Ds. Ph. Peter le Valkenburg heeft voor het beroep naar Diiksland bedankt. De veldwachter der gemeente Noordwijk K. Kramer is benoemd tot chef-veldwachter teApeldoorn. Bij een telegram van 27 Juni, Zaterdag hij het depart, van koloniën ontvangen, bericht de gouverneur-generaal van Ned.-Indiê, dat eenige passagiers van het verongelukte stoomschip „Lui tenant-generaal Kroesen", van wie in het telegram van 25 Juni werd gezegd dat zij omgekomen waren, nog zijn gered, en welde heer Edeling, de kapitein Rozenraad, mevrouw Bosch met een kind, en vermoedelijk ook de majoor Boom. (Uit dit nader bericht is af te leiden dat in het vorige telegram niet had moeten gelezen worden „weduwe Boschmeester Wegliake", maar „weduwe Bosch, Mr. Weghake.") Door het prov. Utr. genootschap van kun sten en wetenschappen zijn 21 prijsvragen uitge schreven. De verhandelingen, bestemd om naar den uitgeloofden eereprijs te dingen, moeten vóór 1 Dec. 1877 in handen van den secretaris des genootschaps, Mr. Melvil v. Lijnden, zijn, met uit zondering van de antwoorden op de vragen 1, 5 en 16, die uit haren aard doorloopende zijn en waarop dus telken jare vóór 1 Dec. een antwoord kan worden ingezonden. Voor de op zich zelve voldoende en bij vergelijking best gekeurde beant woording van elke der vragen wordt een prijs uitgeloofd, bestaande in een eerediploma en drie honderd gulden. De commissie voor het huldeblijk van de Nederlandsche jeugd op het graf van Dr. Heye, heeft de uitvoering daarvan opgedragen aan den heer W. B. G. Molkenboer, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool en beeldhouwer le Leeuwarden. Tol leden der jury van de internationale tentoonstelling van hygiëne te Brussel, zijn voor Nederland benoemd Dr. B. Carslen te 's-Hage en F. \V. Steenkamp te Amsterdam, leden van de Nederl. hoofdcommissie dier tentoonstelling. Ter eere van Z. K. H. prins Frederik is door den directeur der concerten en andere ver makelijkheden le Scheveningen, een groot bal aan gekondigd tegen 28 Juli e. k., te geven in de Kurzaal van het gemeentebadhuis, onder de be scherming van H. M. de Koningin. De opbrengst daarvan zal strekken ten voordeele van de armen in het visschersdorp. Z. M. de Koning is hedenmiddag te 5.40 van het Loo in de residentie teruggekeerd. Z. M. heeft de benoeming van N. Dijkhoff, burgem. van Lithoyen, tot secretaris dier gem. voor den tijd van drie maanden, goedgekeurd benoemd tot burgem. der gem. Stratum Jhr. E. F. M. Ryckevorsel van Kessel, en tot burgem. der gem. Overslag, D. Mattelé; aan den thans met verlof hier te lande aanwezigen off.-van-gez. 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Wesl-Indië P. A. Risch, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. milit. dienst. Gemengd Nieuws. In Den HaagwarenZaterdageengroot aantal personen getuigen van de opstijging van den ballon „De Nederlanden." De nieuwe straat bezijden den Loosduinschen weg voerde naar het ruime en voor het doel van den heer De Pauw uitnemend geschikte terrein. Een vrij groot aantal nieuwsgierigen bewoog zich in de door de gaske- leis en gebouwen ingesloten ruimte, in het mid den waarvan het gevaarte reeds ten deele ge vuld eene schuine richting had aangenomen, maar nadat de noodige hoeveelheid gas was in- gesloomd, de mand was vastgehecht en de zakken zand tot eenige enkele waren verminderd, zich loodrecht omhoog hief. Toen kapitein Franpois de Pauw boven op den ring had plaats genomen om alles nauwkeurig na te gaan, werden de reizigers uitgenoodigd, in te stappen. Aan de uitrioodiging werd voldaan door de heeren De Bergh en Van Biel. Nauwelijks had de kapitein het sein gege ven, of de ballon, van eiken band bevrijd, verhief zich fier en statig naar boven, onder het luid ge juich der talrijke menigte. De luchtreizigers waren denzelfden avond in de residentie teruggekeerd. Na eene uitstekende reis, begunstigd door schoon en stil weder, liet de kapitein na een tocht van eenige uren het anker vallen in den Haarlemmer- meerpolder en daalde de ballon nabij Aalsmeer, waar de reizigers uitstapten. Zaterdag-morgen is een vierjarig zoontje van den werkman Otter te Haarlem in eene waschtobbe verdronken. De veileende geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. De heer J. H. Hes, tandmeester te Amsterdam, heeft eene kunstmatige brandstof uit gevonden, waarmede indertijd welgeslaagde proe ven zijn genomen. Hij heeft thans in Engeland octrooi gekregen voor zijne uitvinding, en ook in vele andere landen van Europa. De fabriek, waar voor het benoodigde kapitaal groolendeels is bij eengebracht, zal weldra aan den Amstel verrijzen. De drenkeling, die dezer dagen uit de Zuid-Willemsvaart nabij 's-Herlogenbosch is opgevischt, is gebleken te zijn een Utrechtenaar, oud 18 jaren, paraplumaker van beroep. De onge lukkige was tijdelijk aldaar werkzaam ter vervan ging van zijn broeder, die als milicien thans in dienst is. Onder Hobrede, gemeente Oosthui- zen, is Vrijdag een grasmaaier, bovenlander, op treurige wijze om het leven gekomen. Met twee zijner gezellen na den vermoeienden arbeid een verfrisschend bad willende nemen, sprong hij in een over 't geheel niet zeer diep water, de Wijzend genaamd. Waarschijnlijk is hij terstond in een kuil geraakt, waaruit men klei gegraven had; althans hij verdween in de diepte en werd eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. De koster van dekerk des Pelits-Pè- res te Parijs betrapte dezer dagen, in den vroegen ochtend, een persoon, die een dun staafje, besmeerd met vogellijm, in de armbus had gestoken, met het doel om er geld uit te lichten. Toen de dief zag dat hij ontdekt was, nam hij de vlucht, maar de koster, geholpen door eenige personen, maakte zich van hem meester en bracht hem voor den commissaris van politie. Deze liet eerst zijne zak ken onderzoeken, waarin 28 franken waren. Ver volgens ondervroeg hij hem; maar de dief, in plaats van te antwoorden, maakle gebaren om te kennen te geven dat hy doofstom was. De commissaris geloofde echter niet, dat hij een doofstomme voor zich had en liet een geneesheer komen. De dief maakte nu hetzelfde gebarenspel en op 't bevel van den geneesheer om de tong uit te steken, antwoordde hjj met een schouderophalen, ,,'t Is goed," zeide de geneesheer tot den commissaris. „Ik zal onzen doofstomme wel aan't spreken krij gen." Hij haalde nu een lancet uit den zak en maakte eene beweging, alsof hij eene kleine ope ratie aan de tong wilde doen. „Neen, neen riep de zoogenaamde doofstomme, die tot dusverre de tan den goed gesloten had gehouden. „Ziehier en meteen haalde hij een klein rolletje met zeven 20- frankstukken uit den mond wat ik verborgen had. Ik zal nu maar bekennen, want ik kan dit alles niet inslikken." In den spoorweg, die onder Londen doorgaat, is een trein, doordat er iets aan de machine haperde, stil blijven staan, en daar de treinen elkaar daar zeer snel opvolgen eenige minuten later door een anderen trein ge volgd, die in volle vaart aankwam, de twee ach terste, gelukkig ledige, waggons verbrijzelde en aan een 40tal personen kneuzingen en kwetsuren bezorgde. In den stikdonkeren tunnel de lam pen van den trein waren uitgedoofd moesten de passagiers thans te voet hun weg verder zoeken. BUITEN Li A- IN1 JL>. Rusland. De Russische dagbladen hebben eene waar schuwing ontvangen, zich van alle mededeelingen omtrent militaire bewegingen le onthouden. In de dokken te Kroonstad wordt thans dag en nacht voortgewerkt. De uitrusting van het gepantserde schip „Peter de Groote", bestemd naar de Middellandsche Zee, is thans voltooid, evenzoo die van het stoomfregat „Rurik". De monilor-flotille, onder bevel van den schout-bij nacht Panafidin, is uit Kroonstad naar de buiten- reede vertrokken. De toegang tot de dokken en ooflogshaven aldaar is voor alle particulieren, zon der eenige uitzondering, gesloten en ten strengste verboden. Vereenigde Staten. Het blijkt volgens de mededeelingen van koe riers die op het fort Ellis aankwamen, dat generaal Custer, die het bevel voert over het 7de regiment cavalerie, uit 12 compagnieën beslaande, vernomen had dat 2500 Indianen, Sioux, een kamp hadden opgeslagen ongeveer 30 mijlen van de monding van de Litlle-Horn-rivier. Custer zou met 5 compagnieën het dichtste gedeelte van het kamp aanvallen, terwijl majoor Reno met 4 compagnieën aftrok om de Sioux in den rug aan te tasten, en 3 compagnieën als reserve achtergelaten werden. Het gedeelte van Custer viel in een diep ravijn in een hinderlaag, waar allen tot den laatsten man gedood werden. Custer, zijn twee broeders, schoonbroeder en neef, benevens 17 andere offi cieren werden vermoord. Het geheele verlies was 315 man, en men heeft alleen kunnen nagaan hoever Custer gekomen was, door de lijken die achtergebleven zijn. Toen de Sioux de afdeeling van Custer hadden uitgemoord, omsingelden zij de troepen van Reno en hielden hem een dag op de heuvels ingesloten; daarop slaagde Reno er in de reserve-compagnieën te bereiken en kwam toen lot de ontdekking dat de Indianen plotseling hun kamp hadden opgebroken. Van de troepen van Custer vond rnen op ééne plek 207 lijken opgestapeld; zij waren vreeselijk door de Indianen verminkt en geheel uitgeschud. Generaal Gibbon heeft zich bij P.eno aangesloten met alle troepen die aan den mond van de Little Horn lagen, van waar de expeditie oorspronkelijk was uitgegaan. Telegrammen. BODENBACH, 9 Juli. Het onderhoud te Reich- stadt, dat in de eerste plaats het karakter droeg van eene zuiver persoonlijke ontmoeting tusschen den keizer van Oostenrijk, den Czaar en hunne leidende ministers, was zóó hartelijk, dat naar de verzekering van hen die er bij tegenwoordig wa ren, de beste en volledigste verslandhouding tus schen de beide Staten daaruit valt op te maken. BELGRADO, 9 Juli. Olficieel meldt men: Gis teren deed Osman Pacha een vierden aanval, waarbij hij met groote verliezen op Saiczar terug gedrongen werd. By Negotin trokken de Servische troepen de grenzen over, namen drie dorpen in en vielen het leger van Osman in de flank aan. Het Servische leger trok de rivier de Timok over op Turksch grondgebied, om op Widdin aan te trekken. De particuliere berichten van Reuters agentschap luiden evenwel minder gunstig voor Servië. ROME, 9 Juli. Volgens hier ontvangen berich ten heeft Rusland aan zijne vertegenwoordigers in het buitenland eene circulaire gezonden waarin verklaard wordt, dat Rusland Servië niet zal steu nen, maar den strijd zal aanzien. BUCHAREST, 9 Juli. Op verlangen van den minisler van buitenlandsche zaken, heeft de Kamer uit haar midden eene commissie benoemd tot het in ontvangst nemen van documenten betreffende de buitenlandsche politiek. De minister van finan ciën heeft een ontwerp ter tafel gelegd tot beper king van de uitgaven gedurende het loopende jaar. KONSTANTINOPEL, 9 Juli. Onder de Turken zijn inschrijvingen geopend voor den oorlog. 1500 softa's hebben zich voor den militairen dienst laten opschrijven. ATHENE, 9 Juli. Bij de Grieksche regeering is hedenavond een telegram ontvangen uit Salo nika, dat Turksche troepen plotseling zijn opge rukt ter versterking van het leger bij Metrovitza, tegen welke plaats de Serviërs den 7den opruk ten. Men vreest namelijk, dat de gemeenschap tusschen het Turksche leger en Salonika zou kun nen afgebroken worden. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op S Juli 1876 ten overstaan van den notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Een heerenhuis en erf aan de noordzijde van de Breeslraat omtrent de Vrouwen- steeg, N°. 60, sectie G, N°. 70kooper M. Speyer alhier, voor [6000. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 9 Juli. J. W. H. Van Haansbergen jm. 27 j. en M- J. Veis Heyn jd. 25 j. D. Oudshoorn jm. 21 j. en J. Krassenburg jd. 25 j. A. Delfos jm. 22 j. en J. Jongbloed jd. 22 j. A. De Jong jm. 24 j. en N. Kater jd. 25 j.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2