in het eerste halfjaar. Te Dordrecht handhaafden de twee distilleerderijen en acht likeurstokerijen haar debiet. Te Schiedam bedroeg het getal bran dergen 318 en een stoombranderij, vertegenwoor digende '12 branderijen. Hoewel de productie, ■418,572 hectoliter, iets hooger dan in 1874 was, konden de resultaten, vooral in het voorjaar, niet gunstig worden genoemd. De likeurstokerijen ble ven op den ouden voet. De mouterijen hadden voor plaatselijk gebruik meer werk dan in het vorige jaar. Slechts die, welke bjjna alleen voor het buitenland werkten, stonden geruimen tijd stil. De luit.-ter-zee 2de kl. R. C. A. L. Jan sen wordt met den 21sten dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal van "Wassenaer" te Amsterdam. In het „Staatsblad" n°. 116 is opgenomen het kon. besluit tot wijziging van art. 13 van het kon. besluit van 11 November 1856, hou dende bepalingen omtrent den dienst der rijks veldwachters; n°. 117 de wet houdende regeling van de voorwaarden lot verkrijgen der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening der tand- heelkunst en van de uitoefening dier kunst en n°. 118 de wet tot onteigening van eigen dommen ten behoeve van den aanleg van spoor wegen ter verbinding van den Nederlandschen Rijnspoorweg met den Staatsspoorweg te Am sterdam. De kroonprins van Pruisen heeft aan den stationschef van de Rijnspoorwegmaatschappij in Den Haag f 100 doen toekomen voor het per soneel. Z. K. H. Prins Alexander zal morgenmid dag te 3 uren de residentie verlaten om eene reis door Duitschland te maken. De Prins zal zich het eerst naar "Weimar begeven. Z. M. heeft tot leerling-tolk bij het consu laat-generaal der Nederlanden in China aangesteld J. Rhein; met ingang van 15 Juli benoemd tot kanlonr. te Gulpen Mr. C. L. Rendorp, thans griffier bij het kantong. te Zevenaar; tot notaris binnen het arrond. "Winschoten, standpl. de gem. Onstwedde, P. N. Müller, cand.-notaris aldaar; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Almelo Mr. A. Hoeth, thans subst.-griffier bij de arrond.-recht bank te Deventertot subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Deventer Jhr. Mr. H. M. J. "Van Asch van Wijck, thans adjunct-commies bij de algem. rekenk.; tot rechter in de arrond.-recht bank te Alkmaar, Mr. J. "W. Van Oosterzee, thans rechter te Appingedam; tot subst.-officier van just, bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam, Mr. T. J. Noyon, thans subst.-officier te Brielle; tot subst.- griffier bij de arrond.-rechtbank te Sneek Mr. O. F. Wiercx van Rhijn, thans griffier te Cortgene; tot griffier bij het kantongerecht te Doetinchem Mr. E. H. Engelkens, adv. te "Wildervankden off.-van-gez. 1ste kl. B. Leon, op zijn verzoek, met den 5den dezer eervol uit den zeedienst ontslagen en den off.-van-gez. 2de kl. bij de zeemacht K. G. F. Sloos bevorderd tot off.-van-gez. 1ste kl.; benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den dirig. ofi.-van-gez. 1ste kl. P. A. Bol, den luit. der art. A. Haga en den majoor der inf. A. G. C. E. "W. Von dem Bussche Ippenburg, allen van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Gisteravond is in Den Haag bij de Bazarstraat een werkman, die aan den spoorweg van den tramway als timmerman werkt, van het voorbalkon onder den railwagen gevallen met het ongelukkig gevolg dat hem de wagen over het hoofd is gegaan, en hij hedenochtend na vreese- lijke smarten in het gasthuis is overleden. Gisternacht is in de Zeestraat een conducteur van een in gang zijnden railwagen gevallen en met zijn jas aan dit voertuig blijven hangen, zoodat hjj een eind langs de baan werd medegesleept. Dit ongeval veroorzaakte hem eene kneuzing aan hoofd en verdere ledematen. De man is naar het gast huis overgebracht en verkeert niet buiten gevaar. De reeks van ongelukken onder het personeel op 's rijks werf te Amsterdam in de vo rige week begonnen heeft zich in deze week voort gezet. Maandag kreeg een werkman, die onder langs de op stapel staande „Atjeh" liep, een blok hout op het hoofd, waardoor hel vrij ernstig gekwetst werd. Dinsdag was een man behulpzaam hij het punchen van gzeren platen de plaat, die dan in een kettingstrop hangt, schoot daaruit, de man viel achterover en kreeg de plaat op zijn been, dat daardoor brak. De portiers van 'srijks marinewerven hebben eene nieuwe uniform bekomen, bestaande uit jas, broek en vest met vergulde knoopen en pet met gekruiste ankers van het model der scheeps onderofficieren. Het dragen van een hartsvanger is afgeschaft. Als een vervolg op het bericht van gisteren wordt nog medegedeeld, dat het bij eene huiszoeking van de politie in de ouderlijke woning van den milicien D. te Arnhem gebleken is, dat deze de persoon was, die gedurende geruimen tjjd zich aan onderscheidene diefstallen door inklim ming als anderszins heeft schuldig gemaakt, zoo dat dan ook alle ontvreemde voorwerpen in be slag zijn genomen en zeker niet geschikt zijn, om tot verzachtende omstandigheden bij zijn laatsten diefstal te dienen. Ook de cassette van den heer De V. v. S., die indertijd van zijne kamer in de Bakkerstraat werd gestolen, moet onder de gevon den voorwerpen zijn. Zeker gepensionneerd O.-I. militair B., welke gedurende 7 jaren als knecht bij een behanger te Arnhem had gewerkt, heeft, nadat hij bij zijn patroon was ontslagen, zich aan tal van oplichterijen schuldig gemaakt, door op naam van anderen bij verschillende winkeliers inkoopen te doen. Nadat hg dit langen lijd in practijk had gebracht, zijn zijne handelingen eindelijk aan het licht gekomen en is hij in handen van de justitie overgebracht. Te Arnhem geraakte Dinsdag-avond bij het spelen aan den goudvischvijver in „Musis Sacrum" een meisje van omstreeks zes jaren oud te water. Hare oudere zuster, die zich ook aldaar bevond, had het geluk de kleine te redden. Thans zijn dertien baggerwerktuigen bezig de geul in het Noordzee-kanaal uit te die pen. Op het einde dezer maand hoopt men, dat de diepte tot de sluizen 5.50 M. en op sommige plaatsen reeds 7.50 M. zal zijn. Uithoofde van den ongunstigen wind is de opstijging van den reuzen-ballon „de Neder landen", die gisteren in Den Haag zou plaats hebben, uitgesteld tot aanstaanden Zaterdag. Uit Huisduinen wordt bericht, dat het plan, om het welbekende stoomschip „König Wilhelm" door kunstmiddelen te lichten, is afge sprongen, en dat men nu zou besloten hebben, het schip aan den meestbiedende te verkoopen. Te Sleen is Maandag de landbouwer H. Nijmeyer, bezig zijnde aan het dak van zijn huis eenige herstelling aan te brengen, door eene onbekende oorzaak naar beneden gestort, met het ongelukkig gevolg, dat hij onmiddellijk den geest gaf. Omtrent het vreeselijk ongeluk dat in de nabij het dorp Frohse gelegen kolenmijn Ludwig, aan den spoorweg van Otscherleben naar Halberstadt, heeft plaats gehad, verneemt men nader het volgende. Terwijl 41 mijnwerkers zich in de 50 meter diepe groeve bevonden, drong plotseling een dikke walm van de zijde der aan- voerschacht in de andere gangen en deed de kreet „brand" de werklieden ten hevigste ontstellen. Daar er geen mogelijkheid was, langs de door rook en vuur versperde aanvoerschacht te ont vluchten, trachtten allen langs de andere met ladders voorziene schacht naar boven te komen. Doch met snelheid had de rook zich in de onder- aardsche gewelven verspreid. Slechts twaalf be reikten veilig den uitgang der mijn, den dertienden zag men bewusteloos van de ladder terugvallen om op de lijken zijner makkers een onvermijde- lijken dood te vinden. De oorzaak van het onge luk is gelegen in de omstandigheid dat men, ten einde den invloed der bedorven lucht, die met veel moeite uit de schachten verwijderd wordt, nog te verminderen, in de mijn een oven heeft gemaakt, waarin voortdurend hout wordt gebrand, ten einde een krachtigen luchtstroom te onder houden. Het stoken van dien oven schijnt vrij ruw en zorgeloos te zijn geschied, zoodat het vuur zich aan de omgeving van den oven heeft mede gedeeld. Slechts acht lijken zijn totnogtoe gevon den. Men moet wachten totdat de lucht in de mijn gezuiverd is, om een onderzoek naar de andere verstikten in te stellen. De aanvoerschacht is ingestort en aan den bovenbouw en de werk tuigen groote schade toegebracht. Naar aanleiding van een oud prefec-, toraal besluit, dezer dagen naar gewoonte te Pa rijs afgekondigd, schrijft in het „Journal des Dé- bats" Henri de Parville een vertoog, om aan te toonen, dat het muilbanden van honden een barbaarsch, physiologisch, verfoeielijk, in de prac tijk ondoeltreffend middel is. Onzes inziens, zegt de schrijver, behoort men terug te keeren tot de beginselen van het gemeene recht en alleen, maar dan ook uitdrukkelijk, de eigenaars van honden te verplichten om de dieren ten allen tijde een halsband te doen dragen, van hun naam en adres voorzien, zoodat zjj overeenkomstig het burgerlijk wetboek kunnen worden vervolgd wegens de door hunne honden aangerichte schade. Den eigenaar te straffen, alle honden zonder halsband onverbid delijk te dooden, ziedaar, meent de heer De Par ville, het beste voorbehoedmiddel tegen de honds dolheid. De directie van het koninklijk rnuse- um te Berlijn is weder dupe geworden van een vervalsching. De zoogenaamde Moabitische oud heden liggen nog versch in 't geheugen, maar hoe ook uitgelachen, schijnt de directeur der afdeeling oudheden niet afgeschrikt te zijn. Een Italiaansch archeoloog bood hem een verzameling antieke gouden voorwerpen en gesneden steenen aan, die in Etrurië zouden gevonden zijn. Prof Curlius, de directeur, haastte zich van die buitengewone kans gebruik te maken en kocht de voorwerpen, zonder ze zelf gezien te hebben, voor 70,000 fr. Toen de bezending te Berlijn aankwam, bleek het dat alles was vervalscht, uitgezonderd een paar voor werpen in zilver die van weinig belang zijn. Daar de directeur-generaal bij den aankoop niet is ge raadpleegd, zal prof. Curtius het zwaar te verant woorden hebben. BUITEN LAND. FVankrij k. Onlangs is door den minister van landbouw en koophandel bij de Kamer een wetsontwerp inge diend, strekkende om machtiging te verleenen tot het houden van de groote tentoonstelling ie Parijs. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de com missie voorstelt de opening hiervan vast te stellen op den lsten Mei 1878 en het Champ de Mars aanbeveelt als de beste plaats. De oppervlakte van het terrein zou volgens haar 240,000 vierkante meier behooren te beslaan, verdeeld als een schaak bord, zoodat de ingezonden voorwerpen der ver schillende natiën in de lengte gerangschikt worden, en de bezoeker, het terrein dwars doorgaande, de voortbrengselen van dezelfde soort alle in gelgke lijn bijeenziet. De afdeeling voor schoone kunsten zou in het midden staan en door breede open ruimten van het stof en het gewoel gescheiden zijn. Op het Trocadero zal een groote centrale hal worden opgericht, op het hoogste gedeelte van het plateau, die tusschen de zes- en achtduizend menschen zal kunnen bevatten en bestemd zijn voor concerten, openbare bijeenkomsten en plech tigheden, met de tentoonstelling in verband. Dit gebouw, volgens de best beproefde regelen der acoustiek ingericht, zal duurzaam zijn en later worden verkocht. In den tuin zullen oranjerieën, een aquarium, koffiehuizen enz. worden aangebracht. De uitgaven worden in het geheel op 35,313,000 fr., de ontvangsten, de opbrengst van het paleis op het Trocadero en van het te verkoopen mate rieel daarbij gerekend, op 19,235,000 fr. geschat. Ten huize van den heer Louis Blanc heb ben de leden der linkerzijde, die de onlangs tot stand gekomen radicalen „union républicaine" nog te gematigd achten, eene bijeenkomst ge houden en zich, ruim twintig man sterk, tot de der „uiterste linkerzijde" geconstitueerd. De „Univers" meent te weten, dat de katho lieke universiteit te Parijs den minister van onder wijs den eisch zal stellen om de gemengde examen commissie, overeenkomstig de nog niet ingetrokken bepalingen der wet op de vrijheid van het hooger onderwijs, uiterlijk tegen den lOden dezer te be noemen, aangezien de tijd der examens aange broken is en de candidaten niet langer kunnen wachten. Indien de minister, zoo gaat het ge noemde blad voort, weigert aan het verzoek te voldoen, zal de universiteit in hooger beroep ko-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2