LEIDSCH N°. 502i. Vrijdag A0. 1876. 30 Juni. DAGBLAI). PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Lcidea per 3 maandea.77.f 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke IVommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: V.n 16 rtfd.1.rv.r..:..... .VI.1.05. Iedere regel meera 0.17|. Grootere letters dut pla.tsrnimta LEIDEN, 29 Juni. In de hedenmiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwyn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Suringar, Van der Zweep, Tromp, Wiihelmy Damsté, Eigeman, Bijle- veld, Verster, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Driessen en Van Iterson. Nadat van de vergadering met gesloten deuren tot eene openbare was overgegaan, werd benoemd tot hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden C. J. Carrière te Amsterdam met 15 stemmen en aan L. A. E. Van der Ley bij acclamatie op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer 1ste klasse aan de openbare school voor m. u. 1. onderwijs 2de klasse voor jongens. Btj de opening der zitting deelde de voorzitter mede, dat van de commissie van fabricage is ingekomen een rapport betreffende de aanvragen tot aanleg en exploitatie eener duinwaterleiding. De commissie achtte het echter nog niet voor publiciteit vatbaar. Om evenwel aan veler verlangen tegemoet te komeo, kon zij echter mededeelen dat zij ale zaak uitvoerbaar beschouwt, zoodat Leiden op ruime schaal van een duinwaterleiding kan wor den voorzien. Volgens berekening zal 't tegen woordig budget, in het ongunstigste geval, daarvoor met hoogstens 19000 verhoogd moeten worden. Heden zijn aan de hoogeschoolalhier bevorderd tot doctor in de rechten de heeren: H. De Pinto, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift „Bijdrage lot de leer der disciplinaire bestraffin gen van staatswege bedreigd", en G. Polak Daniels, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift: „Eenige opmerkingen over art. 180 der Ge meentewet." Door de staatscommissie voor het genees kundig examen alhier is heden lot arts bevor derd de heer G. Van Lier, cand.-arts, en het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan den heer J. W. De Koff, cand.-arts. Naar aanleiding van het bericht, dat een deel van het Utrechtsch studentencorps in het costuum van Karei den Stouten en zyn hof Zon dag 2 Juli, des middags tusschen balflwee en vijf uren, een bezoek aan Zutfen zal brengen, heeft eene commissie uit den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, bestaande uit de predikanten P. Doedes Lz. en Dr. E. H. Van Leeuwen, benevens den ouder ling A. Verwey, zich bij den burgemeester vervoegd om te verzoeken, den intocht der Ulrechtsche heeren in het belang der Zondagsviering te ver bieden. De burgemeester heeft geantwoord, dat er geen termen bestaan om aan het verzoek van den kerkeraad te voldoen. Gisterochtend was het te Utrecht receptie van den held van het feest, hertog Karei den Stouten, onder een matinée musicale van den heer Coenen uit Amsterdam. De brandende zonnehitte, waarmede het plein van Tivoli des morgens wordt beschenen, had de commissie op het denkbeeld gebracht om de malinée's zooveel mogelijk in de aan Tivoli grenzende buitensociëteit te doen plaats hebben, waar de warmte althans op vele plaatsen door een verkoelende schaduw werd gebroken. De troon, waarop de hertog zich geplaatst had, om de gasten te ontvangen, was in de zaal der sociëteit opgericht. De held van het feest ontving daar tal van deputatiën van bevriende studentencorpsen van Leiden, Delft, Amsterdam enz. Leiden ver eerde den hertog onder eene toespraak een schoonen bloemenkrans. Ook verschillende private personen, door oude banden aan de Utreehtsche academie verbonden, kwamen hunne opwachting by den hertog maken. Tot een aandenken aan deze receptie ontvingen de gasten de bekende bul van Caarle den Stoute en een koperen gedenkpenning. Honderden paren verdrongen zich daarop in de sociëteits-zaal, om, den troon voorby wandelende, ook hunne eerbiedige buigingen voor den held van den dag te maken. Op de algemeene vergadering van den Ne- derlandschen weerbaarheidsbond zyn verschillende middelen besproken, om den bloei dier vereeniging te bevorderen. Men zal aan de regeering vragen verschaffing van Beaumont-geweren op gelijken voet en in gelijke verhouding als aan de dd. schutterijen zijn toegezegd. De groote quaestie blijft intusschen, of de regeering openlyk zal er kennen dat de zaak der vrijwillige weerbaarheid nuttig en goed is. Tot leden van het centraal comilé zyn gekozen de hh. J. W. Schubart, Jhr. J. G. F. Van Spengler en Mr. W. L. Schilfer, aftredende leden, en De Jonge van Zwijnsbergen. Dat van de 53 cadetten van het 1ste studie jaar 25 in het 2de zyn overgegaan, is slechts de halve waarheid. Van de 53 toch zyn, bij de overgangs-examens, 9 te zwak bevonden om in het 2de studiejaar te worden overgeplaatst, terwijl 19 nog examens in enkele vakken moeten afleggen alvorens tot het hooger studiejaar te kunnen over gaan. Het laat zich voorzien, dat van deze 19 zoo niet allen, dan toch het grootste gedeelte zal slagen. De cadetten van het 2de studiejaar en de officieren van het applicatiejaar zyn allen bij de eindexamens geslaagd. De uitslag der herslemming in het hoofd- kiesdislrict Ridderkerk, ter verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuid-Holland, is als volgtuitgebrachte stemmen 6U6, blanco 5; de heer C. A. Molenaar, burgemeester van IJsel- monde, is gekozen met 337 stemmende heer L. A. De Raadt, notaris te Barendrecht, bekwam 264 stemmen. Naar het „Vaderland" verneemt, is door de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" het volgende tableau voor het aanstaande speelseizoen aan het dagelijksch bestuur in Den Haag ter goedkeuring ingediend. HeerenL. B. Moor, hoofd rol; C. R. W. Spoor, eerste rol en jonge eerste rol; P. A. Morin, eerste rol en eerste redenee- rende rol; L. J. Veltman, eerste karakterspeler en marqué; J. H. Albregt, eerste komiek en karakterspeler; D. Van Ollefen, eerste père noble en eerste rol; K. Vos, vaderrollen; D. M. Ellen berger, tweede vaderrollen en knechtsrollenVV. P. De Leur, tweede redeneerende rolC. P. T. Bigot, jonge eerste komiek; Jacques De Boer, jonge komiek en grime; M. E. Van Beem, niais; E. J. J. B. Tourniaire, jonge minnaar, zoo noodig jonge komiek; W. C. Potharst, jonge komiek; Marie M. Kreukniet, jonge dramatische minnaar; J. De Jong, tweede jonge minnaar; L. K. W. M. Plas, idemC. C. Van Schoonhoven, marqué C. F. J. Van Dijk, J. P. Brakkée, C. C. Van Dommelen, M. J. Wensma, C. J. Morin Jr., D. B. VV. Van Ollefen Jr., Jan C. De Vos en A. Ising Jr., ulilités; L. A. H. Ketlman, régisseur; F. Stemmerik, tweede régisseur en looneelmees- ler; C. J. Morin Jr., tweede tooneelmeesterA. Belinfanle, souffleur. Dames: M. J. Kleine- Gartman, hoofdrol in alle vakken; W. Ellenber ger, jonge eerste hoofdrol en eerste rollenA. E. Fuchs, dramatische minnaresrollenBertha Vos, vroohjke minnaresrollenA. Verwoerd, eerste sou brette en travestie; Eveline Kapper, zangsoubrelte en tweede minnares; Elise Kapper, tweede sou brette; \V. J. R. Albregt-Engelman, karakterrol en caricaturen; Cbr. Stoetz, goede moeder en caricaturen; H. v. Sluyters, tweede moeder en tweede soubrette; G. W. G. Götz-Scheps, moeder en coquette rollen; E. Fuchs ingénuitéW. Valois, idem; Goerdes Labey, Denis Knijp, E. Van Son, C. Fuchs, Ruffa en Lesges Brandte, ultililés. Naar men verneemt is de aanbouw van het op de marinebegrooting voor dit jaar voor uitgetrokken ijzeren schroefstoomschip met houten dubbelhuid opgedragen aan de Nederl. stoomboot maatschappij te Rotterdam. Een dergelijk stoom schip, bestemd voor de Indische marine, „Sama- rang" genaamd, staat thans op de werf der maat- schappy te Feienoord op stapel en zal weldra gereed zijn. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben zich onlangs tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek om te willen be vorderen, dat eene der drie nieuwe op te ricbten rijkskweekscholen voor onderwijzers in Zeeland worde gevestigd. Zij verklaarden zich tevens bereid om aan de provinciale staten in overweging te geven, het vroeger als provinciaal gerechtshof ge bruikte en aan de provincie toebehoorende gebouw voor bedoelde kweekschool beschikbaar te stellen. De minister heeft te kennen gegeven, niet onge zind te zyn om tot de vestiging der rykskweek- school in het bedoelde gebouw mede te werken, indien het door de staten tot dit doel mocht wor den beschikbaar gesteld, en verzocht ged. staten daartoe de noodige voorstellen aan de provinciale te doen. Daar de oprichting eener dergelijke in richting voor Zeeland van groot belang is te achten, vleien ged. staten zich, dat de pogingen tot het bekomen dier inrichting zullen worden goedgekeurd en geven z'y in overweging, genoemd gebouw, gelyk het vreeger om niet aan de regee ring wa6 in gebruik gegeven ten dienste van het provinciaal gerechtshof, ook thans aan haar in bruikleen af te staan ten behoeve eener rijks kweekschool voor onderwijzers en hen te mach tigen, om te dier zake eene overeenkomst met de regeering te sluiten. De rechthebbenden op de nalatenschap van den matroos Jan Brandenburg, vermoedelijk gebo ren te Amsterdam en in Maart 11. te Liverpool overleden, worden verzocht zich schriftelyk bij het departement van buitenlandsche zaken aan te melden. Ter vervulling der vacature by de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is de volgende no minatie opgemaakt: C. J. G. Van Hoogstraten, te Almelo; Dr. L. De Geer, te Groningen; H. W. Creutzberg, te Schiedam. By de opening van de tentoonstelling voor hygiëne enz. te Brussel is Nederland onder ande ren vertegenwoordigd geweest door de heeren Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Amster dam, Beels van Heemstede, lid der Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij, Steenkarnp, commandant van de Amsterdamsche brandweer, enz. De „Gazelle", van de tentoonstelling zelve een beknopt overzicht gevende, acht van het door Nederland ingezondene de „lichophore", een scheepsbed, bestemd voor lieden die aan zeeziekte lijden, het oorspronkelijkst van vinding. Het gedeelte miliciens van de lichting 1875, thans tot aanvulling van het incompleet onder de wapenen, zullen den 15den Juli e. k. in het genot van groot verlof worden gesteld. De kapt. F. K. H. G. Diemont van het 4de reg. inf. is, op zyn verzoek, voor een jaar op nonact. gesteld; de kapt. W. C. D. Rijen, van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1