LEIDSCH N°. 5028. A0. 1876. Woensdag 5 Juli. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden......77.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regela .7;;7777ï.V7ï7,i777777777 1.05. Iedere regel meer,*m> 0.17-|. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat asn den ontvanger der directe be- laetiogen alhier ii ter band geeteld een op den 3den Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting van wijk V, dieoet 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, LeideD, 4 Juli 1876. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 4 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arte bevorderd de heer C. W. F. Dekema, cand.-arts. Evenals vorige jaren worden onze stadgenoo- ten in de gelegenheid gesteld opnieuw met het concert- en operettengezelschap van den heer Carl Pflaging kennis te maken. Woensdag en Donder dag zal het in „Zomerzorg" optreden. De zeer varieerende programma's en de gunstige wijze waar op deze uitvoeringen, met medewerking van het Zweedsche damesquartett, reeds elders zijn ontvan gen, maken een bezoek dubbel aanbevelingswaardig en doen met recht een goede opkomst verwachten. De vereeniging „Jacob Cats" die, hoewel jeugdig, reeds goed bekend is, wenscht op Zater dag 22 Juli a. s. een tooneelvoorslelling met bal in de stadsgehoorzaal te geven, om zoo de ker- misfeestelijkheden te openen, en laat daartoe een inteekenlijst circuleeren. Met 't oog op de vele danslustigen om alsdan van zulk een gelegenheid te profiteeren, is 't te verwachten dat de veree niging in staat zal worden gesteld haar wensch te vervullen. De heer W. J. Van Zeggelen mocht bij zijn gouden jubilé een aantal blijken van sympathie en belangstelling ondervinden. Zoo werd hem o. a. door eene deputalie uit de typographische vereeni ging „Door Eendragt t'zaam verbonden", een gouden insigne en prachtig diploma als eerelid dier ver eeniging aangeboden. Onder de bevelen van den generaal-majoor C. M. H. Pel, commandant der 4de divisie infan terie, zullen in de provincie Overijsel van 15 tot 25 Augustus door gemelde legerafdaeling groole veldmanoeuvres worden uitgevoerd, waaraan zullen deelnemen: het 1ste en 8ste regiment infanterie, twee veld-escadrons van het 4de regiment huzaren, eene batterij rijdende artillerie, twee compagnieën artillerie-transporttrein, een halve compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs en een deta chement hospitaal-soldaten. De miliciens der lich tingen van 1873 en 1874, behoorende tol het lste en 8ste reg. inf., worden tot het bijwonen dier oefeningen van 31 Juli tot 29 Augustus a. s. bij de corpsen in werkelijken dienst opgeroepen. In afwachting van het bezoek der deelne mers aan den gecostumeerden optocht te Utrecht, waarvan door den hoofdpersoon daarvan, Karei den Stoken, door middel van plakkaten was ken nis gegeven, werden Zondag omstreeks 12 uren te Zulfen alle openbare en particuliere gebouwen met vlaggen gelooid, waarop le ongeveer 2 uren de exprestrein van Utrecht met de feestvierenden aankwam. In open rijtuigen gezeten, trok daarop de stoet door verschillende slraten der stad naar de buiten-sociëteit, waar eenige ververschingen gebruikt werden. Op dezelfde wijze keerden zij "vervolgens naar hel station terug, waar hun de eerewijn werd aangeboden en zij vanwege het gemeentebestuur werden toegesproken. Per expres- trein vertrokken zjj vervolgens weder naar Arn hem. Dien dag werden te Zutfen door verschillende spoortreinen ruim 8000 menschen aangevoerd. Allen verkeerden in opgewekte stemming, en de studenten waren blijkbaar tevreden over de ontvangst; zjj verlieten onder het aanheflen van verscheidene hoera 's de stad. Te onge veer 6 uren kwamen zij te Arnhem aan. Zij werden aan het slation begroet door duizen den nieuwsgierigen, die het plein voor het gebouw geheel vulden. In een achttal rijtuigen, voorafge gaan door de muziek der rijdende artillerie uit Amersfoort, begaven zich de gecostumeerden, on geveer 50 in getal, langs een grooten omweg naar het hotel Zwijnshoofd, waar zij dineerden. Eene dichte volksmenigte volgde en omringde de rijtui gen. Om 9 uur bezochten de studenten het con cert in het park Musis Sacrum. Een „Iö Vival" begroette hen en om 10 uur namen zij afscheid. Het stoomschip „Prinses Amalia," gesleept door de sleepboot „Anglia," arriveerde den lsten dezer te Greenock en werd den volgenden dag te Glasgow verwacht. Het getal subcomilé's, ter oprichting van een Houtman-monument te Gouda neemt dagelijks toe, zoodat binnen een niet al te lang tijdsverloop aan het Nederlandsche volk een verzoek zal worden gericht om bijdragen. Z. M. de Koning-groolherlog heefl benoemd in de orde van de Eikekroon tot officier den heer J. Dupont, hoogleeraar aan het koninklijk conser vatoire voor muziek te Brussel, en lot ridder den heer Van Lamperen, bibliothecaris en hoogleeraar aan genoemde instelling. Majoor Van Royen te Arnhem is benoemd tot ridder der Pruisische Kroonorde 4de klasse. Bij gelegenheid van het eeuwfeest der on afhankelijkheid van de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika, dat in de republiek heden met geestdrift wordt gevierd, wapperde in Den Haag de vlag der Unie uit het hotel van den heer Ja mes Birney, minister-resident dier Staten in Ne derland. Onder de nog bij de prov. staten van Zuid- Holland ingeleverde stukken behooren aanvragen van de gemeente Monster, Klaaswaal en Valken burg, om tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Ten aanzien van al deze adres sen adviseeren gedep. staten de vergadering gun stige voordrachten aan den Koning le doen, eene voorwaardeljjke evenwel betrekkelijk de subsidie aanvrage van Valkenburg. Zij geven mitsdien in overweging de tegemoetkoming te bepalenvoor Monsler op 13484.74, voor Klaaswaal op f 17.400 en voor Valkenburg, per jaar op f500. In de heden geopende zomervergadering der prov. stalen van Z.-H. hebben de heeren C. A. Molenaar, voor Ridderkerk, en \V. Van Houten P. Jz., voor Rotterdam, zitting genomen. De vol gende vergadering is op a. s. Dinsdag bepaald. Z. M. heeft D. C. Van Romondt erkend en toegelaten als consul der Ver. Staten van Amerika te St.-Marlin; benoemd tot lid van het hoog militair gerechtshof G. P. J. Mossel, gepens. kapt.-ter-zee; aan J. Van der Laan, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kan tonrechter te Oldeberkoop; aan Ch. De Kuyper, te Rotterdam, toestemming verleend tot het aan nemen en dragen van de versierselen van ridder lste kl. der Friedrichsorde van Wurtemberg; be noemd bg het departement van oorlogtot com mies, den adjunct-commies bij dat depart. T. J. Besseling; tot adjunct-commies, den adj.-onder- offlcier schrijver der lste kl. bjj gemeld depart. G. P. Dietz; bij het topographisch bureau: tot hoofdcommies techn. opzichter, den commies techn. opz. C. A. Eckstein; tot adjunct-commies, den tijde lijk geëmpl. bij gemeld bur. A. M. Van Tol; bjj het bureau van den inspecteur van den geneesk. diensl der landmacht, tot hoofdcommies, den com mies H. S. Pret. G-emengd Nieuws. De kermis schijnt dit jaar buitenge- woon druk bezocht te zullen worden. Er is al thans sprake van om eenige kramen op de Hooi gracht te doen opslaan. Het circus Carré zal zeer waarschijnlijk ons dit jaar niet bezoeken, daaren tegen wel het Cagliostrotheater van Basch, dat zijn standplaats op de IJzergracht zal hebben. Uit nadere inlichting is ons geble- ken, dat het te water raken van een persoon in den nacht van Zondag op Maandag in het Leven daal plaats had. H. Bonte, die op een vrjj groo ten afstand den val en een gesmoorden kreet hoorde, spoedde zich naar de plaats des onheils, greep den drenkeling vast en na herhaald geroep slaagde hij er in, met hulp van zekeren B., den dronkaard uit het water te halen. Zoo de tweede persoon niet spoedig genoeg gekomen ware, dan had Bonte zeker zijne menschlievendheid met den dood moeten bekoopen, daar de drenkeling al vrij ver gevorderd was om zijn redder met zich in het water te trekken. Naar wij vernemen is dit reeds de vijfde maal, dat Bonte, ofschoon zelf niet kunnende zwemmen, op deze wjjze een men- schenleven heeft gered Ook te Leiderdorp worden Belgische centen door bijna niemand meer aangenomen. Zaterdag-avond is te Haarlem de wachtmeester v. L., in garnizoen le 's-Gravenhage, die eene vrouw, met wie hij vroeger verkeeriug had en die hem thans had afgeschreven, toch was komen bezoeken, met haar in woordentwist geraakt en wist haar buitenshuis te lokken. Hij losle toen een schot op haar, waardoor zij licht gewond werd aan de rechterzijde. Het is aan de politie gelukt den dader den volgenden ochtend aan te houden, waarop hij naar het huis van arrest is overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Amsterdam in een der gebouwen van Artis poging tot inbraak gepleegd. Een vijftig jarig persoon, niet te Amsterdam woonachtig, die zich in de tuinen had laten opsluiten, heeft ge tracht zich door het breken van een glasruit toe gang te verschaffen tot hel Japansch museum, waar zoovele koslbaarheden zjjn uitgestald. Hij had echler niet gerekend op den waker, die in dit gebouw verblijf houdt, en werd onmiddellijk door dezen beambte bij den kraag gepakt en aan de politie overgeleverd. De dader is naar de cel verwezen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Rotterdam een begin van brand ontstaan in eene woning aan den Binnenweg, door het om vallen van eene brandende petroleumlamp. De bewoner heeft bjj het aanwenden van pogingen om den brand te blusschen zulke ernstige brand wonden bekomen, dat zijne overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. De juffrouw, bij wie hij inwoonde, heeft zich eveneens de handen gebrand. Zondag-avond kregen te Rozendaal twee personen twist in een herberg. De een wierp den ander een kruik tegen het hoofd, hetgeen zonder uitwendige verwonding afliep en waarop dan ook verder geen acht geslagen werd. Plotse;

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1