbouw der spoorbrug, en eenige Hollandsche poldergasten. Een der laatsten bracht hierbij zyn tegenstander een snede toe in den buik en in het hoofd. De toestand van den ver wonde is gevaarlyk. Verscheidene der vechters bazen, onder welke de dader, zijn gearresteerd. Misbruik van sterken drank speelde hier weder eene hoofdrol. Te Middelburg is gisteren naast de schipsluis van het droogdok bij het machinege bouw eensklaps eene verzakking ontstaan. De schade is belangrijk. Als eene b ij zonderheid wordt mede gedeeld, dat bij gelegenheid van het innemen van Lambaroe op Atjeh, den 7den Maart 11., de kogel, welke aan een der officieren een schampschot gaf aan den hals, een korporaal achter hem in den strot trof en onmiddellijk doodde. Het 15-jarig zoontje van den heer E., te Naarden, is Dinsdag-avond bij het baden ver dronken. Dinsdag - och tend brak te Vlissingen brand uit in het logement „La belle Vue", op de Pottenkaai, die weldra zoo hevig toenam, dat de vlammen uit het dak sloegen. Spoedig echter was de brand zoover bedwongen, dat er voor verder gevaar geen vrees meer bestond. Naar men zegt zou de brand begonnen zijn in het bed op een der logeerkamertjes, waarin een logeergast had liggen rooken en in slaap gevallen was. Uit Zwolle bericht men dat tijdens het onweder van Vrijdag jl. aan het Katerveer de veerpont midden op de rivier was, beladen

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1