LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5013. Zaterdag A0. 1876. 17 Juni. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEK ADVERTENTIES ▼an 16 regelsf 1.01. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTEN. BL'RGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 3Lsten Januari jl. (Provinciaalblad n°. 12), hou dende uitnoodiging om, door het aan-poren der ingezetenen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te be vorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts-commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag eu Dinsdag 19 en 20 Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Bargemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen kracht dadig mede te werken tot de ondersteuning der instel ling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbreng t dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Neder lander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en be- slissendon slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthand havers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog af zonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wele het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krach tig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hou den, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 15 Juni 1876. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag 19 Juoi, des namiddags te twee uren. Ondenoerpen 1°. Beëediging en installatie van den heer G. Wilhelmy Dam» sté, als lid van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van drie Bestunrderen van het Werkhuis. (123) 3°. Idem van een hulponderwijzer of hulponderwijzere9 aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (126) 4°. Idem als voren aan de school n°. 2 voor on vermogenden. (126) 5°, Voordracht betrekkelijk het hulppersoneel op de jongens school der 1ste klasse cn benoeming van een ouderwijzer der 2de klasse aan die school. (120 en 127) 6°. Idem betrekkelijk het Utrechtsche jaagpad, strekkende tot benoeming van eene raadscommissie van drie leden. (129) 7°. Staat van af- en overschrijving op do begrootiüg, dienst 1875. (Kosten van gemeenschappelijke zaken). (119 en 124) S°. Verzoek van A. F. Hopman, qm een stoep te leggen. (121) 9°. Idem van J. H. Willink om continuatie van de huur der jacht op waterwild op de Vroon wateren. (122 en 130) 10°. Rekening van het Minne- of Armen Oude Mannen- en Vrouwenhuis over 1875. (125) 11°. Voordracht tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp. (128) 12°. Idem tot wijziging van do verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld op de scholen voor lager onder wijs. (112 en 13>') 13°. Idem tot demping van de Korte Langegracht, tot oprich ting van eene derde school voor minvermogenden en be trekkelijk de verzoeken van G. Tibboel en de firma Jaeger en C®., ter bekoming van gemeentegrond bij de voorma lige Marepoort. (55, 73, 83, 94, 102, 107, 108, 109, 110, 111 en 118) 14°. Wijziging van den staat der gemeente-eigendomraeo. 15°. Rekening van het Werkhois over 1875. (132) De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier is ter hand gesteld een op den 14den Juni jl. invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht (schippers, kramers, tappers enz.) dienst 1876/7; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bargemeester voornoemd, LeideD, 16 Jani 1876. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 Jani. Na overleg van den minister van oorlog met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken zal de Ruïne weder als oefeningsterrein worden afgestaan voor de alhier in garnizoen liggende corpsen. Bij gelegenheid van het dertigjarig pausschap van Z. H. Pius IX is heden door een aantal ingezetenen alsook van de R. K. kerken de nationale driekleur uitgestoken, aan welke door velen de pauselijke wimpel (wit en geel) is toe gevoegd. In de R.-K. kerken werd deze dag ge vierd met eene plechtige mis des morgens, ter wijl 's avonds een lof zal worden gezongen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal door de troepen van het garni zoen alhier morgen te 12 uren eene groote parade worden gehouden op het schuttersveld buiten de voormalige Rijnsburgschepoort. De parade zal ge commandeerd worden door den majoor Schwartz van de veld-artillerie. In de Woensdag, onder voorzitting van den heer A. H. Eigeman, in Den Haag gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Ned. industrieelen werd over den tegenwoordigen stand der suikerquaestie eene scherpe gedachten- wisseling gevoerd. Belanghebbenden verklaarden dat de regeering speelt met de Nederlandsche fabrieken, ofschoon ze zelve de noodzakelijkheid van stabiliteit der wet als voor hare bedrijven onmisbaar erkent. Maar de Tweede Kamer maakt het niet beter. De nijverheid verlangt hoe eer hoe liever uit den toestand van onzekerheid te geraken, waarin zij nu verkeert. Zal de accijns behouden blijven of niet? Die vraag mag niet langer onbe slist gelaten worden. Wij hebben hier niet te vragen wat Frankrijk of België of Engeland aan genaam zou zijn. Sedert Engeland zijn suikerrechten heeft geschrapt en de differentieele rechten in ons Indisch tarief waren vervallen, was er voor Neder land niet meer te kiezen. Zijn suikeraccijns af te schaffen is het eenige redmiddel. Maar begrijpen Regeering en Kamers het anders, het zij zoo doch men drale niet langer met het te nemen besluit. Ook werd de voorgedragen Muntwet ter sprake gebracht, zoo voor Nederland als Ned.-Indië, en de vraag gedaan of de levering der plaatjes voor de bronzen munt, evenals Duitschland en België gedaan hebben, aan particulieren zal worden uit besteed? Tevergeefs zocht men dienaangaande op heldering in de memorie van toelichting. Het stoomschip „Friesland" is den 9den dezer te Batavia aangekomen. Het programma van het 30ste Nederlandsch landhuishoudkundig congres, van 26 Juni tot 1 Juli te Amsterdam te houden, is verschenen. Maandag 26 Juni, 's voormiddags te 11 uren, wordt het congres in het Kon. Zoöl. genootschap geopend, te 12 uren dien middag in het Park de tentoonstelling van hulpmiddelen voor landbouw kundig onderwijs en onderzoek. Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag vergadering van het congres en de afdeelingen. Voor congres en af- deelingen zijn tal van vraagpunten aan de orde gesteld. Behalve de tentoonstelling der hulpmid delen wordt op 30 Juni eene van paarden, fokvee en pluimgedierte gehouden. Op 29 Juni zal op de Stadhouderskade een harddraverij met paard en sjees plaats vinden. Tot de feestelijkheden behooren voortsgemeenschappelijke maaltijd, tocht door hel Kanaal naar IJmuiden, concerten, vuur werken enz. Door den hoogen raad zijn herbenoemd tot leden van den raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten bij dat rechtscollege de heeren Mrs. A. De Pinto, deken, en W. Wintgens. Door den heer Haflmans is als amendement op de militiewet voorgesteld1°. om de sterkte der militie als maximum te bepalen op 63,500 man, en der jaarlijksche lichting op 12,700 man, zijnde eene vermeerdering van 't bestaande met 1700 man, in overeenstemming met den aanwas der bevolking sedert de laatste tienjarige volks telling, die tot grondslag der militiewet van 1861 was aangenomen. Deze verhooging legt dus, in verhouding tot de toegenomen bevolking met circa 15«/i pCt. sedert 1859, geen zwaarder last op de bevolking. Na elke tienjarige volkstelling wor den, volgens een tweede amendement, de lichtin gen in evenredigheid gebracht met het veranderd cijfer der bevolking. De heeren Piepers en Van den Brandeler, die tijdens de jongste verkiezing voor den Haag- sche gemeenteraad candidaten waren gesteld tegen over de gekozen, maar niet toegelaten heeren De Vries en Kips, hebben thans verzocht bij de nieuwe stemming op 4 Juli niet in aanmerking te komen. Omtrent het Woensdag in het Asser Bosch gehouden Zendingsfeest meldt men nader het volgende: Het getal der feestelingen wordt op ongeveer 10,000 begroot. Onder de openingsrede door Ds. Gispen, van Zwolle, brak een onweer met regen los, 't geen zulk eene ontsteltenis ver oorzaakte, dat de orde eenigermate gestoord en de spreker onverstaanbaar werd. Weldra echter werd het weder gunslig en het bleef den ganschen dag naar wensch. De spreekplaatsen lagen op een ruimen afstand van elkanderde hoofdspreekplaats boven den vijver bood een onbeschrijfelijk schoon gezicht aan door de duizenden toehoorders, op zit plaatsen in de rondte opklimmenderwyze geplaatst, beschaduwd door het donker loof der bosschen. Het feest duurde, met eene pauze van een uur, van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uur. Opvolgender- derwijs werd op drie plaatsen door een elf tal sprekers het woord gevoerd. De heer Van Eek, zendeling van Bali, wiens broeder aldaar nog steeds werkzaam is, getuigde by ondervinding van de vele moeite en opofferingen, aan dit werk verbonden. Het gezang en de feestliederen werden geleid door de schutterij-muziek uit Assen en die van het regiment infanterie uit Leeuwarden. Even vóór de slotrede door Ds. Sjoers, uit Dordrecht, brak de brug naar de spreekplaats boven den vijver, waardoor een zestal heeren te water raak ten en Ds. Bleeker, van Tjamsweer, voorzitter der hoofdcommissie, druipnat den oever bereikte. De commissie tot afneming van het exa men voor landmeter 3de klasse bij het kadaster dat den 31sten Juli in Den Haag aanvangt, ia samengesteld als volgt: Voorzitter de heer A. Bevers, hoofdingenieur verificateur van het kadas ter by het dep. van ün.leden, de heerenJ. A. Molhuysen, inspecteur der reg. en dom.; F. H. De Gelder, controleur van de dir. bel. en het kadaster; J. W. Benedic, C. E. Last en A. W. E. Kwisthout, landmeters en W. Blüm, directeur van de burgerschool voor midd. onderwijs; secre taris de heer Last.

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1