Z. M. heeft N. J. M. F. Van Everdirge, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. e k., eer vol ontslag verleend als notaris te Burenbe noemd: tot notaris binnen het arrond. Tiel, standpl. de gem. Buren, met ingang van 1 Aug. e. k., H. G. Van Everdingen, cand.-notaris aldaar; ter standpl. de gem. Driel C. T. Kolfschoten, cand.- notaris, thans burgem. der gem. Huissen; tot no taris binnen het arrond. Dordrecht, standpl. de gem. Dordrecht, D. W. Stoop, cand.-notaris en procureur bij de arrond.-rechtbank aldaar, uit welke laatstgem.betr. hem tevens eervol ontslag is verleend; ben. tot not. binnen het arrond. Den Haag, F. Meyer, cand.-not. aldaar; aan P. Van Bekker, te Groesbeek, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van een kind bij brand aldaar, op 2 Juni jl., toegekend eene gratif. van 10, alsmede een loffelijk getuigschriftde benoeming van P. J. van der Burgh Jr., burgem. van Berkel en Rodenrijs, tot secr. dier gem. goedgekeurdmet ingang van 1 Sept. e. k., aan de rijks-landbouwschool benoemd tot leeraar, J. Van Dam, dr. O. Pitsch, dr. J. J. Van Renesse, dr. J. Ritzema Bos, H. G. Slumpf, allen te Wageningen, en G. J. Vos Az., te Amsterdam en tot lijdelijk leeraar, C. Honigh, J. Goossen en mr. J. H. Wunder, allen te Wageningen. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreekselfurenhad een tweejarig kindje in de Huigdwarsstraat het ongeluk in eene sloot te loopen. Het werd echter spoedig door een persoon, op de R.-K. begraaf plaats werkzaam, opgemerkt, wien het gelukte het met behulp van een stok op het dioge te brengen. Gisterochtend tusschen G en 7 uren is de nieuwe haan op het kruis van den Nieuwe- kerkstoren te Delft geplaatst. Hij is aanmerkelijk kleiner en van sierlijker vorm dan vroeger; hij weegt ongeveer 50 kilogrammen, terwijl de vorige (te Leiden gemaakt) ongeveer 80 kilogrammen woog. Op den kam zijn Ihans drie platina pun ten aangebracht, ter vervanging van het gedeelte der stang (bliksematleider) dat vroeger boven het lichaam van den haan uitstak. Men heeft hieraan de voorkeur gegeven, omdat het gebleken is dat de kop van den vorigen haan, in weerwil van de slang, toch door den bliksem getroffen was. Boven het kruis is nu ook een vergulde pijl aan gebracht, die het juiste noorden aanwijst, omdat dit thans niet meer geschiedt door het kruis zeil, dat welstaanshalve met het front naar de Markt is gekeerd. Maandag-avond heeft een smid in de Weerdjesslraat te Arnhem zijne huisvrouw, na baar eerst eenige vuistslagen op straat te hebben toegebracht, zoodanig mishandeld, onder anderen met een tafelbord op het hoofd geslagen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen en zij, nadat eerst hare wonden waren gehecht, naar het ziekenhuis is vervoerd. De man is door de politie naar de gevangenis gebracht. Ook hier was misbruik van sterken drank weder de oorzaak. In den laten avond van Maandag heeft de militien-iribreker Van Daal opnieuw eene proeve gegeven van zijn bekwaamheid om uit te breken. .Wist hij als gewaande zieke uit de infirmerie te Arnhem te ontsnappen, thans is hij uit de kazerne gevlucht. Men meent dat zijne vlucht plaats had bij het brengen van slroo in de kamer, waar hij lijdelijk zich bevond. Gedurende het eerste halfjaar 1876 werden te Waddinxveen, bij acht veehouders, 28 runderen wegens longziekte afgemaakt. Maandag-morgen is d e 7 4 - j a r i g e J. M., terwijl hij eene koe naar de weide bracht, op den üusebius-buitensingel te Arnhem zoodanig achter- ever met het hoofd op de straat gevallen, dat hij >een hersenschudding bekwam. Na ten huize van baron v. T. geneeskundig te zijn behandeld, is hij ■per vigilante naar zijne woning vervoerd. Gisternacht is te Amsterdam uit den Buiten-Amstel (Weesperzijde) het lijk opgehaald Tan een onbekend meisje, naar gissing oud 20 jaar. Zij was gekleed in een paarsche japon, zwarten mantel, zwarten rok met rood geboord en droeg lederen laarsjes. Bij haar werd gevonden een zil veren knipje met eenig geld, alsmede een zakdoek gemerkt L. B. 6. Eenige kleedingstukken en een naaikistje stonden aan den kant van den wal. Gistermiddag is in de Koningshaven te Feienoord een Westlandsche aak met een tjalk in aanraking gekomen. Beide vaartuigen zeilden gemelde haven binnende tjalk, welke veel snel ler vaart had dan de aak, geraakte met het zeil tuig aan de aak vast; het gevolg was dat deze omver sloeg en onmiddellijk zonk. De twee mans personen die er zich op bevonden zijn gelukkig, doch niet zonder moeite, gered door eenige man nen, die met roeibooten er heengingen en ze opnamen. Uit 's-Gravesande wordt gemeld dat een kind van zeven maanden in de afgeloopen week aan den Hoek van Holland op ongelukkige wijze den dood gevonden heeft. Door de moeder alleen gelaten, is het kind in een kuil terecht gekomen waarin men gewoon was te stoken, en waar zich nog eenig vuur bevond. Toen de moeder terugkwam, vond zij haar kind bijna ver koold daar liggen. Ofschoon dadelijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen, mocht niets baten en eenige uren na het ongeval bezweek het wicht onder de hevigste smarten. Voor het eerst sedert 25jaren is gis- lernacht te Hattem brand ontstaan en wel in het huis van een koopman in manufacturen. Door zeer spoedig aangebrachte hulp was men echter den brand, die zich eerst ernstig liet aanzien, spoedig meester. Te Nieuwediep had Maan dag -middag een sjouwerman, bezig aan het lossen van tabak uit het schip „Asia," van Baltimore, het ongeluk te struikelen en in de zoogenaamde koevoet te vallen, waardoor hij een wond aan het hart be kwam, die bijna dadelijk den dood ten gevolge had. De ongelukkige stond algemeen bekend als een ijverig en oppassend man. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen na. Blijkens eene missive van de hee- ren M. Rhode en Jörgens, te Bremen, aan den heer W. A. Scholten te Groningen, is dezer dagen te Bremen in de lading van een aldaar uit Nieuw- York aangekomen stoomboot inderdaad een levende Colorado-kever gevonden, 't Exemplaar is onder toezicht van de politie naar Berlijn opgezonden. In minstens 14 dagen had de kever geen voed sel genoten't leven van dit diertje blijkt dus zeer taai. Men vond in de lading een tweede, maar dood exemplaar. Een derde exemplaar werd op reis op het dek herkend en toen gedood. Het gevaar van de overbrenging van het insekt naar Enropa beslaat alzoo zeer zeker, en het verbie den van den invoer van aardappelen uit Amerika blijkt dus niet afdoende te zijn. Abusievelijk is vermeld, dat de boer bij Almelo, wien door een vogelvanger sneden in den hals zyn toegebracht, is overleden. De be wuste persoon is nog in leven en neemt zelfs in beterschap toe. In een gehucht nabij Cintegabelle, departement Haute-Garonne, heeft een arbeider, Jean Cazals geheeten, zijn vader en zijn broeder vermoord. Toen de gendarmes in de woning dier ongelukkigen kwamen, werden zij op het schouw spel, dat zich daar aan hen vertoonde, door eene rilling bevangen. De beide slachtoffers lagen op den vloer uitgestrekt met verbrijzelde hersenpan. Men kan zich van de woestheid van den onmensch een denkbeeld vormen, als men weel, dat hij den dubbelen moord gepleegd heeft met een blok hout. Het gevangennemen van den moordenaar ging met moeielijkheden gepaard, want 't is iemand van ontzettende lichaamskracht; bovendien was hy in 't bezit van wapens. BUITENLAND. Frankrij k. In de Kamer heeft, bij de discussie over de gemeentewet, de heer Pomellec geprotesteerd tegen het vertrouwen der republikeirische meerderheid in het gouvernement, en de noodzakelijkheid betoogd eener behandeling van de wet in haar geheel, niet van een enkel artikel. De heer Ferry bestreed dit betoog, en wees op de onmogelijkheid om de wet in de beide Kamers binnen een jaar gereed te krijgen. Gambetta schaarde zich aan de zijde van Pomellec. Floquet ondersteunde mede het voorstel van Pomellec; hij noodigde de commissie uit, zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over het geheel der organieke wet. Hierna werd het voor stel van Pomellec met 388 tegen 81 stemmen ver worpen. Artikel 1 van de gemeentewet is goedgekeurd rnet 448 tegen 25 stemmen. Een amendement, strekkende om de maires te doen benoemen bij algemeen stemrecht, is verworpen. Telegrammen. RAGUSA, 11 Juli. Bij Podgoritza heeft een ge vecht plaats gehad tusschen 5000 Montenegrijnen en twee bataljons geregelde Turksche troepen, versteikt door vrijwilligers. De vijand werd uit zijne versterkingen verdreven, met verlies van 400 dooden en evenveel gekwetsten, waaronder 30 olflcieren. De Turken hadden 11 dooden en 25 gekwetsten. WEENEN, 11 Juli. Volgens bericht uit Zara aan de „Presse" is, ten gevolge van het overeen- gekomene te Reichsladt, de haven van Kiek van heden af voor het aan wal zetten van Turksche troepen gesloten. BELGRADO, 11 Juli. De Serviërs namen Klein- Zwornik, dat door twee Turksche bataljons ver dedigd werd. De Serviërs tellen 30, de Turken 200 dooden en vele gewonden. Het Servische leger aan den Timok veroverde Bregowa en 5 andere plaatsen. BELGRADO, 11 Juli. Uit Servische bron wordt gemeld: De Turken verlieten den rechter-Drina- oever. Het leger aan den Timok nam verschil lende plaatsjes en deed eene verkenning tot voor Widdin, waarheen de Turken zich teruggetrokken hebben. De geheele streek rondom Widdin sluit zich by het leger aan. By Kuschevaczar aan de grenzen moesten de Serviërs onder Benischanin den 6den Juli gedurende 7 uren een bloedig ge vecht doorstaan. De Turken hadden de overmacht en hielden de hoogten bezet; zij streden wanho pend en de Serviërs met groote heldhaftigheid. De verliezen der Turken zyn enorm, die der Ser viërs geringer. De Serviërs veroverden eenige dor pen en maakten vaandels en wapenen buit. CONSTANT1NOPEL, 10 Juli. Een gevecht van 5 uren heeft plaats gehad te Sabah Kadi in het arrondissement Belgradin. Kolonel Hassan Bey heeft den vijand, 2000 man sterk, verslagen en hem tot op zijn grondgebied vervolgd. Majoor Agha heeft de opstandeligen aangevallen te Sobnie in Bosnië en hen genoodzaakt op Oostenrijksch grond gebied te vluchten. MADRID, 11 Juli. Het congres heeft de vijf eerste artikelen van het wetsontwerp belreffende de regeling der publieke schuld goedgekend. LONDEN, 12 Juli. Lord Derby zal aanstaanden Vrijdag eene deputatie ontvangen, samengesteld uit verscheidene afgevaardigden. Deze deputatie is be last met het aanbieden van een memorandum, waarin bij de regeering wordt aangedrongen (op de handhaving eener strikte onzijdigheid in het Oostersche vraagstuk. RAGUSA, 12 Juli. Dinsdag-namiddag kwamen 6000 insurgenten onder Pecopavlovits aan gene zijde van Kiek aan, zonder den geringslen tegen stand van de zijde der Mohammed, bevolking. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Uit de gisteravond in de Leidsche Courant en het Leidsch Dagblad voorkomende agenda van de onderwerpen, die morgen in den gemeenteraad zullen behandeld worden, blykt thans officieel dat ook omtrent de duinwaterleiding waarschijnlijk eene decisie zal vallen. Na de lezing van ge noemde agenda deden zich bij mij twee vra gen voor. Hoe zal het namelijk mogelijk zijn dat de leden van den Raad een beslissing kunnen nemen in deze zaak, die hun alleen onder ge heimhouding is medegedeeld, maar waarvan de Burgerij zelf, die zij vertegenwoordigen, totnogtoe niets of althans heel weinig mag weten. Ten tweede. Gesteld dat alle leden van den Raad instemmen met het advies van Burg. en Wethouders en de daarin voorkomende aanhalin gen uit het rapport der commissie van fabricage, dan is 't nog niet zeker dat zij aan het ge heele rapport der comm. van fabricage hunne goedkeuring hechten. Hoe zullen zij dan morgen hunne stem moeten motiveeren, zonder in een onhoudbare positie te komen? Dat rapport toch.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2