tus te Alkmaar plaats hebben. Het gemeentebe stuur heeft eenigen geldelijke» steun toegezegd. Door den heer Siegenbeek van Heukelom te Leiden is de Overijselsche weverij en bleekerij in Ambt-Almelo gekocht, waardoor er kans bestaat dat deze fabriek weder in werking zal komen. Volgens berichten uit Zuid-Afrika tot 6 Juni hadden de Kaffers op de grenzen van het Trans- vaalsehe eene zoo dreigende houding aangenomen, dat president Burgers gemeend had een commando van twee duizend man te moeten oproepen ter bescherming van den staat tegen invallen of stroop tochten. Die maatregel was door den Volksraad goedgekeurd en aan de regeering de noodige vol macht gegeven om die bewegingen te stuiten. Over het algemeen waren alle handelingen van den president, de door hem gesloten traclaten en overeenkomsten nopens den spoorweg enz. bekrach tigd, zoodat aan zijne herkiezing in het volgende jaar niet getwijfeld werd. De luit.-ter-zee 2de kl. H. R. J. J. Thorbecke laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en van daar den 22sten Juni jl. in Neder land teruggekeerd, is met dien datum op non activiteit gesteld. In de residentie werd bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses zu Wied te 2 uren door het garnizoen eene groole parade in het Malieveld gehouden onder commando van den kolonel Queysen. De uitslag van de gisteren gehouden stem ming voor twee leden van den Haagschen gemeen teraad is, dat gekozen zijn de heeren H. M De Vries en Dr. H. C. Kips, beiden met 639 van de 747 geldige stemmen. Z. M. heeft L. M. Van Kooten, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Ber- gen-op-Zoom, benoemd tot ontv. derz. middelen te Harlingen. Ojremeng-tl Nieuws. Hedenochtend is de Belg O., die on langs in een verdacht huis op de Kalvermarkt in Den Haag is gearresteerd, door de Nederlandsche politie naar Essen getransporteerd, ten einde al daar aan de Belgische autoriteiten te worden over geleverd. Onder de vele Maandaghouders, die in kennelijken staat van dronkenschap door de Haagsche politie zijn medegenomen, trok bijzonder de aandacht een verversknecht, wiens aangezicht door zyn gezellen in den roes van beneveling totaal blauw was geschilderd. Een zestienjarig dienstmeisje in Den Haag, dat gisterochtend te halfacht hare woning in het Sumatra'shofje verliet, liep in plaats van zich naar haar dienst te begeven, naar het kanaal en wierp zich daar in het water, kennelijk met het doel om zich te verdrinken. Dit voornemen werd echter verijdeld door twee personen, die inmiddels toegesneld waren en haar op het droge brachten, waarna zij weder huiswaarts is vervoerd. Eene zaak, die zij zich erg aantrok, moet de jeugdige dienstbode tot de wanhopige daad heb ben geleid. Een beschonken persoon, die Maan dagmiddag aan het Bezuidenhout door politieagen ten werd achtervolgd, poogde aan eene overbren ging naar het bureau te ontkomen, door in het water te springen en zwemmende een voor hem veilige plek te bereiken. Nadat hij op die wijze herhaalde malen zijne vervolgers was ontsnapt, begaven hem eindelgk zijne krachten en gaf hij zich vrijwillig aan de inmiddels sterk aangegroeide politiemacht over. By de gisteren in Den Haag gehouden harddraverij is de prijseen voorwerp in zilver ter waarde van f 350 of desverkiezende in comp- tanten, vereerd aan J. Smits, te Dubbeldam, met de zwarte bles „La Vitesse", door den eigenaar bereden, die tevens een gouden horloge ontving aangeboden door de heeren Vierling, Van der Kuylen, Van Heerdl, W. De Greef, P. C. Hoek ^Wateringen), P. C. W. Waldeck (Loosduinen), keurmeesters. De eerste premie: een piece de milieu in kristal en zilver, behaalde Joh. Van der Linden te Dubbeldam, wiens bruine bles „De Gravin" bereden werd door A. De Koning, ter wijl de tweede premie: een voorwerp ter waarde van f 50, werd gewonnen door N. Hoogendijk, te Krimpen a/d IJsel, met de bruine ruin „De Slimme Jan", pikeur P. Van Santen. Wellicht zal kapt. De Pauw zijn ver loren gewaanden ballon „De Atlas" nog terug bekomen, doch beschadigd, daar 't luchtschip op de Westplaat gestrand is bij het verongelukte stoomschip „Groningen". Te Arnhem heeft b 'y den optocht der studenten een agent van politie het ongeluk ge had een klap van een paard tegen het rechter- scheenbeen te ontvangen, waardoor hij wellicht ge- ruimen tijd genoodzaakt zal zijn het bed te houden. De militien D. van het zich te Arn hem in garnizoen bevindende regiment infanterie, die in de garnizoens-infirmerie wordt verpleegd, heeft gisternacht door overklimrning die inrichting verlaten, zich daarna in burgerkleederen gestoken, is door iriklimrning de woning van v. d. W. in den Patersgang binnengedrongen, en heeft aldaar door een bureau open te steken ongeveer f 70 aan contanten ontvreemd. Na, in omgekeerde orde als hg was gekomen, weder naar de infirmerie teruggekeerd te zijn, ontving hg op zijne leger stede een bezoek van de politie, die het gestolen geld by hem vond verborgen, en hem een verblijf zal aanwgzen, van waar hij niet zoo gemakkelijk kan deserteeren. Maandag-morgen waren te Arnhem eenige heeren in een der benedenkamers in het hotel „de Arend" in de Weverstraat bijeen, toen een hunner een flaubertgeweer zag staaD. Bij het bespreken over het aanleggen van dit geweer, door dien het van een inrichting met kulas-sluiting was voorzien en waardoor men niet kon ontdekken dat het geladen was, ging het af, en verbrijzelde de kogel tot aller ontsteltenis een spiegelruit van omstreeks f 100. Gelukkig sloeg het projectiel tegen den muur van het daar tegenover staande huis plat en had alzoo geen verder ongeluk plaats. De „Zutphensche Courant", ui t v oerig melding makende van de ontvangst der studenten te Zutfen, deelt ook de gehouden toespraken mede. Daaruit blijkt dat de burgemeester, bij de ont vangst zoowel als op de sociëteit, het woord voerde in de taal ten tijde van Karei den Stouten ge sproken, en ook de heer Frederiks in het Fransch uit den Bourgondischen tijd. Door de politie te Helder zijn Zater- dag een matroos en een marinier, beiden behoo- rende tot de equipage van Zr. Ms. instructie vaartuig „Ternate", gearresteerd, daar zij zich een paar dagen te voren schuldig zouden hebben ge maakt aan inbraak bij de wed. Selderbeek in de Paleissteeg aldaar en diefstal van 34 stuks ge maakte kleeaingstukken. Een knaap van 13 jaren, te Eindho ven, door zijne ouders naar den koperslager ge zonden om een koperen ketel, welke aldaar in reparatie was, te gaan halen, stak onderweg den ketel in een der grachten, waardoor de ketel vol water liep en begon te zinkende knaap had geen kracht genoeg om hem omhoog te trekken en viel voorover in het watermet den ketel in de hand geklemd, werd hij er levenloos uitgehaald. Maandag is door de rijksambtenaren, bijgestaan door den brigadier-majoor A. Van Pelt en den rijksveldwachter J. Mordijk uil Schiedam, ten huize van een boeren-arbeider te Overschie, die als smokkelaar bekend stond, eene aanmerke lijke hoeveelheid gedistilleerd, door hem op den zolder in een fust geborgen, in beslag genomen. Te Tongelre nabij Eindhoven had in de vorige week het volgende ongeluk plaats. Een ingezeten uit Nuenen, zikere D., was naar Eind hoven geweest om een kalf af te leveren. In de gemeente Tongelre komende, hield hjj by Lie- brechls stil en kocht een vliegennet; toen hij dit het paard wilde aandoen, schrikte het dier, de voerman hield het met de leidsels vast, doch had het ongeluk te struikelen en met de beenen er in verward te geraken. Het paard holde het ge- heele dorp door, zyn meester medesleepende, die daardoor zoo vreeselijk aan hoofd en lichaam ver wond werd, dat hg onkenbaar was, zoodat men voor zijn levensbehoud vreest. De politie te Steenwgk heeft proces verbaal opgemaakt tegen een koopman uit Gorcum wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Hij bezocht verschillende gemeenten met een wagen, waarop linnen en katoenen stoffen geladen waren, en die voortgetrokken werd door drie kinderen, respectievelijk 6, 8 en 9 jaar oud. De kinderen ontvingen voor eiken dag dat zij in 's mans dienst waren, lot loon 10 cent en een boterham. Gisternacht is de tweede haringjager binnengevallen met 230®/4 ton baring, bestaande in 1203/, ton volle-, 110 ton maatjes-, de vangst van 45 schepen. Hij verliet de vloot den 27sten Juni 6 mylen W. ten N. van den Kraanhoek. Men meldt uit Middelburg: Wellicht niet geheel ten onrechte werd vroeger wel eens geklaagd, dat het lossen en laden van schepen in onze nieuwe havens niet spoedig genoeg geschiedde. Dat hierin bij de toenemende ontwikkeling en drukte groole verbetering komt, blijkt zeker wel uit het feit, dat het klipperfregatschip „Suzanna Johanna," in den avond van den 15 Juni jl., uit zee aan de loskade alhipr aangekomen, eergisteren weder geheel reisvaardig op de reede voor Vlis- singen lag, nadat in dertien werkdagen ongeveer 1000 Javalasten, meest koffie en suiker, gelost waren en daarvan 5/e aan den kant was gewo gen. Binnen dienzelfden tijd onderging schip en tuigage de noodige herstellingen en werd het van proviand en ballast voorzien. Aan de „Amst. Ct." wordt het vol gende medegedeeld. Men weet dat dezer dagen 100 kisten patronen, toebehoorende aan het Grieksche gouvernement, wegens een verzuim in de aangifte, te Dordrecht zijn aangehouden. Zoodra dit feit bekend werd hebben eenige hou ders van obligation der Grieksche staatsleeningen van 1824 en 1825 te 's-Gravenhage een request aan den president der rechtbank willen indie nen, om te hunnen behoeve beslag te leggen op genoemd eigendom der Grieksche regeering, zijnde in de schuldbrieven der voormelde leenin gen alle inkomsten en bezittingen van Grieken land, uitdrukkelijk en zonder eenig voorbehoud, aan de houders der schuldbrieven verpand. Het request was reeds door een der aanzienlijkste advocaten der hofstad in gereedheid gebracht. Op dringend verzoek van den gedelegeerde der fond senhouders, die zich eerstdaags naar Athene zal begeven en van de rechtmatigheid en schrander heid der tegenwoordige bewindslieden de beste verwachtingen koestert, is echter aan dit voor nemen vooralsnog geen gevolg gegeven. Dezer dagen had op de promenade te Dresden een niet zeer galante geïmproviseerde wraakoefening plaats. Een jonge dame met een zeer langen sleep bracht zooveel stof in beweging, dat de wandelaars 't niet konden uithouden. Ein delijk besloten een paar heeren een beroep op hare welwillendheid te doen, en vroegen haar be leefd den sleep in de hand te nemen. „Dat zijn myne zaken," antwoordde zij en ging door. Nu vormde zich echter een kring heeren om haar heen, die elkander de hand gaven en bedaard ble ven staan. Onze dame kon nu niet heen of weer, tenzij zij zich met geweld een doortocht wilde ba nen, en daartoe had zij natuurlijk geen moed. Men kwam nu tot een vergelijk, de dame beloofde haar sleep op te nemen, de heeren beloofden haar on gemoeid te laten, 't Gevolg was nog beter dan. men verwacht had. De groote en kleine sleepen werden opgenomen door alle dames die op de wandeling 't gebeurde vernamen, en 't publiek, kon nu veiliger wandelen. Te Frohse, in het district Maagden burg, is Maandag, zoo het schijnt door eene gas ontploffing, eene bruinkoolmijn in brand geraakt. Van de 52 volgens een ander bericht 40 arbeiders zijn niet meer dan 13 gered en de overige waarschijnlijk allen omgekomen. Tot dus ver had men nog slechts 8 lgken kunnen vinden; de pogingen tot redding werden door het gas en. het binnenstroomende water zeer bemoeilykt. Rechtzaken, In de zaak van den minister van financiën, tegen J. H. S., kleederbleeker, vervolgd wegens ontduiking van den accijns op de zeep, door het heimelijk fabriceeren daarvan, heeft de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam, overeenkomstig den subsidiairen eisch van den rijks-advocaat en de conclusie van het O. M., alvorens uitspraak te doen, een onderzoek van deskundigen bevolen. Als zoodanig benoemde de rechtbank de heeren Schalkwijk en Pennink, technologen te Rotterdam, met bepaling dat zij hun rapport zullen uitbren gen op de eerste zitting, bestemd tot de behan deling van administratiezaken na de vacantie. In de gisteren gehouden zitting van de va-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2