justitie geantwoord, dat er geen termen zijn om de bedoelde aanschrijving van den 27sten Juni 1827 opnieuw aan de ambtenaren van het O. M. jn herinnering te brengen. In de acte van be schuldiging tegen Jut toch is tweemalen het woord Israëliet gebruikt en zulks ter nadere aanduiding van een onbekend gebleven koopman in effecten te Liverpool, die van Jut twee effecten had ge kocht, en beide keeren is dat woord ontleend aan de bekentenissen zooals deze door de beschuldig den voor den rechter commissaris te Rotterdam zjjn afgelegd. Hier is dus geen sprake van eene qualificatie, door het O. M. aan den onbekenden koopman gegeven, maar alleen van het overnemen in de acte van beschuldiging eener door de be schuldigden in de instructie afgelegde verklaring. Het gymnasium te Harderwijk moet bij het in werking treden der wet op het hooger onder wijs ophouden te bestaan. De raad der gemeente heeft alsnu besloten, naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken, aan curatoren van het Nassau-Veluwsch gymnasium mede te deelen, dat de stichting van een nieuw gymnasium te Harderwijk gewenscht is, maar dat alsdan de fondsen en bezittingen van het tegen woordige gymnasium moeten behouden worden en tevens het r\jks-subsidie aanmerkelijk verhoogd. De commissie van rapporteurs over de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsvoordracht tot wijziging der inkwarlieringswet is van gevoelen dat door het uitvoerig antwoord der regeering op het afdeeliogsverslag de gewichtige bedenkingen tegen deze voordracht geeDszin» worden wegge nomen. De bepaling waardoor de militaire autori teit in het geheele land een als het ware onbeperkt gezag verkrijgt over de personen, goederen en eigendommen der ingezetenen, gaat, naar de comm. meent, te ver en de toekenning van eene zoo onbegrensde macht acht zij voor de belangen der defensie geenszins noodig. Op verschillende gronden heeft de commissie derhalve eene wijziging der regeeringsvoordraeht voorgesteld. Door de prov. staten van Gelderland is tot lid van de Eerste Kamer verkozen Mr. W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, met 29 van de 55 stemmen; in het hoofdkiesdistrict Venlo is tot lid der prov. staten van Limburg verkozen Mr. J. Clercx, notaris te Blerick. Guzman Blanco zoo wordt uit Curajao geschreven wil de vrees voor burgeroorlog in zijn land wegnemen en de producten van uit "Venezuela rechtstreeks naar Amerika of Europa verschepen, wetende dat hij daardoor Curasao den dood doet. Hij heeft daarom eenvoudig zonder «fficiëliteit verboden in zjjn havens, om naar Curajao schepen uit te klaren, en ook om van Curapao komende schepen in te klaren. Om nu het ver trouwen in zijn land terug te brengen, zocht hij afleiding (systeem Napoleon), door de Venezuelanen op te hitsen tegen Holland (eigenlijk Curapao), zeggende dat Holland toestaat dat een zijner be zittingen tol broeinest dient voor alles wat Venezuela voortdurend in beroering houdt. Geheel Venezuela begint oor te krijgen naar die taal, vergeet den burgertwist, en algemeen raakt men gebeten op Holland. Dit geeft steun voor Guzman Blanco! Hjj zou wel een oorlog willen voeren met Holland, als hij maar kondat brengt zjjn eigenbelang mee. Nu is de vraag: hoe gaat het met die weigeringen tot in- en uitklaren? Officieel kan hij 't niet doen, doch hij weet anders raad. Hij bemoeieljjkt eenvoudig en geeft bijv. een boot vrijdom van havengeld, als zjj Curapao niet aandoet. Goeddie boot verdient op Curapao minder dan dat haven geld, en gaat dus Curapao voorhij. Zoo gaat bet met de tegenwoordige Duitsche boot: deze stoomt hier eenvoudig voorbijDe kleinhandelvaart nekt hij door differentieele rechten van vaartuigen van Curapao te heffen. Elk land maakt zijn eigen wetten, 't Volkenrecht 6chendt hij niet, en en Curapao gaat op die manier dood I Guzman Blanco is een gevaarlijke vijand: dat ondervindt Curapao. De Ned. Bank had op 12 Juni bij een munt en muntmateriaal van f 161,883,363.36 voor eene som van f 167,543,846.41'/j minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 67,017,538.56 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou ;wezen. Tot raadsheer in den hoogen raad is be noemd Mr. A. A. De Pinto, raad-adviseur bij het departement van justitie. Eerste Kamer. De van de Tweede Kamer eergisteren en gisteren ontvangen ontwerpen zijn aangenomen. Tegen morgen zijn acht ontwerpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Tweede Kamer. Aangenomen zijn de wetsontwerpen: tot verhooging van hoofdstuk V, tot wijziging der tarieven van gerechtskosten in strafzaken en tot verlenging van den termijn van aanslag der beelworlelsuikerfabrikanten. Bij de behandeling van het laatste heeft de regeering verklaard, dat Engeland bereid is mede Ie werken tot de saikerconferentie te Parijs op dezelfde voor waarden en grondslagen als Nederland. De dag van samenkomst te Parjjs is echter nog niet door Frankrijk bepaald. Morgen is het voorstel tot regeling der werkzaamheden aan de orde. Z. M. heeft aan Dr. H. J. Sleurs, te Rot terdam, toestemming verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten en aan Jhr. M. A. Snoeck, te 's-Hertogenbosch der versierse len van eereridder der Johannieterorde. Gemengd IN ieuwn. De gewone jaarlijksche paardenmarkt te Rijnsburg was gisteren druk bezocht. Ruim 200 stuks waren aan de lijn. De handel was traag en de omzet beperkt; alzoo zeer gedrukte markt. Toen Zondag-namiddag de trein, die te 2.28 naar Den Haag vertrekt, aan het station te Delft stilstond, viel een conducteur, bij het op halen der kaartjes, van de loopplank van een der waggons die juist op de brug stond, waardoor de man in het water terechtkwam. Een goed zwem mer zijnde, redde bij zich zelf en kwam op het droge, zonder zelfs zijn tang en kaartjes, die hij in de hand had, een oogenblik te hebben los gelaten. Maandag-namiddag is te Delft de timmerman v. d. V., werkzaam in de branderij „de Tweelingen", van een 5 meter hooge stel ling gevallen, waardoor hij eene hersenschudding bekwam, die voor het behoud van zijn leven doet vreezen. Ma a n d a g - och t en d is door de politie te Haarlem in verzekerde bewaring gebracht een 11 -jarige jongen, die in het bezit werd gevonden van eenige kleedingstukken, welke door hem met een anderen 13-jarigen knaap uit eene kist, staande binnen de schutting om de in aanbouw zijnde huizen op het Hazepatersveld, waren ont vreemd. Deze jeugdige deugniet had zich in de laatste weken nog eens aan diefstal, door middel van overklimming, schuldig gemaakt en vroeger herhaaldelijk kleine diefstallen gepleegd. Ten gevolge van den buitengewoon boogen waterstand van den IJsel zijn reeds vele landen, waarvan het gras dezer dagen voor bijna nooit gekende hooge prijzen verkocht werd, onder- geloopen. Te Arnhem heeft een in beschonken toestand verkeerend persoon II. Zondag-avond zijn schoonvader zoodanig mishandeld, dat deze in be- denkelijken toestand verkeert en Maandag-avond naar het ziekenhuis is moeten worden overgebracht. De dader werd door de politie in arrest genomen en aan de justitie overgeleverd. Maandag-avond werd op het IJ door de bemanning van de stoomboot „Alkmaar-Packet" eene boot in zinkenden toestand ontdekt, waarin zich een machinist en een polderwerker bevonden. Met veel inspanning is het gelukt den laatste te redden, doch de machinist is verdronken. Op den Holl. IJzeren-Spoorweg heeft men een begin gemaakt met een nieuw systeem van verlichting, dat in de meeste rijtuigen reeds is toegepast en aanvankelijk goede resultaten op levert. In plaats van het lamplicht worden de rijtuigen thans verlicht door middel van kaarsen, zooals die reeds op de Russische en sommige Duitsche spoorwegen in gebruik zijn. De kaars, ter lengte van 6l/a en 'er dikte van 3'/, cM., bevindt zich in eene koperen bus en wordt door eene veer van zelf naar boven gedrukt, al naar mate zij verbrandt. De geheele verbranding ge schiedt in den tijd van 4a 5 uren. De licht sterkte is gelijk aan die van eene goed brandende oud-model-lamp. De „Rappel" bericht, dat de bekende luchtreiziger Godard bezig is aan een reusachti- gen luchtballon ter doorsnee van 33 meter, waar mede hij bij gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs in 1878 denkt op te stijgen. De kosten worden op een millioen geraamd. Naar men uit Konstantinopel aan de „Köln. Zeitung" schrijft, hebben eenige Holland- sche studenten den sultan per briefkaart gemeld, dat zij op hunne eerste bijeenkomst na zijne troonsbestijging een stevigen dronk aan zyn wel zijn hebben gewijd, Z. M. verzoekende om hun een voorraad Cyperschen wijn te willen doen toe komen, opdat zij voortaan met edeler vocht het welzijn van den Padischah zouden kunnen drin ken. De sultan ziet, volgens dezen berichtgever, persoonlijk alle ingekomen brieven en verzoekschrif ten na, verleent dagelijks een aantal audientiën en woont in den regel de zittingen van den mi nisterraad bij. Uit Friedrichshafen wordt van Zater- dag gemeldOp het meer van Constantz heerschte gisteren een zware storm. De regen houdt aan, de waterstand op het meer is nog steeds rijzende en staat reeds 3.08 meter boven nul. Langenargen is zwaar overstroomd, eenige bewoners moesten met booten uit hunne huizen gered worden. De spoorweg Lindau-Bregenz ligt onder water; de communicatie is gestremd. Eene hevige gasontploffing had Maan- dag te Penarth plaats aan boord van het bark schip „Atalante", beladen met 1600 ton kolen. Het dek, de hutten en de verschansing zijn geheel vernield, drie man der equipage gedood en de gezagvoerder en zes man zwaar gewond. De zeilen van het schip vlogen in brand, waardoor de om liggende schepen gevaar liepen. De brand is ge- bluscht en de romp van het schip oogenschijnlijk onbeschadigd. De opperstuurman van het schip „King Lochlin", dat naast de „Atalante" lag, is mede door de ontploffing zóó deerlijk verminkt, dat zijn toestand hopeloos is. Te Par ij s zijn, in tegenwoordigheid van vele zaakkundigen, proeven genomen met Amerikaansche omnibussen, door een locomotief naar het systeem van Harding getrokken. "Vier dier locomotieven sleepten elk een grooten omni bus en doorliepen den weg tusschen de Pont d'Austerlitz en Montparnasse. De proeven zijn met den besten uitslag bekroond. De krommingen, op sommige plaatsen vrij sterk, en de hellingen zijn zonder eenige moeilijkheid voorbijgestoomd. Ook het wisselen van spoor had met de meest moge lijke regelmatigheid plaats. Men kan de omnibussen oogenblikkeljjk doen stilstaan, zonder dat de rei zigers den minsten schok ondervinden. Ook is men tot de ervaring gekomen, dat de nieuwe voertuigen de paarden niet deden schrikken. Op sommige plaatsen bewoog zich de trein met eene zoo groote snelheid, dat de prefect van politie, die er bij tegenwoordig was, te kennen gaf, dat het misschien niet raadzaam zou zijn, op de bou levards Sebastopol en Strasbourg zulk een vaart te nemen. Rechtzaken, In de correctioneele terechtzitting van het ge rechtshof in Den Haag, gisteren gehouden, werd o. a. uitspraak gedaan op het appèl, ingesteld, door P. N manufacturiersbediende te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld wegens dief stal van een aantal goederen ten nadeele zijns meesters, bij wien hij voor een loon van 9 's weeks in dienst was. Het hof heeft het vonnis, voor zooveel den vorm betreft, vernietigd, maar dezelfde straf, zijnde i jaar celstraf, als door den eersten rechter was opgelegd, tegen den beklaagde uitgesproken. BUITENLAND. België. De aanleiding tot de te Hoboken voorgevallen ongeregeldheden wordt gezegd gelegen te zijn in een bezoek, hetwelk het Antwerpsche gezelschap de Van Maerlantskring aldaar ging brengen, tot het geven van een concert en het houden van

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2