LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5023. Donderdag A0. 1876. 29 Juni. PRIJS DEZER COURANTS foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers8 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES fan 1—6 regels....."Ti1.05. Iedere regel meerm 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestunr van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvaDger der directe be lastingen alhier ia ter hand gesteld het op den 26sten dezer meand invorderbaar verklaard kohier voor de peraoneele belasting van wijk IV, dieoet 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Jnni 1876. v. d. BRANDKLER. LEIDEN, 28 Juni. Heden zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd: tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. Haga, geb. te Oldeboorn, met acade misch proefschrift: „Over de absorptie van stra lende warmte door waterdamp", en lot doctor in rechten de heer H. G. Van Lawick, geb. te Stdo- ardjo (res. Soerabaia), met Stellingen. De minister van oorlog heeft o. a. benoemd tot kapt. der 1ste kl. de kapt. 2de kl. J. C. T. C. Hackstroh en L. E. Gerdessenlot adjudant bij het corps de 1ste luit. J. Van Wijk en E. J. Aenmey; op nonact. gesteld den lsten luit. S. Lantingaallen van het 4de reg. inf. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven is o. a. toegekend aan den kapt. J. Joha, de 1ste luit. H. Koppen, A. Evenwel, J. J. Friese en J. Van Wijk, van het 4de reg. inf.; aan hen eri aan de soldaten P. A. Van der Leye en N. Byloo, van genoemd reg., is de Aljeh medaille 1873/74 toegekend. In de tweede helft van Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden J. W. Rahé (2 stuks), Man, J. Ter Horst, Amsterdam; Mina Gerritsen, Breeburg P.zn., Am- hem; J. E. Chousoer, J. H. Lever, I. v. d. Tuin, Atjeh; G. Lowis, J. De Kier, "s-Gravenhage; R. G. Wynia, Groote Wierum; K. Bruns, Hamburg; F. Hess en Zn., Hertigswolde; J. J. Bijn, Hille- gom; J. Ooms, Rotterdam; Sievert, Schiedam; J. C. Oostveen, Voorscholen; W. Oosterom, Wil ms. Briefkaarten: mej. S. v. Doorn, J. J. Chris- tiaanse, G. Smit, mej. Olesen, Amsterdam. Blijkens achterstaande advertentie is men er hier ter stede eindelijk in geslaagd eene onder neming in het leven te roepen, waaraan, door den nood der behoefte gedrongen, velen vóór hen reeds hunne krachten hadden beproefd, maar door de eigenaardige bezwaren er aan verbonden af geschrikt, telkens het plan weder lieten varen. De namen zoowel van Commissarissen en Direc teuren der Leidsche Begrafenis-onderneming waar borgen eene goede administratie en degelijk be heer. Alles is op vaste grondslagen gevestigd en de tarieven zijn zoo ingericht, dat elk, aanzienlijk of gering, met een enkelen oogopslag kan zien wat hij in eens betalen moet. De tarieven zijn tevens uiterst matig, en steken daardoor vrij gun stig af bij wat tot hiertoe betaald werd. Menigeen toch, die in de treurige omstandigheid geraakt een zijner dierbare betrekkingen of vrienden te ver liezen, schrikt soms later onwillekeurig als bij het cijfer dat voor begrafeniskosten was betaald onder de oogen kreeg. Men heeft zich nu slechts óf aan 't kantoor op de Papenstraat te vervoegen, óf den heer Goe- deljee om inlichtingen te vragen, en men kan verzekerd zijn dat tegen een zeer billijke som voor alles wat met de teraardebestelling in be trekking staat gezorgd wordt, en wel zóó dat evenmin aan den eisch der deftigheid wordt te kort gedaan als het financieele belang der betrok ken personen daarbij uit het oog verloren. Ook aan andere dagbladen is uit Amsterdam een briefkaart gezonden, onderteekend met den naam van den heer F. S. Van Nierop en de samenstelling mededeelende van een nieuw minis terie. De mededeeling en de onderteekening waren gedrukt. Het „Vaderland" heeft per telegraaf den heer Van Nierop om inlichting gevraagd, en kreeg ten antwoord, dat deze van niets wist. Heden kwam eene dergeljjke kaart aan, onderleekend Van Nierop, doch waarbij de samenstelling van het ministerie anders is en zelfs er wordt bijgevoegd dat het bericht te 10.20 uit het Loo was getele grafeerd! Enkele namen van de ministers zijn foutief gespeld. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is beroepen Ds. L. Ten Bosch, te Teraar. De commissie, belast met het tweede natuur kundig examen te Utrecht, heeft het diploma van candidaat-arts uitgereikt aan de heerenA. F. Verschuur, P. Stolp Jr., M. Polak, L. Steinmeier, H. Riedel en L. P. Van der Spil. Van de 72 jongelui, die zich voor examen B der polytechnische school te Delft hadden aan gegeven, hebben zich 9 teruggetrokken. De vol gende 36 zijn geslaagdBierens de Haan, Cohen Stuart, Everts, Franfois, Gerlings, Goedkoop van Nelle, Van Goor, Van Hemert, Van Heurn, De Jager, Kapteyn, Keuier, Klinkhamer, v. Lennep, Mallinckrodt, Meyes, Nederhasselt, Roodenburch, De Tombes, De Val, Verspeyk, De Villeneuve, De Wild, Jelken, Roelofs, Van Sandick, voor civiel bouwkundig en werktuigkundig ingenieur; Cop, Melchior, Van Ouwerkerk, voor scheepsbouwkun dig en werktuigkundig ingenieur; Bertrar.d, De Bruyn, Van Cappelle, Keulemans, Meerens, Doorn en Van Alphen, voor werktuigkundig ingenieur. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben de gemeentebesturen uitgenoodigd om binnen acht dagen mede te deelen: 1°. of er in den loop van dat jaar schoollokalen volgens het 3de lid van art. 23 der wet, zijn gebruikt lot het geven van onderwijs in den godsdienst; en 2". de opbrengst der schoolgelden door de onderwijzers ontvangen voor meer uitgebreid lager onderwijsvoor onder wijs buiten de gewone schooluren. Te Utrecht werden gisteren door de eerste treinen een 10,000-lal bezoekers aangebracht. De optocht der studenten stelde zich te kwart over drieën in goede orde in beweging. De costumes waren prachtig. De stoel, voorafgegaan door de muziek van de rijdende artillerie uit Amersfoort, werd gesloten door het muziekcorps van liet 3de reg. huzaren. In den Maandag in het fort Vossegat bij Utrecht gehouden schietwedstrijd van het Nederl. Weerbaarheidsbond, waaraan onderscheidene ver- eenigingen deel namen, werd de eerste corpsprijs, bestaande uit een prachtigen zilveren beker van Z. K. H. prins Hendrik en eene zilveren medaille van het Bond, behaald met 239 punten door de vereeniging Oranje Nassau uit Den Haag. Naar men verneemt is de heer Van Ree- nen, vice-president van den raad van state, Maan dag door deo Koning naar het Loo ontboden, vermoedelijk om met hel oog op de ministerieele crisis zijn advies in te winnen. Uit Den Haag wordt aan de „Arnh. Ct." gemeld, dat eerstdaags telegramzegels ingevoerd zullen worden. Het stoomschip „Drenthe" is 21 dezer van Batavia naar Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is heden van Port Said vertrokken. Gisteravond hield de academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam de jaarlijksche prijsuitdeeling. Het afscheids-diploma is toegekend aan W. Van Mameren, A. J. Bour- guignon en J. L. Goudswaard. Gedurende den af- geloopen winter bedroeg het aantal leerlingen 1069. De Haagsche Mannenzangvereeniging „Cecilia"* zal hedenavond te halflien eene serenade brengen aan haar directeur, den heer Hekking. B. en Ws. van Den Haag hebben benoemd ter plaatselijke secretarie tot hoofdcommies, chef der 2de afd., speciaal belast met het beheer der gemeenle-financiën, den heer E. Evers, thans adjunct commies 1ste kl. ter prov. grifüe van Zuid- Holland. De Ned. Bank had op 26 Juni by een munt en muntmateriaal van f 161,984,890.08 voor eena som van f 170,485,121.39 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zjjne beurt /68,183,248.56 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot attaché bjj het Nederl. corps diplomatique, Mr. P. J. F. M. Van der Does de Willebois; aan E. Schuurman te Amsterdam, als blijk van goedk. en tevr. wegens de reddiDg van een drenkeling aldaar op 11 Mei jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; tot burgem. der gem. Ezinge benoemd S. B. Drjjber Bz.met ingang van 1 Juli e. k. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogenboscli, W. J. Ph. Van Oppenraay te Venlo; aan den hoofdcommies bij het depart, van marine L. C. Ten Hove, uithoofde vao ruim 65-jarigen ouder dom, rnet den laatslen dezer, eervol ontslag uit die belr. verleend, onder dankbet. voor zijn langd. dienst en onder toekenning van pensioen; bevor derd hij gemeld depart, tot hoofdcommies, den commies M. P. J. Matthyssen, en tot commies den adjunct-commies P. J. Schumacher Jr.; den ofl.- van-gez. 2de kl. hij de zeemacht S. F. Kruyt be vorderd tot off.-van-ge-z. 1ste kl.den lsten luit. \V. F. Stevens, van het 7de reg. inf., voor den tijd van één jaar op nonact. gesteldaan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat G. Aigel- dinger, van het kolon. werfdepot, op zjjn verzoek, vergund het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de exped. in Mexico; den kapt. R. Verschoor, van den staf der art., onderdirecteur van het wapendepot te Dordrecht, op nonact. gesteld; bij de algem. rekenkamer be noemd: tot commies, C. L. Pabhruwé, thans adj.- commies; tot adj.-commies, W. J. D. Duysberg, thans eerste klerk. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 8 uren iseen elfjarige knaap, werkzaam ter drukkerij van het Haagsch Dagblad, mei zijn linkerbeen tusschen de snelpers geraakt, ten gevolge waarvan het onder de knie is gebroken. De jongen is op de brancard naar het gasthuis overgebracht. Het is nog vrij onzeker of de Belg O., die voor eenigen tijd door de politie in Den Haag werd gearresteerd in het bezit zjjnde van eene aanzenlijke geldsom, aan het gouvernement van zjjn land zal worden uitgeleverd. Bij het onder zoek dezer zaak toch moet de vraag zijn gerezen of het tot de inhechtenisneming geleid hebbende

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1