LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 5012. Vrijdag A0. 1876. 16 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.01. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte STADS-BERICHTE Jï. BURGEMEESTER en WETHOUDERS DER GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holiand, van den 31sten Januari jl. (Provinciaalbiad n°. 12), hou dende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te be- vorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n®. 81, door de Districts-commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Oewapettden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag eo Dinsdag 19 en 20 Juni aanstaandeaanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire verval, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen kracht dadig mede te werken tot de oudersteuning der instel ling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbreng t drer Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Neder lander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en be- slissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, hand havers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog af zonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krach tig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hou den, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht I Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. brandeler, Burgemeester. E. KIST, Secretaris Leiden, 15 Juni 1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de cir culaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaal blad n». 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, dit maal op Zondag den 18den dezer maand zal worden ge houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Juni 1876. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be- laatingen alhier il ter hand gesteld een op den 13dcn Juni 1876 invorderbaar verklaard kohier voor do belaatiog op het personeel, dienatjaar 1876/7, hondende aanslagen voor wijk III; terwijt ieder verplicht ia zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Juni 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 Jont. Heden werd alhier in het gebouw van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen de jaarlijksche vergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De druk bezochte bij eenkomst werd geopend door den voorzitter Dr. R. Fruin met eene zeer toegejuichte redevoering. De verslagen van Secretaris, Penningmeester en Bibliothecaris luidden niet ongunstig. De maan- delijksche vergaderingen waren vrij opgewekt. Van de boekerij wordt, blijkens de cijfers van het verslag, hoe langer hoe meer gebruik ge maakt. In de vergadering werd voorts mede- deeling gedaan van eene belangrijke schenking. Dr. J. F. F. Wap namel(jk heeft besloten, zijne geheele belangrijke verzameling Bilderdijkiana en alles wat hij zelf gedurende een halve eeuw heeft uitgegeven aan de boekerij der Maalschappij fen geschenke te geven. De opbrengsten van hel fonds zullen dit jaar besteed worden vooreerst aan de voortzetling der uitgave van Maerlanl's Spieghel Historiael, en vervolgens aan den herdruk van een aantal zeldzame Incunabelen. Voorts werden aan de leden mededeelingen ge daan aangaande de Bibliotheek, met betrekking tot de overbrenging naar het daarvoor vergroote ge bouw der Academische Boekerij. Tot lid van het bestuur werd gekozen Prof. Dr. J. H. C. Kern, tot Bibliothecaris herbenoemd Dr. H. C. Rogge. Tot binnenlandsche leden werden gekozen de hee- renDr. W. Palmer van den Broek, oud Ind. ambte naar te Leiden Mr. S. J. Fockema Andreae, rech ter in de arrond.-rechlb. te Leiden; H. De Jager, pred. en archivaris te Brielle; Frits Smit Klein», ambt. bij het min. v. binnenl. zaken, te 's-Gra- venhage; Marcellus Emants, te 's-Gravenhage H. J. Van Lummel, hoofdonderw. te Utrecht; A. Moens, lid van de 2de Kamer der staten-gene- raal, inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Ulrecht; L. S. M. Glasius, kapt. der infanterie, te Geertruidenberg; Mr. W. A. Baron Van Verschuer, referendaris bij het departement van finan., te 's-Gravenhage; J. F. Van HeDgel, med. doctor te Hilversum; Mr. S. J. Hingst, rechter in de arrond.-rechtbank te Arasterdam; J. Craan- dijk, pred. der Doopsgezinde gemeente te Rotter dam; A. J. Nijland, te UtrechtA. W. Stellwagen, leeraar aan de h. burgerschool te Zierikzee; A. J. H. Van der Toorn, te 's-Gravenhage; C. F. Zee man, pred. te Zonnemaire; C. Van Nievelt, te Rotterdam; Gualth. Kolff, uitgever te Leiden; G. T. N. Suringar, uitgever te Leeuwarden; Mr. H. L. A. Hamelberg, consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat, te Arnhem; Dr. L. J. Suringar, leeraar aan het gymnasium te Maastricht; H. Th. Boelen (pseud. N. Donker), te Amsterdam; Dr. A. A. Fokker, te Middelburg; E. B. Ter Horst, hoofd van de firma J. B. Wolters, uitgever te Groningen; N. W. Posthumus, leeraar aan de h. burgerschool te Amsterdam; Th. Van Riemsdijk, archivaris te Zwolle; J. C. G. Boot, oud-hoogleeraar te Amster dam W. H. Van de Sande Bakhuyzen, leeraar aan de h. burgerschool te Ulrecht; J. Hooykaas Herderschee, pred. te Nijmegen; C. E. Daniëls, med. doctor te Amsterdam; P. Haverkorn van Rijsewijk, te Rotterdam; Mr. J. W. Van der Noordaa, advocaat en notaris te Dordrecht; Mr. H. C. Verniers van der Loefi, te 's-Gravenhage; Mr. J. B. Kan, rector van het Erasmiaansche gymnasium te Rotterdam, en Waling Dijkstra, te Holwerd. Tot buitenlandsche leden de heerenAlexander J. Ellis, te LondenRev. J. P. Westerveld, te PattersonMaurits H. Van Lee, te Brussel Arthur de Marsy, te Compiègne; Dr. Ferdinand Justi, hoogleeraar te Marburg; Dr. A. Lubben, te Oldenburg; Dr. J. Brill, te Bloemfontein, in den Oranje-Vrijstaat, en Dr. Th. Burgers, president der Zuid-Afrikaansche republiek, le Praetoria. Hedenmiddag, na afloop der vergadering, ver- eenigden vele leden zich aan een gemeenschap- pehjken maaltijd op Zomerzorg. Mocht de gemeenteraad goedkeuren het voorstel dat aan de jongensschool der 1ste klasse het aantal onderwijzers der 2de klasse met één zal worden vermeerderd en 't aantal hulponder wijzers met één verminderd, dan geven B. en Ws. tevens in overweging den hulponderwijzer aan die school H. W. Hubregise te benoemen tot onder wijzer 2de kl. op eene jaarwedde van 750. Voor gedragen worden1®. H. W. Hubregtse, 2°. W. Bakker, te Meppel, 3°. P. L. Roth, in Den Haag. De volgende dubbeltallen worden den Raad voorgedragen door bestuurders van het Werkhuis, ter vervanging van de leden, die 1 Juli moeten aftreden, zijnde de heeren B. A. Schretlen, A. C. Leembruggen en H. P. J. Van Wensen, die weder opnieuw benoembaar zijn1*. de heeren D. A. Schretlen en L. C. Quant; 2®. de heeren A. C. Leembruggen en E. J. Hoos; 3®. de heeren H. P. J. Van Wensen en J. Kuiper, Ter voorziening in beslaande vacaturen worden voorgedragen voor de benoeming van hulponder wijzers of hulponderwijzeressen: aan de school n*. 2 voor minvermogenden mej. J. C. De Hondt, alhier; de heeren: J. Van Ling, te Woerden; C. J. Carrière, te Amsterdam; aan die voor on- vermogenden de heer J. Van Ling, mej. J. C. De Hondt, de heer H. M. Van Essen te Steenwijker- wolde. Het wetsontwerp tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1876, heeft ten doel aan het departement de beschikking te verleenen over de ontvangen gelden wegens in den loop van het jaar 1875 gedane verstrekkingen van materieel en behoeften en voor het verleenen van hulp en bijstand. Het grootste gedeelte van de som waar over de beschikking wordt aangevraagd, is afkom stig van het depart, van koloniën wegens ver strekking van uitrustingsgoederen en artillerie-mate rieel voor de raderstoomschepen „Bromo" en „Merapi", bestemd voor de Indische marine. In den loop der maanden October of No vember 1876 zal te Paramaribo, in het loge-ge- bouw, aan de Gravenstraat, eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van land bouw, veeteelt, nijverheid en kunst. De juiste dag der opening (vermoedelijk in het laatst van Octo ber) eo die der sluiting zullen nader worden be kend gemaakt. Een ieder zal voorwerpen kunnen inzenden. Ook uit Nederland en vreemde landen worden inzendingen ingewacht. De inzender moet zich véór of op 1 Augustus a. s. aanmelden bij den voorzitter der commissie, welke samengesteld is als volgtA. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter; Chs. H. May, secretaris; J. A. Jurriaanse, penningmeesterC. D. Brakke, W. J. S. Bresser, D. J. C. O'Ferrall, J. F. A. E. van Lansberge, D. van Praag en H. S. Schouten. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is den 13den dezer van Southampton vertrokken; de „Madura", van Ba tavia naar Nieuwediep, is dien dag kaap Carvoeira gepasseerd; de „Borneo", van Batavia naar Nieu wediep, is gisteren van Aden vertrokken. Onder regen en onweder heeft gisteren in het Sterrebosch te Assen het Noorder Zendingsfeest een aanvang genomen. Acht a negen duizend vreemdelingen zijn naar Drente's hoofdstad geko-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1