N\ 5025. Zaterdag A9. 1876. Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor L«idea per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: v.n 1—6 n|tlilos. Ieder, regel meerB 0.171- Grootere lettere nur pla.lsraimt* Voor hen die zich van heden at w op het LEIDSCH DAGBLAD abon- ■eeren, worden van het kwartaal Junt Lugustus alleen de maanden Juli en Lngustns tn rekening gebracht. LEIDEN, 30 Juni. In de gisteravond gehouden deparlements- ergadering der Maatschappij tot Nut van 't Al- ;emeen werden tot afgevaardigden ter a. s. alge- neene vergadering, in Augustus te Amsterdam te louden, aangewezen, de heerenProf. P. Van Geer n J. A. van Dijk en als plaatsvervangers de hee- enW. T. Werst en Mr. G. J. Grashuis. Bij de behandeling der punten ter beschrijving oor bedoelde vergadering, deelde de voorzitter bij mnt IX, voorstel van het Hoofdbestuur omtrent iet bekende rapport in zake het onderwijs, eene ngekomen missive mede van het departement Jtrecht ter begeleiding van een schrijven van het loofdbestuur, en waarbij het ontraadt dit punt n behandeling te nemen. Hoewel door het Be tuur omtrent dit punt een gunstig praeadvies was ïitgebracht, vereenigde zich na eenige discussie le vergadering met den geest der bedoelde mis- live van Ulrechl, zoodat aan de afgevaardigden wordt opgedragen tegen te stemmen. Omtrent de punten VIII en XIII respectievelijk van het Hoofdbestuur en de departement Hinde- oopen, en die beiden tot de uitgifte der jaarboeken van de Maatschappij in verband staan, ontvingen ie afgevaardigden den last, daar het blijkt dat de meerderheid der vergadering zeer aan de jaar toeken gehecht is, naar omstandigheden te han- ieleD. Nadat vervolgens tot commissaris der leesbibli- obeek was benoemd de heer W. C. De Wetstein Püster, werden in behandeling genomen eenige 'oorstellen van commissarissen der Spaarbank tot iventueele uitbreiding van den werkkring dier nrichting en wyziging van daarmede in verband staande artt. van het reglement. Op het gunstig traeadvies van het Bestuur worden deze voorstel en onveranderd met algemeene stemmen aange- tomen. Aan het slot der vergadering bracht de voor- litler hulde aan de aftredende bestuursleden de leeren: J. M. E. Dercksen en D. F. van Heyst, :oo mede aan den op zijn verzoek eervol ontsla an penningmeester den heer H. W. F. Bakker, welke laatste echter door de keuze der vergade- ing opnieuw als lid van het Bestuur zou zitting lemen. Z. M. heeft, op zyn verzoek, ingetrokken de tenoeming van Dr. C. J. Matthes, hoogl. te Am sterdam, tot plaatsverv. lid der commissie, gedu rende één jaar, ing. 1 Augustus e. k., belast met iet afnemen van het eerste natuurk. examen en van het natuurk. examen voor huipapotheker, en tls zoodanig in zijne plaats benoemd Dr. H. Van ie Stadt, directeur der hoogere burgerschool te krnhem op hun verzoek, ingetrokken de benoe ming van Dr. H. W. Middendorp, hoogl. te Gro ningen, en van Dr. J. Van der Hoeven te Rotter- lam, tot leden, en van F. J. Swartwout, lector :e Amsterdam, tot plaatsverv. lid der commissie, jedurende één jaar, ingaande 1 Augustus e. k., belast met het afnemen van de geneesk. examens, ;n in hunne plaats benoemd, tot leden dier com missie, Dr. H. Hertz, hoogl. te Amsterdam, thans plaatsverv. lid, en J. D. Sachse, dirig. off.-van-gez. o'y de zeemacht te Amsterdam, en tot plaatsverv. leden A. Stellingwerf!, oud-apolheker te Amster dam, en Dr. J. A. Boogaard, hoogl. te Leiden; op zyn verzoek, ingetrokken de benoeming van Dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden, tot lid en vice-president der commissie, gedurende één jaar, ing. 1 Augustus e. k., belast met het afne men van de examens van apotheker en van de practische examens van hulp-apotheker, en als zoodanig in zijne plaats benoemd Dr. N. W. P. Rauwenhoff, hoogl. te Utrecht, thans plaatsverv. lid, en tot plaatsverv. lid Dr. D. J. Coster te Amsterdam. Door de staatscommissie voor het genees kundig examen alhier is heden lot arts bevorderd de heer J. R. Doeff, med. doctorandus. Het geschenk van Dr. Wap aan de bibli otheek van de Maatschappij der Nederl. letter kunde omvat, naar men verneemt, veel meer dan men uit de mededeeiing op de laatste algemeene vergadering heeft kunnen opmaken. Daartoe be- hooren alle geschriften, door Dr. Wap tot hiertoe uitgegeven, meerendeels keurig gebonden, o. a een exemplaar van het gedenkboek der inhuldi ging van Willem II, op groot papier met ver gulde letters gedrukt, in rood fluweel. Vele |dezer geschriften bevatten belangrijke aanleekeningen. Hiernevens zijn toegevoegd een groot aantal ver zamelingen van stukken en brieven, die betrek king hebben op bijzondere personen, zooals J. Van 's Gravenweert, of gebeurtenissen, zooals de op richting van het monument Ie's-Gravenhage. Ver der wordt de Maatschappij door dit geschenk ver rijkt met niet weinig boeken, portretten en plaat werken, die tot hiertoe het sieraad uitmaakten van de bibliotheek des milden gevers. Maar in zonderheid verdienen de aandacht de Bilder- dijkiana, waaronder in de eerste plaats genoemd mag worden het eigenhandig handschrift van 's dichters Ibn. Doreid, voorts de gouden ring door Willem V aan Catharina Schweickhard ge schonken, en door Bilderdijk tot zijn dood gedra gen, en andere voorwerpen uit diens nalatenschap. Voor het toelalings-examen tot de kweek school te Haarlem hebben zich 92 adspiranlen aangemeld, voor die te 's-Herlogenbosch 55 en voor die te Groningen 147. Opnieuw wordt mededeeiing gedaan van eene gunstige testamentaire beschikking van wijlen Dr. Lieuwe Annes Buma te Makkum. Het is eene slichting van studiebeurzen voor jongelieden uit den behoeftigen stand, in Friesland geboren, en, na vergelijkend examen, te kiezen beurtelings door de letterkundige faculteiten aan de hoogescholen te Leiden, Utrecht en Groningen. Eene kapitale boerenplaats, onder Smallebrugge in Wymbritser- adeel gelegen, groot ongeveer 55 hectaren, is tot dat einde vermaakt. De heer E. E. E. Sassen, te Maastricht, aan de hoogeschool te Leuven tot doctor in de wijs begeerte en letteren en aan die te Luik tot meester in de beide rechten bevorderd, heeft van Z. M. den Koning de bij art. 2 van hel kon. besluit vau 14 Sept. 1833 vereischte toelating als advocaat in Nederland ontvangen. Te Groningen is Woensdag-avond op hoogen leeftijd overleden Mr. B. Wichers, oud-president van het voormalig provinciaal gerechtshof aldaar. Aan de hoogeschool te Groningen zyn gisteren tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd de heerenW. D. Gratama (geb. te Leiden) met een proefschrift: „Onderzoek naar liet gevoeligste reagens op zuurstof"; en de heer O. J. Risaelada, van Leeuwarden, met een proefschrift„Over lagere zwavelkoolstofverbindingen". De off.-van-gez. Isle kl. J. J. Borst, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 23sten dezer in Nederland terug gekeerd, is met dien datum op nonact. gesteld. H. M. de Koningin heeft aan het bestuur van het museum van moderne kunst in Den Haag ten geschenke gegeven een schilderij van B. J. Van Hove, voorstellende hel weeshuis der hervormde diaconie aldaar. De Haagsche gemeen leraad heeft besloten aan den minister van binnenlandsche zaken de toepassing van de onteigeningswet te verzoeken voor de verbreeding der Lange Pooten. Gemengd Nieuws. Z. M. de Koning heeft afgewezen het verzoek om gratie door Jut voor Christina Goed volk) ingediend, die door het Haagsche gerechtshof tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Juts huisvrouw zal dus eerstdaags naar de vrouwenge vangenis te 's-Bosch worden overgebracht. Ter beschikking van den officier van justitie werd gisteren door de politie naar het huis van bewaring le Dordrecht overgebracht ze kere C. K., die benevens andere vonnissen van minder belangrijken aard, ook 20 jaren tuchthuis heeft ondergaan ter zake van moord op zyn vader gepleegd. Hij had zich Woensdag-avond schuldig gemaakt aan diefstal in eene tapperij te Dordrecht. In het instituut van doofstommen te Groningen is dezer dagen overleden Louise Hen- riette Elizabeth baronesse Von Prophalow, geboren in 1807 le Breslau in Silezië. In 1821, nog geen 14 jaren oud, werd zij in het instituut opgeno men op verzoek van H. M. de toenmalige koningin der Nederlanden, die de kosten van onderwijs en verpleging geheel op zich nam. Na Hr. Ms. over lijden werd in die kosten voorzien door Z. K. H. den prins van Oranje, later Willem II, terwijl na diens dood de erfgenamen zulks hebben gedaan. 55 jaren bracht zij in het instituut door, waarvan zij de oudste bewoonster was. Woensdag-namiddag is door de poli tie in Den Haag aangehouden een meisje van 15 jaren, dat door middel van een sleutel in een huis, waar zij dagelijks kwam, de lade eener kast heeft geopend en daaruit een gouden ketting en 10 gulden ontvreemdde. Zekere J. Beesteheerde, te Den Ham, wien in den nacht van 34 October 11. eene wonde in de borstholte is toegebracht, is ten ge volge hiervan jl. Dinsdag overleden. Uit Den Helder wordt aan de „Arnh. Ct." uit goede bron medegedeeld, dat het verhaal omtrent het afgekeurde vleesch voor de militairen, dat door het „Handelsblad" werd opgenomen, vol komen onwaar is. Bij een partij vleesch was een stuk dat min of meer onfrisch waseen soldaat beweerde dat alles rook. De officier, die geene genoegzame kennis van de zaak had, liet daarop den chef van de voedingscommissie verzoeken bij den slager te komen, ten einde te beslissen. Deze bevond dat het vleesch van uitmuntende qualiteit was, uitgezonderd dat, hetwelk reeds door den officier was afgekeurd, waarvoor door den vleesch- houwer een ander sluk werd gegeven. Het vleesch en de soep daarvan gekookt zijn den volgenden dag door den kapitein van politie en de officieren der week opnieuw gekeurd en van zeer goede qualiteit bevonden, terwijl bovendien door niet één der manschappen eenige reclame is gemaakt. Verder deelt men van dezelfde zijde nog mede, dat voor de voeding der militairen aan Den Helder

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1