De tentoonstelling van schilder- en kunst werken te Rotterdam is gisteren door Z. M. den Koning en Z. K. H. prins Hendrik bezocht. Z. M., die twee en een half uur op de tentoonstelling doorbracht, liet zich verschillende artisten voor stellen en droeg Mej. I. De Molijn op eene schil derij voor hem te vervaardigen. Prins Hendrik gebruikte het diner in het Yachtclubhuis en woonde vervolgens de algemeene vergadering dier inrich ting bij. In het hoofdkiesdistrict Eindhoven is tot lid der provinciale staten van Noord-Brabant ver kozen de heer W. Van Hombergb, met 450 van de 541 uitgebrachte geldige stemmen. Gisterochtend zijn de cadetten der koninklijke militaire academie, door de stafmuziek van het zesde regiment infanterie begeleid, uitgerukt naar de kampplaats op de Teteringsche heide, om daar gedurende vier weken te verblijven. Naar de „Arnh. Ct." verneemt is bij kon. besluit van 3 dezer bepaald, dat de voorgenomen troepenoefening op groote schaal, door de 4de divisie infanterie uit te voeren, zal plaats hebben in de provincie Overijsel en een gedeelte van Drente, en wel in het tijdvak van 1525 Augus tus a. s. Behalve de troepen, welke tot die divisie behooren of daaraan zijn toegevoegd, zullen aan de hier bedoelde groote manoeuvres deelnemen o. a. escadrons van het 4de regiment huzaren, benevens een batterij rijdende artillerie. De „Curap. Courant" gaat voort met de ongegrondheid te betoogen van de grieven van "Venezuela tegen Curacao en komt terug op den met zooveel ophef vermelden aanvoer van 4040 geweren per „Julia", een Nederl. vaartuig. Vooreerst wijst het blad aan, dat den 19den No vember 1874, slechts twee dagen nadat de revo lutie te Coro was uitgebarsten, de uitvoer van oorlogsbehoeften nog was geoorloofd; de gouver neur heeft dus niet in strijd met de wet gehan deld door den uitvoer toe te staanzij die uitge voerd hebben kunnen evenmin gezegd worden strijdig daarmee te hebben gehandeld. De strafbare daad van de laatsten zou slechts daarin kunnen bestaan, dat die per „Julia" verscheepte oorlogs behoeften vervoerd zijn naar eene plaats die in opstand tegen het wettig gezag is, terwijl den gouverneur alleen plichtverzuim ware te w'yten, indien bewezen kan worden, dat dit laatste geschied was, en de gouverneur niet ge zorgd bad, dat de verscheper of de borgen tot be taling der boete werden aangesproken. Dat het schip 19 October van Curasao vertrokken is, bewijst reeds, dat het de opstandelingen niet vroe ger van wapenen kon voorzienmaar bovendien worden authentieke verklaringen van de Domini- kaansche overheden medegedeeld inhoudende dat door de „Julia" de geweren en andere oorlogs behoeften te Compostela de Azua (Dominik. Re publiek) waren opgeslagen; die verklaringen zjjn van den 23sten October gedagteekend en stellen dus in het volkomenste licht, dat geweren enz. nooit rechtstreeks van Curacao naar Venezuela hebben kunnen worden verscheept. Of zij van de Dominik. Republiek zijn vervoerd, dat is niet voor de verantwoording voor Nederland. Men houde daarbij in 't oog dat te Compostela de Azua niet eens een Nederlandsch consulaat is. De verklaringen zijn door den Dominikaanschen minister van buiten), zaken geteekend en met zijn ambtszegel voorzien, «n door den Britschen vice-consul den 15den Dec. 1874 gewaarmerkt. Ondanks die afdoende stukken zegt genoemd blad ten slotte heeft men Curasao als een roofnest durven uitkrijten. Het is te hopen, dat deze stukken algemeen de overtuiging der waarheid vestigen zal en het val- sche van die aantjjgingen zal doen inzien. De officier-machinist 2de kl. J. A. Van der Meer wordt met Aug. a. s. geplaatst bij 's rijks werf te Hellevoetsluis. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn na discussie verworpen de amendementen op art. 1 der militiewet; dat artikel zelf werd ver worpen met 43 tegen 31 stemmen. De Regeering heeft daarop de wet ingetrokken. In de discussiën had de Regeering op de Kamer de verantwoorde lijkheid der verwerping gelegd. Z. M. heeft den gepens. luitenant-generaal buiteng. adjudant des Konings, A. E. C. DeStur- Jer de Frienisberg, te Deventer, met al zijne wet tige, zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Ned. adel verhevenmet ingang van 1 Juli benoemd tot ijker der maten, gew. en weegw. den adjunct-ijker G. Van den Berge, tot adjunct ijkers F. A. Houtman en D. Giltay den hoogleeraar R. A. Mees benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1876/77, den gepens. schout-bij-nachl titulair S. J. graaf Van Limburg Stirum, op zijn verzoek, met den laatsten Juni a. s. eervol ontslag ver leend uit de belr. van lid van het hoog milit. gerechtshof, onder dankbet. voor zijne vele, goede en langdurige diensten, en hem opnieuw op pens. ge steld; aan Mr. J. W. Keizer eervol ontslag verleend uit zijne betr. van bewaarder van de hypoth. enz. te 's-Hertogenbosch, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbet. voor de belangrijke diensten, door hem gedurende 52 jaren, waarvan ruim 30 jaren als hoofdambtenaar der registr. en domeinen, den lande bewezenaan J. E. Redelé eervol ontslag verleend uit zijne betr. van bewaarder van de hypoth. enz. te Eindhoven, behoudens aanspraak op pensioen, met dankbet. voor de diensten, door hem gedurende 52 jaren den lande bewezen; op zijn verzoek, ingetrokken het besluit waarbij F. A. Des Tombe, thans ontvanger der acc. te Haarlem, is benoemd tot onlv. der dir. bel. in Den Haag, lsle afd., en genoemden ontvanger bevestigd in zijne tegenw. betr. te Haarlem; A. H. Jansen, thans ontv. der dir. bel. enz. te Helder, benoemd lot ontv. der dir. bel. in Den Haag, 1ste afd.; bepaald dat, met wijziging van het besluit waarbij o. a. de sedert tot kapt. bevorderde 1ste luit.- adj. der inf. F. Pompe van Meerdervoort van het leger in Ned.-Indië, voor den tijd van vijf jaren werd gedet. bij het leger hier te lande, de termijn van gemelde detacheering zal eindigen op '1 Sep tember a. s. Gemengd IVieuws. Gistermiddag omstreeks 4 uren is in de Rijnstraat alhier de loodgieter B. van een steiger gevallen, waardoor hjj het heupbeen heeft bezeerd. Naar wij vernemen is de persoon, die zich jl. Zondag-nacht, onder de gemeente Leider dorp, heeft schuldig gemaakt aan poging tot moord, gisteravond aangehouden. Gistermorgen kwam bij het aanste- ken van een pelroleumtoestel het voorschoot van de dienstbode van den heer B. aan den Zwarten- weg in Den Haag met de vlam in aanraking, die zich onmiddellijk aan haar overige kleederen me dedeelde. In haar ontsteltenis liep zjj den tuin in, en toen men er in slaagde het vuur te blus- schen, had zjj reeds zoo ernstige brandwonden aan borst en banden bekomen, dat men baar per brancard naar het gasthuis beeft moeten vervoeren. Maandag-middag geraakte in de ring vaart van de Haarlemmermeer nabij de Hillegom- mer pont door het omslaan van het zeil het elfjarig zoontje van den meesterknecht der kalk branderij te Warmond, dat voor pleizier in een schuitje medevoer, overboord en verdronk. Na een nacht en dag gevischt te hebben, vond men Dinsdag het lijk, dat Woensdag naar de ouderlijke woning werd vervoerd. De ballon „De Nederlanden" is gis- lernamiddag te 4.35 weder uit den tuin van het paleis voor volksvlijt met kapt. De Pauw opgeste gen en te halfzeven te Heiloo neergekomen. Donderdag-namiddag kwam de Zuid- landsche voerman H. V. met zijn wagen van Brielle. Kort nab'y Nieuwesluis schrikte het paard, waar door het met den wagen, waarin 8 a 9 personen gezeten waren, van den dyk viel. De voerman is zeer ernstig gekwetst; ook enkele andere personen bekwamen verwondingen. De stationschef te Mill heeft Woens dag aangehouden eene hoeveelheid van 300 kilo spiritus, verpakt in flesschen en ter verzending als glaswerk aangeboden. De afzender is bekend en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Te Den Ham is Woensdag debliksem geslagen in een arbeiderswoning. Hij kwam door den schoorsteen in een vertrek, waar 18 personen een schuilplaats gezocht hadden. De schoorsteen mantel en het daarop geplaatste aardewerk wer den vernield, doch verder werd geen nadeel aan gericht. Zooals reeds gemeld werd, was een der Luiksche dagbladen het slachtoffer van een loos gerucht, toen zij mededeelde, dat in het naburige Hermalle-sous-Huy in een koffer aan het station aldaar een in stukken gehouwen vrouwen- lijk gevonden was. Mag men de „Meuse" gelooven, dan heeft zich de zaak als volgt toegedragen. Verleden week Donderdag hoorde een handels reiziger te Verlaine spreken van een in eene herberg achtergelaten koffer, waaruit slroomen bloeds lekten. Hij begaf er zich onmiddellijk heen en kwam tegelijk met de plaatselijke overheid en den veldwachter aan. Die ijzingwekkende koffer werd geopend en men vond eene half leegge- loopen stroopkan. De reiziger wilde zich over zijne noodeloos ontroering wreken en, over Hermalle naar Luik gaande, deed hij in den trein het vree- selijk verhaal, dat van genoemde stad uit door de bladen de ronde deed. Het ongelukkigste was de stationschef te Hermalle er aan toe, die door de bevolking van het plaatsje letterlijk belegerd werd. Te C h a pel 1 e - a - O i e in België heeft, bij gelegenheid der kermis, een wedstrijd tusschen vrouwen plaats gehad, wie de meeste koffie drin ken kon. Van een aantal jonge meisjes leegde er een 27, eene andere 22 en eene derde 17 kopjes. Bechtzakeu, Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 16 Juni: L. G. M., te Woerden, wegens gewelddadig heid, 4 d. gev.S. H., Ie Leiden, w. het op eene openbare plaats toevoegen van smaad- en scheldwoorden, geldb. van ƒ40 of 6 d. gev.; P. C., te Leiden, w. toebrengen van slagen en moedwillige verbreking van afsluiting, 3 m. eenz. opsluiting, eene geldb. van 8 of 1 d. eenz. op sluiting en eene geldb. van ƒ25 of 2 d. eenz. opsluitingG. v. d. W., W. N. en W. J. L. allen te Leiden, w. gewelddadigheid, de eerste en derde ieder 7 d. cell, gev., de tweede vrijgesproken. Naar men verneemt heeft Jhr. v. B., die zich in Den Haag in hechtenis bevindt ter zake van medeplichtigheid aan de ontvoering der minder jarige dochter van S., cassatie aangeteekend van het arrest van het hof aldaar in raadkamer ge wezen, waarbij hij naar de openbare terechtzitting is verwezen. Van de uitspraak van het hoogste rechtscollege zal het derhalve afhangen op de openbare terechtstelling zal plaats hebben. BUITENLAND. Diiitsch land. In de kazernes te Berlijn z'yn strenge naspo ringen gedaan naar socialistische bladen en ge schriften. In die van de fuseliers der garde heeft het onderzoek twee dagen achtereen, telkenmale minstens vijf uren, geduurd. De uitslag is niet bekend, maar wel dat alle couranten onverschillig welke, alleen het „Mililar Wochenblatt" uitge zonderd, lot nader order in de kazernes verbo den zijn. Volgens de „Hanauer Zeitung" hebben een aantal conservatieven dezer dagen te Frankfort eene geheime conferentie gehouden over de vor ming eener „Bismarcksche regeeringsparty". Het verhandelde wordt vooralsnog geheim gehouden. In Zuid-Duitschland is buitengewoon veel regen gevallen. Uit Cannstadt telegrafeert men, dat de Neckar dientengevolge onrustbarend rjjst; uit Ulm, dat de Iller en de Donau buiten hunne oevers getreden zjjn, terwijl het water nog rijst. Spanje. Te Cadix en Santander worden groote toebe reidselen gemaakt voor de inscheping van 12,000 man troepen uit elk der beide havens naar Cuba. Twee telegrammen uit dat eiland, waarvan één officieel, zeggen dat de opstand in kracht verliest. Een Engelsch ingenieur daarentegen die dezer te Cadix aan wal stapte en direct van Cuba kwam, deelde aan den correspondent van den „Times" heel wat anders mede. Hij zeide: „Er sterven ongeveer 50 percent van de Spaansche soldaten, die op Cuba komen, aan eene ziekte die men vomito noemt en er loopen 10 pCt. in 't eerste jaar naar de opstandelingen over. De insurgenten zijn een kloek 6lag van volk en vechten goed. Spanje heeft al de zeehavens en de voornaamste steden bezet, de insurgenten zijn genesteld in

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2