ling is gisterochtend de getroffene overleden, zon der dat geneeskundige hulp is ingeroepenen daar men vermoedt dat het overlijden een gevolg is van den ontvangen schok, werd de dader in hech tenis genomen, in afwachting van rechterlijk on derzoek. Gistermiddag is in de Sleephaven te Delfshaven een man bij 't zwemmen verdronken. Een viertal fabriekarbeiders in de nabijheid van Almelo, Zondag-ochtend bezig zijnde met vinkenvangen, werden door den boer, op wiens grond dat geschiedde, aangemaand zijn land te verlaten, waarop zij verwoed op hem aanvielen, en een hunner hem een belangrijke verwonding in den nek toebracht. Het viertal is in verzekerde bewaring gebracht en de justitie heeft een onder zoek ingesteld. Naar men zegt is de dader reeds tot bekentenis gekomen. Gisternamiddag viel een meisje bij het water scheppen voorover in de drie meter diepe Sluiskil te Hillesluis. In weerwil van eene ontzaglijke menigte toeschouwers, scheen niemand den moed te hebben het kind te redden, zoodat zij reeds was weggezonken, toen de arbeider G. De Ruiter te water sprong en haar behouden boven bracht. Rlusschen uit ooftboomen en erwten- bedden te weren wordt menigmaal voor onmo gelijk gehouden, en toch is het zoo heel moeielijk niet. Men binde slechts aan de boomtakken of aan staken tusschen het erwtenrijs eindjes touw, waar aan stukken knoflook zijn vastgehecht, en 't zal blijken, dat de musschen geregeld de vlucht nemen voor den stank van het knoflook. Iemand uit de gemeente Anloo, die veroordeeld was tot 3 dagen gevangenisstraf, moest tot 14 dagen na zijne veroordeeling zitten. Zijn broeder had nl. wegens dezelfde zaak 2 maanden straf, en daar het kon zijn, dat die in hooger beroep ging, moest de minder schuldige 11 dagen langer blijven dan de rechters noodig oordeelden. Een ander persoon, die tot één dag gevangenis straf veroordeeld was, heeft ook de 14 appèldagen in de gevangenis moeten doorbrengen. Onder leiding van de heeren Jarett en Palmer, directeuren van Booth's Theater te Nieuw-York, heeft zich een reisgezelschap ge vormd, om van daar uit in 80 dagen, of in min der als het kan, een reis om de wereld te doen. Het gezelschap is, de genoemde ondernemers mede- gerekend, 24 personen sterk. De reis is den lsten Juni aangevangen. Men verneemt thans, dat zij, met extra-spoordienst, den enormen afstand van Nieuw-York naar Francisco, in 80 uren 20 mi nuten, dat is met een snelheid van eene mijl in drie minuten, hebben afgelegd, dus in nog geen drie en een halven dag. Men had twee en een half uur op de gemaakte raming van tijd gewon nen. Te San-Francisco was den reizigers een aller prachtigst feestmaal bereid. De extra-spoortrein, waarvan het gezelschap zich bedient, bestaat uit een locomotief, een goederenwagen, een rookwag- gon, en een kolossalen waggon-salon, of, zooals men in Amerika zegt: een waggon-botel, aller prachtigst ingericht, met een zaal, waarin 35 personen zich kunnen bewegen, eten, drinken, zitten, slapen, spelen en lezen, een toiletkabinet en een welvoorziene keuken. Op de lijn Nieuw- YorkSan-Francisco was de geheele gewone dienst zóó geregeld, dat deze extra-trein vóór alle andere doorging, en de gewone treinen altijd eerst 20 minuten later vertrokken. In de zitting van het aardrijkskundig genootschap te Londen heeft dr. Mullens belang rijke mededeelingen gedaan over Nieuw-Guinea en zijne reizen op dat eiland. Het eerst sprak hjj over Port Moresby, dat, volgens hem, zeer groote na tuurlijke bronnen van welvaart bezat. Koffie en katoen kunnen er met voordeel verbouwd wor den. Rijst zou, bij voldoende zorg voor besproei ing, overvloedig groeien. Het klimaat is niet zeer gunstig. De inboorlingen hebben een blanke huid. Ofschoon leer- en werkzaam, hebben zij toch wel eenige neiging tot kannibalisme. De vrouwen men gen zich in alle onlusten en zijn veel heftiger dan de mannen. De inboorlingen dragen braceletten van menschenbeenderenzij dansen zeer gaarne. In de tweede plaats sprak dr. Mullens over zijne excursies op Nieuw-Guinea en 't beklimmen van den berg Ellengowau, Die berg is 500 voet hoog en levert een prachtig gezicht over de omstreek. In de buurt groeien zeer vele gomboomen en zijn de bewoners goed gevormd en verstandig. Het dorps hoofd van een der door dr. Mullens bezochte dor pen, een oud man, betoonde zich tegen den rei ziger zeer voorkomend en vriendelijk. In 't alge meen was het land goed begroeid en bedekt met bosschen van zeer groote boomen kangoeroes ontmoette hij in menigte. Ook paradijsvogels trof hij dikwijls aan. Rechtzaken, De spoorwegarbeider te Anna Paulowna G. d.B. werd bij arrest van het gerechtshof te Amster dam met vernietiging van een vonnis der Alk- maarsche rechtbank tot 45 dagen celstraf ver oordeeld ter zake van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, hetgeen hij had kunnen en moeten voorzien. In den avond van den 25sten November des vorigen jaars ge raakte, na het station Anna-Paulowna te zijn gepasseerd, een goederenwagen, zich bewegende in de richting van Schagen naar Den Helder, door den onveiligen stand van wissel n°. 6 op een verkeerd spoor, waardoor deze trein met een veewagen in botsing kwam, eenige wagens werden verbrijzeld en aan den locomotief schade toe gebracht. Het hof legde den beklaagde ten laste het verwijderen van het licht van den wissel vóór het passeeren van dien trein, terwijl de on veilige stand van den wissel door een groen licht had moeten zijn aangeduid. De arbeider achtte zich door de uitspraak van het hof be zwaard en voorzag zich dientengevolge in cas satie. De hooge raad, kamer van vacantie, hield zich gisteren met de behandeling dezer voorziening bezig. Het beroep werd uitvoerig toegelicht door Mr. Ph. A. De Haas Az. uit Amsterdam. Hij trachtte aan te toonen dat art. 52 der spoorweg wet óf geschonden óf verkeerd was toegepast en voerde daarvoor een drietal gronden aan. Het O. M. zal den 14den dezer conclusie nemen. De zaak van Mr. S. en Jhr. M. v. B., be treffende de ontvoering eener minderjarige, zal den 21sten dezer door het gerechtshof in Den Haag worden behandeld. Als verdediger zal optreden Mr. C. P. D. Pape. Onlangs werd melding gemaakt van de zaak tegen een zekeren H. en Dr. M. Het betrof een aanklacht van bedelarjj en medeplichtigheid daar aan. De doctor had bij aanvragen om geldelijke ondersteuning, door H. geschreven, een verklaring gegeven, inhoudende dat de verzoeker, aan zenuw toevallen en bloedspuwingen lijdende, niet in staat was te werken en als een braaf, oppassend man bekend stond. Dit laatste vooral was onjuist, daar Dr. M. door den rechter-commissaris voor H. ge waarschuwd was. Zooals men weet, werd H. tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf veroordeeld, Dr. M. tot 1 jaar celstraf. Onlangs werd de zaak in hooger beroep behandeld. Een nieuwe getuige werd gehoord, die H. in een zenuwtoeval gezien had. Het O. M., waargenomen door Mr. Op ten Noort, requireerde voor beide bekl. 1 jaar celstraf. Mr. Rud. Benjamins trad thans voor Dr. M. op en beweerde, dat er geen bedelarij had plaats gegrepen en derhalve van medeplichtigheid geen sprake kon zijn. Er was toch alleen geld ter leen gevraagd; dat de schrijver de bedoeling had gehad om dit niet terug te geven was niet gebleken. Verder beweerde pleiter, dat de wetge ver niet het bedelen bij brieven zonder persoon lijke tegenwoordigheid van den vrager strafbaar had gesteld en trachtte dit uit de woorden van den Franschen tekst nader aan te toonen. Aan genomen echter dat er door H. gebedeld was, dan nog kan er van strafbare medeplichtigheid geen sprake zijn, omdat niet gebleken was dat de doctor wist dat zijne attesten dienden om te bedelen, omdat zonder altesten de bedelarjj toch ook volbracht was en omdat er geen kwade trouw bewezen was. Op grond van een en ander con cludeerde pleiter tot ontslag van rechtsvervolging en subsidiair tot vrijspraak. Het hof vereenigde zich echter niet met dit beginsel, was van oor deel dat er bedelarij was gepleegd door H. en Dr. M. medeplichtig daaraan was geweest, en veroordeelde H. tot 6 maanden celstraf met op zending en Dr. M. tot 3 maanden celstraf. KOLOMËN. BATAVIA, 22 Mei. Uit Soerabaia wordt medegedeeld, dat de re geering den luit.-kol. Engel in de vorige maand eene zeer vleiende tevredenheidsbetuiging heeft ge zonden. De regeering constateert„dat de luitenant kolonel der infanterie Engel, na het overlijden van den generaal-majoor Pel, ondanks de zware ver antwoordelijkheid welke eensklaps op hem kwam te rusten, geen oogenblik geaarzeld heeft, om de tegen de XXVI Moekims ondernomen operatiën krachtdadig voort te zetten, met het gevolg dat Ifwala Gighen en Kotta Poharna weldra konden worden bezet, de geest der troepen uitmuntend bleef, en den vijand het bewijs werd geleverd dat de dood van den bevelhebber op den gang van zaken van geenerlei invloed was" en „dat hetzelfde kloek beleid door genoemden overste betoond werd toen hij, weinige dagen later, op het eerste be richt van den neleligen toestand, waarin zich de kolonne Mekern bevond, tot herstel der gebroken gemeenschap de noodige maatregelen nam, welke door het veroveren der hardnekkig verdedigde kampong Lambaroe volkomen doel hebben ge troffen." Luidens een op 17 dezer van den gouver neur van Sumatra's Westkust ontvangen telegram, heeft de vrijverklaring der slaven te Fort de Koek op den 15den te voren plaats gehad. Van de hoof den en bevolking is zeer veel medewerking onder vonden, terwijl aan de feestviering door eene groote menigte inlanders werd deelgenomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej'. verlof naar Ned., iv. ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterst. C. De Waal. Ontslagen: Eervol, de klerk bij het dep. van fin. J. Van WieriDgeu; eervol, de gen', klerk op het res.-kant. te Bezoekje, Th. J. Wittenberg; eervol als lid der kamer van kooph. en njjv. te Samarang H. P. J. Van den Berg; w. vertrek, eervol, als bait. sobst.-grifGer by de rechtb. te Koedoes, P. F. M. A. De Visch Eybergenw. vertrek, eervol, als boit. anbst.-gritf. bij de rechtb. te Lamangon J. H. C. Van Steeden. Benoemd: Tot pres. van den raad van jast. te Makassar, Mr. L. H. E. Croes; tot voorz. van de landr. te Rembang en te Blora, Mr. G. A. Stamtot not. te Banjoemas, A. H. M. MichielBentot opz. late kl. bij het boschw. op Java en Madura, C. F. Borgen; tot lid der kamer van kooph. te Samarang, C. M. W. Kruymel tot zontverkooppakhnism. te Kembapgbaoe P. J. G. Van der Zon Brouwertot opz. 2de kl. bij den zoutaanmaak te Grissee Poetih J. B. C. Franszbij den post- en tel. dienst tot kantoor chef dde kl. te Patti, J. Boode; tot kantoorchef 5de kl. te Beng* kalis, J. C. M. E. Becb; tot adjonct-comm. F. G. T. Bosch, W. J. J. Hagenaar, O. Th. Van Cattenhnrch, en J. P. J. Cabri, de drie eerstgen. te Weltevreden en de laatste te Cheri- bon werkzaam gesteld; tot buit. subst.-griff. bij de rechtb. te Demak, W. F. H. Van Ameron; tot buit. aubst.-grif. by de rechtb. te Lamangon J. Ch. Van Es; tot buitengew. subst.- griff. bij de rechtb. te Makassar M, H. Witbols Feugen. Be vorderd: Bij de algem. secret, tot hoofdcomm., F. C. M. Simonis, tot lsten comm., J. J. Van Oosterzee, tot 2den comm A. H. E. Zwager, tot 3den comm. J. H. Brumstede. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot dir. off.-van-gez. 2de kl., K. W. Hamilton of Siivertonhill; tot off.-van.gez. 1ste kl., A. N. Erkelens. BUITENLAND. Frankrijk. Bij wijze van gerucht wordt door „La France"' gemeld, dat Bazaine naar Konstanlinopel vertrok ken en belast zou zijn met het bevel over de Turksehe troepen. Uit den staat van Frankrijks handelsbewe ging gedurende de vijf eerste maanden van dit jaar blijkt, dat de invoeren bedragen hebben om trent 1521 millioen tegen 1341'/a millioen in hetzelfde tijdperk van 1875, en de uitvoeren 1481 millioen tegen 1558 millioen in '1875. Zondag is onder voorzitterschap van Mac Mahon een ministerraad gehouden, waarin de heer Dufaure mededeeling heeft gedaan van de voorstellen der drie groepen van de linkerzijde ten aanzien der gemeentewet. De ministerraad, na daarover beraadslaagd le hebben, heeft besloten het regeeringsontwerp (benoeming der maires in de departements-, arrondissements- en kantonnale hoofdplaatsen door de uitvoerende macht) te hand haven en den heer Dufaure de taak opgedragen,, dit aan de gemachtigden van de drie bedoelde groepen mede te deelen. i kiiitsohlriiKl. De werkstaking onder de letterzetters te Ber lijn schijnt nagenoeg te zijn afgeloopen. De uitge ver der „Nordd. Allg. Zeitung" heeft bekend ge maakt, dat hij ten gevolge van wederzijdsche te gemoetkoming in staat is gesteld, het blad weder

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2