ling, zoowel van de patiënten als van het dienst- personeel. Vóór den middag werden door de school kinderen en eenige oudere patiënten volksspelen uitgevoerd en werden aan de overwinnaars tal rijke prijzen uitgereikt. Des middags verzamelde zich eene groote menigte der bewoners om het huis van den directeur, waar het muziekcorps van het 3de regiment huzaren een uitsluitend voor deze gelegenheid gekozen programma ten gehoore bracht. Na den afloop hiervan bood de heer Van Persijn den beambten een diner aan. Als stoflelijke blijken hunner sympathie werden door de geza menlijke beambten en bedienden verschillende sier lijke geschenken aangeboden. Des avonds werden alle verpleegden van het gesticht onthaald. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de rechten de heer W. Francis, geboren te Batavia. De rechthebbenden op de nalatenschap van den matroos Johannes Van Koog of Van Kooy, wiens geboorteplaats onbekend is, doch die vol gens opgave uit Nederland afkomstig is, en den 17den October 11. op de reis van Liverpool naar Rio-de-Janeiro aan boord van het Duitsche schip „Matador" overleed, worden verzocht zich schrif telijk by het departement van buitenlandsche zaken aan te melden. Zr. Ms. stoomschip „Aruba", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. Jhr. J. A. Roell, is den 21sten Mei jl. te Congo aangekomen. De 1ste luit. bij het corps mariniers H. B. Van Rhijn, laatst gediend hebbende bij het eska der in Oost-Indië en den 24sten Juni jl. in Neder land teruggekeerd, is met dat tijdstip ter beschik king gesteld van den commandant van het corps mariniers. Z. M. de Koning heeft benoemd tot hof maarschalk van Z. K. H. prins Alexander den heer John Loudon. Z. M. heeft mr. C. J. Sickesz herbenoemd tot burgem. van Laren (Gelderland); aan dr. C. Lemcke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk hoogleeraar bij de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam; benoemd tot burgem.: der gem. Hoogeveen mr. L. "W. Ebbinge, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Smilde; der gem. Smilde W. J. Boelken, onder toek. van eervol ontslag als burgem. der gem. Sleender gem. Sleen L. Engelenburg; aan mr. M. M. Von Baumhauer eervol ontslag ver leend als referend. bij het depart, van binnenl. zaken, beh. aanspr. op pensioen; tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hooge school te Groningen benoemd dr. J. Cramer, pred. te Amsterdam; de 1ste luit. J. C. Gaillard, van den staf der art., werkzaam aan de kon. milit. acad., G. K. C. baron van Lijnden, van de art., thans op nonact., S. A. Bisschop en G. A. van Steel, beiden van het 1ste reg. vesting-art., bene vens den 2den luit. J. C. J. Van Vryberghe de Coningh, van het 2de reg. vesting-art., voor den tijd van vijf jaren gedel. bij de art. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks halftwee is nabij het Nutsgebouw een beschonkene te water geraakt. Hij werd door twee mannen gered en naar zijne woning vervoerd. Hedenmiddag geraakte een metse laar, die in beschonken toestand verkeerde, in den Singel nabij het schuttersveld te water. Daar zich op dat oogenblik aldaar bij gelegenheid der in spectie vele personen bevonden, werd hij weldra op het droge en door eenige agenten naar het politiehureel gebracht. Christina JutGoedvolk is hedenoch tend te 6 uren onder geleide van veldwachters uit het huis van arrest in Den Haag naar de vrouwengevangenis te 's-Hertogenbosch getrans porteerd, om daar hare 12-jarige tuchthuisstraf te ondergaan. Op het station van den Rijnepoorweg bedekte zij haar gelaat met de voile, die zy ge durende de terechtzittingen voor het gezicht schoof, ten einde zich aan nieuwsgierige blikken te ont trekken. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 2 uren, is ten huize van een der bewoners in de Trompstraat in Den Haag een meisje van 16 jaren, dat met haar hoofd op de tafel in slaap was gevallen, door het omkantelen van de petroleumlamp in brand geraakt en met talrijke wonden overdekt. Zij is naar het gasthuis overgebracht, waar men vreest dat zy het leven niet zal behouden. Tegen "Woensdag a. s. te 4 uren heeft de luchtreiziger De Pauw opnieuw eene opstijging aangekondigd, thans met den ballon „de Neder landen", en wel in Den Haag, op het terrein der nieuwe gasfabriek bezjjden den Loosduinschen weg. Voor een half dozijn reizigers is de gelegen heid opengesteld in het schuitje een tochtje door de lucht te doen. Tijdens de gasvulling zal een muziekcorps aan de toeschouwers afwisseling bieden. Als een bewijs hoe winstgevend de verledene week voor sommige neringdoenden te Utrecht geweest is, kan dienen, dat in een bekend bierhuis niet minder dan 180 vaten Beiersch en 72 vaten gewoon bier zjjn verbruikt, behalve een okshoofd jenever en 2 vaatjes rum en cognac. Als een vervolg op het reeds vermelde omtrent de aanhouding van een waggon geladen met kisten patronen, wordt thans uit vertrouwbare bron medegedeeldMet bestemming naar Rotter dam en verder aan het ministerie van oorlog in Griekenland kwam te Dordrecht aan een wag gon geladen met 100 kistjes scherpe patronen en bleef voorloopig, evenals gewoon koopmansgoed, op het terrein van den staatsspoorweg. Bij de con frontatie der geleidestukken op Maandag-morgen, bleek echter den ambtenaren der belastingen, dat de scherpe patronen, zonder het in acht nemen van eenige formaliteit zooals bij de wet gevorderd, uit België hier te lande waren ingevoerd en ver der per staatsspoor vervoerd tot Dordrecht, het laatste in strijd met de bepalingen der spoorweg wet. Van hunne bevinding werd kennis gegeven aan de politie en de feilen by proces-verbaal ge constateerd, waarna de waggon met inhoud onder politie-toezicht werd geplaatst. Door de bemidde ling van het gemeentebestuur werd tevens van hooger hand last gegeven tot bewaking door pon tonniers, in welken toestand de zaak is verbleven, totdat Vrijdag bevel tot finale inbeslagneming werd verstrekt, waaraan onmiddellijk is voldaan. Zaterdag werd op last der justitie de waggon door de zorg van den majoor magazynmeester der ar tillerie ontladen en de patronen in de artillerie magazijnen opgeslagen, terwyl ook de waggon is in beslag genomen. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag verzoekt in het „Politieblad", namens de moeder, opsporing en opzending van zekeren J. Van den Wyngaard, oud 17 jaren, timmer mansjongen, die sedert eenige dagen de ouderlyke woning heeft verlaten. In Maart 11. werden te Amsterdam vier personen in hechtenis genomen, verdacht den diefstal te hebben bedreven, die in Mei 1875 bij den heer Piek te Oudshoorn is gepleegd. Zy werden naar de gevangenis te Leiden ge zonden, waar zy zoolang hebben vertoefd. Thans zyn zy op vrye voeten gesteld, daar de rechtbank alhier geen termen heeft kunnen vinden om de verdachten naar den procureur-generaal leverwijzen. Een meisje te Buitenpost, voornemens zjjnde naar het zendingsfeest te Assen te gaan, werd door ongesteldheid daarin verhinderd. Hare ouders oordeelden, dat geneeskundige hulp noodig was; doch in plaats van een bevoegd geneesheer te raadplegen, droegen zy de behandeling op aan den zoogenaamden duivelbanner te Veenwouden. Deze heeft dat meisje ook behandeld, maar met het ongunstig gevolg dat zy overleden is. Ook is eene bejaarde vrouw, die haa- gedurende de ziekte bezocht, plotseling bezweken. Men spreekt van vergiftiging, en van dit voorval is aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven. De justitie ral een onder zoek instellen, wegens vermoeden dat er verkeerde geneesmiddelen zyn toegediend. By het onweder van Donderdag der vorige week sloeg de bliksem in de woning van H. Van Megen, achter het klooster te Grubbenvorst. De jonge vrouw, moeder van drie kinderen, die aan 't karnen was, werd getroffen en viel dood neder. Ook sloeg het huis in vlam, doch aan de krachtige en spoedige hulp van buren en ingeze tenen was het te danken, dat alleen het dak ver brandde. Gisteren omstreeks halfeen ontstond te Rotterdam brand in een benedenhuisje tusschen de Nadorst- en Crispijnlaan, die echter door de brandweer onmiddellijk werd gebluscht. Ofschoon op eene groote scheeps- bouwinrichling, als de marinewerf te Amsterdam, gedurig verwondingen ontslaan, heeft de afgeloo- pen week zich als een byzonder noodlottige in dit opzicht gekenmerkt. Maandag-ochtend vielen twee ververs, die, op ladders staande, op een stelling werkzaam waren, door het kantelen van een plank met de ladders omver en op de straatsteenen, waardoor een hunner aan het oog en de borst ernstig, de ander in mindere mate gekwetst werd. Een bankwerker viel op dienzelfden dag van een ladder en kneusde de voetgewrichten. Den vol genden dag viel een blokmaker op een drempel en brak een rib. Woensdag was een stoker be zig hoepels in stukken te hakken tot het aanma ken der vuren, en bekwam daarbij zulk een ern stige hoofdwond, dat het noodig was hem naar het gasthuis over te brengen. Vrijdag eindelijk viel een sjouwer, die in de kap der nieuwe smederij werkzaam was; hjj kwam op een ijzeren blok neer en brak een been. Gisteren in den vroegen ochtend brak te Tilburg in het pakhuis en de fabriek van den heer Gerson een felle braiid uit, welke in korte oogenblikken hel gebouw in asch legde. Ofschoon tegen brandschade verzekerd, zal de schade aan zienlijk zijn. Broeiing van afval schynt de oorzaak te zijn. Dinsdag 11. lag te Brunsting, gem. Beilen, een kind, van eene Geldersche eikschillers- familie en ruim een jaar oud, in het bosch te slapen. Toen de vader, die in de nabijheid was werkzaam geweest, het wilde opbeuren, zag hij tot zijn ontzetting dat een adder het wicht in den mond was gekropen. Dadelijk greep hij naar den staart, om het beest te verwijderen, maar by zijne aanraking schoot het vooruit en verdween in de keel van het kind, dat dientengevolge werd gestikt. De schrik van den vader was, zooals men zich kan voorstellen, ontzettend. Verleden week werd de zoon vanden landbouwer A. P. te Boukoul onder Swalmen (Lim burg) in bewusteloozen toestand, liggende dwars over een weg in de nabijheid zyner woning, gevonden. Door behulp der buren werd hjj op een ladder naar huis gedragen, terwyl het bloed hem door de klee deren droop. Daar kwam men tot de ontdekking dat hy eene vreeselijke snede in het onderlyf had bekomen. Hoewel de justitie den volgenden voor middag vroegtijdig ter plaatse was, schijnt het dat tot heden geen spoor of aanwijzing van dader of daders ontdekt is. Dezer dagen begaf zich een te Ber- lijn bij zijne moeder inwonend jong officier naar een koffiehuis. Aldaar aangekomen, ontdeed hy zich in de kleedkamer van zyn sabel en muts, legde die voorwerpen op een stoel en trad ver volgens de zaal binnen. Toen hjj zich eenigen tijd daarna wilde verwijderen, vond hij wel het wapen maar niet zijne muts terug. Onverwijld zond hij een bediende naar zijn woning om een ander hoofddeksel en kreeg nu, tot zyn verbazing, het vermiste voorwerp terug. De zaak loste zich spoe dig in dezer voege op. Korten tijd nadat onze luitenant het huis zyner moeder had verlaten, kwam een knap gekleed man aldaar aan met de volgende boodschap: de luitenant zendt zijn muts terug ten einde die te doen verruilen voor zyn helm, dewijl hjj voor dienstzaken onverwacht er gens heen moet. Tevens liet hjj zijn moeder ver zoeken den boodschapper 25 thaler mede te ge ven, dewjjl hij verzuimd had zjjn portemonnaie op voldoende wijze te voorzien. Helm en thalers zijn natuurlijk verdwenen. In het gebouw van dehygiëne-ten- toonstelling te Brussel had een Belgisch ingenieur, de uitvinder van een ophjjschwerktuig in geval van brand, een -oogen toren laten neerzetten om met dat werktuig proeven te nemen. Bjj het afdalen braken de touwen en de zoon van den uitvinder viel van eene vrij groote hoogte. De ongelukkige verkeert in zorgwekkenden toestand. Voor het gerechtshof te Londen heef't de Spanjaard Manuel zich schuldig bekend aan het feit den koning van Spanje eene waarde van 440105 pd. st. aan Spaansche fondsen te hebben ontvreemd. Manuel was ambtenaar bjj het Spaansche ministerie van financiën.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2