Nn. 5027. Dinsdag A0. 1876. 4 Juli. LEIDSCH DAGBLAD» PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«iden per 3 maandea...77.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVEBTE5TIE5 T«o 1—6 regela .7; .777777777777;77 1.08. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters ntar plaatsrnimU DE GASZAAK. „Het is bekend, dat de gasverbruikers in Den Haag zich tot den Koning hebben gewend betref fende hel beheer der gasfabrieken en dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken het adres met verzoek om advies aan den Raad van State heeft gezonden. Een beslissing is weldra te verwachten. Wanneer wij dus nu tot een verandering beslo ten, zouden spoedig weder wijzigingen noodzake lijk kunnen worden." Zoo sprak volgens het offi cieel verslag een der gemeenteraadsleden in de hoogst belangrijke vergadering van 22 Mei 11. Sinds dien tijd is een beslissing in deze gevallen, volgens welke het voortaan aan gemeente besturen geoorloofd zal zijn de gasfabrieken te exploiteeren als industrieele ondernemingen, m. a. w. daarmee winst te behalen, zoodat zij aan particulieren het gas zullen kunnen leveren tegen meer dan den kostenden prijs. Dal echter niet allen, en daaronder zeer bevoegde beoordeelaars, het met die zienswijze eens zijn, kan o. a. blyken uit de verklaring van het „Weekblad voor Bur gerlijke Administratie", zeker een autoriteit op dit gebied, dat de circulaire, door den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende het heffen van gasrechten aan Ged. Staten verzonden en waarbij de in deze tot dusver gevolgde jurispru dentie geheel wordt afgebroken, volgens zijn mee ning in lijnrechten strijd is met de hoofdbeginse len van de artt. 238 en 254 der gemeentewet. Die verklaring zal de redactie van genoemd or gaan in haar volgende nommers staven, waarin zij zich genoopt ziet, den inhoud der ministerieele circulaire ten ernstigste te bestrijden. Het laatste woord in deze is dus nog niet ge sproken. Dit neemt echter niet weg, dat er voor het oogenblik voor onzen gemeenteraad geen enkele hinderpaal bestaat tegen een herziening der methode van boekhouding, tot dusver bij onze gemeente gasfabriek gevolgd en die, naar met grond mag worden ondersteld, verre van regelmatig mag heeten. Immers op de belangrijke memorie, door een der raadsleden omtrent dit punt ingediend, kwam eindelijk van de commissie voor de gasfabriek een antwoord in, dat juist geen bijzondere aanspraak kan maken op duidelijkheid en waarin de bezwa ren en bedenkingen, in de memorie vervat, vol strekt niet worden weerlegd. Een geheel anderen indruk daarentegen maakt het wederantwoord van bovengenoemd raadslid, waarin alle besproken punten opnieuw worden uiteengezet en uit het slot waarvan blijkt, dat wij weldra een voorstel mogen tegemoet zien met de strekking om de administratie der gasfabriek meer stelselmatig in te richten. Dat vooruitzicht vormt zeker de voornaamste lichtzijde der quaeslie, wier oplossing hoogst wen- schelijk voorkomt om meer dan één reden. Of zouden wij zonder die voorziening geen gevaar loopen, dat andermaal zou plaats grijpen wat thans schijnt geschied te zijn, dat nl. gemeentegelden, ten behoeve van het herstellingsfonds toegestaan, in den vorm van winst in de gemeentekas werden gestort, wat hierop zou nederkomen, dat fondsen der gemeente werden te gelde gemaakt om te voorzien in dageljjksche behoeften van den dienst? Werden ook niet, indien de in de memorie uit gedrukte zienswijze de juiste is, aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, te hooge percents gewijze belooningen toegekend, berekend over een in werkelijkheid niet bestaande winst? Indien men dat alles nagaat, moet men zich inderdaad ten hoogste verwonderen, dat jaar op jaar de rekening der gemeentelijke gasfabriek werd goedgekeurd, zonder dat er ooit een enkele stem opging om de aandacht te vestigen op dergelijke afwijkingen. De oplossing van dat vraagstuk vin den wij in de ruiterlijke verklaring van een der raadsleden, dat hij telkens nogal veel afging op het gezag der twee commission, het meest in die zaak gemoeid, de commissie van de gasfabriek en die van financiën. Toch maakt het, wat eerstge noemde corporatie betreft, een eenigszins zonder lingen indruk te hooren verklaren, dat men bij het uitbrengen zijner goedkeurende stem zich ver liet op het advies juist van die commissie, welke die goedkeuring kwam vragen. Het geldelijk beheer eener gemeente zal wel altijd een der moeielijkste onderwerpen blijven uit maken, omdat verreweg de meeste leden van een gemeenteraad niet tot de financiers behooren. In dat opzicht staat Leiden niet alleen, getuigen de veelvuldige op- en aanmerkingen, ook in andere gemeenten op dit gebied gemaakt. LEIDEN, 3 Juli. Door de Staatscommissie voor het geneeskun dig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer D. A. Van Kuyk, med. doctorandus, en het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het arts examen uitgereikt aan den heer G. J. Vogelpoel, med. doctorandus. De kroonprins van Duitschland en zijne gemalin, die Zaterdag eerst voor eenigen tijd in het Oranje-hotel te Scheveningen arriveerden, brachten reeds heden, per rijtuig en in het strengste incognito, aan deze gemeente een be zoek. Gevolgd door een paar heeren en een dame hunner hofhouding bezochten zij o. a. het Rijks Museum van Oudheden, den Academischen Hortus Botanicus en de Pieterskerk, waar vooral de graf tomben en monumenten hunne aandacht trokken. Toen zij op het Raadhuis aankwamen, waren juist Burgemeester en Wethouders aldaar vergaderd. Verkeerden de prins en prinses in de meening dat zich de schilderijen nog aldaar bevonden of kon het Raadhuis gedurende de vergadering niet door hen bezichtigd worden? Althans zij vertrokken onmid dellijk naar het Stedelijk Museum van Schilde rijen en Oudheden. In 't bijzonder toonden zjj in het gedeelte dat op het beleg en ontzet betrek king heeft, veel belangstelling. Alvorens weder naar Scheveningen terug te keeren, gebruikten de vorstelijke personages een déjeuner dinatoire in het Café Suisse. Zij vertrokken met den trein van 5.33. Aan de hoogeschool alhier zijn Zaterdag nog bevorderd: tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Haver Droeze, geb. te Vlaardingen, met acad. proefschrift: „De oplosbaarheid van gips in water en sommige zoutoplossingen"; tot doctor in de rechten de heer A. P. Visser, geb. te Schiedam, met stellingen. De 1ste luitenant L. Swart van het 5de reg. inf. is van zijne detacheering bij de krijgs school voor officieren ontheven en in zjjn rang overgeplaatst bij het 4de reg. inf., alhier in gar nizoen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 25.00, f 5.00 en f 2.50; de laagste f 25.00, f 5.00 en f 2.50. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3394 portiên, als: 2905 warme spijs, 385 vleesch en 104spek. Bij de tweede zitting der staatscommissie voor het tweede natuurk. staatsexamen te Utrecht, die Vrijdag geëindigd is, zijn van de 10 militaire stu denten, die daaraan deelgenomen hebben, 8 ge slaagd, en alzoo bevorderd tot candidaat-artsG. C. Van Balen Blanken, P. J. A. Crobach, J. H. Lindman, L. Marcus, N. Polak, A. F. Verschuur L. P. Van der Spil, P. Stolp en J. R. Meyeringh. Voor het staatsexamen van hulpapothekers heeft zich één militaire student, K. Verlaan, opgege ven, die geslaagd is. Met het oog op de aanstaande opening voor de scheepvaart van het kanaal door Holland op zijn smalst, werd onder Velzen by de Noordzee sluizen, waar de schepen zullen worden in- en uitgeklaard, de aanbouw van lokalen voor bureau en van woningen voor de ambtenaren voor dien dienst vereischt. De kosten van deze gebouwen, geheel ten laste van den dienst 1876, zullen ruim f 27.000 bedragen. Tevens maakt de toenemende scheepvaart langs den nieuwen waterweg naar zee, het noodig om aan den Hoek van Holland woningen te bouwen voor de ambtenaren belast met de bewaking der schepen die langs dien wa terweg inkomen en uitgaan, en die omdat in- en uitklaring aan den Hoek van Holland onmogelijk is, naar Maassluis of een verder binnenwaarts gelegen haven ter inklaring moeten opvaren, of van daar uitgeklaard naar zee gaan. Het gevolg daarvan is dat aan den Hoek van Holland voor een grooler getal ambtenaarswoningen moet ge zorgd worden dan aan de Noordzeesluizen en dat de kosten van dien aanbouw ongeveer f 89.500 bedragen, waarvan ten laste van het dienstjaar 1876 ruim f 85.000 komt. Behalve deze kosten voor nieuwe gebouwen, zijn ook eenige verbouwingen van bestaande noodig geworden, waarop bij het opmaken der begrooting voor 1876 niet was te rekenen. Ten gevolge van de verplaatsing van eenige bureaux in het Oost- Indisch binnenhuis te Amsterdam, werden aldaar eenige buitengewone veranderingen en herstellingen vereischt, waarvoor f 2900 is te ramen. Te Delf zijl was het noodig om, ten einde te voorzien in de dringende behoefte aan woningen voor ambte naren der belastingen, een gedeelte der voormalige militaire rijksgebouwen, door de ontmanteling der vestingen aldaar beschikbaar geworden, tot wo ningen in te richten, hetgeen p. m. 2400 zal kosten, terwijl eindelijk nog eenige minder belang rijke herstellingen aan gebouwen, insgelijks meer uitgaven ten gezamenlijke bedrage van ongeveer 2700 vorderen, dan waarop aanvankelijk bij de begrootiDg kan worden gerekend. Ter voorziening in die buitengewone behoeften strekt een bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp tot nadere verhooging van hoofdstuk VIIB der slaatsbegrooting voor 1876. In eene buitengewone vergadering van aan deelhouders van de 's-Gravenhaagsche Brood- en Meelfabriek is Zaterdag met bijna algemeene stem men tot de oprichting eener succursaal in het noordelijk gedeelte der stad besloten. Die oprich ting heeft alleen ten doel om aan de behoeften van 't publiek, vooral in verband met de steeds toenemende uitbreiding der gemeente, gemakkelij ker te kunnen voldoenhet is geenszins het voor nemen een tweeder. directeur aan te stellen. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is Zaterdag van Port Said vertrokken. Den 30sten Juni was het voor de bewoners van het gesticht Meerenberg een feestdag. Het was de herinnering aan den dag, waarop voor 25 jaren hun geachte directeur, dr. C. J. Van Per- sijn, tot doctor promoveerde. Reeds vroeg in den morgen ontving hij de bewijzen van belangstel-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1