LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5021. Dinsdag A0. 1876. 27 Juni. PRIJS DEZER COURANTS ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IN'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters n.ar plaatsruimte mr ZIJ, die zich met 1 Juli op het ILeldsch Dagblad abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. Van het kwartaal MeiAu gustus worden dan alleen de maanden Juli en Augustus ln rekening gebracht. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 29 Juni 1S76, des namiddags te halfvier. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weteD, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier ia ter hand gesteld een op den 23sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht van wijken 1, 2 en 3, dien.t 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de IVet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bargemeester voornoemd, Leiden, 26 Juni 1876. v. d. BR AN DELER. LEIDESI, 26 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. Haitsma Muiier, geb. te Bolsward, met Stellingen. Zaterdag is niet de heer Boldingh, maar de heer Bakker gepro moveerd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 25.00, f 5.10 en f 2.50; de laagste 25.00, 5.00 en 2.50. De heer P. H. Versteeg, cand., heeft voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Poe- deroyen en Loevestein bedankt. Van den nalionalen en internationalen zang- wedstrijd, uitgeschreven door de liederlafel „Kunst en Vriendschap" was de uitslag: 1ste afd. (voor Nederl. zangvereenigingen nog niet bekroond): lsle prijs de „Rotterdamsche Liedertafel"; 2de prijs „A.pollo", le Amsterdam; 3de prijs de Nationale zangschool voor handwerkslieden, in den Haag; 2de afd. (voor Nederl. zangvereenigingen reeds vroeger bekroond): Isle prgs „Cecilia", in Den Haag; 2de prijs „Rottes Mannenkoor"; 3de prijs „Oefening en uilspanning", te 's-Herlogenbosch. „Rotte's Mannenkoor" heeft, op advies van ver schillende deskundigen, die den wedstrijd bijwoon den, beslolen, den prijs niet aan te nemen. Bij een Zaterdag in het fort Vossegat te Utrecht gehouden corpswedstrijd tusschen militairen, schutterij en weerbaarheid, is de eerste prijs behaald door de Ulrechtsche Sludenten-vereeniging met 468 puntende tweede door de Utrechtsche Weerbaarheids-vereeniging met 452 punten, en de derde d( 441 punten. Te Zierikzee is door het bestuur van het water schap Schouwen aanbesteed het maken van ver dedigingswerken aan den zeedijk tusschen de palen 35 en 37 in het district Flauwers waar onlangs een ernstige dijkval heeft plaats gehad. Het werk is aangenomen door den heer 11. Hage, le Middel burg, voor f 27,790. Te Arnhem is door de genie aanbesteed het bouwen eener militaire bakkerij. Dit werk werd aangenomen, behoudens goedkeuring door den minister van oorlog, door H. Heuvels aldaar, voor 48868. Naar men verneemt hebben de heeren Jhr. C. Harlsen, Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck en W. S. Burger hun ontslag genomen als com missarissen van de Koninklijk Nederlandsche Stoom bootmaatschappij. Het onlangs op de algemeene vergadering gerezen verschil over de benoeming van een directeur schijnt de oorzaak daarvan te zijn. De aandeelhouders zijn buitengewoon bijeen geroepen om in de ontstane vacatures le voorzien. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Amsterdam heeft besloten tot de stichting van een nieuw kerkgebouw, builen en tusschen de Leidsche en Ulrechtsche barrières, over te gaan. Eene commissie werd benoemd om hem voor te lichten omtrent de middelen, die hem tot bereiking van dit doel ter beschikking staan. Het stoomschip „Holland", van Nieuwediep naar Batavia, is 24 dezer van Aden vertrokken; de „Borneo", van Balavia naar Nieuwediep, is dien dag te Port Said aangekomen. De aansluiting met de lijn Vlissingen Queensborough ondergaat met den 26sten dezer eene aanmerkelijke verbetering. Van dien datum af vertrekt te Rotterdam te 4.30 des namiddags een sneltrein, die te 6.5 te Breda aankomt en dus aansluit met den expreslrein, die te 6.20 naar Vlissingen doorgaat. Bovendien zal van Breda des middags te 2 uren een trein vertrekken, welke te 3.55 te Rotterdam aankomt. Het port der gefrankeerde brieven voor Ascension, de Kaap de Goede Hoop, Natal en St.- Helena, bij verzending over Engeland met de pak ketbooten of wel met scheepsgelegenheid, bedraagt met 1 Juli a. s. 35 cent per 15 gram, in plaats van respectievelijk 65 en 25 cent, als toldusver. Van 1 Juli af zullen Brilsch Indië, namelijk ge heel Hindoslan, Britsch Birma en Aden, alsmede alle Fransche koloniën, dee'. uitmaken van de al gemeene poslvereeniging. Te rekenen van 1 Juli a. s. wordt de ge legenheid opengesteld tot verzending van brief kaarten naar Suriname en Curapao. Het port be draagt 15 cent. De verzending geschiedt uitsluitend in de gesloten brievenmalen over Southampton en St.-Nazaire, en dus niet met scheepsgelegenheid of langs den weg van Hamburg. Ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde Briefkaarten worden niet verzonden. Voor de briefkaarten naar West- Indië is, evenals voor die naar Oosl-Indië, hier te lande gebruik te maken van de bestaande for mulieren met een zegelafdruk van 2'/j of 5 ent; terwijl het ontbrekende port door de aanhechting van frankeerzegels is le voldoen. Bij kon. besluit van 22 dezer is bepaald, dat het onmiddellijk toezicht op de mgnen en groeven en op de naleving der verordeningen, die daarop betrekking hebben, wordt opgedragen aan een ingenieur der mijnen. De ingenieur der mij nen oefent zijne bediening uit volgens eene door den minister van binnenlandsche zaken vast le stellen instructie. Hij geniet eene bezoldiging van f 2500 'sjaars, en wordt ten aanzien van ver goeding voor reis- en verblijfkoslen gerangschikt in de 2de klasse van het tarief, vastgesteld bij kon. besluit van 15 December 1849. In de zitting der Eerste Kamer van heden zijn 14 aan de orde gestelde wetsontwerpen iret algemeene stemmen aangenomen, waarna de Kamer in comité-generaal overging tot de behan deling van de raming der huishoudelijke uitgaven der Kamer voor 1877. De vergadering is tot nadere bgeenroeping gescheiden. De 1ste luit. der genie van het O.-I. leger T. J. Haver Droeze zal den 8slen der volgende maand met het stoomschip „Voorwaarts" naar Java verlrekken. Z. M. heeft aan Mr. J. F. Alewijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli e. k. eervol ont slag verleend als referend. bij het depart, van justitie; tot burgem. der gem. Wedde benoemd E. Buttinger. bremengd Nieuws. Zaterdag-ochtend is te Rotterdam door een gasontploffing in de broodfabriek aan den Oost-Blommerdijkschen weg een begin van brand ontstaan, welke door de hevige vlam zich oogen- schgnlijk ernstig voordeed, doch vóórdat veel schade berokkend werd, is gebluscht door het personeel der fabriek, zonder dat de reeds uitge rukte spuiten behoefden te werken. Bij het uit rukken van eene spuit, had een negenjarig jon gentje, dat op den Goudschen weg vóór de spuit uitliep, het ongeluk over een steen te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij overreden werd, zoodat hij vrjj ernstige wonden bekwam. Na voor- loopige geneeskundige behandeling is hij naar het ziekenhuis overgehrachl. Uit Den Helder wordt aan het „Han delsblad" bericht dat daar verledeB week voor het bataljon vleesch is goedgekeurd, dat door den officier, met de fourageering belast, als oneetbaar was afgewezen. De leverancier beriep zich op den kapitein en deze zou hebben uitgemaakt, dat het vleesch, „hoewel onzuiver, ,oc'1 kon words'1 inge kocht." Dezelfde berichtgever klaagt, dat het wer kelijk voor de militairen gefourageerde vleesch „door de maden tot woonplaats was gekozen." Een paar Franschen, die uil Harder wijk aan den haal waren gegaan, zjjn bij Putten op de Veluwe met veel inspanning aangehouden door den rijksveldwachler Holzheimer, bijgestaan door den nachtwacht Hendriks. Laatstgenoemde bekwam bij de worsieling met een der deserteurs eene messnede over de hand, en de rijksveld wachter moest, door een paar revolverschoten te lossen, den anderen Franschman, die reeds met gelrokken mes gereed stond, in bedwang houden. Men is zeer tevreden over de kloeke houding der politie-ambtenaren. Woensdag-avond heeft in de R.-K. kerk te Zierikzee eene vrij hevige gasontploffing plaats gehad, terwijl zich onderscheiden personen in het gebouw bevonden voor een zangrepelitie. Gelukkig bekwam niemand leisel en had de pas toor de tegenwoordigheid van geest onverwijld de hoofdkraan af le sluiten, waardoor verder gevaar werd voorkomen. Men snijdt tegenwoordig de gras- bloempjes in de weilanden af, omdat men ze in Duilschland voor het vervaardigen van manufac turen schijnt te kunnen gebruiken. Als het waar is wat gemeld wordt, kunnen geoefende snijders er een daggeld van ƒ10 tot 12 mede verdienen. Een der drie uit de strafgevangenis de Kruisberg ontvluchte jongens is weder gevat en aldaar teruggebracht, terwijl er door ontvangen aanwijzingen veel uitzicht bestaat, dat ook de beide anderen spoedig weder hun vroeger logies zullen betrekken. Voor eenige dagen is ten gevolge van een uit Zwitserland ontvangen telegram door den kantonrechter van Voorburg te Rijswijk aange houden een Zwilsersch bankier, die zich aan frauduleus bankroet moet hebben schuldig ge maakt. Zijne uitlevering zal door het Zwitsersch gouvernement worden aangevraagd. In het Café de la Régence te Par ij s is thans een schaakwedstrijd begonnen tusschen Parijs en Londen. De inzet is 10,000 fr. Men berekent dat de strijd twee jaren zal duren. Vooc eiken zet wordt drie dagen tijd gegeven.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1