geering door tusschenkomst der commissarissen des konings in de provinciën aan de gemeente besturen heeft te kennen gegeven, dat zij er geen bezwaar in ziet, dat de gemeenten gasfabrieken ten eigen bate exploiteeren en daarvoor meer in rekening brengen dan juist voor dekking der uit gaven noodig is. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Ned.-Indiê, heeft de gene- raal-majoor Wiggers van Kerchem den 27sten Mei uit Aljeh het volgende berichtDe vijand is rustig. De luitenant Six Dijkstra werd bij de dekking der werkzaamheden aan den (sedert vol tooiden) post Beloel-Zuid licht gewond. In den vroegen ochtend van 24 Mei gelukte het aan eene compagnie om den vijand op eene hoogte, waar hij een stuk geschut in battery had gebracht, te overrompelen en het stuk mede te voeren. Bij die gelegenheid sneuvelde aan onze zijde een in- landsch fuselier en werd een Europeaan licht ge wond. Gezondheidstoestand ongunstig. In het wetsvoorstel tot aanvulling der wet op de middelen wordt voorgesteld den post van 5 millioen gulden, die na de afstemming der vestingbegrooting in December 11. door den minister van financiën by de beraadslaging over de midde lenwet over 1876 daaruit voorloopig is wegge nomen, met eenigszins gewijzigde omschrijving we der aan de middelen voor den dienst 1876 toe te voegen, nu opnieuw de definitieve vaststelling der begrooting van oorlog en het vesting-ontwerp aan de Tweede Kamer ter goedkeuring zijn voor gelegd. Bij de toelichting van dit wetsvoorstel voegt de minister van financiën de mededeeling, dat het batig slot van den dienst 1874 ruim f 5,900,000, dat is ruim f 300,000 meer bedra gen zal, dan de som, waarop hij het bij de aan bieding der begrooting voor 1876 meende te kunnen ramen, en dat de dienst 1875 waarschijn lijk, in stede van het toen voorloopig berekende tekort van 3,750,000, een tekort van niet meer dan 850,000 a 900,000 zal achterlaten. Een bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp tot wijziging van het tarief van gerechts kosten in strafzaken is een uitvloeisel van de .aj on door den minister van justitie niet ongegrond geoordeelde klachten, dat de reiskosten van getuigen ontoereikend zijn tot bestrijding der uilgaven. Naar het inzien van de regeering kan het bezwaar worden weggenomen door de intrekking van de bepaling, dat voor eiken kilometer boven de eerste 30 kilometers afgelegden afstand slechts f 0,02' per kilometer wordt toegekend, en eene wijziging van het artikel in dezer voege, dat in elk geval de schadeloos stelling voor den geheelen afstand wordt berekend naar den maatstaf van f 0,05 per kilometer. Aan den kolonel ter beschikking van den inspecteur der genie is eene commissie opgedra gen voor het plan tot versterking van de stelling van Amsterdam. Het voornemen bestaat het volgende jaar op het terrein der Oldenbroeksche heide meer uitgebreide artillerie-oefeningen te houden, ter wijl dit jaar twaalf compagnieën vesting-artillerie op het terrein bij Zeist in drie seriën zullen kam peeren. Ter bevordering zooveel mogelijk van de belangen der haringvisscherij kan, ingevolge be schikking van den minister van oorlog, ook voor dit jaar, aan de miliciens-verlofgangers, die in het geval verkeeren bedoeld bij de 2de zinsnede van art. 129 der militiewet, op hunne aanvrage ver gunning worden verleend tot het deelnemen aan de visscherij, en zulks, ongeacht of zy mochten behooren tot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalingsoefeningen zouden moeten opkomen zullende zij in dat geval, ter visscherij afwezig, ter zake van bedoelde opkomst door den minister voor diligent worden gehouden. Ds. J. P. Nonhebei, te Middelburg, heeft voor het beroep naar Den Ilaag bedankt. De heer J. Hooykaas Herderschee, predi kant bij de Ned. herv. gemeente te Nijmegen, is op aanklacht van twee ouderlingen door het klas sikaal bestuur van Nijmegen, wegens vernieuwde en voorbedachte overtreding van art. 39 (gods dienstonderwijs), gedurende zes weken in zijn pre dikambt geschorst. Aan de Ulrechlsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer P. G. Dalema, van Dedemsvaart. In de zitting der Tweede Kamer van heden is de lijst opgemaakt van vijf candidaten voor de benoeming van een raadsheer in den hoogen raad. Tot eersten candidaat werd na tweede vrije stem ming gekozen met 33 stemmen Mr. A. A. De Pinto, raadadviseur by het depart, van justitie; op Mr. "W. Wintgens waren 29 uitgebracht. Tot tweeden candidaat Mr. J. Pols met 32tot derden Mr. M. Van der Tuuk met 32; tot vierden Mr. A. R. Van Bel met 35; tot vijfden Mr. P. R. Feith met 37 stemmen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de eindverslagen over de definitieve begrooling van oorlog en de vestingbegrooting gereed zijn. De beraadslaging daarover is bepaald op a. s. Maan dag te 1 uur. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Beemsler benoemd H. Scheringa Az.de off.-van-gez. 2de kl. H. G. C. Heringa en J. Paré en de off.-van- gez. 3de kl. W. N. De Graaf, allen van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, voor den tijd van vier jaren bij de zeemacht gedet.; met ingang van 1 Juli a. s., bij den staf van de arl.benoemd tot majoor en magazijnm. der art. van de lsle kl. te 's-Hertogenbosch, den kapt. P. C. Badon Ghijben, van dien staf, onderdirecteur van het wapendepot te Gorcum; in rang en betr. verplaatstbij de directie voor het materieel der art., den 2den luit. J. Stellingwerfl, magazijnm. der art. van de 3de kl. te Delftbij de art. stapel en construcliem., den Isten luit. J. Scheppers, magazijnm. der art. van de 2de kl. te Wiericker- schans, en den 2den luit. G. M. C. C. Gerlach, magazijnm. der art. van de 3de kl. te Neuzen; van Groningen naar Neuzen, den kapt.-magazijnm. der art. van de 2de kl. W. H. B. Paravicini di Capelli; van's Hertogenbosch naarWierickerschans, den 2den luit.-magazijnm. der art. van de 3de kl. F. H. Hom; den civiel ingenieur Ch. M. Schols, met ingang van 1 Sept. e. k., benoemd lot leeraar in de geniewetenschappen bij de kon. milit. aca demie; den kapt. der art. H. Zegers Veeckens, thans op nonact., op pensioen gesteld, en het bedrag be paald op (990; aan H. C. Henriquez, wonende vprQfnnd het aannemen der onder- scheidingst. van ridder van de Kroon van Italië. Gemengd Nieuws. Gisteravond is aan de Oosterkade te Rotterdam een sjouwer, zich bevindende op een schip, door het omslaan van de giek overboord geslagen en verdronken. Volgens opgave van den schipper zou het ongeval te wijten zijn aan den kapitein der stoomboot „Maasnymph" die, om dat vaartuig te mijden, bij het achteruitslaan niet tijdig genoeg heeft gestopt, waardoor de schipper z'yn vaartuig heeft moeten omzetten, ten gevolge waar van de giek met het zeil is omgeslagen en den man overboord heeft geworpen. Gisterochtend is te Rotterdam een onbekend manspersoon, naar gissing 50 jaar, in zoodanig ziekelijken toestand op den openbaren weg aan den Coolsingel aangetroffen, dat hij, naar 't Ziekenhuis overgebracht, aldaar kort daarop overleden is, zonder eenige inlichtingen omtrent zijn persoon te hebben kunnen geven. Woensdag-avond is een conducteur van de staatsspoorwegen op de brug te Hedel uit den trein gevallen. Hij werd zwaar gekwetst en is naar Boxtel vervoerd, waar hij te buis hoorde. De commissaris van politie te Tiel heeft de qualiteit der boter, aldaar door verschil lende verkoopers aangebracht, scheikundig doen onderzoeken. Daarbij is gebleken, dat de zuiver heid der boter zeer veel te wenschen overliet; dat veelal een groot watergehalte werd aange troffen, hetgeen soms lot 13 pCt. klom. Hij meent dat, zonder de namen dier verkoopers bekend te maken, door het openbaar maken van de resul taten van dat onderzoek de boterveikoopers zullen inzien, dat op hunne handelingen nauwkeurig acht gegeven wordt. Misschien had de commissaris beter gedaan bij de uilkomst terstond alle namen te vermelden. Nu liggen alle boterverkoopers onder verdenking, het grootste watergehalte te hebben geleverd. Te Winschoten is een achtjarig! knaap, die wegens diefstal daar preventief gevan gen zat, Maandag-avond uitgebroken, door ziel door de traliën van een der vensters heen ti wringen en den sprong van de bovenverdiepin; naar den grond te wagen. Den volgenden oehten! is hij weer naar de gevangenis teruggebracht. Op de Dragtensche kermis is een bal van een mallemolen losgeraakt; van een kind ii de hersenpan verbrijzeld, zoodat het oogenblikke lijk stierf. Een ander kind heeft den arm gebro ken, en nog anderen zijn licht gekwetst. De persoon, die voor een paar wekei bij den logementhouder Ephraïm te Harderwijl eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemdde was soldaat bij het koloniaal werfdepot. Door he Fransche gouvernement was zijne uitlevering ge vraagd wegens oneerbare vergrijpen, doch naai Frankrijk overgebracht wordende, is hij ontsnapt Ten tweeden male in burgerkleeding te Harder wijk aankomende, heeft hij zich opnieuw aldaa geëngageerd, werd gekleed, doch vóór hij het hand geld ontvangen had, door een der onderofficierei herkend. Daarop heeft hij zich uit de voeten ge maakt en schijnt zich eenige dagen nabij Harder wijk te hebben opgehouden met een ander per soon, dien men nog niet op 't spoor is. Na dei gepleegden diefstal bij den heer E., schijnt hi naar Amersfoort gegaan te zijnaldaar heeft bi zich opnieuw aan diefstal schuldig gemaakt, ei eveneens te Laren, totdat hij eindelijk onder Zand voort gearresteerd is. Als soldaat zal hij nu t Arnhem voor den krygsraad terechtstaan. Door tusschenkomst van den hee L. S. Gompen Jr., te Arnhem, ontving de „Arnl Ct." nog 25 van de firma S. J. C°., te B voor de slachtoffers van den watersnood. Daa echter voor dezen geen geld meer noodig is, steld de redactie van het blad voor, aan deze gift eei ander doel te geven, waartoe de heer Gompei zijne toestemming gaf, namelijk om het te zendsi aan de nagelaten betrekkingen van Kieboom, di den dijk verdedigde ten koste van zijn leven. He geld is in dank ontvangen; de burgemeester vai Vianen, aan wien de gift werd overgemaakt, schr'yl omtrent Kieboom„Altijd was hij een oppassen huisvader en altijd ijverig in zijn dienst bij de waterstaat; thans is zijne vrouw broodeloos e blijft in dien beklagenswaardigen toestand zitte met 6 kinderen, waarvan de oudste 12 jaar is e de jongste 3 maanden." Dezer dagen heeft een expressetreii den afstand lusschen Nieuw-York en San-Fran cisco in 84 uren afgelegd. Rechtzak en. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhiei van 9 Juni H. J. P., te Heerlerheide, wegens onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, geldboete van 20C of 3 w. gevangenisstraf; J. J. v. d. B., te Noord wijkerhout, wegens beleediging met woorden va» een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, geldboete van 8 of ld. gevange' nisstraf. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren den Rotterdamschen kweekeling C. Q., wegens diefstal ten nadeele van zijn hoofdonderwijzer, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. H. J. M. die zich aan medeplichtigheid van dien diefstal en aan acht wanbedrijven van misbruik van ven trouwen heeft schuldig gemaakt, zijn vijf jaren gevangenisstraf, benevens acht boeten van f 12.50 opgelegd. Het hof behandelde vervolgens de strafzaak tegen J. V. Jz., arbeider te Nieuwe Tonge, be schuldigd van valschheid in onderhandsch geschrift en van misbruik van vertrouwen. Het eerste feil bestond in het schrijven van een briefje aan zekeren S., van wien een ander, A. V. genaamd, 4.05 ti vorderen had voor het wegen eener partij suiker peeën a 5 cent de 1000 kilogr., ten einde, hoewe hij slechts als helper van laatstgenoemden 2.02' te vorderen had, het geheele bedrag in ontvang l< nemen. Hij onderteekende het briefje met dei naam van A. V., maar er volgde geen betaling en dus had door dit feit geen benadeeling plaats Het tweede gelukte beter. Als tegenweger aangesteld door den bouwman v. A., die voor de levering var

Leidsch Dagblad | 1876 | | pagina 2