N°. 5035. Donderdag A0. 1876. 13 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor L«iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Coarant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meero-"i Groolere letters naar plaatsruimU STAD S-B E RICHT E N. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 11 April 1827 (Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 20 Juli aanstaande'a namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar ■deelgenomerf hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1842 tot 1850 ingesloten; R3o. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben; |&40. degenen, die na hunne indienststclling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengeinelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28 Juni 1828 (Staatsblad n°. 42j, voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in 4e Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1876. Oproeping in werkclijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 18?3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3den April 1876, A. N°. 989/2 (2 de afd Provinciaal bladtf. 29; Brengen ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1873, behoorende tot het regiment grenadiers en jagerstot de regimenten veldartillerie en het regiment rijdende artillerie dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het houden van herhalingsoefeningen, die van het regi ment grenadiers en jagers op Dinsdag den 18den Juliaanst., de overigen op Vrijdag den 21 sten Juli e. k.\ dat zij daartoe op de bepaalde dagen, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn. in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uilrusling door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zak boekje, zullende de opgeroepen manschappen, wat eerstge- noeraden aangaat, op den 31 sten Augustus daaraanvolgende, de overigen op den 29sten dier maand, in het genot van onbepaald verlof worden hersteld dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den 17den Jnli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatselijke Secre tarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij •daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1876. LEIDEX, 12 Juli. Ds. L. Ten Bosch te Ter-Aar heeft voor het •beroep naar de Ned. herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering bedankt. Van de 93 adspiranten naar een der 20 vacante rijksbeurzen aan de kweekschool voor onderwijzers te Haarlem zijn er 91 opgekomen. Na afgelegd examen zijn aan den minister van binnenlandsche zaken voor het verkrijgen der ge wone rijkstoelage o. a. voorgedragen de jongelingen L. Driebergen, van Katwyk a. d. Rijn; J. J. Francken, van KoudekerkP. Van Nes, van Boskoop. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubilaeum van Z. K. H. Prins Frederik op 27 Juli e. k., als grootmeester-nationaal der orde van vrijmetse laren in Nederland, zal eerie feestcantate worden uitgevoerd, gecomponeerd door den heer Nicolaï te 's-Gravenhage. De beoefenaars der zangkunst van alle Nederlandsche loges, ter plaatse waar kapelmeesters der loges gevestigd zijn, zijn uitge noodigd daartoe mede te werken, en op verschil lende plaatsen is men reeds met het repeteeren bezig. Men verneemt verder, dat circa 2500 Neder landsche vrijmetselaren tot het huldeblijk hebben bijgedragen, en dat ook de Duitsche kroonprins op het feest tegenwoordig zal zijn. Maandag-avond te negen uren is ten huize van den minister van binnenlandsche zaken een ministerraad gehouden, waaraan echter niet door al de leden van het kabinet, die zich in Den Haag bevinden, is deelgenomen. Het Nederlandsch Nationaal Zangersverbond had de volgende prijzen uitgeschreven: 1°. Eene compositie voor mannenkoor en solos waar onder eene vrouwenstem met begeleiding van groot orkest op den tekst getiteld: „David", door W. J. Hofdijk. Uitgeloofde prijs f 500. 2°. Eene compositie voor mannenkoor, zonder orkestbege leiding vocaal op Nederduitschen tekst, naar vrije keuze, welk werk, volgens hij te voegen metronomische opgave, eene uitvoering vordert van ten naastebij een kwartier uurs. Uitgeloofde prijs f 100. Beide composities voor talrijke be zetting geschikt. Volgens de uitspraak der jury kan aan geen der werken, ingezonden op de prijsvraag n°. 1, de uitgeloofde prijs worden toe gekend. Alleen kan aan de compositie, onder het motto„den Heer zij lof in eeuwigheid" eene eervolle vermelding worden toegekend. Van de op prijsvraag n°. 2 ingekomen composiliën heeft de jury aan het werk, getiteld,,'s Avonds na den veldslag", onder het motto: „Glück auf", den uitgeloofden prijs toegewezen. Bij de opening van het naambriefje is gebleken, dat de componist van het bekroonde werk ,,'s Avonds na den veld slag" is de heer J. Worp te Groningen. Laatst genoemde partituur is, overeenkomstig de bepa lingen, aan het technisch comilé toegezonden, ten einde dit toonwerk op het programma voor het volgende zangersfeest worde gesteld. De jury be stond uit de heerenWoldemar Bargiel, te Berlijn; P. Benoit, te Antwerpen; Max Bruch, te Bonn; F. A. Gevaert, te Brussel, en Ferd. Hiller, te Keulen. Op den 3den en 4den Augustus a. s. zal le Tiel de 32ste algemeene vergadering der Gel- dersche Maatschappij van landbouw gehouden worden, welke door haar eerelid Z. K. H. prins Alexander zal worden gepresideerd. Ter herden king aan het 30-jarig bestaan der Maatschappij en van de afdeeling Tiel zullen bij die gelegen heid aldaar tentoonstellingen van landbouwwerk tuigen, paarden, vee enz. gehouden worden en aan de bezoekers der vergadering en tentoonstellingen verschillende feestelijkheden worden bereid. Bij de Nederd. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen Dr. L. De Geer, predikant te Groningen. De nieuwe betrekking van commies-redac teur bij de gemeente Den Haag is opgedragen aau Jhr. Mr. G. M. Beelaerls van Blokland; aan dea heer Buttinger is eervol ontslag verleend als di recteur der gemeente-reiniging aldaar. Met zekerheid wordt ons gemeld, dat Z. M. het door het Ministerie gevraagd ontslag geweigerd heelt. Ter benoeming van een directeur aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool te De venter zijn voorgedragen de heeren Mr. H. Ter Haar Bzn., Dr. J. Sirks en Dr. G. J. Dozy. Er circuleert, naar het „Utr. Dagbl." meldt, onder groote kooplieden, handelshuizen en voor name winkeliers een adres om den minister van financiën te verzoeken, briefomslagen voor het rijk gratis te mogen leveren, onder voorwaarde, dat zy de andere zijde gebruiken mogen, om die met adressen te bedrukken, waardoor de prijs van 5!/j op 5 cent kon teruggebracht worden. Ook wil men briefkaarten en postwissel-formulieren gratis aan 't rijk verschatten zoo op elk slechts 2 advertentiën geplaatst mogen worden. Daardoor zou het publiek gebaat zijn, want men zou brief kaarten a 2,/j en postwissel-formulieren gratis kunnen ontvangen. Aan het examen voor apothekers-leerling, dat Maandag te Meppel een begin heeft genomen en waartoe zich dit jaar niet minder dan 20 vrouwelijke en 3G mannelijke canditaten hebben aangemeld, namen dien dag 8 personen deel, allen jonge dames, waarvan 7 gunstig slaagden, nl. mej. F. C. A. Van Dinter, H. G. Spinkhoiï, J. M. Broekman, M. G. H. De Wit Beukers, G. M. Lazaran, M. M. E. Kruramer, allen van Amsterdam, en G. Reinders, van Dokkum. Naar men verneemt beslaat het voornemen om de forten in de Utrechtsche linie door deta chementen infanterie te doen bezetten. Het „Staatsblad" n°. 157 bevat een kon. besluit van den 3den Juli jl., houdende wijziging van art. 39 van het reglement voor den dienst van den rijkstelegraaf, goedgekeurd bij kon. besluit van 12 Dec. 1875. De laatste zinsnede van dat artikel wordt thans aldus gelezen: „Voor de uit reiking van elk afschrift is de afzender verschul digd, in het binnenlandsch verkeer: vijftien cent voor elke honderd woorden; in het buitenlandsch verkeervijftien cent voor elke twintig woorden. Indien het gezamenlijk getal woorden van het af schrift niet, in het eerste geval door honderd, in het andere door twintig deelbaar is, wordt het overschot voor een vol honderd- of een vol twin tigtal gerekend." Provinciale staten van Zuid-Holland. Alle aan de orde gestelde onderwerpen zijn afge- loopen. Alle subsidiën voor wegen, haven enz., waaronder de verbeteringen der haven te Maas sluis en Zwartewaal, en het subsidie van 67,000 aan de heeren Van Hall en Montijn, tot droog making der plassen onder Reeuwijk zijn aangeno men, alles overeenkomstig de voorstellen der speciale commissién over de betrekkelijke missive aan gedeputeerde staten, wijders alle subsidiën voor nuttige inrichtingen, voor Onderwijs, Industrie-, Ambachls-, Muziek- en Teekenscholen. Het subsidie van het Idiotengesticht in Den Haag is op voor stel van den heer Pat ij n gebracht op 2000, zoowel voor 1876 als 1877. De begrootingen zoo wel wat de rijksuitgaven betreft als de provinciale huishoudelijke zijn met acclamatie aangenomen, waarna de vergadering is gesloten.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1