LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5008. Maandag A0. 1876. 12 Juni. STADS-BERICHTEN. Uit het Gemeente-Verslag over 1875. ui PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers9 0.02. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeene kennis, dat tot het laten in- schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs, voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid onderwijs der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse,, voor meisjes,, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de P ieterskerkslraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat en wel op den 6, 8, 9, 12, 43, 15 en 16 Juni aanstaande des voormiddags van halfnegen tot negen uren, en des namiddags van half twee tot twee uren en op den 7, 10, 14, 17 Juni aanstaande des voormiddags van half negen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Juni 1876. IV. By Hoofdstuk VI B. (gemeente-politie) verdient nog de aandacht de opgave omtrent de gemeente gasfabriek, waaruit blijkt, dat daar 73656 heet. kolen werden verwerkt, welke gemiddeld 21,45 M3. gas per heet. opleverden, benevens 110296 heet. cokes, waarvan 60890 publiek werden verkocht. Het gasverbruik van particulieren bedroeg 1149723 M>. en dat voor de straatlantaarns 264277 M3. De kosten van politie, brandweer en straatverlich ting bedroegen respect, f 31680,78, f 3659,83 en 21000. Uit een staat van overtredingen by het kantongerecht blijkt o. a. uit het cijfer 64 voor het aantal vervolgingen in zake het reinhouden der straal, dat daaraan goed de hand werd gehouden; voorts trekt de aandacht de rubriek „honden en andere beesten" (leesmishandeling van met 95, slijterijen en tapperijen met 49 en over matige arbeid van kinderen, vooral voor een fabriek stad van belang, met 9 vervolgingen. In het huis van bewaring werden opgenomen 348 personen, daaruit ontslagen 345, bleef op 1 Januari 1876 dus 3 personen, gelijk het staatje ook opgeeft; doch waar blijft men dan met den persoon, die volgens hetzelfde staatje de eer had op 1 Jan. '75 de bevolking van het huis te vertegenwoordigen'? Voor de militie waren 303 personen ingeschre ven, terwyl het contingent 108 man bedroeg, waarvan 1 bij de zeemilitie werd ingelijfd. De werkelijke sterkte der schutterij beliep 734 man schappen. In hoofdstuk VIII, kerkelijke zaken, wordt om trent de verschillende genootschappen gunstig getuigd. Vergunning werd verleend tot het aan vaarden van drie legaten, nl. twee, te zamen ten bedrage van f 800, aan het paroch. kerkbestuur van den H.-Petrus, één ad /1000 aan bewind voerders der Doopsgezinde gemeente. Hoofdstuk IX, onderwijs, kunsten en weten schappen. Op het gebied van het lager onderwijs hadden binnen deze gemeente in 1875 geen bui tengewone gebeurtenissen plaats. Tot hoofdonder wijzeres aan de meisjesschool 2de klasse werd benoemd mej. S. Winkler. De klachten over ge brek aan hulppersoneel bleven heslaan, terwijl bij toeneming der schoolbevolking het gebrek aan geschikte localiteit zich meer dan ooit doet ge voelen. Van de school van den heer Brouwer moesten twee klassen naar elders worden over- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PKIJS DEE ADVERTENTIES i Tan 16 regels,.rr.;ï.'f LOS. Iedere regel meer9 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte gebracht. Het laat zich dan ook verwachten, dat het voorstel tot aanbouw van een nieuw school lokaal in verband met de uitbreiding der bees tenmarkt een gunstig onthaal zal vinden. De ver bouwing der school voor m. u. I. o. voor jongens voldoet uitstekend, ook blykens een verslag daar omtrent van de Schoolcommissie, die zich tot enkele opmerkingen voor het vervolg bepaalde. Aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen werd een rijkssubsidie van /2000, aan die voor bewaarschoolhouderessen een provin ciaal subsidie van f 500 verleend. De kosten van het lager onderwijs bedroegen 98806,78, de ontvangsten aan schoolgelden /'30010,04. Een aangename indruk maakt het verslag over de be waarscholen, zoowel openbare als bijzondere, om trent welke laatste de belangryke uitbreiding der departementale vermelding verdient. Aangaande de Kweekschool voor onderwyzers en onderwijze ressen werd een vrij uitvoerig verslag uitgebracht door den directeur, den heer J. A. Van Djjk, waarnaar wy, om niet te wydloopig te worden, den belangstellenden lezer moeteD verwijzen. In het personeel der leeraren aan de Hoogere Burgerschool om tot het M. O. over te gaan ontstonden in den loop des jaars eenige verande ringen, door de benoeming der hh. IJzerman, Mr. H. B. Groen, Dr. W. Burck en H. Tillema. Het aantal leerlingen, in Januari 141, verminderde in den loop van den cursus 1874/75 tot 124. Het admissie-examen leverde een hoogst ongun- stigen uilslag op, daar 14 van de 20 adspiran- tën moesten worden afgewezen. Mogen de pogin gen van den bekwamen directeur om door overleg met den heer Japikse mee te werken, dat de leerlingen van de hoogere klassen dier school in het vervolg beter slagen, goede vruchten opleve ren. De Burgeravondschool van het Gen. „Mathe sis Scientiarium Genitrix" mocht zich in grooten bloei verheugen en telde 163 leerlingen, waar onder 31 voor enkele lessen. De kosten van het Middelbaar Onderwijs bedroegen f 21849,15'/, tegen 20747,56'/, in 1874. Op de Kweekschool voor de Zeevaart werd het reeds zoo hooge aantal jongelieden met nog 12 vermeerderd. De Burgerzangschool met 145, de Volkszangschool met 294 leerlingen nemen steeds in bloei toe. Omtrent het Gymnasium wordt ver wezen naar het afzonderlijk uitgegeven verslag, dat o. a. een aantal van 49 leerlingen vermeldt. De kosten bedroegen f 16576,28 tegen/16311,80 in 1874. De Hoogeschool eindelijk telde het aan zienlijk aantal van 927 studeerenden, waarvan 131 elders woonachtig. Er hadden 76 promoliën plaats. Voor de Rijksinstelling van onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde lieten zich 38 studenten inschrijven tegen 54 in het vorig jaar. Onmogelijk zou het ons bij onze beperkte ruimte zijn in bijzonderheden stil te staan bij de bijzon dere inrichtingen, opgegeven onder het hoofd „Kunsten en Wetenschappen." Toch mag niet onvermeld blyven de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden met '185 leerlingen der muziekschool, benevens de pas opgerichte afdeeling Leiden der Maatsch. tot bev. der Toonkunst. De Leidsche Maat schappij van Nederl. Letlerk. telde 527 binnen- en 206 buitenlandsche leden. I-EIUE.V, ÏO Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd lot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. H. Jennes, geb. te Enschedé, met academisch proefschrift, get.„De bereidingen en eigenschappen van het chloor." De afdeeling voor taal-, letter- en geschied kundige en wysgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal a. s. Maandag eene gewone ver gadering houden. Aan de zwem- en bad-inrichling Rhynzigt zijn gedurende deze week 653 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4461 vol wassen personen en van 1317 kinderen. Men schrijft ons uit Noordwyk: Met genoe gen kunnen wy mededeelen dat de stoombootdienst van Noordwijk op Leiden v. v. als zeer goed ge slaagd mag worden beschouwd, 't Was trouwens wel te verwachten dat ze zou rendeeren. Immers ons schoon, naar vooruitgang strevend dorp, waar op het zich ook moge kunnen beroemen, zeer zeker niet op vervoermiddelen die dat streven zouden verradenwe verkeerden nog lang in den trekschuitenlijd. (Wij willen daarmede niet zeggen dat nu de heer Kleinpenning op het gebied der communicatie ons aan dien tijd heeft ontrukt, hjj daarmede dien tijd ook op elk ander terrein tot zijne vaderen heeft verzameldneen, we be zitten nog zeer veel exemplaren van die gehoor zame zonen welke de palen hunner vaderen tot geen prijs zouden wenscben te verplaatsen.) 't Is waar Noordwyk ligt op slechts 50 min. afstand van den Holl. IJzeren-spoorweg (station Piet-Gyzenbrug), doch een blik op het biljet van dienstregeling zal ieder overtuigen, dat wy met alle zoogenaamde „tusschenstations" al zeer weinig kunnen profiteeren van dien weg. Van Amsterdam naar Den Haag vertrekken dagelijks 10 treinendaarvan stoppen te P. G. B. 5, of de helft I Van Den Haag naar Amster dam gaan eveneens 10 treinen daags, waarvan te P. G. B. ophouden... 4 of »/5l Is commentaar niet overbodig? Toen de Holl. IJzeren-Spoorweg werd aange legd, werden de gronden, welke door de lijn zou den worden doorsneden, onteigend, zooals het heette ten algemeenen nutte. Men ging dus toen uit van het zeer goede denkbeeld dat de weg moest strekken lot nut van het algemeen, ten gerieve van het publiek; doch wat wordt er van dit idéé indien de dienst zoodanig wordt geregeld dat niet het publiek maar de inge zetenen der steden alleen van den weg kunnen gebruik maken, terwijl de dorpeling genoodzaakt blijft van dure en verouderde vervoermiddelen gebruik te maken? Meer en meer wint ook de overtuiging veld, dat hierin verandering moet komen. De IIoll. IJzeren-Spoorweg-maatschappij echter schijnt niet voornemens verandering in den toestand te bren gen; lasteraars zeggen zelfs dat zij het onnoo- dig zou achten op adressen door den raad daartoe bij haar ingediend te antwoorden Men verneemt thans dat eenige raden van aan de lijn gelegen gemeenten een adres aan de pro vinciale staten zullen indienen, waarbij wordt ver zocht haar invloed bij de hooge regeering aan te wenden ten einde bij eene volgende dienstrege ling meer op de belangen dezer streek worde gelet. Zeer zeker zullen alle ingezetenen rnet dit adres instemmen, in de hoop dat eindelijk eens de vele indertijd onteigende hectaren grond beantwoorden aan het doel bij die onteigening voorgesteld, nl. het algemeen nut. De commissie van rapporteurs heeft twee amendementen op de definitieve begrooting van oorlog voorgesteld. Het eerste, strekkende tot ver mindering van art. 9 met 400, betreft de vei>

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 1