koopvaardijvloot, werd over dit formeel bezwaar heengestapt. Volgens dit rapport wordt het instand houden van den Nederlandschen matrozenstand zeer benadeeld door de opheffing bij de wet van 1861 van de vrijstelling der buitenslands zee varenden. Daaraan tegemoet te komen vond bijval, maar er heerschte twjjfel omtrent de redactie van het amendement. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering is beroepen de heer Dr. E. C. Gravemeyer, candidaat. In de laatste zitting van de commissie van het gerechtshof in Den Haag, belast met het af nemen van het examen voor het diploma als eandidaat-notaris, is dat bewijs uitgereikt aan den heer J. C. Bouman aldaar. Eén adspirant werd afgewezen. Het Nederl. stoomschip „Prins Hendrik", 15 April van Nieuwediep vertrokken, is 25 Mei te Batavia aangekomen; de „Torrington" is den lOden dezer het Suezkanaal ingestoomd. Zr. Ms. commissaris in de provincie Gelder land is gemachtigd tot bijeenroeping van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op 20 Juni e. k., ten einde over te gaan lot verkiezing van een lid van de Eerste Kamer in de plaats van Jhr. H. A. D. Coenen. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken is met ingang van 1 Juli e. k. aan J. H. Van Deursen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend al9 opzichter van den waterstaat 2de kt.zijn bevorderd tot opzichter van den wa terstaat 2de kl. J. C. Dirks, en tot opzichter van den waterstaat 3de kl. H. Boerée, en is A. Oddens benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen eene missive van den heer Bredius, mededeelende dat hij zijne amendementen op de militiewet intrekt. De beraadslaging over het budget van oorlog is gevorderd tot de vestingbegrooting. Aangenomen is met 45 tegen 21 stemmen het amendement der commissie van rapporteurs tot vermindering met f 400 van het traktement van kolonel, toegevoegd aan den inspecteur der cavalerie. Z. M. heeft aan den gepension. majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië J. C. Steenbergen vergund het aannemen der onderscheidingsteeke nen van commandeur der orde van Isabella la Catholica. Gemengd Nieuws. Op de kon. Ned. grofsmederijisZater- dag een jongen van 12 jaar bij 't schoonmaken van eene boormachine met zijn vinger er tusschen geraakt. Hg werd naar het acad. ziekenhuis ver voerd, waar hem de vinger is afgezet. Hedennacht heeft onder de gemeente Leiderdorp een jonkman op zijn meisje, met wie hij vier jaar verkeerd had, een pistoolschot gelost. De getroffene is niet buiten gevaar. Hedenmiddag omstreeks 3 uurisaan de brug bij de Janvossensteeg een knaapje, dat aan het visschen was, te water geraakt en door den in de nabijheid wonenden handelaar in brand stoffen B. gered. Gisteravond omstreeks halfnegen is de dochter van v. S., met een manspersoon zich buiten de Rijnsburgschepoort bevindende, in be schonken toestand te water geraakt en onmiddel lijk er weer uitgehaald, waarna zg naar 't politie bureau vervoerd is. Een dergelijk voorval heeft zich twee nachten geleden eveneens voorgedaan. Hedenmorgen is in Den Haag aan den stationsweg een verversknecht, vader van een talrijk huisgezin, vermoedelijk in dronkenschap van een vrg hooge ladder op de straat gestort, welke val zgn onmiddellgken dood veroorzaakte. Zaterdag-namiddag is de logement houder T., te Zevenaar, verdacht van vergiftiging zijner vrouw, door de justitie in hechtenis geno men en naar het huis van arrest te Arnhem overgebracht. Dezerdagen zooverhaaltde„Arnh. Ct." zaten twee Fransche heeren, in gezelschap van eenige andere reizigers, in een rookcoupé van den Ned. Rijnspoorweg. Zij haalden hun siga renkoker uit den zak, maar, zoo 't schijnt, geen lucifers bij zich hebbende, wisselden zij onderling in hun moedertaal eenige woorden over de onbe leefdheid der Hollanders, die nooit vuur presen teeren. De heer L., een der medereizigers, ant woordde hun daarop in het Franscb, dat de Ne derlanders uit zich zeiven nooit vuur geven, maar dat zij het ook nooit weigerden, als er om ge vraagd werd: adres aan Waterloo. Dit ant woord was zoo „ad rem", dat de twee vreemde heeren overbluft waren en zich stilletjes in een hoek terugtrokken. Vrij dag-middag liep het van Huil te Nieuwediep binnenkomende stoomschip „Eddy- stone", ter hoogte van de tweede ton, op een binnenzeilenden botter, waardoor dit vaartuig zulk een zwaren schok bekwam, dat het direct vol water liep en in zinkenden toestand verkeerde. Van de drie opvarenden klampte de knecht zich aan een wrakhout vast, terwijl diens vader en een kleine jongen gelukkig zoolang op hun oliepak in zee dreven, dat een vlet, die achter de „Eddystone" sleepte, alle drie kon opvisschen en aan wal bren gen; de beide laatsten heeft men veel moeite gehad tot bewustzijn te krijgen. De schuit is in geheel ontredderden toestand door vlelterlieden opgevischt en te Nieuwediep aan de kust gebracht. Rechtzaken, Gewezen vonnissen in strafzaken door het kan tongerecht alhier van 3 Juni: 2 Wegens rijden op een voetpad te Leiderdorp 1 w. spelen om centen op straat2 w. een hond ongemuilkorfd op straat te laten2 w. aan den openbaren weg buiten een urinoir datgene te hebben verricht, waartoe die inrichtingen be stemd zijn1 w. visschen in gesloten vischlijd zonder vergunning; 1. w. rijden op de klinker straat. BUITENLAND. JDiiltsch land. Volgens de „Posener Zeitung" was op den eersten Pinksterdag, bij gelegenheid dat pastoor Brenk godsdienstoefening zou houden, geen vierde gedeelte zijner parochianen ter kerk gekomen. Den volgenden dag kwam hij te Piranie, om aldaar aan de processie deel te nemen. Nauwelijks echter was hij te dien einde met drie andere geestelijken voor het altaar verschenen, of op een teeken van twee heeren werd door de talrgke schare een oorverdoovend geschreeuw aangeheven, terwijl velen naar het altaar drongen en er zulk een rumoer ontstond, dat pastoor Brenk zich eindelijk ge noodzaakt zag de kerk te verlaten. Na eenigen tijd in de sacristie te hebben vertoefd, begaf hij zich met een der hem vergezellende geestelijken, pastoor Lizak, naar de pastorie. Beiden werden door de menigte onder allerlei hoon en bedrei ging achtervolgd, waarna pastoor Brenk bjj den ingang der pastorie gelukkig den aanval ontweek van een man, die hem met een stok poogde te treffen. Toen het hem gelukt was ongedeerd bin nen te komeo, wilden eenige personen de ramen uitbreken, om hem naar buiten te halen, doch werden daarin verhinderd door een paar heeren, op wier aandrang de menigte uiteenging. De rechtbank te Berlijn heeft in tweede instantie in de zaak van den koopman Reugé, op richter der Duitsch-Abyssinische Handelsvereeni- ging, beschuldigd van verduistering der gelden dezer Vereeniging, het in eerste instantie uitgesproken vonnis (zes maanden gevangenisstraf) bevestigd. Spanje. In de Cortes is bet hoofdstuk der begrooting betreflende de civiele lijst behandeld. De Koning en zgn huis zullen 6 millioen, de troonopvolger 500,000, de prinsen, overeenkomstig hun rang, tusschen de 200,000 en 150,000 fr. ontvangen. Koningin Maria Christina beeft haar pensioen tot 250,000, don Frangois d' Assise het zijne tot 300,000 fr. zien verminderen. Het levendigst werd, naar men aan de „Indépendance" schrijft, over het inkomen van de gewezen koningin Isabella van gedachten gewisseld, aan wie 750,000 fr. zijn toegekend. Twee leden der constitutioneele partij- groep critiseerden de geheele civiele lijst, en de heer Navarro Rodrigo nam de gelegenheid waar om de regeering inlichtingen te vragen omtrent de geruchten over de komst der gewezen koningin in Spaüje. Uit het antwoord van den minister Canovas del Castillo bleek, dat die komst binnen kort kan worden tegemoetgezien en dat de ko ningin er zich vestigen zal, waar en wanneer zij wil. De berichtgever van het Belgische blad verklaart met zekerheid vernomen te hebben, dat zij, waarschijnlijk in de volgende maand, onmid dellijk na het uiteengaan der Cortes, zich met de zuster des konings naar de badplaats Oteneda, in de provincie Santander, begeven zal. Turlijje- Een télegram uit St.-Petersburg aan het Rus sische agentschap zegt: „De schriftelijke kennis geving van Murads troonsbeklimming is van Kon- stantinopel verzonden, en wordt hier verwacht te gelijk met brieven, die Kaboul Pacha bij dit hof accrediteeren. Het gedrag van den gewezen gene raal Tchernayeff, die dienst nam in Servie's le ger, wordt hier veroordeeld als strijdig met de Russische wet." Volgens een telegram uit Berlijn, hebben de Russische officieren in Servie's dienst bedankt voor elke betaling. Het memorandum, zegt de „Times" dat een lomp ultimatum was, beslaat niet meer en de Porte heeft een wapenstilstand aangekon digd die tijd kan gebruikt worden voor pacifi catie, en tevens is de kans verminderd van een botsing met de oorlogzuchtige vasalstalen. Dat de zaken zóó geloopen zijn, is vooral aan de Brit- sche regeering te danken, en haar politiek heeft een gezag verworven, dal welslagen belooft. Men mag onderstellen, dat de drie keizerrijken nog de zelfde wenschen koesteren als zij deden toen Gort- schakoff en Andrassy naar Berlijn gingen. Maar zij weten nu beter hoe ver zij kunnen gaan en hoe de overige mogendheden gezind zijn. Wat Disraeli van dezen nieuwen staat van zaken zeide, geeft den indruk, dat alle mogendheden, Rusland zoo goed als de andere, lot de conclusie zijn gekomen, dat de vrede moet en zal bewaard blijven. Dit kan 't geval niet zijn, of in Rusland, en misschien ook in Duilschland, moet de overtuiging hebben veld gewonnen, dat het een blunder zou zijn deze zaak lot een crisis te drjjven; dat het gevaar zeer groot, de kosten verbazend en de uitslag meer dan twijfelachtig zou zgn. Indien de deelnemers aan de conferentie te Berlijn door deze heilzame overweging worden weerhouden, behoeft men er zich weinig over te bekommeren wat in Servië en Montenegro gebeurt. Volgens een telegram uit Konstantinopel heeft Servië op de vraag van den groot-vizier omtrent de wapeningen daar te lande, de verzekering ge geven van zijne vredelievende bedoelingen, en zal een voornaam Servisch personage naar Konstan tinopel gaan om opheldering te geven. Groot- Britannië. De „Times" is zeer verontwaardigd over de nalatigheid van den deken van Canterbury, welke bijna veroorzaakt had, dat de prachtige kathe draal, een der oudste en merkwaardigste gebou wen van Engeland, eene prooi der vlammen ge worden was. Er was iets te herstellen aan de klok, en nu liet men toe, dat eeDige werklieden, van benzoline, een der meest ontvlambare oliën, en van eene lamp voorzien, zich in den toren begaven. Het gevolg bleef niet uit. Er ontstond een brand, die zeker, zoo wij b. v. een drogen zomer achter den rug hadden, niet zoo spoedig zou gebluscht zijn als nu het geval is ge weest. De deken heeft zich wel in de „Times" pogen te verontschuldigen, maar schijnt niet in te zien, dat het feit van de toelating dier werk lieden met benzoline en eene lamp genoegzame reden geeft om tot hem, den verantwoordelijken persoon, een scherp verwgt te richten. In de groote loge der Engelsche vrijmetse laars was voorgesteld om ten bewijze van dank baarheid voor de behouden terugkeer van den grootmeester, den prins van Wales, voor de res tauratie van de St.-Paulskerk en van de St.-Al- baanskerk 2000 p. st. beschikbaar te stellen. Dit voorstel is in de vergadering der loge van Woens dag verworpen. Maar er is eene commissie be noemd om verslag uit te brengen over de vraag, tot welk liefdadig doel de gelden, die men als een offer dier dankbaarheid besteden wilde, het best zouden knnnen worden aangewend. China. Van Amerikaansche zijde verneemt men het volgende omtrent de plannen der Chineesche re-

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2