LEIDSCH N\ 3015. A0. 1876. Dinsdag 20 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Toor L«iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels1.01. Iedere regel meerB 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimt* LEIDEN, 19 Juni. De veldslag van "Waterloo werd gisteren alhier door het wapperen der nationale driekleur van openbare en particuliere gebouwen herdacht. Door de Staatscommissie voor het genees kundig examen alhier is heden tot arts bevorderd de heer M. K. Enthoven en het getuigschrift voor het 1ste gedeelte van het geneeskundig examen uitgereikt aan den heer J. Haga. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes van partijen van 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 5.10 en f 2.50; de laagste f 5.00 en f 2.50. Op den slaat van nalatenschappen afkomstig van officieren enz., behoord hebbende tot de land macht in Ned.-Indië, welke bij het departement van koloniën door de rechthebbenden kunnen wor den ingevorderd, komen voor J. De Graaf, korpo raal, tot een bedrag van f 3.62J. Hoorn, fuselier van f 3.29W. Van der Weyden, id., van f 7.26. Men meldt ons uit VoorschotenDoor de gemeenteraden van Hillegom, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Sassenheim, Voorhout, Voorschoten en Wassenaar is een request gezonden aan Ged. Sta ten, om zoo niet alle treinen, dan toch de meeste op de tusschenstations te doen stilhouden. Met allen aandrang wordt gewezen op de groote be hoeften die de kleine gemeenten in dit opzicht evenzeer hebben als de grootere plaatsen. Uit de gemeente Voorschoten is een adres door de inge zetenen gezonden, insgelijks aan Ged. Staten, lot ondersleuning van dat van den gemeenteraad. Het is zeer wenschelyk dat aan het bilfyk verzoek wordt gehoor gegeven, en de Holl. Spoorweg- maatschappij mok de belangen der kleinere ge meenten in het oog houde. De heer A. Piper, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Kafwijk-aan-zee heeft voor het beroep naar Makkum en Komwerd en de heer D. Tijs, pred. bg de Chr. afgesch. gemeente in 't Hol- landsch Veld, voor dat naar Kalwijk-aan-zee be dankt. Hel Hof heeft den rouw aangenomen voor twee weken, waarvan eene week halven en eene week lichten rouw, ingegaan op heden, wegens het overlijden van H. M. de kor.ingin-weduwe Josephine van Zweden en Noorwegen. Uit de residentie wordt nog omtrent de feestviering op den verjaardag van II. M. de Ko ningin gemeldDen geheelen dag bleef het weder zoo goed als men maar wenschen kon. De Opr'y- laan in het Bosch was met tropeeën en vlaggen versierd en de hoornen des avonds met sterren geïllumineerd. Ook de ministeriën en de openbare gebouwen waren als gewoonlijk verlicht, evenals de laan, die naar de sociëteitstent in het Bosch leidt, en de omgeving van het uitgebreide Malie veld. In de sociëteitstent werd door de slafmuziek van het regiment grenadiers en jagers een uitge zocht programma uitgevoerd, in den zoölogisch botanischen tuin eene muziekuitvoering gegeven door de kapel der huzaren. In beide uitspan ningsplaatsen was een talrijk publiek opgekomen, dat zich tegen halfelf naar de Maliebaan spoedde om het vuurwerk bij te wonen. De aanblik van deze uitgestrekte ruimte was merkwaardig door de massa nieuwsgierigen, die zich daar bevond en telkens aangroeide, terwijl de muziek in de van stadswege opgerichte tribune b'y afwisseling eenige stukken uitvoerde. Daar gaf op eenmaal een vuurpijl het sein, dat het groote vuurwerk zou aanvangen, dat, uit een twaalftal nommers bestaande, zooal vroeger misschien geëvenaard, zelden overtroffen was. De heer A. Gall van Rot terdam heeft alle eer van zijn fraaie programma. Het gekroonde naamcijfer van H. M. de Koningin, waarin Hd. busle voorkwam, was prachtig, even als alle andere stralenbundels, rosetten enz. een schitterend effect maakten. Maar alles werd als 't ware nog overtroffen door het slotstukeen triomfboog aan het Huis van Oranje toegewijd, gedecoreerd door vuurzuilen en guirlandes en ein digende met een bombardement en een bouquet van vuurbloemen. Het publiek was opgetogen over dat ware kunststuk, dat evenals al 't andere door het stille weder van alle kanten kon aanschouwd worden, en den feestavond, wat dit gedeelte be trof, waardig besloot. Door de kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hertogenbosch is aan de Tweede Kamer een adres gericht betreffende het plan der regeering, om behalve bronzen centen nog bronzen pasmunt te laten slaan van 2'/j cent. De kamer beweert in haar adres, dat het gevoelen der regeering, als zou door het verschil van den vorm en den aard van het metaal de vreemde centen worden geweerd, onjuist is, en wijst verder op de winstgevende industrie, die alsdan door hel invoeren van Lim- burgsche en Fransche vijfcentimesstukken zal wor den geboren. Zij is van gevoelen, dat door het doen slaan van twee centimesstukken geen gevaar voor invoer van vijfcentimesstukken zal bestaan. Bovendien heeft de kamer aan de verschillende kamers van koophandel in Noord-Brabant en Lim burg een brief gezonden over de wering van Bel gische centen. De kamer doet in dat schrijven het groote nadeel uitkomen, dat men zich berokkent door het aannemen van Belgische centen, en geeft daarin middelen aan de hand, waardoor die nadee- len kunnen worden voorkomen. B. en Ws. van Den Haag hebben, in weer wil van de bezwaren, door de badhuiscommissie en door den badarts Dr. Mess daarentegen inge> bracht, den gemeenteraad voorgesteld aan mevr. de douairière Van der Oudermeulen c. s. voor dit jaar, als proef, voor het opslaan van een barak ter opneming van minvermogende zieken, die tot herstelling zeelucht en zeebad behoeven, den daar voor benoodigden grond om niet in bruikleen te geven. Al de 25 cadetten der k. m. academie, die aan het eindexamen hebben deelgenomen, zijn met gunstig gevolg daarin geslaagd, zoomede de offi cieren van de applicalieschool Hoekwater, Versteeg, Scheuer, Vemer, Groothoff, De Vries en Onnen. Een telegram uit Madrid van 17 dezer heeft gemeld, dat de Spaansche minister van financiën het voorstel der Engelsche fondsenhouders be treffende de regeling der Spaansche schuld heeft aangenomen. Volgens den „Nederl. Financier" be vat dit voorstel de volgende bepalingen: Art. 1. De coupons der buitenl. schuld per 30 Juni 1877 worden betaald met die per 31 Dec. 1877 30 Juni 1881 met 1; die per 31 Dec. 1881 en 30 Juni 1882 met l'/4 pCt. per jaar. In 1881 '82 vaststelling eener andere overeenkomst tus- schen de Spaansche Regeering en de obligatie houders, regelende nieuwen rentevoet en beta ling. Art. 2. Betaling van rente en uitgelote oblig. te Londen, Parys en Madrid, tegen den wisselkoers, gelijk die tot dusver werd aangeno men. Art. 3. De vijf coupons, vervallende 31 Dec. '74, 30 Juni en 31 Dec. '75, 30 Juni en 31 Dec. '76 worden geconverteerd in nieuw fonds van gelijk bedrag, rentende 2 pCt., te beginnen met 1 Jan. 1877 en aflosbaar a 50 pCt. binnen 15 jaren, door halfjaarl. lotelingen te Madrid of Londen. Art. 4. De Council ontvangt pCt. commissie van het nom. bedrag der vyf conver- teeren coupons, in 2 pCt. oblig. Art. 5. Bij niet-uitvoering der schuldregeling treden de obli gatiehouders in hunne oorspronkelijke rechten. Art. 6. Van de coupons en stukken wordt geener lei belasting geheven. Art. 9. Krygt de Spaan sche regeering beschikking over ruimer middelen dan noodig is, ter uitvoering der schuldregeling, dan zal dat meei dere gebezigd worden tot amor tisatie van schuld. Art. 10. De overeenkomst behoeft de goedkeuring der Spaansche Cortes. Aan de Tweede Kamer is een drietal wets ontwerpen ingediend, zynde: 1°. wijziging van het eerste lid van art. 38 der Wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50) tot regeling van het middel baar onderwijs, welk lid thans zal luiden„Ieder, die als kweekeling eener R'ykslandbouwschool is ingeschreven, stort, bij den aanvang van elk stu diejaar, eene som van minstens f 40 en hoogstens 100. Hij verkrijgt daardoor den toegang tot alle lessen der school. De bepaling der bijdrage ge schiedt door den minister van binnenl. zaken." Tot toelichting der wijziging zegt de minister dat reeds vroeger de inzichten der Regeering omtrent de te Wageningen te vestigen Rijkslandbouwschool zyn ontwikkeld en de redenen medegedeeld waarom het bezit eener instelling van hooger landbouwonderwijs vooralsnog scheen te kur.nen worden gemist, en daarentegen aan middelbaar landbouwonderwijs de meest dringende behoefte be staat. Die behoefte moet de school te Wagenin gen bevredigen. Het schoolgeld is noodig geacht tot een lager cyfer te doen dalen, daar de beta ling eener jaarlijksche som van f 100 voor de jongelieden, die te Wageningen worden verwacht, te bezwarend zou zijn. 2°. Goedkeuring der over eenkomst met de gemeente Rotterdam betreffende den verkoop van den Katendrechtschen strekdam en de daarachter gelegen oppervlakte; en 3°. Be krachtiging van den verkoop aan de gemeente Amsterdam van eenige perceelen grond en water aldaar, bekend onder den naam van „de Marine- Houthaven." Door de kerkfabriek der kathedrale en paro chiale kerk van den H. Christoffel te Roermond is een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarbij verzocht wordt dat de Kamer hare goedkeuring moge onthouden aan het onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot intrekking van het decreet van 30 December 1809 en van de daarmede in verband staande verordeningen van Franschen oorsprong, op grond dat de in de wellen en decreten aan de kerkfabrieken toege kende en door de grondwet gewaarborgde inkom sten niet voldoende zijn geregeld en verzekerd door het aanhangige wetsontwerp. Van 14 Mei lot 10 Juni zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast in Noord-Brabant 1, Zuid-Holland 116, Noord- Holland 6, Utrecht 10, Friesland 21, samen 154 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 188 runderen aangetast. Tweede Kamer. Geopend te halftwaalf. De minister van financiën, tijdelijk voorzitter van den ministerraad, deelt mede dal, ten gevolge van het votum der Kamer van jl. Vrydag, de gezamenlijke ministers hun ontslag aan den Koning verzocht hebben. Het heeft Z. M. behaagd de beschikking daarop te verdagen tot na den afloop der loopende werkzaamheden. De ministers verklaarden zich be reid tot medewerking ter afdoening daarvan. De voorzitter bedankte den minister voor de gedane mededeeling.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1