hond liep tegen den emmer, die kantelde, en het kokende vocht liep over den rug van het kind, zoodat het zich ernstig brandde. De dienstbode te Arnhem, die Dinsdag bij het vullen van een brandend petroleumtoeslel zulke ernstige brandwonden bekwam, is gisternacht overleden. Hare meestere?, die bij haar pogen om de brandende kleederen harer dienstbode af te rukken en te dooven, mede belangrijke brand wonden aan handen en beenen bekwam, is onder geneeskundige behandeling. Donderdag-namiddag werden acht Grieken door twee rijksveldwachters uit Har derwijk te Utrecht aangebracht om over de grenzen van het rijk te worden geleid, daar zij met valsche en onvoldoende papieren hadden getracht dienst te nemen voor het O.-I. leger. Uil Heinenoord wordt gemeld, dat bet onweder van Donderdag-namiddag daar hevig heeft gewoed. Het hield ruim anderhalf uur aan. Tal van boomen zijn door den bliksem getroffen, een paard in de weide werd er door gedood, door een waren ijsregen is een groot gedeelte der te velde staande gewassen, zooals vlas, paardenboo- nen en erwten, zoomede der tuinvruchten, bjjna geheel vernield. In de polders Oud-Heinenoord en ■West-Zomerland staan gezwegen van al het andere geheele aardappelenvelden onder water. Onder de gemeente Liemde is Don derdag een knaapje van anderhalf jaar verdron ken in eene tobbe met melk gevonden. Donderdag-namiddag is de bliksem geslagen in een voor korten tijd nieuw gebouwd doch nog onbewoond huis in den nieuwen pol der op het eiland Tien-Gemeten. Het gebouw is geheel eene prooi der vlammen geworden. Te Zwartewaal is D o n d er d ag-m i d da g even buiten de kom der gemeente, omstreeks halfzes, de bliksem geslagen in eene aan M. Vermaat toebehoorende bouwmanswoning, die met schuur en aangrenzende gebouwen binnen weinige oogenblik- ken in de asch werd gelegd. Geene verdere onge lukken zijn daarbij voorgevallen en alles was tegen brandschade verzekerd. In den Zomerlandschen polder onder Westmaas is door den hagel veel schade aan de gewassen aangericht. De waterstand in Klein- Zomerland rees ongeveer een meter. Te Pernis stond gistermorgen een kinderwagen, waarin een kind van omstreeks anderhalf jaar, zonder toezicht op den weg, nabij eene diepe sloot. Het kind speelde en viel voor over in het water. De geneesheer W. Was, het ongeluk ziende, sprong terstond te water en had het geluk het kind, dat met het hoofdje in de modder vastzat, nog levend op den wal te brengen. Héunte van Afgevaardigden der IVaal- sclie kerken. Sinds Donderdag 11. vergadert alhier de Réunie -der afgevaardigden van de Waalsche kerken. De vergaderingen hebben plaats in de vergaderzaal van den gemeenteraad. De Réunie heeft hare op wachting gemaakt bij den Burgemeester en bij den Rector Magnificus der Hoogeschool. Donderdag 11. werden de werkzaamheden ge opend met een godsdienstoefening, waarbij de heer Chavannes, predikant alhier, preekte naar aanlei ding van het woord: „Uw koninkrijk kome". Onder de werkzaamheden der Réunie verdient vooral vermeld te worden het advies door deze vergadering uitgebracht, in zake de synodale voor stellen betreffende de aanneming en de bevesti ging van nieuwe leden. Een belangrjjk voorstel werd in deze zaak ter tafel gebracht door den heer Chavannes. De voorsteller meende, dat de quaestie van de aanneming en de bevestiging van dien aard was, dat zij nog voortdurend rijpelijk overwogen diende te worden, alvorens de definitief te kunnen worden uitgemaakt. Daar men tegenwoordig van allerlei zijden met nieuwe denkbeelden en nieuwe plan nen voor den dag kwam, zoo zou de aanneming of de verwerping der synodale voorstellen zouden meer, een ontijdige en onvoldoende regeling we zen van deze belangrijke zaak. Het synodale voor stel omtrent de aanneming (waaibij de rol der ou derlingen een figurantenrol wordt en waarbij een zekere geloofsbelijdenis wordt voorgeschreven waar tegen vele bezwaren zijn in te brengen) was niet aan te bevelen. Het synodale voorstel omtrent de bevestiging (opheffing van de verplichting omtrent het doen der drie bekende bevestigingsvragen) stond te zeer in verband met een bepaalde opvatting van het karakter der aanneming, om een goede oplossing van de quaestie der bevestiging te mogen heeten, zoolang de quaestie der aanneming niet vooraf goed was uitgemaakt. Om deze en andere redenen stelde de heer Chavannes voor, dat de Réunie de synode dringend zou verzoeken. 1°. Voortdurend en ernstig zich bezig te hou der. met de vraag hoe de aanneming en, zoo noo- dig, de bevestiging der nieuwe leden in christelij- ken geest behoort te worden geregeld; 2°. de voorgestelde wijziging van art. 38 (reglement op het godsdienstonderwijs) niet aan te nemen; 3°. de aanvulling van art. 22 reglement op de ker keraden (opheffing van het verbindend karakter der bevestigingsvragen) aan te nemen, rnet dien verstande dat deze bepaling gelden zal voor den tijd van vijf jaren, ten einde de bedoelde besludeering der geheele quaestie met vrucht en in alle kalmte kunne geschieden. Het eerste punt werd aangenomen met alge- meene stemmen. Het tweede punt werd aange nomen met 26 stemmen tegen één. Voor het derde punt stemden 17 leden, terwijl van de tegenstem mers vijf verklaarden, dat er bijzondere redenen waren die ben beletten voor een maatregel te stemmen, waarmede zij in beginsel, wat de strek king betrof, instemden. Verder houden allerlei belangen van huishou- delijken aard de Réunie bezig. Eene officieele receptie vanwege den kerkeraad der Leidsche ge meente werd Donderdag-avond in den tuin van Zomerzorg gehouden, terwijl Maandag a. s. van wege dien kerkeraad een diner aan de afgevaar digden zal worden aangeboden. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 10 Juni 4 Wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den vereischten leeftijd; 3 w. het maken van nachtelijk burengerucht; 2 w. zon der vergunning baggeren in den Rijn1 w. zonder vergunning innemen van gemeentegrond en het verrichten van openbaren arbeid op Zon dag; 1 w. een bond ongemuilkorfd op straat te laten loopen. Het gerechtshof in Den Haag heeft heden in zake het Leidsche drietal, dat gisteren wegens diefstal met geweldpleging op den openbaren weg, terechtstond, voor allen verzachtende omstandig heden aangenomen en den eersten besch. 1 jaar celstraf en 8 boete, de beide anderen 3 jaren correctionneele gevangenisstraf opgelegd. BUITENLAND. PYankrij k. De minister Dufaure zeide gisteren in de Kamer, in antwoord op eene vraag van Spulier over de wijze waarop de directeur van de „Droits de 1 homme" behandéld is, dat eene buitengewone behandeling wel is waar moet in acht genomen worden zoo de positie van den beklaagde zulks voorschrijft, doch dat de directeur geen geprivili- gieerde behandeling vroeg, welke hem echter zou toegekend zijn, indien hij ze gevraagd had. Donderdag had de receptie van Jules Simon in de Fransche academie plaats. Thiers en Legouvé waren bij deze gelegenheid de peters van het nieuwe academie-lid. Thiers werd, toen hij de zaal binnen trad, door het publiek met levendige bijvalsbetui gingen ontvangen. De gezanten van Duitschland, Rusland en Spanje woonden de plechtigheid bij. De rede van Jules Simon, ter nagedachtenis van zijn voorganger, werd herhaaldelijk toegejuicht, inzonderheid toen hij in herinnering bracht, dat aan De Rémusat, na Napoleons verkiezing tot president der republiek, bij het vormen van diens eerste ministerie eene portefeuille was aangeboden, die hij echter weigerde, daar hij toen reeds het keizerrijk zag komen. Aan 't einde der rede, waar Jules Simon het staalkundig leven van De Rémusat, onder het presidentschap van Thiers, schetste, gaf het bestuur van dezen den redenaar als van zelf stof tot eenige beschouwingen, waarin hij de ver diensten van Thiers deed uitkomen. Bij deze passages werd Simon, of eigenlijk gezegd Thiers, daverend toegejuicht. 1 )ilitsc!il:iii<i. Volgens de „Hann. Kur." zal de geheele Duit- sche infanterie binnenkort voorzien zijn van het nieuw patroon voor de Mauser- en overige gewe ren. De Werder-geweren en karabijnen, alsook de nog bij de cavalerie in gebruik zijnde Chassepot- karabijn, benevens de Saksische ruiter-karabijn hebben de noodige verandering ondergaan om het nieuwe patroon ook daarvoor bruikbaar te maken. Van het Mauser-geweer bestaat thans een voldoende voorraad en reserve om zoo noodig ook de ge heele Duitsche landweer en de reserve-corpsen er mede te wapenen. Aan de nieuwe wapening ontbreken nog alleen de Mauser-karabijnen, waar van thans een aanzienlijke voorraad wordt ver vaardigd, benevens de nieuwe revolvers voor de zware cavalerie en voor de officieren der lichte cavalerie, der veld-artillerie en van den trein. Onder de schoolleerlingen te Karlsruhe heerscht sinds eenigen tijd eene oogontsteking, gelukkig van niet gevaarlijken, maar toch van zoodanig epidemischen aard, dat het stedelijk be stuur alle scholen voorloopig voor den tjjd van zes weken heeft gesloten. Totnogtoe zijn ruim 800 leerlingen er door aangetast. Groot- Britannië. In het Engelsch, Fransch en Chineesch is ge drukt een rapport van eene commissie, door de regeering van China naar Cuba gezonden om een onderzoek in te stellen naar den toestand der Chineesche koelies op dat eiland. Volgens dat verslag hadden 8/10 der koelies verklaard dat zij- geroofd of in een strik gevallen waren, dat de sterfte bij den overtocht van China naar Cuba, door slagen, zelfmooid en ziekte, meer dan 10 pCt. bedroeg, dat bij hun aankomst op Cuba de Chineezen grootendeels als slaven verkocht wer den, meest aan suikerplanters die hen heel slecht behandelden. Het rapport meldt verder dat de arbeid op de plantages zeer hard is, dat het voed sel onvoldoende is en de straffen met het riet, de zweep, de boeien enz. oorzaken van allerlei lijden zijn. Bjj het eindigen van het zoogenaamde contract worden de koelies meestal op allerlei wijzen gedwongen een nieuw aan te gaandoen zij dit niet, dan worden zij naar de depots ge zonden, waar zij als misdadigers mishandeld en gedwongen worden zonder betaling aan de wegen te werken. Hierdoor maakt men het hun onmo gelijk te repatrieeren of een onafhankelijk bestaan te vinden. Uit Cape Coast Castle wordt aan de „Times" gemeld, dat de koning van Dahomey, die zich bereid had verklaard de hem door de Engelsche regeering, wegens het mishandelen van Engelsche onderdanen, opgelegde boete van 500 vaten palm olie te betalen, thans weder heeft geweigerd. Zoo dra het Britsche schip, dat de kust van zijn rjjk blokkeeren zou, verdwenen was, kregen de be ambten, die reeds op het punt waren van de palmolie uit Ie leveren, tegenbevel. Behalve de uitlevering van Winslow was ook die van zekeren Brent door de Amerikaan- sche regeering geêischt, en ook deze is door En geland geweigerd. De „Times" heeft met genoe gen gezien, dat president Grant, verklarende dat door die weigeringen het uilleveringstractaat van 1842 vernietigd is, zich toch zoo heeft uitgelaten, dat men hopen mag op een nieuw tractaat. Voor Canada vooral zou het dan ook een onverdraag lijke last zijn, indien alle misdadigers uit de Ver- eenigde Staten daar een toevluchtsoord konden komen zoeken. Turkije. Van verschillende zijden wordt verzekerd, dat Servië voortgaat met zich ten strijde toe te rus ten en zelfs zou hebben afgezien van het voor nemen om twee hooggeplaatste personen met eene buitengewone zending naar Konslantinopel te be lasten. Volgens sommigen moet de verklaring van deze veranderde houding hierin gezocht wor den, dat het minislerie-Ristic door het staken der krijgstoerustingen eri door dat gezantschap bepaalde voordeelen voor Servië had hopen te verkrijgenhef schijnt echter bespeurd te heb ben, dat de Purte, ten minste vooralsnog, niet

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2