LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5032. A0. 1876. Maandag I0 Juli. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn l-*0. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PK1JS BEB ADVERTENTIES Van 16 regels1-05. Iedere regel meert 0.17$ Grootere letters Qaar plaatsruimte LEIHEV, 8 Juli. Hedenmiddag had in de Stadszaal, in tegen woordigheid van Burgemeester en Weihouders, de Schoolcommissie en vele belangstellenden, het 'examen en de prijsuitdeeling plaats aan de leer lingen der Hoogere Burgerschool. Door dert heer Dr. D. De Loos, directeur, werd verslag uitge bracht over den toestand dier inrichting, die alles zins gunstig mag genoemd worden. Hen, die voor waardelijk waren geslaagd, spoorde hij aan om zich tot een gunstigen uitslag, met ijver op het onderwijs te blijven toeleggen. Tevens deelde hij mede dat twee leerlingen, t. w. een der vijfde en een der vierde klasse, met gunstigen uitslag examen als adspirant-landmeter hadden afgelegd, terwijl er 9 aan het eind-examen zouden deelnemen. Bevorderd werden: Van de 1ste kl. (50 leer lingen) tot de 2de klasse: W. F. Van Wijk, 'C. L. Rümke, H. W. Fischer, J. J. Itzig Heine, J. W. O. Clant, J. H. Goudsmit, J. C. Bender, C. H. Dee, A. F. W. Siroo, F. H. Versier, J. H. Rogge, F. A. Schomers, S. Vos, C. L. J. Palmer v. d. Broek, W. J. Bik, C. N. M. Van Reede van Oudshoorn, F. L. M. Schut, A. Har mens, E. Ohl, J. H. Willebrands, L. Knappert, A. De Reus, J. W. Meerburg, II. F. C. Mulert tot de Leemkule. Voorwaardelijk: L. J. A. Braaken- burg, G. L. Kolff, A. Schmier, J. C. Meyboom, T. F. Vlieland, J. H. De Vries, F. Spruyt, H. W. Witte, H. L. De Haas, C. G. Luzac, D. fl. v. d. Cracht, C. Schmier, H. J. Van Nouhuis, D. v. - Lawick v. Pabst, J. De Vink, J. A. F. Degon. Van de 2de kl. (30 leerlingen) tot de 3de kl. G. L. Driessen, S. De Graait, J. R. J. Schrant, H. G. J. v. Doesburgh, J. Schoonenberg, J. II. Poelman, C. De Waal, H. F. J. Rudolph, J. Id- - zerda, W. D. A. Ophorst, P. F. C Scharp de Visser, A. B. Verbrugge, J. W. Palmer v. d. Broek, C. W. H. Verster. Voorwaardelijk: G. S. De Clercq, J. S. A. v. Dissel, S. J. Le Poole, A. Sinclair de Rochemont, C. H. N. Van Lawick v. Pabst, M. C. Sigal, Boonacker, P. Beyl. Voor enkele vakken (3 leerlingen). Voorwaardelijk: P. Lamaison. Van de 3de kl. (13 leerlingen) tot de 4de kl. A. Ballego, C. Winkler, H. De Graaff, T. A. De Neve, G. C. P. Poelman, P. II. J. Persoon, L. C. Van Gumster, W. F. Van Hoogstralen, M. H. Lem, O. Helfrich, Abdoelmoehnie. Voorwaardelijk: A. A. Van Schilfgaarden. Voor enkele vakken h(3 leerlingen) Bevorderd: J. A. A. Dool. Voor- 'waardelijk: C. J. Goudsmit. Van de 4de (17 leerlingen) tot de 5de kl: J. F. Van Bemmelen, A. Couvée, C. SljthofT, J. E. Couvée, G. W. L. A. Schwartz, G. v. d. Harst, A. F. Rudolph, G. F. Netscher. VoorwaardelijkG. De Waal, P. Du Rieu. Voor enkele vakken '1 leer ling, die niet is bevorderd. Prijzen werden toegekend aan: 5de klasse: J. Du Chattel, M. W. F. Treub, C. A. Franchimon, A. De Neve, II. Itzig Heine, P. C. De Geus, W. Koopmans van Boekeren en G. E. A. F. Rudolph, 4de klasse: J. F. Van Bemmelen, A. Couvée, J. E. Couvée, P. Du Rieu, G. W. LaA. Schwartz, G. Van der Harst, A. D. J. Var. 't. Hooft, H. J. Taverne en E. Kamp. 3de klasse: A. Ballego, C. Winkler, H. De Graaff, T. A. De Neve, G. C. P. Poelman, P. H. J. Persoon, L. C. Van Gumster, W. F. Van Hoog straten en O. Helfrich. 2de klasse: G. L. Driessen, S. De Graaff, J. R. J. Schrant, H. G. J. Van Doesburgh, J. Schoo nenberg, J. H. Poelman, C. De Waal, H. F. J. Rudolph, J. Idzerda, W. D. A. Ophorst, A. B. Verbrugge, P. F. G. Scharp de Visser, G. S. De Clercq, J. W. Palmer van den Broek, J. S. A. Van Dissel, C. W. H. Versier, S. J. Le Poole, C. H. N. Van Lawick van Pabst, P. Beyl en N. C. Muller. lste klasse: W. F. Van Wijk, P. L. Rümke, H. W. Fischer, J. J. Rzig Heine, J. W. O. Clant, C. H. Dee, A. F. W. Stroo, F. H. Verster, J. H. Rogge, F. A. Schomers, C. L. J. Palmer van den Broek, F. L. M. Schut, L. J. A. Braakenburg, A. Harmens, L. Knappert, T. F. Vlieland, A. De Reus, H. W. Witte, J. W. Meerburg en J. De Vink. De nieuwbenoemde predikant bij de Ned. hervormde gemeente alhier, Ds. W. H. J. Baart de la Faille, zal morgen in de voornnddaggods- dienstoefenmg in de Pieterskerk als leeraar dier gemeente door Ds. De Wolff worden bevestigd, terwijl hij 's avonds in dezelfde kerk de intreerede zal houden. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende regeling der inrichting van het rechtsgebied der arrondis- sements-rechtbanken en kantongerechten, heeft het hoofdbeginsel dezer negen voordrachten in alle afdeelingen ernsligen tegenstand ontmoet. Het uitgangspunt, dat deze ontwerpen een noodzakelijk gevolg der hovenwet zouden zijn, uitgaande van het beginsel van vermindering van het aantal rechtscolleges en verbetering der bezoldiging van de rechterlijke ambtenaren, werd niet juist ge oordeeld. Tot verbetering der bezoldiging van de lagere rangen der rechterlijke ambtenaren wilde men, op billijke wijze, medewerken, maar deze voorstellen tot regeling waren van geheel anderen aard en van veel verder strekking, door de op- helling tevens van elf rechtbanken en 43 kanton gerechten. Dat alles hangt te veel samen met de rechterlijke inrichting en met het stelsel van pro cedure. De opheffing eener reeks lagere rechts colleges is onmogelijk zonder den toekomsligen wetgever aan handen te leggen. Volgens velen was tot doortastende verbetering van het rechts wezen volstrekt noodig de opheffing van alle ge rechtshoven, waardoor de afschaffing der drie in- stantiën in burgerlijke zaken alleen bereikbaar ware. De hovenwet prejudicieerde deswege niets. Van verschillende zijden werd het behoud der rechtbank te Leiden voorgestaan. Men beriep zich op het advies van den gemeenteraad aan de Kamer gericht. Er waren leden, die, ofschoon in beginsel voor opheffing van rechtbanken gezind, evenwel het behoud der Leidsche rechtbank in het belang der hoogeschool noodig achtten. Enke len meenden, dat, moet er in dit gedeelte van Zuid-Holland eene rechtbank worden ontbonden, de rechtbank te 's-Gravenhage met minder nadeel dan die te Leiden kan worden gemist. Een grooter aantal leden waren gestemd voor de opheffing der rechtbank te Leiden, omdat de argumenten voor het behoud der Leidsche recht bank hen niet hadden overtuigd. Leiden is op korten afstand van Den Haag gelegen en de spoor weg door de Rijnstreek zal een belangrijk deel van het tegenwoordig arrondissement Leiden dich ter bij de residentie brengen. Het argument dat de gemeenteraad ontleent aan de wenscheljjkheid om de studenten in de gelegenheid te stellen de zittingen der rechtbank bij le wonen, is niet aan nemelijk. De ondervinding pleit daartegen, en vol doende slof tot het opdoen van practische kennis ontbreekt juist te Leiden. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1131 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4761 vol wassen personen en van 1011 kinderen. In het belang van het onderhoud der wa penen bij de corpsen infanterie en in aanmerking nemende de meerdere wapenkennis, die thans van de officieren van wapening wordt vereischt, acht de minister van oorlog het niet wenschelijk, dat die officieren na één, hoogstens anderhalf jaar, wanneer zij goed op de hoogte van hunne taak zijn, hunne betrekking overgeven. Z. Exc. heeft mitsdien bepaald, dat de officieren van wapening, die voor hunne betrekking geschikt zijn en haar met lust en ijver waarnemen, twee tot twee en een half jaar daarin kunnen worden gehandhaafd. Het voorschrift betreffende de bevordering enz. van officieren bij 't leger in Ned.-Indiê heeft eene wijziging ondergaan in dien zin dat vreem delingen, na 1 Januari 1876 aangesteld tot officier bij hel Ned.-Indische leger, Ier bevordering tot kapitein bij een der vier hoofdwapens of bij de mili taire administratie niet in aanmerking komen, dan nadat zij als Nederlanders zijn genaturaliseerd. Blijkens mededeeling van den minister van kolo niën zal, ten gevolge van deze kon. beschikking, niet meer van kracht zijn de bepaling volgens welke de staal van Nederlander voor onderofficie ren een der eerste vereischten was, om in aan merking te komen voor eene benoeming lot 2den luitenant bij het leger in Ned.-Indië. Het „Utr. Dagblad" deelt een schrijven mede, dat de tijdelijke leeraar aan de militaire acade mie, de heer B. P. Korleweg, ontvangen heeft van den gouverneur dier academie, waarin deze aan het slot zegt, dat hij geene vrijheid kan vin den hem bij den minister van oorlog aan te be velen, om langer dan tot den lslen September e. k. aan die inrichting werkzaam te doen zijn, en zulks omdat: de bijzondere opvattingen van den heer Korteweg omtrent sociale toestanden en zijne zeer ontwikkelde denkbeelden ten deze in zeer geavanceerde richting hem minder geschikt doen zijn, dan anders het geval zou wezen, om in de betrekking van leeiaar aan eene inrichting als de Koninklyke militaire academie, naar eisch mede te arbeiden aan de militaire opleiding en vorming van cadetten tol goede officieren. De talrijke Amsterdamsche processie, be staande uit omstreeks 400 pelgrims, heeft, naar de „Tijd" meldt, haar bedevaart naar Kevelaar zon der de minste stoornis kunnen volbrengen. Op den dag der afreis der pelgrims trok eene depu tatie van Kevelaarsche ingezetenen naar Munster, om de teruggave van het klooster te vragen en ingeval van weigering de procedure tegen de re geering aan te vangen. Den 22sten dezer zal van het koloniaal werfdepot naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletie-troepen sterk 200 man, be nevens 10 onderofficieren, om denzelfden dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip „Madura". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië, N. Van Ma rion, die van verlof naar Java terugkeert, en tot medegeleide zijn bestemd de lste luit. der inf. E. De Man en de 2de luit. der inf. H. O. Hol- werda, A. R. B. Opstelten, J. F. Breyer en W. M. "VVijnaendts, allen van het O.-I. leger. Van de 13 candidalen voor surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwe gen, zijn geslaagd de hh. J. J. Loke, van Roer mond, en F. de Vries, van Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1